Połącz się z nami

Kościół

Papież Leon XIV spotkał się z komisją ds. ochrony dzieci. Ofiary domagają się działań, nie deklaracji

Opublikowano

dnia

Spotkanie-Papieza-z-czlonkami-watykanskiej-Komisji-ds.-Ochrony-Maloletnich

W czwartek papież Leon XIV po raz pierwszy spotkał się z Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich – ciałem doradczym Watykanu powołanym do walki z przemocą seksualną wobec dzieci w Kościele katolickim. Spotkanie odbyło się w atmosferze narastającej presji ze strony ocalałych z nadużyć, którzy domagają się od papieża zdecydowanych działań, a nie jedynie symbolicznych gestów i deklaracji.

Komisja, złożona z ekspertów – zarówno duchownych, jak i świeckich – a także osób ocalałych z przemocy seksualnej, określiła audiencję z papieżem jako „znaczący moment refleksji, dialogu i odnowienia niezachwianego zaangażowania Kościoła w ochronę dzieci i osób bezbronnych”.

Jak poinformowano, członkowie przedstawili Leonowi XIV aktualny stan działań komisji, w tym inicjatywy wspierające Kościoły lokalne w uboższych częściach świata w zapobieganiu nadużyciom i udzielaniu pomocy ofiarom.

Od wielkich obietnic do słabnącego wpływu

Komisja została powołana w 2014 roku przez papieża Franciszka i miała służyć jako głos doradczy w sprawach ochrony dzieci. Na jej czele stanął kardynał Sean O’Malley z Bostonu – uznany za jednego z nielicznych hierarchów, którzy aktywnie reagowali na skandale nadużyć.

Z czasem jednak komisja straciła na znaczeniu – jej sztandarowa propozycja utworzenia trybunału do sądzenia biskupów tuszujących nadużycia nie została zrealizowana.

Dziś komisja pełni przede wszystkim funkcję opiniodawczą i wspierającą – daje głos ofiarom i pomaga biskupom w tworzeniu wytycznych. Kard. O’Malley, który w zeszłym roku osiągnął wiek emerytalny i ustąpił z funkcji arcybiskupa Bostonu, nadal kieruje komisją i przewodniczył delegacji, która spotkała się z papieżem Leonem XIV w Pałacu Apostolskim.

Sprawa Rupnika w cieniu spotkania

Podczas spotkania nie zabrakło tematów trudnych i nierozwiązanych – jak choćby sprawa Marka Rupnika, znanego artysty i byłego jezuity, oskarżanego przez dziesiątki kobiet o molestowanie seksualne oraz psychiczne i duchowe manipulacje.

Choć papież Franciszek w 2023 roku polecił odstąpić od przedawnienia i wszcząć proces kanoniczny, do dziś Watykan nie wyznaczył sędziów do rozpatrzenia sprawy. Rupnik pozostaje czynnym duchownym, a jego zwolennicy przedstawiają go jako ofiarę „medialnego linczu”.

Niewygodne pytania do Leona XIV

Nowy papież – Leon XIV, wcześniej kardynał Robert Prevost z Chicago – cieszy się opinią skutecznego reformatora, szczególnie za działania w Peru, gdzie pełnił funkcję biskupa i przyczynił się do demaskowania nadużyć w Kościele katolickim.

Jednak nie wszystkie karty jego przeszłości są jednoznacznie pozytywne – niektóre ofiary domagają się wyjaśnienia jego roli w przypadkach, które miały miejsce, gdy był przełożonym zakonu augustianów i szefem watykańskiej kongregacji ds. biskupów.

Spotkanie-Papieza-z-czlonkami-watykanskiej-Komisji-ds.-Ochrony-Maloletnich-1

Największa amerykańska organizacja ocalałych z nadużyć duchownych, SNAP, wezwała Leona XIV do przyjęcia bezkompromisowej polityki zerowej tolerancji, opartej na zasadzie, że każdy ksiądz wiarygodnie oskarżony o przemoc seksualną powinien być definitywnie usunięty ze stanu duchownego.

Ofiary oczekują nie słów, a przełomów

Pomimo serdecznego tonu spotkania, wielu ocalałych przypomina, że audiencje i dialog to nie to samo, co systemowe zmiany.  „Czekamy na konkrety. Potrzebujemy prawa, procedur i odwagi, by stawić czoła oprawcom – nie tylko ich wysłuchać” — mówią przedstawiciele organizacji ofiar.

Jak dotąd papież Leon XIV nie odniósł się publicznie do żadnej z konkretnych spraw, które pozostają nierozwiązane. Z niecierpliwością obserwowany będzie więc każdy kolejny ruch nowego papieża w najtrudniejszym i najboleśniejszym temacie współczesnego Kościoła.

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Vatican Media

Kościół

Bp Robert Chrząszcz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

bp robert chrząszcz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz został wybrany delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Wyboru dokonało 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Katowicach.

Bp Robert Chrząszcz ma 55 lat. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa), Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej oraz członkiem Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Dotychczas był również członkiem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, któremu będzie odtąd przewodniczył.

Jako delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Chrząszcz będzie następcą bp. Piotra Turzyńskiego, który zmarł 14 kwietnia br.

Bp Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 roku w Wadowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 roku, święcenia biskupie 6 lutego 2021 roku. Jego stolicą tytularną jest Forconium, a dewizą biskupią słowa: Christo Portas Aperite (Otwórzcie drzwi Chrystusowi).

BP KEP
fot. BP KEP
Czytaj dalej

News USA

Islam jest najszybciej rosnącą religią świata, ale chrześcijan wciąż jest najwięcej

Opublikowano

dnia

Autor:

muzułmamin modli sie w domu, islam

Nowy raport o stanie religii na świecie opublikowany przez Pew Research Center ujawnia głębokie przemiany w strukturze religijnej globalnej populacji w latach 2010–2020. Chociaż chrześcijaństwo pozostaje największą religią świata, to właśnie islam odnotował największy wzrost liczbowy w ostatniej dekadzie. O przemianach duchowych i społecznych w świecie mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Globalne zmiany: chrześcijaństwo rośnie wolniej niż islam

Z opublikowanego raportu „Jak zmienił się globalny krajobraz religijny od 2010 do 2020 roku” wynika, że liczba chrześcijan wzrosła o 122 miliony, osiągając w 2020 roku 2,3 miliarda wyznawców. Tymczasem populacja muzułmanów wzrosła aż o 327 milionów, do poziomu 2 miliardów – więcej niż łączny wzrost liczebny wszystkich innych grup religijnych.

Raport opiera się na danych z ponad 2700 źródeł: spisów powszechnych, badań demograficznych i rejestrów ludności z 201 krajów. Ze względu na pandemię COVID-19, dane z 2020 roku z niektórych krajów opublikowano dopiero po 2024 roku.

Raport wskazuje, że za wzrost liczby osób niezwiązanych z żądną religią odpowiada w dużej mierze odchodzenie od wiary wśród chrześcijan, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Dla porównania, buddyzm był drugą religią po chrześcijaństwie, która straciła najwięcej wiernych w wyniku konwersji lub sekularyzacji.

Zmiany w USA i Europie, wzrost w Afryce

Stany Zjednoczone były jednym z krajów, w których między 2010 a 2020 rokiem zanotowano największy wzrost liczby osób niezrzeszonych religijnie – obecnie USA zajmują drugie miejsce na świecie pod względem liczby osób nie związanych z żadnym wyznaniem, po Chinach. Mimo to, według danych z 2020 roku, tempo odchodzenia od religii w USA zaczęło się stabilizować.

W międzyczasie Afryka Subsaharyjska stała się nowym centrum chrześcijaństwa. W 2020 roku mieszkało tam 30,7% wszystkich chrześcijan na świecie, podczas gdy w 2010 roku było to 24,8%.

Dla porównania, udział Europy spadł z 25,8% do znacznie niższego poziomu, głównie wskutek sekularyzacji. To znaczący zwrot geograficzny – na początku XX wiekudwie trzecie wszystkich chrześcijan mieszkało w Europie, a w Afryce Subsaharyjskiej zaledwie 1%.

Spośród wszystkich analizowanych krajów tylko w Mozambiku udział chrześcijan w populacji wzrósł – o 5 punktów procentowych.

katolicy w afryce, togo

Islam rośnie, ale głównie tam, gdzie już dominuje

Choć islam odnotował największy przyrost liczbowy, raport wskazuje, że udział muzułmanów w populacjach poszczególnych krajów nie zmienił się znacząco. Wzrost ten był bowiem skoncentrowany w państwach, w których muzułmanie już dominują. Głównym czynnikiem był tu wysoki wskaźnik dzietności.

Hinduizm i buddyzm: stabilność i spadek

Hindusi stanowili w 2020 roku czwartą co do wielkości grupę religijną. Ich globalna liczba wzrosła o około 12%, a największy wzrost – o 62% – zanotowano w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Mimo to większość hindusów wciąż mieszka w Indiach, a ich udział w globalnej populacji pozostał na stabilnym poziomie 14,9%.

indyjski mnich

Z kolei buddyści byli jedyną grupą religijną, która zmniejszyła się liczebnie – z 343 milionów w 2010 roku do 324 milionów w 2020, co oznacza spadek o 5%. Przyczyną była m.in. sekularyzacja w Azji Wschodniej oraz niski przyrost naturalny w krajach z dominującą populacją buddyjską.

Żydzi i inne religie: migracje i niszowe zmiany

Znaczące zmiany odnotowano również w przypadku społeczności żydowskiej.

Wzrost liczby Żydów w Izraelu – z 5,8 mln do 6,8 mln – wynikał głównie z migracji i naturalnego przyrostu ludności.

żydzi modlą się w synagodze

Wzrost – choć proporcjonalnie niewielki – zanotowali także wyznawcy „innych religii”, takich jak bahaizm, dżinizm, sikhizm, szintoizm, taoizm czy zoroastryzm. Ich liczba wzrosła o 12%, z 154 do 172 milionów, ale ich udział w globalnej populacji pozostał na stałym poziomie – około 2%.

Podsumowanie: świat staje się coraz bardziej zróżnicowany religijnie

Raport Pew Research pokazuje, że globalny krajobraz religijny staje się coraz bardziej dynamiczny i zróżnicowany. Choć chrześcijaństwo nadal dominuje liczbowo, jego udział w populacji maleje, a najszybciej rosnącą religią jest islam.

Równocześnie przybywa ludzi, którzy nie utożsamiają się z żadną religią – zjawisko to staje się jednym z najważniejszych trendów XXI wieku.

Źródło: cna
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/Africanway/ gorodenkoff/svarshik/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Rekolekcje s. Maksymiliany “Uzdrowienie po Aborcji” już w ten weekend w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

smutna kobieta

Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, Siostra Maksymiliana Kamińska zaprasza na rekolekcje “Uzdrowienie po Aborcji”. Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 13 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

Rekolekcje poprowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje  u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Kiwis/

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2025
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu