Połącz się z nami

Zdrowie

Rak nie musi oznaczać końca świata! Polonijna grupa wsparcia [dźwięk]

Opublikowano

dnia

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/grupa-wsparcia-ludzi-z” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Grupa wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi działa w Chicago już od 12 lat. Gościem w naszym studiu jest Elżbieta Bednarz, Grażayna Kocan, Irena Monahan, które mówią o jej początkach. O tym jak trafiły do grupy i odzyskały wiarę, spotykając ludzi, którzy już wyszli z choroby i wrócili do normalnego życia. Jak podkreśla Irena Monahan „Jest to bardzo potrzebne nam kobietom”.

W grupie wsparcia Panie spotkały młode, dwudziestoletnie osoby, które mają całe życie przed sobą. Ci ludzie jednak dzisiaj żyją i mają się dobrze, są kilkanaście lat po chorobie i to daje dużą wiarę.

Dla Elżbiety Bednarz ta grupa jest wsparciem orazz grupą przyjaciół na których może liczyć i zadzwonić do nich aby usłyszeć w słuchawce „Nic się dzieje, każdy miał podobne dolegliwości i wyszedł z nich. Czuje się dzisiaj świetnie, świat jest piękny i należy mieć nadzieje”.

Z kolei dla Grażyny Kocan ta grupa jest również źródłem wiedzy i budowania świadomości choroby – „Jak się spotykamy to każda jedna (kobieta) przekazuje drugiej co wie na ten temat, co którą dotknęło, jak to przechodzić”.

Spotkania grupy wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi to nie tylko rozmowy między kobietami . To również spotkania z dietetykami, lekarzami oraz pomoc  dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Dla tych wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w grupę a także wesprzeć ją finansowo numer telefonu 773-490-4563

Rozmawia Sławomir Budzik

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Jim West

News USA

Oszczędzaj regularnie nawet niewielkie kwoty dla.. zdrowego snu każdej nocy

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarządzanie własnymi finansami może być tak stresujące, że powoduje bezsenność, ale nowe badania sugerują rozwiązanie tego problemu. Jest nim comiesięczne wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe – nawet jeśli jest to niewielka kwota, to sprawi, że jej właściciel lepiej wyśpi się w nocy.

Według lipcowego raportu centrum badawczego finansów osobistych Uniwersytetu w Bristolu z siedzibą w Anglii, osoby, które regularnie oszczędzają, częściej lepiej się wysypiają niż te, które tego nie robią. Ludzie, którzy oszczędzają pieniądze, są również znacznie bardziej zrelaksowani przez większość czasu.

„Oszczędzający regularnie są bardziej optymistyczni, zadowoleni z życia i śpią lepiej” – stwierdziła w raporcie Susan Allen, dyrektor naczelna Yorkshire Building Society, które sponsorowało badanie.

Naukowcy zakładają, że oszczędzanie pieniędzy prowadzi do mniejszego niepokoju o pieniądze i ogólnego lepszego samopoczucia. Mówiąc prościej, posiadanie możliwości pokrycia nieoczekiwanych wydatków sprawia, że ​​osoby mające oszczędności mniej się martwią. Aby jednak uzyskać te korzyści, ważne jest, aby regularne oszczędzanie stało się nawykiem.

Aby wyciągnąć takie wnioski, ośrodek w Bristolu przeanalizował długotrwałe badanie brytyjskie, nazwane Understanding Society, w którym dane ankietowe sięgały ponad 10 lat wstecz. Według badaczy kwota, którą zaoszczędzisz, nie jest najważniejsza. Nawet jeśli nie jesteś w stanie odłożyć ogromnych sum gotówki, postawienie sobie za cel zaoszczędzenia jakiejkolwiek sumy często przynosi satysfakcję.

Wśród osób, które nie oszczędzają, tylko 72% twierdzi, że jakość ich snu jest „bardzo” lub „dość” dobra. Liczba ta wzrasta do 78% w przypadku tych, którzy oszczędzają coś co miesiąc, bez względu na kwotę.

W raporcie stwierdzono również, że osoby o niskich dochodach, które regularnie oszczędzają pieniądze, mają podobny poziom zadowolenia z życia, jak osoby o znacznie wyższych dochodach, które nie oszczędzają.

Oszczędzanie większych kwot wydaje się mieć nieco większe znaczenie: większy odsetek osób, które oszczędzały co najmniej 500 funtów (równowartość około 650 dolarów) miesięcznie, odpowiedział, że dobrze śpią, czują się zrelaksowane i optymistycznie patrzą w przyszłość w porównaniu z tymi, które oszczędzaj mniejsze kwoty.

Istnieje wiele powodów, dla których warto oszczędzać pieniądze dla osób w zasadzie w każdej sytuacji finansowej. Na początku kariery ważne jest, aby zgromadzić wystarczające fundusze, aby przetrwać sytuację kryzysową, taką jak utrata pracy lub kryzys medyczny. Oszczędzanie pieniędzy może również pomóc w dokonaniu większych zakupów, takich jak zakup pierwszego domu, a na oszczędzanie na emeryturę nigdy nie jest za wcześnie.

 

Źródło: money
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Sprawdź swój „wskaźnik okrągłości ciała” BRI, żeby wiedzieć czy czas na odchudzanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie sugeruje, że może istnieć lepsze narzędzie matematyczne do określania potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z tkanką tłuszczową niż obowiązujący od prawie 200-letni wskaźnik masy ciała (Body Mass Index) BMI. To „wskaźnik okrągłości ciała” Body Roudness Index BRI.

W badaniu, opublikowanym na początku czerwca w czasopiśmie Journal of the American Medical Association, oceniano wskaźnik okrągłości ciała (BRI) u prawie 33 000 dorosłych Amerykanów, aby sprawdzić, czy BRI jest skutecznym narzędziem do obliczania zagrożeń dla zdrowia związanych z tkanką tłuszczową.

„Odkrycia te dostarczają dowodów na to, że BRI może stać się nieinwazyjnym narzędziem przesiewowym do szacowania ryzyka zgonu, co stanowi innowacyjną koncepcję, którą można włączyć do praktyki w zakresie zdrowia publicznego” – podsumowano w badaniu.

Co to jest wskaźnik masy ciała (BMI)?

Według Yale Medicine wskaźnik masy ciała (BMI) to obliczenie, które szacuje procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. To Twoja waga w funtach (lub kilogramach) podzielona przez kwadrat Twojego wzrostu w calach (lub metrach). Jeśli obliczysz swoje BMI za pomocą funtów i cali, będziesz musiał pomnożyć swoją wagę przez współczynnik 703.

Wartości BMI podzielono na kategorie: niedowaga wynosi mniej niż 18,5, nadwaga wynosi od 25 do 29,9, a otyłość wynosi 30 i więcej. Krytycy twierdzą, że BMI jest niedokładne z wielu powodów.

Po pierwsze, muskularna osoba z minimalną ilością tkanki tłuszczowej może mieć takie samo BMI jak osoba otyła ze znacznie mniejszą ilością mięśni. BMI różni się również w zależności od wieku, a eksperci twierdzą, że ma pewne ograniczenia w przypadku młodszych osób, które zauważają zmiany w zawartości tkanki tłuszczowej w miarę wzrostu.

Lekarze twierdzą również, że wskaźnik BMI jest przestarzały – został wymyślony prawie 200 lat temu przez matematyka z Belgii – i nie uwzględnia różnic w zawartości tkanki tłuszczowej obserwowanych u grup mniejszościowych i kobiet.

Naukowcy twierdzą, problemem nie jest samo BMI, ale tendencja do skupiania się na nim, podczas gdy ten wskaźnik to tylko jedna informacja, obok wielu innych, który należy wziąć pod uwagę, aby określić stan zdrowia danej osoby.

Według Yale Medicine pełniejsza ocena stanu zdrowia obejmowałaby również pomiar między innymi ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i glukozy.

W 2023 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne opublikowało raport, w którym podkreśliło problemy związane z BMI i przyjęło politykę wzywającą lekarzy do stosowania BMI „w połączeniu z innymi ważnymi miarami ryzyka”.

Co to jest wskaźnik okrągłości ciała (BRI)?

Amerykańscy badacze opracowali wskaźnik okrągłości ciała w 2013 roku, gdy pojawiało się coraz więcej problemów związanych z BMI. BRI oblicza poziom tkanki tłuszczowej na podstawie wzrostu i obwodu talii, a nie wzrostu i masy ciała. Zazwyczaj wyniki wahają się od 1 do 20. Te niższe wartości są dobre.

W najnowszym badaniu oceniającym BRI w latach 1999–2018 wzięło udział około 33 000 dorosłych Amerykanów, a badacze odkryli, że BRI może być lepszym sposobem przewidywania zagrożeń dla zdrowia związanych z tkanką tłuszczową.

Według naukowców, wzięcie pod uwagę tłuszczu na brzuchu jest udowodnionym wskaźnikiem potencjalnego ryzyka sercowo-naczyniowego, a także cukrzycy.

BRI również ma swoje ograniczenia: nadal nie określa masy mięśniowej danej osoby, a ponieważ jest mierzony ręcznie za pomocą miarki, jest podatny na błędy ludzkie, podobnie jak BMI.

Jednak pozwala na większe zróżnicowanie typów budowy ciała, według Diany Thomas, profesor matematyki w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, która opracowała BRI.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/Dacharlie/vadimguzhva/tetmc/Prostock-Studio/
Czytaj dalej

News USA

Zakaz hormonów płciowych i blokerów dojrzewania dla nieletnich rozpatrzy Sąd Najwyższy

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych dokona przeglądu ustawy Tennessee z 2023 r., która zakazała stosowania hormonów płciowych i leków blokujących dojrzewanie nieletnim. Sprawa wynikająca z pozwu złożonego przez administrację Bidena, ma zostać rozpatrzona jesienią i może mieć wpływ na prawo w całym kraju, o czym mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Mary Rice Hasson z Centrum Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie, jest współzałożycielką i kieruje Person and Identity Project – organizacją oferującą zasoby pomagające rodzicom, kościołom i nauczycielom w poruszaniu się w kwestiach związanych z ideologią płci.

Zeznawała także przed Senatem USA na temat praw rodziców i kwestii osób transpłciowych.

Według Hasson, stan Tennessee miał nadzieję, że sąd pozostawi decyzję 6. Okręgu w stanie nienaruszonym, co jest korzystne dla Tennessee i praw tych stanów, które naprawdę starały się uchwalić przepisy chroniące nieletnich przed poważnymi konsekwencjami nieodwracalnych procedur w zakresie zmiany płci.

Tennessee i 24 inne stany USA podjęły niedawno decyzję o zakazaniu nieletnim dostępu do tych ekstremalnych, często nieodwracalnych procedur stosowanych w przypadku osób transpłciowych. Tymczasem inne stany, w tym Illinois, Kolorado i Minnesota, przyjęły ustawy chroniące tzw. „opiekę nad osobami transpłciowymi”.

Administracja Bidena kwestionuje prawo stanu Tennessee, twierdząc, że stanowi ono dyskryminację ze względu na płeć.

Pozew twierdzi, że prawo nie dotyczy ochrony dzieci, ale raczej jest skierowane do dzieci, które identyfikują się jako osoby transpłciowe i poszukują tak zwanych procedur zmiany płci, wyjaśnia Hasson.

Wpływ decyzji Sądu Najwyższego będzie znaczący w obu przypadkach.

O szkodliwości procedur zmiany płci pisaliśmy m.in. 31 sierpnia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu