Połącz się z nami

Zdrowie

Rak nie musi oznaczać końca świata! Polonijna grupa wsparcia [dźwięk]

Opublikowano

dnia

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/grupa-wsparcia-ludzi-z” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Grupa wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi działa w Chicago już od 12 lat. Gościem w naszym studiu jest Elżbieta Bednarz, Grażayna Kocan, Irena Monahan, które mówią o jej początkach. O tym jak trafiły do grupy i odzyskały wiarę, spotykając ludzi, którzy już wyszli z choroby i wrócili do normalnego życia. Jak podkreśla Irena Monahan „Jest to bardzo potrzebne nam kobietom”.

W grupie wsparcia Panie spotkały młode, dwudziestoletnie osoby, które mają całe życie przed sobą. Ci ludzie jednak dzisiaj żyją i mają się dobrze, są kilkanaście lat po chorobie i to daje dużą wiarę.

Dla Elżbiety Bednarz ta grupa jest wsparciem orazz grupą przyjaciół na których może liczyć i zadzwonić do nich aby usłyszeć w słuchawce „Nic się dzieje, każdy miał podobne dolegliwości i wyszedł z nich. Czuje się dzisiaj świetnie, świat jest piękny i należy mieć nadzieje”.

Z kolei dla Grażyny Kocan ta grupa jest również źródłem wiedzy i budowania świadomości choroby – „Jak się spotykamy to każda jedna (kobieta) przekazuje drugiej co wie na ten temat, co którą dotknęło, jak to przechodzić”.

Spotkania grupy wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi to nie tylko rozmowy między kobietami . To również spotkania z dietetykami, lekarzami oraz pomoc  dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Dla tych wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w grupę a także wesprzeć ją finansowo numer telefonu 773-490-4563

Rozmawia Sławomir Budzik

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Jim West

News Chicago

Weź udział w sobotnim marszu i wesprzyj badania nad ALS – stwardnieniem zanikowym bocznym

Opublikowano

dnia

Autor:

Stwardnienie zanikowe boczne jest bardzo poważnym schorzeniem polegającym na uszkodzeniu centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. W Chicago prowadzone są badania i prace nad leczeniem i lekarstwem na ALS. Możesz je wspomóc dzięki wydarzeniu, które odbędzie się w ten weekend. „Walk for Life” organizowany przez Les Turner ALS Foundation odbędzie się w sobotę rano na Soldier Field.

W ramach bezpłatnego wydarzenia zbierane będą pieniądze na poprawę sytuacji osób cierpiących na zmieniającą życie chorobę, na którą cierpi m. in. legenda Bears Steve McMichael.

Do głównych objawów stwardnienia zanikowego bocznego należą zaniki mięśni kończyn, drżenie mięśni oraz stopniowa utrata sprawności ruchowej. Leczenie ma na celu tylko łagodzenie występujących objawów oraz usprawnianie pacjenta.

Pierwsze objawy ALS pojawiają się zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia, rzadziej dolegliwość atakuje młodsze osoby. Choroba występuje nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jej przebieg jest zróżnicowany u poszczególnych osób, może dochodzić do niedowładu kończyn dolnych i powolnej utraty sprawności ruchowej.

Przyczyny powstawania stwardnienia zanikowego bocznego nie są do końca jednoznaczne.

Prawdopodobnie ALS powstaje w wyniku różnego rodzaju immunologicznych schorzeń, działania wolnych rodników tlenowych, działania toksyn lub na skutek infekcji wirusowych. Niektórzy pacjenci zostają dotknięci chorobą na podłożu genetycznym.

Fundacja Les Turner ALS została założona w 1977 roku przez rodzinę i przyjaciół Lesa Turnera, właściciela firmy z Chicago, u którego rok wcześniej w wieku 36 lat zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne.

Jednym z jej pierwszych wysiłków było nawiązanie współpracy ze szkołą medyczną Feinberg School of Medicine przy Northwestern University i mianowanie dr Roberta Kalba na pierwszego dyrektora Centrum ALS Lesa Turnera w Northwestern Medicine.

Współpracując z dr Kalbem, Fundacja rozszerzyła podstawowe programy naukowe i badania kliniczne oraz dodała wielu nowych dostawców w klinice Lois Insolia ALS, umożliwiając chorym na całym Środkowym Zachodzie dostęp do najlepszej w swojej klasie opieki nad ALS.

ALS Walk for Life wystartuje o 10.30AM.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są tutaj.

 

Źródło: abc7, Les Turner ALS Foundation
Foto: YouTube, Les Turner ALS Foundation

Czytaj dalej

News USA

Bliźniaki z Ohio, które przyszły na świat ważąc tyle co puszka napoju szczęśliwie rosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawie rok temu Kimyah i DJ Jackson zostały najmłodszymi wcześniakami urodzonymi w Cleveland Clinic – przyszły na świat zaledwie w 22 tygodniu ciąży. Kimyah ważyła 12 uncji, a DJ 15 uncji. Pielęgniarki stwierdziły, że każdy bliźniak mieści się w dłoni, a nawet najmniejsze pieluszki były dla nich za duże. Po długiej walce o ich życie dzieci są zdrowe i rozwijają się.

Lekarze twierdzili, że szanse na przeżycie bliźniąt wynosiły jedynie 10–20% i możliwe są opóźnienia w ich rozwoju. Matka, Kimberly, wiedziała, że coś jest nie tak, gdy w czasie ciąży zaczął wyciekać płyn owodniowy. Zadzwoniła do lekarza i okazało się, że ma już rozwarcie.

Po urodzeniu bliźnięta wymagały reanimacji i intubacji na oddziale intensywnej terapii. Podczas pobytu na OIOM-ie DJ miał zapaść płuc, a Kimyah doznała niewielkiego krwawienia do mózgu.

„Każdego ranka otrzymywałam od lekarzy aktualne informacje na temat tego, jak przebiegła noc i jaki był plan na dany dzień” – mówi Kimberly. Matka codziennie odwiedzała swoje dzieci mieszkając na na oddziale intensywnej terapii przez cztery i pół miesiąca.

Po spędzeniu 138 dni na OIOM-ie bliźniaki mogły pojechać do domu. Personel medyczny urządził im ceremonię wręczenia dyplomów i zapewnił specjalne stroje.

Będąc w domu dzieci nadal wymagały otrzymywania tlenu, ponieważ ich płuca wciąż były słabo rozwinięte. Rodzice musieli sprawdzać poziom nasycenia krwi tlenem za pomocą pulsoksymetru.

Lekarze będą nadal monitorować bliźnięta przez lata, aby sprawdzić, czy nie występują u nich jakiekolwiek zaburzenia rozwojowe związane ze zbyt wczesnym porodem.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najmłodsze wcześniaki, jakie kiedykolwiek przeżyły, urodziły się zaledwie dzień wcześniej, także w 22 tygodniu ciąży w Ontario w Kanadzie. Adiah i Adrial przyszli na świat 126 dni za wcześnie, 4 marca 2022 r.

Ważąca zaledwie 0,72 funta (11,5 uncji) dziewczynka Adiah urodziła się 23 minuty przed swoim bratem Adrialem, który ważył 0,92 funta (14,7 uncji). Przy łącznej masie 1,65 funta (26,4 uncji) są to najmniejsze bliźnięta w historii.

Rekordowe bliźnięta Nadarajah przyszły na świat w wieku ciążowym wynoszącym dokładnie 22 tygodnie. Gdyby urodziły się choćby godzinę wcześniej, nie podjęto by żadnej próby ratowania ich życia.

Źródło: fox13, abcnews
Foto: Cleveland Clinic, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Osoby poniżej 65 roku życia nie powinny się szczepić na Covid-19. Ladapo i DeSantis są zgodni

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja gubernatora Rona DeSantisa zaleciła w środę, aby osoby poniżej 65. roku życia nie decydowały się na otrzymanie nowo zatwierdzonych zastrzyków przypominających przeciwko Covid-19. Generalny chirurg stanowy Joseph Ladapo wydał wytyczne, które radykalnie różnią się od zaleceń federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, opublikowanych we wtorek, 12 września.

Zalecenie Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC mówi, że osoby w wieku 6 miesięcy i starsze powinny otrzymać zaktualizowane szczepionki przeciwko Covid-19.

Pojawiło się ono dzień po zatwierdzeniu przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA stosowania szczepionek, które według niej „stworzono tak, aby w większym stopniu zwalczać obecnie krążące warianty”.

Wytyczne Departamentu Zdrowia Florydy mówią jednak, że „najnowsza dawka przypominająca została zatwierdzona w przypadku braku jakichkolwiek znaczących danych z badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach”. Stwierdzają również, że „rząd federalny nie dostarczył wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciwko Covid-19”.

„W oparciu o wysoki wskaźnik globalnej odporności i obecnie dostępne dane, Naczelny Chirurg Stanowy odradza podawanie dawki przypominającej Covid-19 osobom poniżej 65. roku życia” – czytamy w wytycznych. „Osoby w wieku 65 lat i starsze powinny omówić te informacje ze swoim lekarzem, uwzględniając potencjalne wątpliwości przedstawione w niniejszych wytycznych”.

Joseph Ladapo, który pojawił się w środę z DeSantisem, aby omówić tę kwestię, stał się wybitnym w całym kraju sceptykiem szczepionek przeciwko Covid-19 i polityki federalnej dotyczącej pandemii.

Kandydując na prezydenta, Ron DeSantis podksreśla swoja politykę wobec pandemii. Jego sprzeciw wobec takich środków, jak wymogi dotyczące maseczek, przymusowe szczepienia i zamykanie gospodarki, są ważną kwestią polityczną.

7 września gubernator zapewnił mieszkańców Florydy, że nigdy nie wprowadzi wymogu noszenia maseczek, o czym pisaliśmy tutaj.

Zaktualizowane szczepionki na Covid19 firm Pfizer-BioNTech i Moderna, które miały być dostępne w zeszłym tygodniu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu