Połącz się z nami

News Chicago

Młodzi z parafii św. Trójcy w Panamie. Chicagowscy studenci biorą udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży

Opublikowano

dnia

Ponad 250 tysięcy młodych ludzi ze 155 krajów przebywa w Panamie. Trwają tam 34. Światowe Dni Młodzieży. Towarzyszą im liczne wydarzenia religijne i kulturalne, organizowane przez młodych dla młodych, czyniące z nich wspaniałą celebracją wiary. Wśród uczestników wyjątkowego wydarzenia w Panamie jest dudziestoosobowa grupa uczniów i studentów z parafii św. Trójcy w Chicago.

Na antenie Radia Deon ksiądz Krzysztof Janicki relacjonuje atmosferę panującą w Panamie. Opiekun młodzieży z parafii św. Trójcy w Chicago podkreśla kulturową i etniczną różnorodność, którą reprezentują młodzi pielgrzymi przybyli na 34. Światowe Dni Młodzieży

Wśród uczestników z chicagowskiej grupy jest 19-letnia Karolina Kdryna. W Światowych Dniach Młodzieży bierze udział po raz czwarty. Na antenie Radia Deon tłumaczy, co przyciąga ją i motywuje do udziału w kolejnych spotkaniach młodych

W Panamie spotykają się tysiące młodych ludzi niemal z całego świata. Jak podkreśla Karolina Kedryna nawet ci z najbardziej odległych zakątków znają postać świętego Jana Pawła II

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto:Krzysztof Janicki

 

News Chicago

Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP

Opublikowano

dnia

Autor:

Tragiczny wypadek, który miał miejsce w poniedziałek, w środkowym Illinois wstrząsnął lokalną społecznością. Samochód osobowy wjechał w budynek, w którym odbywał się obóz pozalekcyjny, zabijając troje młodszych dzieci i nastolatkę oraz raniąc sześcioro innych uczestników zajęć. Zidentyfikowano kobietę – kierowcę, której nie zatrzymano, ponieważ według władz zdarzenie nie nosi znamion celowego ataku.

Do tragedii doszło w poniedziałek po południu w miejscowości Chatham, pod stolicą stanu — Springfield. Jak poinformowała stanowa policja Illinois, pojazd zjechał z drogi, przejechał przez pole uprawne, następnie wjechał w bok budynku obozu, przejechał przez jego wnętrze, potrącając wiele osób, i opuścił go wybijając dziurę w ścianie po drugiej stronie.

Ofiary i poszkodowani

Biuro Koronera Powiatu Sangamon potwierdziło śmierć czworga dzieci:

  • Rylee Britton (18 lat) ze Springfield, która pomagała w prowadzeniu zajęć
  • Ainsley Johnson (8 lat) z Chatham,
  • Kathryn Corley (7 lat) z Chatham,
  • Alma Buhnerkempe (7 lat) z Chatham.

Sześcioro innych dzieci trafiło do szpitala, jednak ich stan nie został ujawniony.

Kierująca samochodem 44-letnia Marianne Akers z Chatham nie odniosła obrażeń. Została przewieziona do szpitala na rutynowe badania, w tym toksykologiczne. Policja poinformowała, że nie została zatrzymana i nadal trwa śledztwo.

„Na tym etapie nic nie wskazuje, że był to celowy atak” — podała w oświadczeniu stanowa policja.

Kobieta, która spowodowała śmiertelny wypadek, pracowała od czerwca 2006 do sierpnia 2018 dla Illinois State Police.

Alma Buhnerkempe

Społeczność pogrążona w żałobie

Do wypadku doszło w trakcie zajęć organizowanych przez Youth Needing Other Things Outdoors (YNOT Outdoors) — lokalny program pozalekcyjny, który zyskał dużą popularność wśród rodzin z okolicy.

Mieszkańcy zjednoczyli się w bólu. Już we wtorek na miejscu tragedii pojawiły się kwiaty, maskotki i znicze. Na murze budynku, który został poważnie uszkodzony przez pojazd, widniał zabity deskami otwór, przez który auto wjechało. Cały teren został zabezpieczony taśmą policyjną.

Rylee Britton

Jennifer Walston wraz z trzema córkami złożyła kwiaty pod budynkiem. Jej dzieci uczęszczały na zajęcia w ramach programu i znały dwie z ofiar — Almę i Ainsley.

„Były radosne, pełne energii. Uwielbiały tańczyć i zawsze wciągały innych do zabawy. To niewyobrażalna tragedia” — powiedziała Walston.

Ainsley Johnson

Szczegóły zdarzenia

Jamie Loftus, założyciel YNOT Outdoors, poinformował, że zapis z monitoringu pokazuje, jak samochód z dużą prędkością zjeżdża z drogi, pokonuje pole, a następnie bez jakiejkolwiek próby skrętu przejeżdża przez drogę, chodnik i parking, by uderzyć w budynek.

„Pojazd przejechał przez całe wnętrze budynku, a następnie kontynuował jazdę przez żwirową drogę, uderzył w słup energetyczny i ogrodzenie boiska” — dodał Loftus.

W emocjonalnym wpisie na Facebooku dodał:

„Brakuje słów, by opisać to, co czują dziś nasze rodziny. Te dzieci były jak nasze własne”.

Do poniedziałkowego wieczoru wielu mieszkańców zmieniło swoje zdjęcia profilowe w mediach społecznościowych, publikując grafikę z czerwoną wstążką i hasłem „Chatham Strong” – symbolem solidarności i wspólnoty w obliczu tragedii.

Na platformie GoFundMe założono zbiórkę na wsparcie poszkodowanych rodzin.

Źródło: AP, Capitol News Illinois
Foto: YouTube, Todd Johnson, Billie Buhnerkempe
Czytaj dalej

News Chicago

Nowe przepisy o godzinie policyjnej w Chicago – rozwiązanie problemu nastolatków?

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze Chicago chcą wprowadzić nowe przepisy pozwalające Komendantowi Policji i Zastępcy Burmistrza ds. Bezpieczeństwa Społeczności na wprowadzenie trzygodzinnej, natychmiastowej godziny policyjnej w dowolnym miejscu w mieście. Zmiany mają na celu przeciwdziałanie tzw. „przejęciom przez nastolatków” (“teen takeovers”), czyli spontanicznym zgromadzeniom młodzieży organizowanym poprzez media społecznościowe, ale budzą wątpliwości konstytucyjne.

Nowe rozporządzenie, forsowane przez Radnego Briana Hopkinsa (2. Okręg), ma aż 31 współsponsorów i zostało już skierowane do Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego.

Przepisy umożliwią ogłoszenie godziny policyjnej z 30-minutowym wyprzedzeniem w przypadku zgromadzenia co najmniej 20 osób, które — według władz — może prowadzić do działań przestępczych lub stwarzać zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.

Nowelizacja zakłada, że godzina policyjna będzie obowiązywać przez trzy godziny, chyba że komendant policji i zastępca burmistrza wspólnie zdecydują o jej przedłużeniu.

Zmiany wprowadzają również wyjątki od zakazu zgromadzeń dla osób poniżej 18. roku życia, m.in. w przypadku udziału w wydarzeniach szkolnych, religijnych, protestach, koncertach lub wykonywania obowiązków zleconych przez rodziców.

Krytyka ze strony ekspertów i organizacji praw obywatelskich

Pomimo wprowadzonych zmian, propozycja spotkała się z ostrą krytyką ze strony środowisk prawniczych i obrońców praw obywatelskich.

“Miasto może spodziewać się pozwu sądowego. Nie usunięto kluczowych wątpliwości konstytucyjnych” – ostrzega Sheila Bedi, profesor prawa z Northwestern University. “Godzina policyjna opiera się na nieprecyzyjnych przesłankach i daje zbyt szeroką interpretację władzy organów ścigania.”

Amanda Yarusso z National Lawyers Guild dodaje: “To nie tylko prewencyjne działanie wobec potencjalnych wykroczeń, ale też próba ograniczenia praw zagwarantowanych Pierwszą Poprawką. Taka elastyczność interpretacyjna stwarza ogromne pole do nadużyć.”

Psychologia młodzieży a rzeczywistość

Sheila Bedi zwraca również uwagę, że godziny policyjne nie są skuteczne w ograniczaniu przestępczości wśród młodzieży. “Młodzi ludzie nie podejmują decyzji logicznie i często nie reagują na nagłe komunikaty. Trudno sobie wyobrazić, by taki nakaz nie prowadził do masowych aresztowań.”

Choć Burmistrz Brandon Johnson wyraźnie sprzeciwia się „kryminalizacji młodych ludzi”, jego administracja nie planuje weta wobec projektu. Według zastępcy burmistrza, Kennedy’ego Bartleya, decyzja ta wynika m.in. z nadchodzących negocjacji budżetowych oraz potrzeby współpracy z radnymi.

Głos zwolenników godziny policyjnej

Jednym z głównych argumentów zwolenników ustawy jest ujednolicenie procedury. “Ograniczenie liczby osób uprawnionych do wprowadzenia godziny policyjnej pozwala uniknąć chaosu decyzyjnego” – zaznacza Jason Ervin, przewodniczący Komisji Budżetowej.

Ed Yohnka z ACLU zauważa jednak inne zagrożenie: “Jak młodzież ma się dowiedzieć o godzinie policyjnej? Co jeśli ktoś po prostu pije kawę i wyjdzie z kawiarni w trakcie obowiązywania zakazu? Takie sytuacje nie są jasno uregulowane.”

Nowe przepisy mają szansę zostać przyjęte mimo kontrowersji. Pytanie tylko, czy rozwiążą nękający Chicago problem rozwydrzonych nastolatków.

Źródło: WBEZ
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Highland Park planuje dwa miejsca pamięci ofiar strzelaniny z 4 lipca 2022 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze miasta Highland Park ogłosiły postępy w planach utworzenia stałego pomnika upamiętniającego ofiary masowej strzelaniny, do której doszło podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w 2022 roku. Projekt zakłada utworzenie dwóch lokalizacji: głównego miejsca pamięci w Rose Garden przy ratuszu oraz dodatkowego, symbolicznego punktu w Port Clinton Square.

W wyniku tragicznych wydarzeń z 4 lipca 2022 r. zginęło siedem osób, a 48 zostało rannych. Sprawca, 24-letni mieszkaniec Highwood, został niedawno skazany na siedem wyroków dożywocia po przyznaniu się do 21 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia i 48 zarzutów usiłowania morderstwa.

Przestrzeń pamięci i refleksji

„Miasto pilnie pracuje nad stworzeniem przestrzeni, która będzie miejscem refleksji, pamięci i ukojenia” – powiedziała Burmistrz Nancy Rotering. – „Chcemy upamiętnić ofiary, uhonorować siłę społeczności Highland Park oraz dać wyraz naszej wspólnej odporności.”

Koncepcja dwóch miejsc pamięci jest wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji społecznych prowadzonych przez firmę Do Tank, specjalizującą się w projektowaniu przestrzeni z uwzględnieniem traumatycznych doświadczeń. Konsultanci przeprowadzili wywiady z osobami poszkodowanymi i rodzinami ofiar. Efektem tych działań był szczegółowy raport, dostępny na stronie hpremembrance.org.

Kolejne kroki: konkurs na projekt i zaangażowanie mieszkańców

Miasto planuje ogłosić ogólnokrajowe zapytanie ofertowe (RFQ) na projekt pomnika. Wybrana firma będzie musiała wykazać się nie tylko kompetencjami projektowymi, ale również gotowością do prowadzenia szerokiego dialogu społecznego na każdym etapie prac.

Rekomendacja projektanta zostanie najprawdopodobniej przedstawiona jesienią tego roku, a prace nad zagospodarowaniem miejsc pamięci będą kontynuowane w oparciu o ustalenia grupy roboczej oraz konsultantów.

Więcej informacji o projekcie i działaniach upamiętniających ofiary tragedii można znaleźć na stronie hpremembrance.org.

Źródło: dailyherald
Foto: Highland Park
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu