Połącz się z nami

Kościół

Ks. Marek Dziewiecki na Kongresie Rodziny w CHICAGO (audio + video)

Opublikowano

dnia

Już w najbliższą sobotę 15 lutego rusza „Pierwszy Polonijny Kongres o Rodzinie”, który jest  połączony z wielkimi rekolekcjami rodzinnymi pod hasłem „Rodzina Bogiem Silna – Mocą Polonii”. Organizatorem kongresu jest fundacja Silna Rodzina z siedzibą w Chicago.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kongres-rodziny” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Rekolekcje poprowadzi ks. prof. Marek Dziewiecki – ekspert Ministerstwa Edukacji z zakresu przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” a także krajowy duszpasterz powołań i wicedyrektor Europejskiego Centrum Powołań. Jest on również autorem kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień.

Ks. Marek Dziewiecki – Inwestycje Małżeńskie

[youtube id=”8E2gO-98h1s” width=”620″ height=”360″]

Kongres rozpoczyna się w sobotę 15 lutego o godzinie 4pm w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Na pierwsze spotkanie organizatorzy zapraszają babcie, dziadków i emerytów. Z kolei o siódmej wieczorem, odbędzie się spotkanie małżonków i rodziców. O 8:15 rozpocznie się pokaz filmu dokumentalnego „Czwarta Dzielnica”o historii Polonii w Chicago.

W niedzielę, 16 lutego w parafii Św. Władysława o godz 10:30 rano, nastąpi uroczyste otwarcie Kongresu, podczas Mszy Świętej, której będzie przewodniczył ks. Biskup Andrzej Wypych.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: youtube.com

 

PROGRAM
Kongresu Rodziny w Chicago

MODLITWA: Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
16 lutego, niedziela: 8:00am, 9:30am, 7:00pm, 8:30pm – Msze św. i nauki rekolekcyjne dla wszystkich
3:30pm – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja Najświętszego Sakramentu
10:30am – Parafia św. Władysława – Msza św. i homilia – JE Biskup Andrzej Wypych
17-22 lutego, poniedziałek-sobota: 6:30pm – Adoracja Najświętszego Sakramentu, Spowiedź św.
7:05pm – Msza św.
7:40pm – nauka rekolekcyjna: pytania/odpowiedzi
22 lutego, sobota: 3:30pm – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja Najświętszego Sakramentu
23 lutego, niedziela – Parafia św. Daniela Proroka, 7:30am i 1:00pm – Msze św. i nauki stanowe dla małżonków i rodziców
1 marca, sobota: 8:15pm – 10:00pm – modlitwa ekumeniczna w duchu Taize

DLA OSÓB STARSZYCH I OSÓB CHORYCH
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
15 lutego, sobota: 4:00pm-6:00pm – Prababcie, Pradziadkowie, Babcie, Dziadkowie i Emeryci
1 marca, sobota: 5:00pm – Msza św., Sakrament Namaszczenia Chorych, Błogosławieństwo

WYDARZENIA DLA MAŁŻONKÓW I RODZICÓW
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
15 lutego, sobota: 7:00pm – Msza św. / nauka rekolekcyjna
17 – 22 lutego: 6:30pm – Adoracja, Spowiedź św.
7:05pm – Msza św.
7:40pm – Nauka rekolekcyjna, pytania/odpowiedzi
8:30pm – 9:00pm – Sesja prezentacji

WYDARZENIA MŁODZIEŻOWE
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
23 lutego, niedziela: 8:30pm – Msza św./ nauka, Rozpoczęcie Rekolekcji
24 lutego1 marca: 6:30pm – Adoracja, Spowiedź św.
7:05pm – Msza św.
7:40pm – Nauka rekolekcyjna, pytania/odpowiedzi
8:30pm – 9:00pm – Sesja prezentacji

1 marca, sobota – 3:00pm – 6:30pm – Sesja warsztatowa: przygotowanie do życia w rodzinie
7:05pm – Msza św. i zakończenie rekolekcji
8:00pm – 10:30pm – Młodzieżowa część integracyjna

WARSZTATY
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
16 lutego, niedziela, 4:00pm-6:00pm – Sesja dla Katechetów
22 lutego, sobota, 3:00pm – 6:30pm – Sesja pt. „Ratowanie Rodziny”
23 lutego, niedziela, 3:00pm – 6:30pm – Sesja pt. „Umacnianie Rodziny”
1 marca, sobota, 3:00pm – 6:30pm – Sesja pt. „Przygotowanie do Życia w Rodzinie”
1 marca, sobota, 8:00pm – 10:30pm – Młodzieżowa Część Integracyjna

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE
16 lutego, niedziela, Parafia św. Władysława: 10:30am-2:00pm
Chór Rodziców dzieci pierwszokomunijnych
„Wiara, Miłość i Nadzieja” – zespół Teatru Rzepicha
Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”
22 lutego, sobota, 9.00 pm: Chór Chopina
23 lutego, niedziela, Jezuicki Ośrodek Milenijny (kawiarenka): 9:00am – 3:00pm – aukcja kopii obrazów Adama Styki m. in. Święta Rodzina
23 lutego, niedziela: Parafia św. Daniela Proroka – Muzyka i Pieśni – Kapela Góralska podczas Mszy św. o godz. 1:00pm
2 marca, niedziela, 1:00pm – Zakończenie Kongresu – Parafia św. Trójcy – ks. Proboszcz Idzi Stacherczak, kazanie ks. Marek Dziewiecki
Chory „Chicagowskie Słowiki”, „Śpiewajmy Panu”
Termin i miejsce do wyznaczenia: Koncert: „Rodzina Bogiem Silna” Viola Brzezińska

FILMY
Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd, Chicago
15 lutego, sobota: 8:15pm, Film „Czwarta Dzielnica” / The Fourth Partition
17 lutego, poniedziałek: 8:30pm, Film „Fireproof”
24 lutego, poniedziałek: 8:30pm, Film „October Baby”

News USA

Zakonnik Watykańskiego Obserwatorium pomaga misji NASA w badaniu asteroidy

Opublikowano

dnia

Autor:

Brat Robert Macke, znany jako „Brat Bob”, jest jezuickim astronomem pracującym w Obserwatorium Watykańskim i jednym z czołowych ekspertów na świecie w dziedzinie badań meteorytów. Skonstruował on urządzenie do zbadania materiału pobranego z asteroidy w czasie misji NASA OSIRIS-REx. Naukową ciekawostkę przekazuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Misja NASA wymagała specjalnie zbudowanego tzw. „piknometru” do pomiaru gęstości i porowatości materiału asteroidy pobranego z odległego miejsca w kosmosie.

Urządzenie musiało spełniać bardzo szczegółowe wymagania, aby uniknąć zanieczyszczenia próbek. Firmy sprzedające gotowe piknometry nie spełniały specyfikacji NASA — tylko Brat Macke był w stanie skonstruować dokładnie takie urządzenie, jakiego potrzebowała misja OSIRIS-REx.

Dlatego dr Andy Ryan, jeden z kierowników misji, zwrócił się z tym zadaniem do Brata Boba. Teraz urządzenie Macke’a zostanie wykorzystane do dokładnego zbadania materiału asteroidy i, miejmy nadzieję, odpowie na niektóre z najważniejszych pytań NASA dotyczących pochodzenia Układu Słonecznego.

Na czym polega misja OSIRIS-REx?

OSIRIS-REx jest skrótem od „Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer”, to pierwsza w historii amerykańska misja, która dostarczyła próbki asteroid na Ziemię.

Po siedmiu latach spędzonych w kosmosie i zebraniu 8,8 uncji materiału powierzchniowego z asteroidy „Bennu” oddalonej o 200 milionów mil, sonda kosmiczna OSIRIS-REx wylądowała z powrotem na Ziemi w niedzielę, 24 września.

Próbki, które według NASA pochodzą z początków Układu Słonecznego, zostały zabrane do Johnson Space Center NASA w Houston, gdzie będą na stałe przechowywane i badane.

Wg agencji kosmicznej, próbka pobrana przez OSIRIS-REx pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno natury asteroid, jak i początków życia w Układzie Słonecznym.

Jak zakonnik pomógł NASA

Brat Robert Macke ma duże doświadczenie w zakresie stosowania technik pomiarowych – zastosował je już do kilku tysięcy meteorytów i innych okazów ze zbiorów w kilku miastach w USA i nie tylko.

Proces konstruowania specjalnego urządzenia trwał ponad dwa lata. Wysiłki jego zespołu komplikował fakt, że piknometr musiał być całkowicie wolny od wszystkiego, co mogłoby zanieczyścić próbki.

Teraz, gdy próbka asteroidy powróciła na Ziemię, piknometr Macke’a stanie się kluczowym narzędziem do odkrycia tajemnic skrywanych przez asteroidę Bennu oddaloną o setki milionów mil.

„Udało nam się zbudować urządzenie, ale moje zadanie nie zostało jeszcze ukończone” – powiedział Brat Macke. „Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie urządzenia do pomiaru gęstości tych próbek. Proces ten będzie rozłożony na kilka tygodni, a być może miesięcy. Nie mogę ogłosić pełnego sukcesu mojej części projektu, dopóki nie zostanie ona ukończona.”

Brat Macke będzie pomagał w badaniu próbek w Houston, gdy nadejdzie czas użycia jego urządzenia.

Czym jest Obserwatorium Watykańskie?

Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, którego siedziby znajdują się w rzymskim Castel Gandolfo i Arizonie, jest oficjalnym oddziałem Watykanu zajmującym się astronomią i badaniami naukowymi.

Choć nowoczesne obserwatorium założono w 1891 r., jego korzenie sięgają 1582 r. Obecnie Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie jest prowadzone przez wspólnotę księży i braci jezuitów, a jego celem jest pogłębianie naukowego zrozumienia wszechświata.

Wg Brata Macke’a Obserwatorium Watykańskie jest zaangażowane w liczne programy współpracy z instytucjami na całym świecie, a okazjonalnie, jak w tym przypadku, angażuje się także w misje NASA.

„Motto Obserwatorium Watykańskiego, przekazane nam przez papieża Piusa XI w latach trzydziestych XX wieku, brzmi: „Deum Creatorem Venite Adoremus”, czyli „Przyjdźcie, uwielbiajmy Boga Stwórcę”, jak podkreśla Brat Macke.

Wielu uważa, że wiara i nauka są ze sobą sprzeczne. Katoliccy naukowcy z Obserwatorium Watykańskiego nie zgadzają się z tym zdaniem.

„Studiując i ucząc się o tym wspaniałym wszechświecie, który jest częścią Bożego stworzenia, możemy coraz bardziej doceniać samego Stwórcę” – uważa Brat Macke. „Krótko mówiąc, dla nas uprawianie nauki jest formą oddawania czci. Zajmujemy się tą samą nauką co wszyscy inni i współpracujemy razem z innymi, wnosząc wkład w sumę ludzkiej wiedzy, ale tym, co motywuje naszą pracę, jest zasadniczo adoracja Boga Stwórcy.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, Brat Robert Macke
Czytaj dalej

Kościół

Dzisiaj Msza Papieska. Świętujemy 44 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Ksiądz proboszcz Miguel Venegas z wspólnotą kościoła Pięciu Braci Męczenników, serdecznie zaprasza na Mszę Papieską w 44 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Chicago i sprawowanej Mszy świętej w intencji Polonii.

Uroczysta Msza święta prowadzona przez ks. kanonika Tadeusza Dzieszko odbędzie się w niedzielę 1 października o godzinie 10:30AM przy Ołtarzu Papieskim.

Organizatorzy zapraszają do udziału całą Polonię, a w szczególności szkoły polonijne, harcerzy oraz organizacje polonijne, by wspólnie dziękować Bogu za dar Papieża Polaka i utrwalać pamięć o Jego historycznej wizycie w Chicago.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w Sali Biskupa Abramowicza, gdzie można obejrzeć zdjęcia z historycznej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Chicago dniu 5 października 1979 roku.

Jan Paweł II odwiedził 7 razy Stany Zjednoczone w czasie swojego pontyfikatu, z czego 3 wizyty obejmowały kilka miast.

Szczególnie entuzjastycznie przyjęta była pierwsza papieska pielgrzymka do Stanów Zjednoczonych jesienią 1979 r. Po Meksyku i Polsce, była to trzecia zagraniczna podróż Ojca Świętego.

W czasie tej trwającej 8 dni pielgrzymki (od 1 do 7 października) Jan Paweł II odwiedził 6 amerykańskich miast, w większości wielkich centrów życia katolickiego, w tym Boston, Nowy Jork, Filadelfię, Washington. W drugim dniu wizyty Ojciec  Święty przemówił na forum ONZ i spotkał się z ówczesnym prezydentem USA, Jimmym Carterem.

Dla Polonii największe znaczenie miały jednak odwiedziny polonijnego centrum Ameryki – Chicago. Wizyta w Wietrznym Mieście trwała dwa dni. Setki tysięcy wiernych zapełniło Park Granta, gdzie 5 października odbyła się Msza św. pontyfikalna. Uczestniczyło w niej 1 200 tys. wiernych.

Papież odwiedził również polonijną parafię pw. Pięciu Braci Męczenników, której proboszczem był wówczas bp Alfred Abramowicz. Ponad 50 tys. Polaków świętowało wówczas spotkanie z polskim papieżem tłumnie wypełniając nie tylko okalający kościół plac, ale i wszystkie okoliczne uliczki.

 

Źródło: ZPPA, niedziela
Foto: YouTube, Chicago Catholic Parafia Pięciu Braci Męczenników
Czytaj dalej

News USA

Kard. Dolan: Biden „nie odbiera moich telefonów” w sprawie kryzysu migracyjnego w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, powiedział w wywiadzie, że prezydent Joe Biden ignoruje jego wezwania dotyczące „tragicznego” systemu migracyjnego w USA, w wyniku którego dziesiątki tysięcy migrantów i uchodźców przybyło do Nowego Jorku, zapełniając jego schroniska po brzegi. O niezwykle ciężkiej sytuacji w mieście mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams powiedział w zeszłym tygodniu, że w Nowym Jorku przebywa 60 000 migrantów, którzy przekroczyli południową granicę, a oczekuje się, że co miesiąc będzie przybywać 10 000 kolejnych.

Biuro Adamsa podało w zeszłym tygodniu w komunikacie prasowym, że od początku kryzysu w mieście zakwaterowano ponad 116 000 migrantów.

W niedzielnym wywiadzie Adams powiedział, że jeśli miasto nie będzie nadal otrzymywać wsparcia od rządu federalnego, skutki dla Nowego Jorku mogą być katastrofalne.

Kardynał Timothy Dolan powiedział w wywiadzie, że prezydent Joe Biden „Nie odbiera moich telefonów i nie odpowiada na moje listy”.

Arcybiskup rozmawiał z gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul, Demokratką, kilka razy i „nie uzyskał zbyt wiele pocieszenia”. Pochwalił jednak burmistrza Adamsa za jego wysiłki w czasie tego kryzysu.

W czerwcu burmistrz ogłosił partnerstwo z organizacjami wyznaniowymi w celu tymczasowego zakwaterowania migrantów.

Archidiecezja Nowego Jorku wyznaczyła 10 ośrodków mieszkaniowych dla migrantów, a Katolickie Organizacje Charytatywne zapewniły zasoby pomagające w przyjmowaniu migrantów i prowadzeniu dokumentacji, powiedział kard. Dolan.

Dodał, że archidiecezja zapewnia także pomoc prawną, edukację i opiekę zdrowotną migrantom, ale jest przeciążona sprawami.

Eric Adams oszacował, że opieka nad migrantami może kosztować miasto 12 miliardów dolarów w ciągu trzech lat podatkowych.

W zeszłym tygodniu administracja Bidena zatwierdziła tymczasowy status prawny dla dużych grup migrantów z Wenezueli i Afganistanu, który umożliwi im rozpoczęcie pracy w Stanach Zjednoczonych.

Adams podziękował za to posunięcie, ale stwierdził, że status wielu migrantów w mieście pozostaje do rozwiązania.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu