Połącz się z nami

Kościół

Rowerem do Rzymu: młodzieżowa pielgrzymka, która zmienia serca

Opublikowano

dnia

28 lipca pielgrzymi na rowerach dotrą do Wiecznego Miasta. Wyruszyli 15 lipca z Chełma, by przemierzyć Polskę, Czechy, Austrię i Włochy, pokonując setki kilometrów w duchu modlitwy, wdzięczności i przyjaźni. Ich celem jest udział w Jubileuszu Młodzieży i spotkanie z Papieżem. To coś więcej niż wyprawa. To świadectwo wiary, determinacji i wspólnoty. Rowerowa pielgrzymka do Rzymu nie kończy się w Wiecznym Mieście – trwa w sercach uczestników jeszcze długo po powrocie.

To wyjątkowa wyprawa – zarówno duchowo, jak i fizycznie. Uczestnicy tworzą Chełmską Pielgrzymkę Rowerową Młodych do Rzymu, w której bierze udział 25 osób oraz 4 osoby z obsługi. Grupie przewodzą ks. Karol Mazur, wikariusz parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie oraz ks. Janusz Kopczyński, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Młodzi z całej Polski – jedna droga, jedna wiara

Pielgrzymi pochodzą z różnych regionów Polski, reprezentują m.in.: Chełm, Mińsk Mazowiecki, Lublin, Kraków. Większość uczestników to młodzież między 18 a 25 rokiem życia, ale nie brakuje także młodszych i starszych rowerzystów.

„Grupa jest bardzo zróżnicowana – zarówno pod względem sprawności fizycznej, jak i duchowego doświadczenia – powiedział mediom watykańskim ks. Karol Mazur. – Codziennie uczestniczymy we Mszy św., modlimy się na różańcu podczas postojów. Każdego dnia mamy rozważania, cytat, intencję i temat – to niesamowite przeżycie”.

Z potrzeby serca i ducha

Każdy z uczestników wyruszył w drogę z osobistą intencją i motywacją.

„Postanowiłem podjąć to wyzwanie, by rozwijać się duchowo, poznać nowych ludzi i rzucić sobie wyzwanie. Mam nadzieję, że spotkam wartościowe osoby, które pomogą mi się dalej rozwijać w wierze” – wskazał Franciszek Górniak, jeden z młodych pielgrzymów. Łukasz Haczyk dodał, że na pielgrzymce „atmosfera jest niesamowita”. Osobiście ma nadzieję, że „pozwoli mu to lepiej poznać siebie i zbliżyć się do Boga”.

Kolejny z pątników, Tomasz Sternalski powiedział, że pielgrzymka jest najpierw dziękczynieniem Panu Bogu. W jego przypadku, konkretnie za ukończenie studiów medycznych. Dodał: „Czekam też na spotkanie z Papieżem i jego słowo do młodych”.

„Ta podróż to moje dziękczynienie Bogu za pomoc w życiu, za zdrowie i pokój w rodzinie” – wskazała Aleksandra Mroczek.

Zrodzone z doświadczenia, prowadzone modlitwą

Pomysł zorganizowania pielgrzymki zrodził się w sercu ks. Karola Mazura po wcześniejszych doświadczeniach z pielgrzymkami do Częstochowy, Fatimy i Rzymu – głównie z dorosłymi. Tym razem przyszedł czas na młodzież. Przygotowania trwały ponad rok i obejmowały spotkania formacyjne, zgrupowania rowerowe – służące przygotowaniu fizycznemu oraz indywidualne rozmowy i spotkania online. Program duchowy przygotował ks. Janusz Kopczyński.

Rzym i spotkanie z Papieżem

Pielgrzymi planują dotrzeć do Wiecznego Miasta w poniedziałek, 28 lipca, aby uczestniczyć w Jubileuszu Młodzieży. Będzie to największe i najbardziej oczekiwane spotkanie w Roku Jubileuszowym. Uczestnicy pielgrzymki rowerowej do Polski wrócą samolotem 3 sierpnia.

„Cieszymy się ogromnie, bo jedziemy w wierze, modlitwie i radości. Po przekroczeniu Alp mamy nadzieję zachwycać się Adriatykiem, a później dotrzeć do Wiecznego Miasta” – podsumowuje ks. Karol Mazur.

ks. Marek Weresa – Watykan

Kościół

Księża nie muszą łamać tajemnicy spowiedzi. Waszyngton przegrał spór o zgłaszanie nadużyć

Opublikowano

dnia

Autor:

18 lipca sąd federalny zablokował kontrowersyjną ustawę stanu Waszyngton, która wymagałaby od duchownych zgłaszania przypadków nadużyć wobec dzieci — nawet tych wyjawionych w konfesjonale. Sędzia opowiedział się tym samym po stronie biskupów katolickich, którzy wcześniej wnieśli pozew, argumentując, że prawo narusza wolność religijną. O jego decyzji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Tajemnica spowiedzi kontra obowiązek zgłaszania

Uchwalona na początku roku i podpisana przez Gubernatora Roberta Fergusona ustawa rozszerzała katalog osób zobowiązanych do zgłaszania nadużyć na duchownych. W przeciwieństwie do prawników, lekarzy czy terapeutów, księża zostali wyłączeni z ochrony tzw. „uprzywilejowanej komunikacji”, co oznaczało, że musieliby ujawniać informacje uzyskane podczas spowiedzi.

Sędzia okręgowy David Estudillo uznał, że ustawa narusza konstytucyjne prawo do wolności religii, zmuszając księży do wyboru między przestrzeganiem prawa a wiernością nauce Kościoła.

Sąd wskazał również, że ustawa nie jest neutralna religijnie i nie stosuje się jednakowo do wszystkich zawodów — co stanowi naruszenie zasady równego traktowania. Ponad 20 innych stanów posiada podobne przepisy, ale uwzględnia wyjątki dla spowiedzi sakramentalnej.

Pozew biskupów i ogólnokrajowe poparcie

Pozew przeciwko władzom stanu złożyli katoliccy biskupi Waszyngtonu, kierując go m.in. przeciw Gubernatorowi Fergusonowi, Prokuratorowi Generalnemu Nicholasowi Brownowi oraz ponad 30 lokalnym prokuratorom.

15 lipca prokuratorzy zobowiązali się, że nie będą odwoływać się od orzeczenia sądu, jeśli zostaną wyłączeni z postępowania. Sprawa wobec Fergusona i Browna nadal się toczy.

Biskupi argumentowali, że nowe prawo narusza:

  • Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA (wolność religii),
  • Czternastą Poprawkę (równa ochrona prawna),
  • Konstytucję stanu Waszyngton.

Poparcie dla działań biskupów wyraziły m.in.:

  • Konferencja Biskupów Katolickich USA,
  • Departament Sprawiedliwości USA,
  • Koalicje kościołów prawosławnych,
  • Biskup Robert Barron z diecezji Winona-Rochester (Minnesota),
  • Międzynarodowe Bractwo Duchowieństwa Katolickiego, reprezentujące ponad 500 księży z USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Bp Barron zeznał, że nawet cień wątpliwości co do poufności spowiedzi mógłby odstraszyć wiernych od korzystania z sakramentu.

 

Tajemnica nienaruszalna nawet pod groźbą więzienia

Prawo kanoniczne Kościoła katolickiego zobowiązuje duchownych do absolutnego zachowania tajemnicy spowiedzi, a jej naruszenie grozi automatyczną ekskomuniką. Biskup Thomas Daly ze Spokane podkreślił w maju, że księża są gotowi ponieść każdą konsekwencję prawną — nawet więzienie — by zachować wierność tej zasadzie.


Obecny wyrok uniemożliwia stanowi Waszyngton egzekwowanie kontrowersyjnego przepisu. To poważny precedens w kontekście napięć między świeckim prawodawstwem a wolnością religijną — i przykład, że w erze walki z nadużyciami ochrona praw konstytucyjnych nie przestaje być przedmiotem sporów.

Źródło: cna
Foto: istock/Liudmila Chernetska/emanuelecapoferri/
Czytaj dalej

Kościół

Katoliccy biskupi USA wzywają do zawieszenia broni po zbombardowaniu kościoła w Strefie Gazy

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tragicznym ataku wojskowym na jedyny kościół katolicki w Strefie Gazy, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskup Timothy P. Broglio, wezwał do pokoju i natychmiastowego zawieszenia broni. O jego apelu opublikowanym w zeszły czwartek mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Wraz z Ojcem Świętym, katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych są głęboko zasmuceni wiadomościami o ofiarach śmiertelnych i rannych w kościele Świętej Rodziny w Strefie Gazy, które poniesiono w wyniku ataku wojskowego” – napisał abp Timothy Broglio w oświadczeniu.

W izraelskim nalocie przeprowadzonym 17 lipca zginęły trzy osoby, a dziewięć zostało rannych – wśród nich proboszcz parafii, ksiądz Gabriel Romanelli.

„Naszym priorytetem jest teraz ksiądz Romanelli i jego parafianie, szczególnie rodziny ofiar tej tragedii” – podkreślił arcybiskup. „Otaczamy ich modlitwą w tych bolesnych chwilach”.

Wypowiedź abp. Broglio jest echem stanowiska papieża Leona, który dzień wcześniej zamieścił na platformie X emocjonalny apel:

„Powierzam dusze zmarłych miłosierdziu Boga Wszechmogącego i modlę się za ich rodziny oraz za wszystkich rannych. Ponawiam apel o natychmiastowe zawieszenie broni. Tylko dialog i pojednanie mogą zapewnić trwały pokój!”.

Arcybiskup Broglio odniósł się również do liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel, przypadającego 16 lipca. „Za Jej wstawiennictwem modlimy się o pokój w Strefie Gazy. Wraz z Ojcem Świętym apelujemy o dialog i natychmiastowe zawieszenie działań zbrojnych” – dodał.

W piątek agencja Catholic News Agency poinformowała, że papież Leon odbył rozmowę telefoniczną z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Ojciec Święty ponowił w niej apel o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji w celu ustanowienia rozejmu i zakończenia wojny.

Papież wyraził również głębokie zaniepokojenie katastrofalną sytuacją humanitarną w Strefie Gazy oraz potrzebą ochrony miejsc kultu i życia cywilów – zarówno w Palestynie, jak i w Izraelu.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej

Galeria

Poświęcenie pojazdów i coroczna pielgrzymka motocyklistów w Sanktuarium w Doleystown, 20 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu