Połącz się z nami

News USA

Po co konfesjonał?

Opublikowano

dnia

Po co ksiądz w pojednaniu z Bogiem? Po co konfesjonał? Po co cała struktura sakramentu pokuty, skoro Bóg nie czeka ani chwili, żeby przebaczyć skruszonemu?

Nie wystarczy bezpośrednio Jezusowi opowiedzieć o tym, co boli w sercu? – Nie wystarczy, bo trzeba wrócić do stada! Ale po kolei…

Papież Franciszek mówi: Jestem grzesznikiem. To jest najtrafniejsza definicja. To zaskakujące słowa, bo – choć jesteśmy grzesznikami – mało kto z nas chce się do tego przyznać. Czy taka deklaracja Ojca Świętego nie działa deprymująco na nas, maluczkich? Co to znaczy – grzeszyć? Kto jest grzesznikiem? Czy można nie grzeszyć? A może grzech z definicji wpisany jest w naturę człowieka? W czasie adwentu zapraszamy do lektury naszego cyklu. Temat i problematykę grzechu na warsztat wzięli jezuici – Wacław Oszajca, Stanisław Biel, Dariusz Piórkowski, Wojciech Żmudziński, Wojciech Werhun, Marcin Baran, Jacek Siepsiak oraz Piotr Kropisz.

Nie potrafię ocenić ile razy udzieliłem rozgrzeszenia w ciągu ponad ośmiu lat kapłaństwa. Nie pamiętam historii życia wszystkich spowiadających się osób, nie notuję najczęściej powtarzających się grzechów, nie znam też imion większości tych, których głos słyszę za drewnianymi kratkami. Udzielanie sakramentu pokuty jest dla mnie jednak wymiarem posługi duszpasterskiej, który przeżywam najsilniej, bo w nim w jasny sposób doświadczam działania Boga. Tu poznałem Go najlepiej jako: hojnego w przebaczaniu, zawsze dającego człowiekowi kolejną szansę, absurdalnie wiernego w miłosierdziu. Nie mam wątpliwości, że Bóg stoi po stronie człowieka i nie rzuca skruszonemu żadnej kłody pod nogi – raczej wybiega mu na spotkanie jak ojciec marnotrawnego syna.

W raju, nim pojawił się grzech, spowiedź nie była potrzebna. W pełni Królestwa Niebieskiego stanie się przeszłością. Teraz jest najważniejszym w życiu duchowym momentem, kiedy Dobry Pasterz odnajduje zagubionego człowieka. Człowiek nie odnajduje SIĘ, ale jest odnajdywany.

Tu mógłby nastąpić koniec – Dokonało się pojednanie pomiędzy Bogiem a człowiekiem.

W rzeczywistości jest jednak inaczej: zagubiona owca opatrzona przez Dobrego Pasterza, musi jeszcze wrócić do stada pozostałych dziewięćdziesięciu dziewięciu owiec, co niekiedy bywa trudniejsze niż bycie odnalezionym. Wielu spowiadających się łatwiej wierzy w przebaczenie Boga niż w to, że może pojednać się ze swoją teściową, byłym chłopakiem czy sąsiadem. Nawet jeśli przyjmują również możliwość pojednania się z drugim człowiekiem, pozostają często w niezgodzie z samym sobą, odchodząc coraz bardziej od bycia prostaczkiem, dzieckiem Boga, stuprocentowo ufnym uczniem, nieustraszonym apostołem, szaleńcem dla Jezusa.

Grzech zrywa moją jedność zarówno z Bogiem, jak i z człowiekiem. Rozrywa mnie samego, dzieląc moje serce. Nie powrócę do stada, jeśli nie odnajdzie mnie Pasterz. Nie odnajdę się jednak w stadzie, jeśli nie przekroczę bariery nieufności jaka pojawiła się między mną i innymi owcami. Zostawiłem przecież nie tylko Pasterza, ale również je, idąc swoją drogą. Pokój serca odzyskam poprzez odnowienie zaufania w relacji z odrzuconym Bogiem i z zawiedzonymi ludźmi.

Spowiednik może być empatycznym słuchaczem, z którym mądrze porozmawiam o wierze albo gburowatym arogantem, który na dodatek ma zły dzień. Nie to jest najistotniejsze! Kapłan reprezentuje wspólnotę, Kościół, owce. Reprezentuje obgadaną znajomą, zdradzonego męża, ominiętego potrzebującego czy zgorszonego przyjaciela. Ich też, nie tylko Boga, boleśnie dotknął mój grzech. Jednam się z Jezusem ORAZ z ludźmi skrzywdzonymi przez moją niewierność. Pojednanie następuje nie tylko na linii ja – Bóg, ale i ja – inni ludzie, a to prowadzi do przyjęcia miłości Boga w moim życiu, pokochania siebie, mojej historii i misji, skąd już krok do świętości.

Źródło: http://www.deon.pl/religia/rekolekcje-adwentowe/adwent-2013/jestem-grzesznikiem/art,7,po-co-konfesjonal.html

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu