Połącz się z nami

News USA

Tajemnicza śmierć lekarza z Chicago. Grzegorz Bulawa nie żyje. Pacjenci całują klamkę gabinetu: ZAMKNIĘTE

Opublikowano

dnia

Telefon doktora Grzegorza Bulawy od tygodnia milczy. Został odłączony. Pacjenci przychodzą osobiście do jego gabinetu przy 5509 W. Montrose Ave. w Chicago i szukają pomocy. „Nie wiem co mam teraz zrobić” –  mówi pan Zbyszek z Norridge, były pacjent Grzegorza Bulawy. „Chciałem tylko recepte i wykupić leki, bo właśnie się skończyły i nie wiem co się stało z moim doktorem. Nigdy nie miałem problemu, żeby się z nim skontaktować.” – mówi rozżalony. Magda Buchajska z Niles przyszła na wizyte kontrolną, ale zastała gabinet już zamknięty. W piątek (28 lutego) lekarz Grzegorz Bulawa zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Miał 60 lat.

Gabinet Lekarski przy 5509 W.Monrose Ave, Chicago

Gabinet Lekarski przy 5509 W.Monrose Ave, Chicago

Grzegorz Bulawa był bardzo lubiany i szanowany przez pacjentów. Był lekarzem rodzinnym z ponad 30-letnim doświadczniem. Pan Zbyszek z Norridge dowiedział się o śmierci lekarza przez zupełny przypadek od innych pacjentów. „To bardzo przykre, bo doktor Bulawa był moim lekarzem od kilkudziesięciu lat. Był niesamowicie uprzejmy dla pacjentów, miły i serdeczny” – powiedział długoletni pacjent. Również Magda Buchajska bardzo polubiła lekarza, bo jako jedyny w czasie wizyty poświęcił jej sporo czasu. „Niezwykle uroczy człowiek i lekarz. Podczas wizyty czułam się, że w końcu ktoś chce mi pomóc. Jestem w szoku, że doktor Bulawa nie żyje.” – powiedziała.

Jak poinformował Radio Deon prof. Ferdynand Leja, specjalista kardiochirurg „Dokumenty medyczne zawsze są wlasnością pacjenta. W razie śmierci lekarza wszystki dokumenty muszą być udostępnione. Pacjent ma prawo korzystać z tych dokumentów i powinien mieć możliwość wybrania nowego lekarza.”

Dla Radia Deon mówi prof. Ferdynand Leja, kardiochirurg
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/prof-ferdynand-leja” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Po śmierci doktora Bulawy jego pacjenci mogą skorzystać z pomocy każdego innego lekarza rodzinnego. Większość pacjentów już udało się do zaprzyjaźnionego ze zmarłym lekarzem doktora Aleksy Dobradina, którego gabinet mieści się przy 6422 W.Belmont Ave w Chicago.

Gabinet Lekarski przy 5509 W.Montrose Ave, Chicago

Gabinet Lekarski przy 5509 W.Montrose Ave, Chicago

Doktor Grzegorz Bulawa urodził się 12 marca, 1953 roku. Wraz z rodziną, wyemigrował z Mielca do Stanów Zjednoczonych w 1966 roku. Powrócił do Polski, aby ukończyć studia medyczne na Akademii Medycznej w Warszawie w 1982 roku. Po ukończeniu studiów otrzymał staż w Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago. Przez większośc swojej kariery medycznej, Grzegorz Bulawa pełnił dyżury na pogotowiu ratunkowym, udzielając pomocy najbardziej poszkodowanym. Doktor Bulawa był zapalonym sportowcem i wpajał ducha sportu i współzawodnictwa trójce swoich dzieci. Był znakomitym tancerzem. Prywatnie uwielbiał tańczyć ze swoja ukochana żoną Ewą. Doktor Bulawa uwielbiał proste przyjemności takie jak dobra książka, filiżanka kawy czy mecz koszykówki NBA. Przez 32 lata, prowadził praktykę rodzinną, gdzie dał się poznać swoim pacjentom jako oddany lekarz. Doktor Bulawa znany był ze swojej jowialności i serdecznego uśmiechu. Jego profesjonalizm, szybkość w podejmowaniu decyzji i siła autorytetu sprawiała, że był bardzo szanowany. Doktor Bulawa nie szczędził czasu swoim pacjentom. Był też doskonałym edukatorem. Przekazał młodszym pokoleniom lekarzy mnóstwo praktycznej wiedzy.

W listopadzie 2013 roku zarząd Illinois Department of Financial and Professional Regulation (IDFPR) zawiesił lekarzowi pozwolenie na wykonywanie zawodu. Grzegorz Bulawa został oskarżony o wypisanie wielu osobom recept lekarskich.  Śledczy ustalili, że polski lekarz wypisał recepty w sumie na 11 tysięcy tabletek oksykodenu. W Stanach Zjednoczonych lek ten stosowany jest jako narkotyk. Jego działanie podobne jest do działania morfiny czy heroiny. Po zażyciu oksykodenu odnotowanych jest bardzo wiele przypadków śmiertelnych. Dlatego stanowe władze medyczne zawiesiły licencję Grzegorzowi Bulawie. Czy problemy z pozwoleniem na wykonywanie swojego zawodu w stanie Illinois przyczyniły się do śmierci lubianego i szanowanego chicagowskiego lekarza? Teraz mają to ustalić biegli sądowi.IMG_0014

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 marca, 2014 roku w domu pogrzebowym Skaja Terrace Funeral Home, znajdującym się przy 7812 N. Milwaukee Ave. w Niles. Doktor Grzegorz Bulawa zostawił żonę Ewę i trójkę dzieci Katarzynę, Krzysztofa i Jakuba.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com


źródło: inf. własn.
foto: Sławomir Budzik

 

News USA

Właściciele Ice Castles, teraz nazwanych Winter Realms, liczą na zimę. Bilety są już w sprzedaży

Opublikowano

dnia

Autor:

Bilety na jedno z najpopularniejszych zimowych wydarzeń w Lake Geneva  – „Winter Realms” – wcześniej znane jako Ice Castles – trafiły do sprzedaży w środę, 6 grudnia. Organizatorzy mają nadzieję, że „śnieżny, bajkowy plac zabaw” będzie mógł zostać otwarty w styczniu i przetrwa do początków lutego. Wszystko jak zawsze zależy od pogody.

Zeszłoroczny sezon popularnej atrakcji w Wisconsin został drastycznie skrócony – trwał tylko trzy dni – z powodu wysokich temperatur, które spowodowały topnienie lodowych zamków, któremu nie dało się zaradzić.

Jak podano w komunikacie, daty biletów Advanced na rok 2024 opierają się na danych z poprzednich lat, przy czym większość sezonu ma przypadać na okres od 26 stycznia do 11 lutego, kiedy zazwyczaj temperatury są niskie. Data otwarcia nie została jeszcze ustalona.

Jeśli pogoda na to pozwoli, Winter Realms prawdopodobnie zostanie otwarte wcześniej i pozostanie otwarte później. Dodatkowe daty biletów zostaną udostępnione po ustaleniu daty otwarcia.

Jak podano w komunikacie, bilety sprzedawane są w 30-minutowych przedziałach czasowych, ale po wejściu goście nie mają ograniczeń czasowych dotyczących długości pobytu. Właściciele planują, że atrakcja będzie czynna także w święto Martina Luthera Kinga Jr. i Dzień Prezydentów.

Winter Realms w Geneva National Resort & Club, będzie obejmować kuligi, „polarny pub”, zjeżdżalnie lodowe, arktyczną wioskę z jaskiniami śnieżnymi i lodowymi rzeźbami, wzgórze z rurami do zjazdów i wiele innych atrakcji.

Kolejna lokalizacja Winter Realms zostanie otwarta tej zimy w Lake George w stanie Nowy Jork, a cztery inne miejsca zimowej atrakcji to: Midway w stanie Utah, Cripple Creek w stanie Kolorado, Maple Grove w stanie Minnesota i North Woodstock w stanie New Jersey.

Lodowe konstrukcje budowane są w całości ręcznie przy użyciu setek tysięcy sopli lodu, które są umieszczane przez profesjonalnych artystów zajmujących się lodem. Wśród zamków znajdują się zapierające dech w piersiach rzeźby oświetlone diodami LED, zamarznięte trony, wykute w lodzie tunele, zjeżdżalnie i fontanny.

Firma Ice Castles została założona przez Brenta Christensena, ojca sześciorga dzieci z Utah, który szukał sposobów, aby jego rodzina mogła wspólnie cieszyć się świeżym powietrzem, nawet zimą.

Stworzył on jaskinię lodową na podwórku ich domu, która stała się popularna nie tylko wśród jego własnych dzieci.

Pięć fascynujących faktów:

  • Lodowe zamki ważą ponad 25 milionów funtów
  • Każdego dnia ręcznie układa się dziesięć tysięcy sopli
  • Ponad milion odwiedzających zwiedziło je od 2011 roku
  • Lodowe zamki są wykonane w całości z lodu
  • Budowa każdego Lodowego Zamku zajmuje ponad 4000 roboczogodzin

Bilety są dostępne na stronie internetowej atrakcji.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, winterrealms
Czytaj dalej

News USA

Taylor Swift kąpie się w bogactwie i sławie. Ta era naprawdę należy do gwiazdy pop

Opublikowano

dnia

Autor:

Gwiazda popu została uznana przez magazyn „Forbes” za piątą najpotężniejszą kobietę na świecie, ze względu na jej siłę gospodarczą, kulturalną i polityczną. Taylor Swift wyprzedziła innych muzyków na liście, takich jak Beyoncé i Rihannę. Piosenkarka została także uznana za Człowieka Roku 2023 magazynu Time.

W tym tygodniu magazyn Forbes opublikował coroczną listę „Najpotężniejszych kobiet świata”, na której Taylor Swift awansowała z 79. miejsca w 2022 r. na 5. w tym roku. Wg magazynu, na coroczny ranking wpływają cztery główne wskaźniki: pieniądze, media, wpływ i strefy wpływów.

Jedynymi kobietami, które wyprzedziły Swift na liście, były przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (nr 1), Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (nr 2), wiceprezydent USA Kamala Harris (nr 3) oraz Premier Włoch Giorgia Meloni (nr 4).

„Wszystkie osoby posiadające twardą władzę to naprawdę potężne kobiety ale nie będą w stanie zmienić świata w taki sposób, jak Taylor Swift”, uważa Stacy Jones, założycielka agencji marketingowej Hollywood Branded

Był to kolejny kamień milowy w życiu gwiazdy muzyki pop, która w środę została także ogłoszona Człowiekiem Roku 2023 magazynu Time.

33-latka zdominowała pierwsze strony gazet dzięki wyprzedanej trasie „Eras Tour”, ogromnemu filmowi koncertowemu w kinach oraz romansowi z Travisem Kelcem, zawodnikiem Kansas City Chiefs.

Spotify ogłosił, że jest najczęściej odtwarzaną artystką na platformie streamingowej.

Swift została wybrana przez magazyn Time spośród dziewięciu finalistów, wśród których znaleźli się między innymi Barbie, król Karol III i dyrektor generalny OpenAI Sam Altman.

„Chociaż jej popularność rosła przez dziesięciolecia, to w tym roku 33-letnia Swift dokonała swego rodzaju fuzji nuklearnej: łącząc sztukę i biznes, aby wyzwolić energię o historycznej sile” – napisali dziennikarze Time o swoim wyborze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został Człowiekiem roku 2022 magazynu Time.

Dzięki globalnej trasie koncertowej Taylor Swift została miliarderką, co czyni z niej rzadki przypadek artystki nagrywającą, która osiągnęła dziesięciocyfrowy status. Tym samym dołączyła do takich gwiazd jak Jay-Z (majątek netto: 2,5 miliarda dolarów) i Rihanna (1,4 miliarda dolarów) .”

W publikacji podkreślono także „szeroką aureolę finansową” tak zwanego „efektu Taylor Swift”.

Według Forbesa dwa wieczory jej tournée po Denver dodały 140 milionów dolarów do produktu krajowego brutto Kolorado, ponieważ fani wydają średnio 1300 dolarów na osobę w hotelach, restauracjach i sklepach detalicznych.

Tymczasem U.S. Travel Association oszacowało, że amerykańska część trasy „Eras” przyniosła łącznie gospodarkom stanowym ponad 5 miliardów dolarów.

Inne godne uwagi postacie na tegorocznej liście wpływowych kobiet Forbes to dyrektor generalna CVS Karen Lynch (nr 6), dyrektor generalna i dyrektor wykonawcza JD.com Sandy Ran Xu (nr 20), prezes Banco de Brasil Tarciana Paula Gomes Medeiros (nr 24), i Beyoncé (nr 36).

Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną listę Najpotężniejszych kobiet świata 2023 magazynu Forbes.

 

Źródło: fox32, suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Październik przyniósł dużo mniej ofert pracy na rynku hamowanym przez Fed

Opublikowano

dnia

Autor:

W październiku liczba ofert pracy w USA spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, co stanowi najnowszy dowód na to, że kampania podwyżek stóp procentowych prowadzona przez Rezerwę Federalną w dalszym ciągu chłodzi rynek pracy.

Departament Pracy podał we wtorek, że w październiku było 8,7 mln ofert pracy, co oznacza spadek w porównaniu z 9,3 mln ofert pracy odnotowanymi w poprzednim miesiącu. Ekonomiści ankietowani przez Refinitiv spodziewali się październikowego odczytu także na poziomie około 9,3 mln.

8,7 miliona to najniższy poziom ofert pracy od marca 2021 r.

Rezerwa Federalna uważnie obserwuje te dane, próbując ocenić napięcie na rynku pracy i opanować inflację.

Bank centralny zareagował na kryzys inflacyjny i niezwykle ciasny rynek pracy, podnosząc stopy procentowe w najszybszym tempie od dziesięcioleci. Urzędnicy zatwierdzili dotychczas 11 podwyżek stóp procentowych, podnosząc stopę federalnych funduszy referencyjnych do najwyższego poziomu od 2001 roku.

Decydenci zasygnalizowali, że możliwe są dodatkowe podwyżki stóp procentowych, jeśli dane ekonomiczne wskażą na powrót presji cenowej. Jednak niższe niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia mogą przyspieszyć zakończenie kampanii zaostrzania polityki pieniężnej.

Wg ekonomistów mniejsza liczba ofert pracy, nieznacznie większa liczba zwolnień i stały poziom liczby osób odchodzących z pracy wskazują, że popyt i podaż na rynku pracy osiągają zdrowszą równowagę.

Mimo to liczba ofert pracy wciąż pozostaje na historycznie wysokim poziomie. Przed wybuchem pandemii Covid-19 na początku 2020 r. najwyższa odnotowana liczba wynosiła 7,6 mln.

Tymczasem liczba Amerykanów odchodzących z pracy spadła do 3,6 miliona, co stanowi około 2,3% siły roboczej i wskazuje, że pracownicy nadal mają pewność, że mogą odejść z pracy i znaleźć zatrudnienie gdzie indziej.

Zmiana pracy była w ciągu ostatniego roku nieoczekiwaną gratką dla wielu pracowników: według najnowszych danych Atlanta Fed, realna stawka godzinowa wzrosła o 6,6% we wrześniu dla tych osób, które zmieniły pracę w porównaniu z wzrostem o 5,3% w przypadku pracowników, którzy pozostali na tym samym stanowisku.

W raporcie wskazano również, że liczba zwolnień w październiku w dużej mierze nie uległa zmianie i oscylowała wokół 1,55 miliona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/klingsup/ fizkes/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu