Kościół
Amerykańscy baptyści na audiencji u papieża. Biznesowi potentaci martwią się o Obamacare

Papież Franciszek udzielił prywatnej audiencji rodzinie Green z Oklahoma City. Rozmawiali, między innymi, o nowej ustawie zdrowotnej Obamacare i obowiązku oferowania pracownikom pakietów ubezpieczeniowych przez amerykańskich pracodawców. Rodzina Green jest właścicielem sieci sklepów z artykułami sztuki użytkowej, Hobby Lobby.
Sieć składa się z 500 lokalizacji na terenie całych Stanów Zjednoczonych i zatrudnia około 25 tysięcy pracowników. Jako rzetelni biznesmani, rodzina Green’ów nie ma obiekcji, co do zapewniania swoim pracownikom dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie, są żarliwymi baptystami, i nie podoba im się finansowanie niektórych, ekstremalnych środków i preparatów antykoncepcyjnych, w ramach pakietów ubezpieczeniowych. Mowa tutaj o antykoncepcji kryzysowej, używanej w celu uniknięcia niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym.
Bardzo wielu amerykańskich pracodawców i organizacji ma podobne przekonania, co do oferowania tego typu antykoncepcji, dodatkowo wymuszonego ustawą. W ochronie swojej wolności, w tym także religijnej, niezgadzający się z nową ustawą, wytoczyli rządowi amerykańskiemu proces. W tym momencie, sprawa znajduje się rękach Sądu Najwyższego. Papież Franciszek był doskonale zorientowany na temat toczącego się procesu i oczekuje od Green’ów sprawozdania po zapadnięciu wyroku.
Rodzina uważa, że ustawa Obamacare uderza w ich wolność wyznania: „Jesteśmy bardzo mocno wierzącą rodziną, co reprezentujemy nawet w misji naszego przedsiębiorstwa, które oparte jest na zasadach biblijnych. Wierzymy, że nasza firma należy tak naprawdę do Boga, a my tu tylko pracujemy. Nasza działalność musi być w zgodzie z bożym słowem”.
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com
Źródło: catholicnews.com
Foto: (CNS photo/Carlos Barria, Reuters
News USA
Szczyt Wolności Religijnej: na całym świecie ludzie nadal giną za wiarę

Przywódcy religijni z całego świata — w tym katolicy, muzułmanie, żydzi, hindusi i inni — zebrali się na szczycie, aby zająć się trwającymi prześladowaniami ludzi wiary, które nasilają się w wielu krajach i doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Spotkanie miało miejsce w dniach 31 stycznia do 1 lutego w Waszyngtonie.
Wolność religijna jest coraz bardziej atakowana na całym świecie, powiedział kongresman Michael McCaul rozpoczynając szczyt. Republikanin i katolik z Teksasu, powołał się na nauczanie zarówno papieża Franciszka, jak i św. Jana Pawła II w obronie wolności religijnej jako „kamienia węgielnego” praw człowieka.
Niektórzy przywódcy obecni na szczycie, w tym Naomi Kikoler z Muzeum Pamięci o Holokauście, ostrzegli, że prześladowania osób wierzących w niektórych krajach już są równoznaczne z ludobójstwem i mogą prowadzić do ludobójstwa w innych państwach, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania.
„Z badań nad Holokaustem wiemy, że ludobójstwo i związane z nim zbrodnie przeciwko ludzkości, prześladowania, nigdy nie są spontaniczne” – powiedziała Kikoler. „Istnieje szeroki zakres wczesnych znaków ostrzegawczych, i jeśli zostaną one wykryte, a ich przyczyny rozwiązane, możliwe jest zapobieżenie katastrofalnej utracie życia”.
Gdzie występują prześladowania?
„Prawo do praktykowania wybranej religii jest często łamane przez rządy na całym świecie” – stwierdził podczas szczytu kongresmen Jim McGovern, katolicki Demokrata z Massachusetts.
„Ujgurzy i Tybetańczycy w Chinach, muzułmanie i sikhowie w Indiach, koptyjscy chrześcijanie w Egipcie… szyiccy muzułmanie w krajach rządzonych przez sunnitów, katolicy w Nikaragui, Żydzi we Francji, mógłbym wymieniać w nieskończoność, lista jest o wiele za długa”.
„Jako praktykujący katolik wiem, jak ważne i osobiste jest prawo do wolności wyznania” – dodał McGovern.
Historia katolików w Ameryce sama w sobie jest naznaczona walką o wolność religijną, przypomniał Robert Destro, starszy pracownik Instytutu Wolności Religijnej, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.
Destro zwrócił uwagę, że nawet katolicy w USA musieli w przeszłości mierzyć się z prześladowaniami religijnymi.
Przykład: antykatolickie zamieszki w Filadelfii w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy wysadzono ścianę kościoła strzelając z armaty i podpalono, powiedział Destro. Teraz także widzimy ataki na kościoły.
Chociaż katolicy w Ameryce nie spotykają się z powszechnymi brutalnymi prześladowaniami, katolicy są zabijani, prześladowani i aresztowani przez tysiące w innych krajach, takich jak Nikaragua, Chiny i Nigeria.
Wg Open Doors International, organu nadzorującego wolność religijną, w samej Nigerii w 2022 r. zginęło 5014 chrześcijan.
Nieco wcześniej w tym miesiącu katolicki ksiądz z Nigerii, ojciec Isaac Achi, został spalony żywcem na swojej plebanii przez uzbrojonych bandytów.
„Zgromadziliśmy się tutaj i walczymy w obronie maltretowanych i bitych, a nawet zabijanych mniejszości religijnych, które nawet teraz stłoczone są w tajemnych miejscach i całym sercem tęsknią za oddawaniem czci Bogu, tak jak wierzą, że powinny. I czy to zbyt wiele, by prosić? Nie.” – powiedział na szczycie ambasador Sam Brownback.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Rawpixel
Kościół
Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy.
„Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.
Siostra Profesor zwraca uwagę, że dojrzałe relacje międzyludzkie są świadomymi wyborami, które prowadzą do oddania siebie. „Zdolność do budowania bliskich relacji wiąże się z osobistym rozwojem duchowym” – pisze siostra Zarzycka.
„W pogłębianiu więzi we wspólnocie zakonnej ważną rolę odgrywają znaczenia nadawane relacjom” – stwierdza Siostra Psycholog podkreślając, że w życiu wspólnotowym ważna jest stała troska o budowanie relacji w oparciu o naukę płynącą z Ewangelii.
Prorektor KUL podkreśla, że przyjęcie drugiej osoby zależy od zaufania Bogu: “To On kształtuje w nas ewangeliczną kulturę relacji”.
Siostra Profesor przestrzega przed redukowaniem życia wspólnoty konsekrowanych tylko do wymiaru zewnętrznego.
„Gdy we wspólnocie brakuje sensów ewangelicznych, wspólnota wprowadza je z zewnątrz, np. ustalając prawa i regulacje. Nadmierne skodyfikowanie reguł życia wspólnoty, świadczy o słabości wzajemnych relacji. Zasady są potrzebne, ale nie mogą zabierać przestrzeni do swobodnego życia” – podkreśla s. Zarzycka.
„Wspólnota zakonna jest miejscem misji, ale posługi nie można sprowadzić jedynie do tego, co robimy” – pisze siostra Zarzycka. „Posługa opiera się na zaufaniu Bogu i poleganiu na Nim, a później na wykonywaniu zadań.
Wartość naszej posługi nie zależy od stopnia skomplikowania zadań. Ale od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi na tym odcinku życia, na którym stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu”.
Tekst powstał z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Kościół modli się wtedy za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r.
Family News Service
Foto: Family News Service
News USA
Rząd nigdy nie powinien finansować aborcji. Papież i biskupi amerykańscy kontra Biden

Prezydent Joe Biden zasugerował we wtorek, że ani papież, ani biskupi katoliccy nie sprzeciwiają się publicznemu finansowaniu aborcji w Stanach Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego. O nieporozumieniu i dwóch skrajnych stanowiskach w tej kwestii mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Biden, katolik, który popiera legalną i finansowaną ze środków publicznych aborcję, stwierdził w krótkiej rozmowie z korespondentem EWTN w Białym Domu, Owenem Jensenem, że ani papież ani biskupi nie sprzeciwiają się temu.
„Biskupi katoliccy domagają się, aby pieniądze z podatków federalnych nie finansowały aborcji” – krzyczał Jensen, przekrzykując dźwięk łopat wirnika prezydenckiego helikoptera.
„Nie, nie wszyscy to robią” – brzmiała riposta prezydenta. „Papież też tego nie robi”.
W środę arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), wydał oświadczenie zaprzeczające komentarzom Bidena.
„Jak uczy nas Jezus, ludzkie życie jest święte. Bóg wzywa nas do obrony i pielęgnowania życia od momentu poczęcia nowej istoty ludzkiej. Kościół katolicki był jasny i konsekwentny w tym nauczaniu” – powiedział Broglio.
Broglio, który jest arcybiskupem Archidiecezji Służb Wojskowych w USA, powiedział również, że publiczne finansowanie aborcji podważa wolność religijną katolików.
Broglio zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie potępiał aborcję. W październiku 2018 r., podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, papież porównał korzystanie z usług firmy aborcyjnej do zatrudniania płatnego zabójcy.
Uwagi prezydenta pojawiły się pięć dni po tym, jak przewodniczący Komisji ds. Działań Pro-Life USCCB bp Michael Burbidge, poparł w Kongresie ustawę, która ma na celu całkowity zakaz federalnego finansowania aborcji.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/LSOphoto
-
News Chicago4 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago6 dni temu
Bal Japoński Wspólnoty Małżeństw Katolickich już w sobotę rozbawi Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?
-
News Chicago2 tygodnie temu
C3Psnow czy Holy Plow!? Głosujemy na imiona dla pługów śnieżnych do 31 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago głosuje na imiona dla pługów. Wśród propozycji LollaPOWlooza i Plowcasso
-
News Chicago4 tygodnie temu
Pospieszcie się! Świąteczna magia świateł w Lincoln Zoo potrwa do 8 stycznia