Połącz się z nami

Zdrowie

Rak nie musi oznaczać końca świata! Polonijna grupa wsparcia [dźwięk]

Opublikowano

dnia

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/grupa-wsparcia-ludzi-z” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Grupa wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi działa w Chicago już od 12 lat. Gościem w naszym studiu jest Elżbieta Bednarz, Grażayna Kocan, Irena Monahan, które mówią o jej początkach. O tym jak trafiły do grupy i odzyskały wiarę, spotykając ludzi, którzy już wyszli z choroby i wrócili do normalnego życia. Jak podkreśla Irena Monahan „Jest to bardzo potrzebne nam kobietom”.

W grupie wsparcia Panie spotkały młode, dwudziestoletnie osoby, które mają całe życie przed sobą. Ci ludzie jednak dzisiaj żyją i mają się dobrze, są kilkanaście lat po chorobie i to daje dużą wiarę.

Dla Elżbiety Bednarz ta grupa jest wsparciem orazz grupą przyjaciół na których może liczyć i zadzwonić do nich aby usłyszeć w słuchawce „Nic się dzieje, każdy miał podobne dolegliwości i wyszedł z nich. Czuje się dzisiaj świetnie, świat jest piękny i należy mieć nadzieje”.

Z kolei dla Grażyny Kocan ta grupa jest również źródłem wiedzy i budowania świadomości choroby – „Jak się spotykamy to każda jedna (kobieta) przekazuje drugiej co wie na ten temat, co którą dotknęło, jak to przechodzić”.

Spotkania grupy wsparcia dla osób z chorobami nowotworowymi to nie tylko rozmowy między kobietami . To również spotkania z dietetykami, lekarzami oraz pomoc  dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Dla tych wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w grupę a także wesprzeć ją finansowo numer telefonu 773-490-4563

Rozmawia Sławomir Budzik

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Jim West

Zdrowie

Spodziewasz się więcej niż jednego dziecka? Oto, co warto wiedzieć o ciąży mnogiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Gratulacje! Jeśli jesteś przyszłą mamą i nosisz bliźniaki, trojaczki lub więcej dzieci, właśnie rozpoczynasz wyjątkową — choć nieco bardziej wymagającą — ciążową podróż. Choć ciąża mnoga może wiązać się z dodatkowymi wyzwaniami, niesie też ze sobą ogrom radości i emocji. Ponieważ ciąże mnogie niosą ze sobą większe ryzyko powikłań dla mamy i dzieci, kluczowe jest dobre przygotowanie i bliska współpraca z zespołem medycznym. Oto najważniejsze informacje, które pomogą Ci bezpiecznie przejść przez ten wyjątkowy okres.

Więcej wizyt, więcej wsparcia

Po potwierdzeniu ciąży mnogiej — zwykle na wczesnym etapie dzięki badaniu USG — konieczna będzie zwiększona liczba wizyt prenatalnych. Oprócz standardowej opieki ginekologiczno-położniczej, zostaniesz objęta opieką specjalisty medycyny matczyno-płodowej (MFM), zwanego też perinatologiem.

Jego zadaniem jest czuwanie nad przebiegiem ciąż wysokiego ryzyka oraz współpraca z lekarzem prowadzącym w tworzeniu indywidualnego planu opieki. Taka opieka obejmuje zaawansowane badania obrazowe, testy genetyczne oraz ewentualne procedury medyczne niezbędne do ochrony zdrowia mamy i dzieci.

Silniejsze objawy i większe potrzeby żywieniowe

W ciąży mnogiej możesz doświadczać bardziej nasilonych objawów – takich jak zmęczenie, mdłości czy zwiększony apetyt. Brzuch również zacznie się zaokrąglać wcześniej niż w ciąży pojedynczej, a przyrost masy ciała będzie większy.

Zadbaj o dietę bogatą w białko, żelazo i wapń oraz odpowiednie nawodnienie. Lekarz może także zalecić prenatalne witaminy i dodatkowe suplementy.

Większe ryzyko powikłań – ale też większa czujność lekarzy

Ciąża mnoga obciąża organizm bardziej, dlatego wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia takich powikłań jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie czy stan przedrzucawkowy. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. silne bóle głowy, pogorszenie widzenia czy nadmierne pragnienie. Twój lekarz będzie monitorował Cię dokładnie, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

bliźniaki noworodki

Dzieci w ciąży mnogiej – czego się spodziewać

Noszenie więcej niż jednego dziecka może wiązać się z problemami takimi jak wolniejszy wzrost płodów czy niska masa urodzeniowa. Zespół medyczny będzie uważnie obserwował rozwój każdego z maluchów i dostosowywał opiekę na bieżąco.

Większość ciąż mnogich kończy się przed terminem — ponad połowa bliźniąt i prawie wszystkie trojaczki oraz wyższe ciąże mnogie rodzą się wcześniej, co zwiększa szansę na konieczność opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków (NICU).

Wsparcie to podstawa

Ciąża i okres poporodowy są wyzwaniem nawet przy jednym dziecku — przy dwójce lub więcej, wsparcie bliskich staje się nieocenione. Nie bój się prosić o pomoc i ją przyjmować. Otaczaj się przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami, a także szukaj wsparcia w grupach rodziców – zarówno stacjonarnie, jak i online.

trojaczki

Twój zespół medyczny jest po to, aby Cię wspierać, doradzać i kierować do najlepszych dostępnych zasobów. Z odpowiednią opieką i przygotowaniem dajesz swoim dzieciom najlepszy możliwy start w życie — i sobie spokojniejszą drogę do macierzyństwa.

Źródło: dh
Foto: istock/ Avril Morgan/Pirotehnik/
Czytaj dalej

News USA

Przełom w walce z HIV: USA zatwierdzają pierwszy na świecie półroczny zastrzyk prewencyjny

Opublikowano

dnia

Autor:

szczepionka

Stany Zjednoczone jako pierwsze na świecie zatwierdziły rewolucyjny zastrzyk zapobiegający zakażeniu wirusem HIV, podawany zaledwie dwa razy w roku. To przełomowy krok w globalnej walce z epidemią – nowa opcja prewencji może uchronić miliony osób, choć dostępność w praktyce pozostaje pytaniem otwartym.

Lek o nazwie lenakapawir, produkowany przez firmę Gilead Sciences, to długo działająca forma profilaktyki, która w badaniach klinicznych niemal całkowicie wyeliminowała nowe zakażenia u osób z grupy wysokiego ryzyka. Działa lepiej niż codzienne tabletki, których regularne przyjmowanie wciąż stanowi wyzwanie dla wielu pacjentów.

Nowy zastrzyk – który w wersji profilaktycznej nosi nazwę Yeztugo – to podskórna iniekcja, która tworzy „depot” leku, powoli uwalnianego do organizmu przez sześć miesięcy. Użytkownik musi mieć ujemny wynik testu na HIV przed każdą dawką, a lek nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

HIV przynosi ponad 1,3 mln nowych zakażeń rocznie na świecie, ponad 30 tys. w samych Stanach Zjednoczonych.

Szczepionka Yeztugo jest bezpieczna i dobrze tolerowana – niektórzy uczestnicy badań wspominają jedynie o lekkim bólu w miejscu wkłucia.

Rewelacyjne wyniki badań

W dwóch dużych badaniach klinicznych lenakapawir wykazał wyjątkową skuteczność:

  • W badaniu w RPA i Ugandzie z udziałem ponad 5300 młodych kobiet i nastolatek, nie odnotowano żadnych zakażeń HIV w grupie, która przyjmowała zastrzyk.
  • W drugim badaniu z udziałem mężczyzn homoseksualnych i osób transpłciowych w USA i kilku innych krajach, lenakapawir dorównał skutecznością codziennym tabletkom.

Nowa nadzieja – ale nie dla wszystkich?

Mimo obiecujących wyników, dostępność leku stoi pod znakiem zapytania. W USA wciąż tylko około 400 tys. osób korzysta z jakiejkolwiek formy PrEP, choć szacuje się, że miliony mogłyby skorzystać z ochrony.

Wysoka cena (ok. 28 218 USD rocznie bez ubezpieczenia), luki w finansowaniu programów zdrowia publicznego i niepewność legislacyjna wokół wymogów refundacyjnych stwarzają poważne bariery. Gilead zapowiada programy pomocowe, ale ich zasięg będzie ograniczony.

pozytywny test na hiv

Globalny wymiar i nierówności

Gilead przygotowuje się do wdrożenia szczepionki także za granicą. Firma zawarła umowy z sześcioma producentami leków generycznych na wytwarzanie tanich wersji zastrzyku dla ponad 120 krajów o niskich dochodach – głównie w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i na Karaibach.

Jednak kraje o średnich dochodach, np. w Ameryce Łacińskiej, zostały pominięte w programie, co budzi krytykę ekspertów.

W obliczu stagnacji w globalnych wysiłkach zmierzających do zakończenia epidemii HIV do 2030 roku pojawienie się lenakapawiru to iskierka nadziei. Ale sukces tej przełomowej terapii zależy od dostępności, edukacji i politycznej woli.

Źródło: AP
Foto: istock/ Foremniakowski/Pedro Merino Higueras/
Czytaj dalej

News USA

Zdrowe jedzenie to drogie jedzenie. Wysokie ceny są barierą dla większości Amerykanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 90 procent dorosłych Amerykanów ankietowanych przez Pew Research Center przyznało, że ceny zdrowej żywności znacząco wzrosły w ostatnich latach. W efekcie aż 69 procent badanych ma trudności z utrzymaniem zdrowej diety.

Badanie objęło ponad 5000 dorosłych z całego kraju i ujawniło, że problem dotyka przede wszystkim osoby o niższych dochodach. Jednak jak zaznacza Eileen Yam, dyrektor ds. badań społecznych i naukowych w Pew, wyższe zarobki nie chronią w pełni przed trudnościami — 54 procent osób z wyższymi dochodami również wskazało, że wzrost cen utrudnia im zdrowe odżywianie.

Co wpływa na wybory żywieniowe?

Choć cena jest istotnym czynnikiem, nie jest jedynym. Według badania Amerykanie przy podejmowaniu decyzji żywieniowych kierują się przede wszystkim smakiem, a dopiero potem kosztem, zdrowiem i wygodą.

Tylko 20 procent respondentów określiło swoją dietę jako bardzo zdrową. Ponad połowa — 59 procent — uważa, że ich sposób odżywiania jest „w pewnym stopniu zdrowy”, natomiast co piąta osoba przyznaje, że nie odżywia się zdrowo wcale.

Wpływ żywności ultraprzetworzonej i zmiany stylu życia

W raporcie wskazano także na rosnące spożycie żywności ultraprzetworzonej, ubogiej w składniki odżywcze i często zawierającej duże ilości cukru, tłuszczu oraz soli. Zmiany te prowadzą do wzrostu liczby chorób przewlekłych, w tym otyłości u dzieci, której poziom wzrósł o 270 procent od lat 70.

W odpowiedzi na rosnący kryzys zdrowotny, prezydencka komisja Make America Healthy Again zaprezentowała raport, wskazując jako główne przyczyny m.in. złą dietę, brak aktywności fizycznej, stres i nadmierną medykalizację.

Problemy z dostępnością i wygodą

Raport Pew Research pokazuje również, że dostęp do zdrowej żywności bywa ograniczony lokalnie — 13 procent badanych wskazało, że trudno im znaleźć zdrowe produkty w pobliżu miejsca zamieszkania. Blisko połowa badanych uznała wygodę w przygotowywaniu posiłków za istotny czynnik w decyzjach żywieniowych.

W grupie osób, które szczególnie cenią wygodę, aż 23 procent zamawia jedzenie na wynos lub z dostawą kilka razy w tygodniu. Mimo to, aż 87 procent uważa, że gotowanie w domu jest znacznie zdrowsze.

Rynek gotowych posiłków rośnie

Popularność zyskują usługi dostarczające gotowe lub półgotowe posiłki. Firmy takie jak Factor, HelloFresh, Green Chef czy Eat Clean oferują tygodniowe pakiety posiłków, których koszt waha się od 54 do 67 dolarów.

Wiele z nich udostępnia szczegółowe informacje o wartościach odżywczych, jednak niektóre dania zawierają ponad 800 mg sodu — ponad połowę zalecanej przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dziennej normy (1500 mg).

dostawa-jedzenia

Badania wskazują, że osoby częściej gotujące w domu są bardziej skłonne uznać swoją dietę za zdrową. Wśród tych, którzy codziennie spożywają domowe posiłki, 30 procent uważa swoją dietę za bardzo zdrową. Dla porównania, wśród osób rzadziej gotujących w domu odsetek ten wynosi jedynie 12 procent.

Edukacja i proste strategie

Około połowa ankietowanych twierdzi, że ma wystarczającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Pozostali przyznają, że brakuje im pewności co do tego, co faktycznie jest zdrowe.

Preeti Soni, dietetyczka z City of Hope Orange County, podkreśla, że zdrowa dieta nie tylko wspiera zdrowie serca, ale też obniża ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym nowotworów. “Jednym z najlepszych narzędzi profilaktycznych jest zbilansowana dieta. Polecam dietę śródziemnomorską, bogatą w błonnik, pełne ziarna, warzywa, owoce i chude białka.”

kobieta-gotuje w domu

Soni zachęca również do gotowania w partiach, wybierania mrożonych warzyw, kupowania hurtowo i przygotowywania prostych posiłków, jak np. owsianka z owocami, zupa z soczewicy, sałatki z tuńczykiem czy dania jednogarnkowe z warzywami i białkiem. “Zdrowe jedzenie nie musi być czasochłonne” — dodaje.

Pomoc dla potrzebujących

Jak wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA, w 2025 roku ceny żywności wzrosną średnio o 2,9 procent. Dla wielu rodzin z niskimi lub stałymi dochodami to znaczące obciążenie.

W powiecie Westchester w stanie Nowy Jork, pomimo stosunkowo wysokiej mediany dochodów, aż jedna trzecia gospodarstw domowych zmaga się z niepewnością żywieniową. Feeding Westchester, największa organizacja charytatywna w regionie, dostarczyła w ubiegłym roku 23 miliony funtów żywności do 175 lokalnych banków.

Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/Tero Vesalainen/Choreograph/Ridofranz/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu