Połącz się z nami

News USA

Amerykańscy naukowcy biją na ALARM – Odżywiamy się tragicznie!

Opublikowano

dnia

Najnowsze badania pokazują, że amerykańskie dzieci i dorośli nagminnie ignorują zdrowe zasady żywieniowe. Dieta Amerykanów jest zbyt uboga w błonnik i produkty pełnoziarniste.

Badania przeprowdzone przez naukowców z Uniwersytetu St. Paul w Minnesocie ujawniają że spożycie tylko trzech porcji produktów pełnoziarnistych dziennie, znacznie obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę i choroby układu krążenia. Produkty pełnoziarniste są bardzo bogate w błonnik, który reguluje procesy trawienia i przyswajania pokarmu przez organizm. Dzienna dawka błonnika dla dorosłego człowieka powinna wynosić nie mniej niż 21 gramów. Produkty bogate w błonnik to ciemne pieczywo i płatki śniadaniowe. Koszty badań naukowych pokryła firma General Mills, jeden z największych producentów płatków śniadaniowych na świecie.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr.com (rfduck)

News USA

Chcesz jechać czy wolisz lecieć? W pojeździe Switchblade wybór należy do Ciebie

Opublikowano

dnia

Autor:

Na drodze Switchblade firmy Samson Sky to po prostu przyciągający wzrok pojazd sportowy. Ale gdy dwa skrzydła i stabilizator poziomy wyskakują jak scyzoryk – samochód jest gotowy do startu. W listopadzie, po 14 latach projektowania i testowania, maszyna pomyślnie wykonała swój pierwszy lot nad Moses Lake w stanie Waszyngton.

Wg wizjonera i projektanta Switchblade, Sama Bousfielda, trójkołowy pojazd wznosił się na wysokość 500 stóp nad lotniskiem powiatu Grant przez około 6 minut.

Wyprodukowany w Redmond w stanie Oregon Switchblade, jako samochód sportowy może osiągać na ziemi prędkość 125 mph, a latać będzie z prędkością 190 mph. Podczas procesu jego projektowania niezwykle ważne było, aby pojazd działał z wysoką wydajnością, zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

„W społeczeństwie panuje przekonanie, że aby mieć latający samochód, musi to być przeciętny samochód lub przeciętny samolot, albo jedno i drugie, ale my się z tym nie zgadzamy” – oświadczył Bousfield.

Wg projektanta, przejażdżka Switchblade to znacznie więcej niż tylko sposób na przedostanie się z jednego miejsca do drugiego. To, co kierowcy widzą na ziemi, często nie jest ekscytujące, ale osiągnięcie wysokości tysięcy stóp nad ziemią całkowicie zmienia ten obraz.

To czy właściciel będzie jechał czy leciał może zależeć np. warunków pogodowych czy natężenia ruchu w danym obszarze.

Co najmniej dwa lata do produkcji

Choć wszystko to brzmi niesamowicie, minie trochę czasu, zanim konsumenci będą mogli nabyć własny pojazd Switchblade – firmę Samson Sky dzieli co najmniej dwa lata od masowej produkcji.

Według Bousfielda firma spędziła cztery lata na opracowywaniu nowego sposobu wytwarzania materiałów budowlanych z włókna węglowego, mając na celu obniżenie ceny ich produkcji.

Producent wykorzystuje termoplastyczne włókno węglowe, używane wyłącznie przez Boeinga i Airbusa, do procesu cieplnego i ciśnieniowego, który wytłacza materiał niczym blachę. Technika ta skraca czas wykonania części drzwi z 6 do 9 godzin do zaledwie 20 minut, jest nietoksyczna dla ludzi a materiał w pełni nadaje się do recyklingu, w przeciwieństwie do większości.

Ile kosztuje Switchblade?

Szacuje się, że zestaw Switchblade VFR (Visual Flight Rules), który pozwala pilotowi latać przy dobrej pogodzie, kosztuje około 170 000 dolarów.

Zestaw Switchblade IFR, który umożliwia pilotom posiadającym odpowiednie oprzyrządowanie i pozwoli na latanie przy zerowej widoczności, kosztowałby około 195 000 dolarów.

Jak sterować latającym samochodem?

Aby prowadzić Switchblade po ziemi, kierowca potrzebuje prawa jazdy na samochód lub motocykl. Jeśli jednak chce latać, potrzebuje certyfikatu pilota prywatnego, który według Samson Sky może kosztować od 7 000 do 8 500 dolarów w przypadku szkolenia na własnym samolocie lub od 11 000 do 13 000 dolarów w przypadku leasingu maszyny.

Jak wygląda wnętrze?

Od wewnątrz Switchblade wygląda bardziej jak samochód niż samolot, ale zawiera dodatkowe instrumenty przeznaczone specjalnie dla samolotu. Kierowcy zobaczą zwykły pedał gazu po prawej stronie i hamulec pośrodku, podobnie jak większość samochodów.

Po przejściu do trybu powietrznego kierowca steruje za pomocą pedałów steru kierunku, a koło sterujące manewruje zarówno lotkami na skrzydłach, jak i na ogonie, jak w większości samolotów. Koła są automatycznie są chowane po starcie.

Samson Sky otrzymał już co najmniej 2300 rezerwacji na wypróbowanie Switchblade, ze wszystkich 50 stanów i 57 krajów.

Źródło: USA Today
Foto: Samson Sky
Czytaj dalej

News USA

Gdzie będą się sprzedawać mieszkania w przyszłym roku? Sprawdź najgorętsze rynki

Opublikowano

dnia

Autor:

Według danych Realtor.com rynki mieszkaniowe w USA, które odnotowały największy spadek sprzedaży w 2023 r., w nowym roku osiągną dwucyfrowy jego wzrost. W nadchodzącym roku sprzedaż domów w całym kraju wzrośnie nieznacznie, ale analitycy spodziewają się, że największy zanotują miasta na północnym wschodzie, środkowym zachodzie i w południowej Kalifornii.

Ekonomiści branżowi obsługujący portal z ogłoszeniami o nieruchomościach określili 10 rynków mieszkaniowych, które w 2024 r. powinny dobrze sobie radzić pod względem wzrostu sprzedaży.

W Kalifornii będą to Oxnard, Riverside, Bakersfield, San Diego i Sacramento. Oczekuje się, że w 2024 r. sprzedaż w tych miastach wzrośnie średnio o 13,1%. Dwucyfrowy wzrost aktywności sprzedażowej jest także spodziewany w: Toledo w Ohio; Las Vegas w Nevadzie i Springfield w stanie Massachusetts.

Największy wzrost sprzedaży mają odnotować Oxnard, Toledo i Riverside, odpowiednio o 18%, 14% i 13,8%. Jednak Toledo wyróżnia się jako jedyny rynek na liście, który według prognoz będzie radził sobie lepiej pod względem średniej sprzedaży domów, niż w okresie przed pandemią.

Ekonomiści z Realtor.com zauważyli, że istnieje kilka czynników przyciągających kupujących na Środkowy Zachód i Północny Wschód.

Po pierwsze, według raportu oferują one stosunkowo niedrogie opcje w porównaniu z większymi ośrodkami miejskimi. Według stanu na październik średnie ceny ofertowe większości tutejszych miast są niższe od średniej krajowej.

Jak wynika z raportu Realtor.com, najważniejsze rynki w tych regionach również wykazują pewien stopień odporności na wyższe oprocentowania kredytów hipotecznych. Wynika to w dużej mierze z większego odsetka właścicieli domów zamieszkujących lokale nieobciążone hipoteką.

Według niedawnego badania American Community Survey, Toledo ma najwyższy odsetek właścicieli domów wśród 10 największych rynków, którzy mają domy na własność – 41,2%.

Poza tym ekonomiści z Realtor.com podali, że Środkowy Zachód i Północny Wschód oferują wyższą jakość życia dzięki infrastrukturze kulturalnej, możliwościom rekreacyjnym i instytucjom edukacyjnym.

Oto lista dziesięciu największych rynków mieszkaniowych w 2024 r. sporządzona przez Realtor.com i średni oczekiwany wzrost sprzedaży:

  1. Toledo, Ohio: oczekiwany średni wzrost sprzedaży o 14% w 2024 r.
  2. Oxnard-Thousand Oaks-Ventura, Kalifornia: 18%
  3. Rochester, Nowy Jork: 6,2%
  4. San Diego-Chula Vista-Carlsbad, Kalifornia: 11%
  5. Riverside-San Bernardino-Ontario, Kalifornia: 13,8%
  6. Bakersfield, Kalifornia: 13,4%
  7. Springfield, Massachusetts: 10,5%
  8. Worcester, Massachusetts – Connecticut: 9,1%
  9. Grand Rapids-Kentwood, Michigan: 6,1%
  10. Los Angeles – Long Beach – Anaheim, Kalifornia: 9,2%

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/Feverpitched/ Kar-Tr/
Czytaj dalej

News USA

Masz styl, urok i przyciągasz wzrok? Wygląda na to, że masz „rizz”

Opublikowano

dnia

Autor:

Według wydawców Oxford English Dictionary słowem roku 2023 jest „rizz”, któremu udało się pokonać popularne wyrażenie Swiftie. „Rizz to potoczne słowo definiowane jako styl, urok lub atrakcyjność; zdolność do przyciągnięcia partnera romantycznego lub seksualnego” – podaje Oxford University Press.

W corocznym konkursie honorowane są niedawno utworzone słowa lub wyrażenia, które symbolizują pewien czas, a jednocześnie mają potencjał pozostać termin o trwałym znaczeniu kulturowym.

Jeśli chodzi o etymologię słowa „rizz”, Oxford University Press twierdzi, że uważa się, że zostało ono zaczerpnięte ze środka słowa „charisma”. Osoby kojarzone z tym terminem to zarówno aktor Tom Holland, jak i reporter sportowy Shams Charania.

Skąd wziął się ten cały rizz?

„Rizz” rozprzestrzenił się błyskawicznie na TikToku i innych platformach po tym, jak wpływowy Kai Cenat zaczął używać tego terminu na Twitchu, gdzie ponad 8 milionów obserwujących ogląda, jak transmituje on na żywo swoje gry wideo, rozmawia z celebrytami, żartuje swoim znajomym i po prostu spędza czas.

Wg Cenata słowo „rizz” jest jednak związane z grą, a nie z charyzmą.

Eksperci języka z Oksfordu wybrali „rizz” z puli ośmiu słów, oceniając ich siłę kulturową i językową na podstawie ponad 32 000 głosów opinii publicznej oddanych w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Oxford Languages.

„Rizz to termin, który zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych i świadczy o tym, jak język, który cieszy się dużą popularnością (…) może przedostać się do głównego nurtu” – czytamy w notatce prasowej prezesa Oxford Languages Caspera Grathwohla.

Słowo to pobiło innych finalistów, takich jak „prompt” (w sensie kierowania zapytaniem AI) i „Swiftie” (fanka Taylor Swift).

Słowo roku 2022 według wydawców Oxford English Dictionary był „tryb goblina” – „goblin mode” definiowany jako „rodzaj zachowania, które jest bezpardonowo pobłażające sobie, leniwe, niechlujne lub chciwe, zazwyczaj w sposób odrzucający normy lub oczekiwania społeczne”. Pisaliśmy o nim 6 grudnia.

Natomiast „authentic” zostało niedawno wybrane słowem roku 2023 przez słownik Merriam-Webster, jako najczęściej wyszukiwane wyrażenie, o czym pisaliśmy 27 listopada.

 

Źródło: npr
Foto: wikimedia, YouTube, istock/:eldinhoid/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu