Połącz się z nami

News USA

Sąd Ostateczny przypomina nam o perspektywie zjednoczenia

Opublikowano

dnia

Sąd Ostateczny przypomina nam o perspektywie zjednoczenia z Bogiem w wieczności

Zapowiedź Sądu Ostatecznego powinna nas skłaniać do odpowiedzialności i czuwania nad naszymi myślami i postawami, by nie wyłączyć się ze wspólnoty z Bogiem i braćmi. Ale perspektywa sądu jest też dla nas źródłem ufności i radości. Oznacza bowiem ostateczne zjednoczenie z Bogiem – mówił Franciszek na audiencji ogólnej. Jak zapowiedział, była to jedna z ostatnich katechez dotyczących wyznania wiary. Dziś skupił się na słowach: „Wierzę w życie wieczne”, a konkretnie nad Sądem Ostatecznym. Tak papieskie nauczanie zostało streszczone po polsku:

„Kiedy myślimy o powrocie Chrystusa i Jego Sądzie Ostatecznym, mamy do czynienia z tajemnicą, która nas przekracza, której nie możemy sobie nawet wyobrazić. Niemal instynktownie budzi w nas ona poczucie lęku, a jednak może stanowić wielki motyw pocieszenia i ufności. Z tą wiarą pierwsi chrześcijanie wołali: „Maranatha” – „Przyjdź Panie!”, albo też „Pan przychodzi, Pan jest blisko!” – wyrażając swoje radosne oczekiwanie na chwilę, kiedy będziemy ostatecznie osądzeni i, przyodziani w szatę chwały Chrystusa, zostaniemy wprowadzeni na ucztę będącą obrazem pełnej komunii z Bogiem. Jezus w Ewangelii zapowiada, że ci, którzy za Nim poszli, zajmą miejsce w Jego chwale, aby sądzić wraz z Nim (por. Mt 19, 28). To również powód do ufności: w chwili sądu nie będziemy pozostawieni sami sobie. Możemy liczyć na Chrystusa, naszego Rzecznika wobec Ojca, oraz na wstawiennictwo i życzliwość naszych braci i sióstr, którzy nas poprzedzili na drodze wiary”.

Franciszek zauważył, że nasz los zależy od naszego otwarcia na Chrystusa, od naszej wiary czy niedowiarstwa. W tym sensie Sąd Ostateczny dokonuje się już teraz – powiedział Papież.

„Sąd ten wydawany jest w każdej chwili życia, na podstawie przyjęcia przez nas z wiarą zbawienia obecnego i działającego w Chrystusie bądź też naszej niewiary i wynikającego stąd zamknięcia się w sobie samych. Lecz jeśli zamykamy się na miłość Chrystusa, to my sami się potępiamy. Zbawienie to otwarcie się na Chrystusa, bo to On nas zbawia. Jeśli jesteśmy grzesznikami, a jesteśmy nimi wszyscy, prosimy Go o przebaczenie. I jeśli idziemy do Niego z postanowieniem, że będziemy dobrzy, Pan nam przebacza. Ale dlatego właśnie musimy się otworzyć na miłość Jezusa, która jest mocniejsza niż wszystko. Miłość Jezusa jest wielka, miłosierna. Miłość Jezusa przebacza. Ale ty musisz się otworzyć, zaś otworzyć się oznacza żałować, przyznać się do tego, co nie jest dobre, a co zrobiliśmy” – powiedział Franciszek.

O perspektywie Sądu Ostatecznego Papież mówił też w słowie do Polaków.

„Drodzy polscy pielgrzymi. Zbliżając się do świąt narodzenia Bożego Syna, przygotowujemy się również do Jego ostatecznego przyjścia. Mimo perspektywy sądu napełnia nas radość płynąca z nadziei, że miłosierny Pan zaliczy nas do grona sprawiedliwych, przemieni łaską świętości i wprowadzi do swojej chwały. Niech ta nadzieja dodaje nam odwagi i umacnia w dobrym każdego dnia naszego życia. Z serca wam błogosławię!” – powiedział Papież.

Na audiencji ogólnej Franciszek po raz kolejny zaapelował również o poparcie dla ogólnoświatowej kampanii Caritas, która ma na celu walkę z głodem i marnotrawieniem żywności.

„Zgorszenie faktem, że miliony ludzi cierpi głód, nie powinno nas paraliżować, ale skłonić do działania nas wszystkich, jednostki, rodziny, wspólnoty, instytucje, rządy, aby wyeliminować tę niesprawiedliwość. Ewangelia Jezusa wskazuje nam drogę: zaufać Opatrzności Ojca i dzielić się chlebem powszednim, nie marnując go. Zachęcam Caritas, by rozwijała tę inicjatywę, a do wszystkich apeluję, by włączyli się w tę falę solidarności” – powiedział Papież.

Źródło: RV
Foto: CNS photo/Paul Haring

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne