Połącz się z nami

Kościół

Historyczna CHWILA w Watykanie. Dwóch papieży na konsystorzu [Zobacz FILM]

Opublikowano

dnia

W Watykanie 18 duchownych z różnych kontynentów świata otrzymało od papieża Franciszka godność kardynalską. Wśród wyróżnionych nie ma Polaka ani Amerykanina. W głównej uroczystości uczestniczył papież emeryt, który został przyjęty gorącymi brawami. Nie wykluczone, że zbliżająca się kanonizacja dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się z udziałem Benedykta XVI i Franciszka. Obecność na sobotnim konsystorzu papieża emeryta zwiększyła szanse na jego udział w kanonizacji papieża Polaka, który był jego wielkim przyjacielem.

Na konsystorzu zwyczajnym Franciszek zachęcił kardynałów, by nieśli dzisiejszemu światu pokój. Następnie kreował nowych purpuratów. Pochodzą oni z 15 różnych krajów. Ośmiu to Europejczycy, siedmiu jest z obu Ameryk, a po dwóch z Afryki i Azji. 15 z nich ma prawo do udziału w konklawe, a trzech ukończyło już 80. rok życia. Złożyli oni wyznanie wiary oraz przysięgę wierności i posłuszeństwa Ojcu Świętemu i jego następcom. Papież przekazał im purpurowe birety i pierścienie kardynalskie oraz przydzielił kościoły tytularne w Rzymie.
[youtube id=”wv1kWSDhdJ4″ width=”620″ height=”360″]
Wdzięczność w imieniu nowych purpuratów wyraził Ojcu Świętemu kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin. Wśród uczestników uroczystości były oficjalne organizacje rządowe krajów, z których pochodzą nowi kardynałowie.

Nowymi członkami Kolegium Kardynalskiego zostali kardynałowie elektorzy:

1 – Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej;
2 – Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów;
3 – Gerhard Ludwig Műller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary;
4 – Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa;
5 – Vincent Gerard Nichols, arcybiskup Westminsteru (Wielka Brytania);
6 – Leopoldo José Brenes Solórzano, arcybiskup Managui (Nikaragua);
7 – Gérald Cyprien Lacroix, arcybiskup Québecu (Kanada);
8 – Jean-Pierre Kutwa, arcybiskup Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej);
9 – Orani João Tempesta, arcybiskup Rio de Janeiro (Brazylia);
10 – Gualtiero Bassetti, arcybiskup Perugii-Città della Pieve (Włochy);
11 – Mario Aurelio Poli, arcybiskup Buenos Aires (Argentyna);
12 – Andrew Yeom Soo-jung, arcybiskup Seulu (Korea Południowa);
13 – Ricardo Ezzati Andrello SDB, arcybiskup Santiago de Chile (Chile);
14 – Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcybiskup Ouagadougou (Burkina Faso);
15 – Orlando B. Quevedo OMI, arcybiskup Cotabato (Filipiny);
16 – Chibly Langlois, biskup Les Cayes (Haiti).

Trzech pozostałych nowych kardynałów przekroczyło już 80. rok życia:

1 – Loris Francesco Capovilla, osobisty sekretarz Jana XXIII;
2 – Fernando Sebastián Aguilar CMF, arcybiskup senior Pampluny;
3 – Kelvin Edward Felix, arcybiskup senior Castries (Saint Lucia).

Podczas ogłoszenia nominacji nowych kardynałów papież Franciszek powiedział, że przyznanie tego tytułu nie jest żadnym awansem czy honorem lub odznaczeniem, jest po prostu posługą, która wymaga wielkiego serca. W specjalnym liście Franciszek zachęcał nowych kardynałów do postawy uniżenia i pokory.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: Catolic News Service, Radio Watykańskie
foto: CNS/Paul Hering

News USA

Marsz dla Życia 2025 wyruszy 24 stycznia. Zobacz listę tegorocznych mówców

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja March for Life Education and Defense Fund ogłosiła listę mówców na 52. Marsz dla Życia, który odbędzie się w piątek, 24 stycznia 2025 roku. Wśród zaproszonych znaleźli się Gubernator Florydy Ron DeSantis, Kongresmen Chris Smith z New Jersey oraz prezes organizacji pro-life Live Action, Lila Rose. Wydarzenie zapowiada Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wyjątkowe osobistości na scenie

Do grona mówców dołączy również biskup Daniel Thomas z Toledo, przewodniczący Komitetu ds. Działań Pro-Life Konferencji Biskupów Katolickich USA.

Jeanne Mancini podkreśliła znaczenie tegorocznego wydarzenia: „Przez ostatnie 52 lata Marsz dla Życia był potężnym świadectwem tragedii aborcji, jednocześnie wzywając do silniejszej ochrony kobiet i nienarodzonych dzieci”.

Plan wydarzenia

Wiec rozpocznie się w południe, a uczestnicy wyruszą w marsz o godzinie 1:00PM.

Wśród mówców znajdą się:

  • Ron DeSantis – katolicki gubernator Florydy, który w 2023 roku podpisał ustawę zakazującą aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka (około szóstego tygodnia ciąży). W 2024 roku aktywnie sprzeciwiał się referendum wprowadzającemu prawo do aborcji do konstytucji stanowej.
  • Chris Smith – kongresmen z New Jersey, współprzewodniczący Congressional Pro-Life Caucus, z najwyższą oceną A+ od Susan B. Anthony Pro-Life America.
  • Lila Rose – założycielka organizacji Live Action, działającej na rzecz ochrony życia od 2003 roku.

Inspirujące historie i świadectwa

W programie przewidziano także wystąpienia osób, których życie i działania stały się symbolem walki o ochronę życia:

  • Bethany Hamilton – profesjonalna surferka, matka i obrończyni życia.
  • Josiah Presley – osoba, która przeżyła aborcję.
  • Dr Catherine Wheeler – była aborcjonistka, która stała się pro-life położnikiem.
  • Beverly Jacobson – dyrektor generalna organizacji Mama Bear Care.
  • Pastor dr Matthew Harrison – prezes Lutheran Church-Missouri Synod.
  • Jennie Bradley Lichter – prezydent-elekt Marszu dla Życia.
  • Hannah Lape – studentka i prezes organizacji Wheaton College Voice for Life.

Muzyczna oprawa wydarzenia

Przed wiecem na scenie wystąpi chrześcijański zespół rockowy Unspoken, a hymn narodowy wykona Julie Stone, właścicielka Sopranojam Music Studio z Pensylwanii.

Marsz dla Życia 2025 obiecuje być wydarzeniem pełnym inspiracji, świadectw i wezwania do dalszej walki o ochronę ludzkiego życia od jego poczęcia.

 

Źródło: cna
Foto: March for Life
Czytaj dalej

News USA

Biden odznaczył papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę prezydent Joe Biden uhonorował papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem, (Presidential Medal of Freedom with Distinction) najwyższym odznaczeniem cywilnym przyznawanym przez głowę państwa. Podczas uroczystości, prezydent nazwał papieża „światłem wiary, nadziei i miłości, które świeci jasno na całym świecie”, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Początkowo Joe Biden planował osobiście wręczyć medal papieżowi podczas wizyty w Rzymie, która miała odbyć się w dniach 9-12 stycznia, w ramach jego ostatniej zagranicznej podróży jako prezydenta.

Spotkanie prezydenta z papieżem miało skupić się na wysiłkach na rzecz pokoju na całym świecie. Prezydent miał również spotkać się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

Biden ostatnio spotkał się z papieżem Franciszkiem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy obaj rozmawiali o polityce zagranicznej w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, a także o zmianach klimatu.

Jednak Joe Biden zmienił plany i zdecydował się pozostać w Stanach Zjednoczonych, aby monitorować sytuację związaną z pożarami lasów w Kalifornii.

Zamiast tego medal został przekazany podczas rozmowy telefonicznej, podczas której prezydent i papież rozmawiali o wspólnych wysiłkach na rzecz promowania pokoju i niesienia pomocy potrzebującym na całym świecie.

Jest to jedyny raz, kiedy Joe Biden przyznał Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem podczas swojej kadencji. Sam prezydent otrzymał tę nagrodę z wyróżnieniem od prezydenta Baracka Obamy w 2017 roku, co stanowiło wyjątkowy moment w dwukadencyjnym okresie Obamy – była to jedyna taka ceremonia w jego prezydenturze.

Uzasadnienie przyznania nagrody papieżowi Franciszkowi

Biały Dom w swoim oświadczeniu podkreślił, że papież Franciszek zasłużył na to wyróżnienie za swoją nieustającą misję służenia ubogim, budowania mostów między religiami oraz walki o pokój i ochronę planety.

„Przez dziesięciolecia [Jorge Bergoglio] służył bezbronnym ludziom nie mającym głosu w całej Argentynie” – głosi oświadczenie Białego Domu. „Jako papież Franciszek, jego misja służenia biednym nigdy nie ustała. Jako kochający pastor, z radością odpowiada na pytania dzieci o Boga. Jako wymagający nauczyciel, nakazuje nam walczyć o pokój i chronić planetę. Jako gościnny przywódca, wyciąga rękę do różnych wyznań”.

Papież Franciszek i Prezydent Joe Biden, 14 czerwca 2024 r. po sesji na szczycie G7, który odbył się w dniach 13–15 czerwca w Apulii na południu Włoch

Dziedzictwo i ostatnie tygodnie urzędowania

Zbliżając się do końca swojej kadencji, Joe Biden rozdaje zaszczyty wybitnym osobom, w tym zwolennikom i sojusznikom, jako wyraz uznania dla ich wkładu w społeczeństwo. Papież Franciszek dołączył do grona wyjątkowych laureatów, których misja i wartości odzwierciedlają uniwersalne ideały współczucia, solidarności i dążenia do pokoju.

Joe Biden oficjalnie opuści urząd 20 stycznia, kończąc swoją kadencję w Białym Domu.

Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem

 

Źródło: AP
Foto: wikipedia, Official White House Photo by Cameron Smith, Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Kard. Timothy Dolan poprowadzi modlitwę otwierającą inaugurację Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, został zaproszony do poprowadzenia modlitwy otwierającej uroczystości inauguracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa, która odbędzie się 20 stycznia. To już druga taka okazja w jego karierze – poprzednio kard. Dolan pełnił tę rolę podczas pierwszej inauguracji Trumpa w 2017 roku. O jego ponownym zaproszeniu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Prezydent był na tyle uprzejmy, by ponownie poprosić mnie o modlitwę otwierającą” – powiedział kard. Timothy Dolan w wywiadzie dla stacji WPIX. „Zgodziłem się z wdzięcznością, choć z nadzieją, że moje słowa przyniosą owoc w postaci pokoju i mądrości w tych trudnych czasach”.

Kardynał podkreślił, że Donald Trump, określający się jako chrześcijanin bezwyznaniowy, traktuje wiarę poważnie. We wcześniejszych rozmowach wyrażał także swoje przekonanie, że prezydent-elekt przeszedł wewnętrzną przemianę, która pogłębiła jego duchowość.

Dwa zamachy a duchowa przemiana

Donald Trump doświadczył dwóch prób zamachu podczas kampanii prezydenckiej w 2024 roku. W lipcu został postrzelony w ucho podczas wiecu w Pensylwanii, co zakończyło się śmiercią jednej osoby i rannymi. We wrześniu uniknął kolejnego ataku na Florydzie.

Przypominając spotkanie Ronalda Reagana z Janem Pawłem II, kardynał Dolan, podkreślił, że takie doświadczenia mogą być postrzegane jako znak od Boga.

Modlitwa otwierająca inaugurację

Podczas pierwszej inauguracji Donalda Trumpa w 2017 roku, kardynał Dolan odczytał fragment z Księgi Mądrości, prosząc Boga o mądrość dla przywódcy narodu. Nie ujawniono jeszcze, jaki tekst duchowny wybierze na tegoroczną ceremonię, ale można się spodziewać, że będzie on nawiązywał do wartości jedności i pokoju.

Podczas inauguracji Joe Bidena w 2021 roku modlitwę otwierającą poprowadził jezuita, ojciec Leo J. O’Donovan, który w swojej modlitwie podkreślał wagę równości i inkluzywności. Modlitwy otwierające są nieodłącznym elementem amerykańskich inauguracji, odzwierciedlając różnorodność duchową kraju i nadzieje na przyszłość.

Duchowe przygotowania przed inauguracją

W ramach uroczystości inauguracyjnych Donald Trump zorganizuje również międzywyznaniowe nabożeństwo modlitewne, które odbędzie się dzień wcześniej, 19 stycznia.

Zaproszenie kardynała Timothy’ego Dolana do poprowadzenia modlitwy jest postrzegane jako gest mający na celu pokazanie otwartości i duchowej głębi nadchodzącej administracji, niezależnie od politycznych podziałów.

 

Źródło: cna
Foto: Kardynał Timothy Dolan, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu