Połącz się z nami

News USA

Stan Vermont kończy prześladowanie ośrodków pro-life po sądowym pozwie

Opublikowano

dnia

kapitol vermontu montpellier

Pod naciskiem pozwu sądowego kwestionującego konstytucyjność ograniczeń z 2023 roku, Gubernator Vermont Phil Scott podpisał ustawę uchylającą przepisy uderzające w ośrodki ciążowe afirmujące życie. Dzięki temu ośrodki te mogą kontynuować działalność medyczną, w tym promowanie i świadczenie usług takich jak odwracanie skutków aborcji farmakologicznej, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Vermont należy do najbardziej proaborcyjnych stanów w USA i nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń w dostępie do aborcji – to właśnie tam wprowadzono kontrowersyjną ustawę z 2023 roku. Ustawa ta stworzyła kategorię tzw. „ośrodków ciążowych o ograniczonych usługach”, definiując je jako placówki, które nie wykonują i nie kierują na zabiegi aborcyjne.

Regulacje te uderzały m.in. w kliniki promujące tzw. odwracanie skutków aborcji farmakologicznej, polegające na podaniu hormonu progesteronu w celu zneutralizowania działania mifepristonu, pierwszego z leków stosowanych przy aborcji farmakologicznej.

Ustawodawcy twierdzili, że niektóre ośrodki „fałszywie” sugerowały oferowanie usług aborcyjnych lub neutralnego doradztwa, podczas gdy tak nie było. Krytycy uznali te przepisy za zamach na wolność słowa i próbę uciszenia alternatywnych dla aborcji źródeł pomocy.

Sądowy przełom i rezygnacja stanu

W lipcu 2023 r. Narodowy Instytut Rzeczników Rodziny i Życia (NIFLA) oraz inne organizacje pro-life wniosły pozew przeciwko władzom Vermontu, argumentując, że prawo narusza konstytucyjne prawa do wolności słowa i wyznania.

Po roku nacisku sądowego, stan zrezygnował z kontrowersyjnych przepisów. Sprawa została oficjalnie umorzona.

“Stan Vermont wycofał się z atakowania pracy centrów ciążowych pro-life” – powiedziała Anne O’Connor, wiceprezes ds. prawnych NIFLA. “Centra ciążowe nie są już bezpośrednio zagrożone przez prawo i lobby proaborcyjne w Vermont.”

smutna kobieta wc iąży

Reakcje organizacji pro-life

Alliance Defending Freedom (ADF) – organizacja prawna reprezentująca ośrodki pro-life – ogłosiła zakończenie sprawy, podkreślając zwycięstwo wolności słowa i sumienia.

“To prawo było dyskryminujące i niekonstytucyjne – atakowało ośrodki oparte na wierze tylko dlatego, że nie oferują aborcji i kierują się etyką życia” – powiedziała Julia Payne Koon, radca prawny ADF.

Podobne starcia o prawo do funkcjonowania ośrodków afirmujących życie miały miejsce także w innych stanach, takich jak Kalifornia i Nowy Jork, gdzie reklamy usług „odwracających aborcję” również były obiektem ataków ze strony urzędników.

Źródło: cna
Foto: istocj/jerryhopman/RyanKing999/

News USA

80. rocznica wybuchu bomby atomowej: Kościół wzywa do modlitwy i rozbrojenia

Opublikowano

dnia

Autor:

wybuch bomby atomowej

Archidiecezja Santa Fe wzywa wspólnoty kościelne w całych Stanach Zjednoczonych do upamiętnienia „ponurego kamienia milowego” – 80. rocznicy pierwszej na świecie detonacji bomby atomowej – i przekształcenia tej rocznicy w czas refleksji, modlitwy i wezwania do pokoju. O apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Detonacja ładunku o kryptonimie „Trinity” miała miejsce 16 lipca 1945 roku o godzinie 5:29 rano na pustyni Jornada del Muerto w południowym Nowym Meksyku, w ramach tajnego projektu Manhattan.

Wybuch ten dał początek erze atomowej, zmieniając bieg historii, prowadząc do zrzucenia bomb na Hiroszimę i Nagasaki oraz rozpoczęcia wyścigu zbrojeń nuklearnych.

W przeddzień rocznicy, arcybiskup Santa Fe, John C. Wester, opublikował oświadczenie, w którym zaprosił parafie i kościoły w całym kraju do bicia w dzwony dokładnie o 5:29 rano w środę 16 lipca, „jako wezwanie do modlitwy o pokój i rozbrojenie nuklearne”.

„To chwila zadumy nad cierpieniem, które przyniosła ta technologia, i naszym obowiązkiem moralnym wobec przyszłych pokoleń” – napisał abp Wester. „W obliczu rosnącego napięcia geopolitycznego i proliferacji broni jądrowej, musimy głośno domagać się zakończenia tego niebezpiecznego cyklu przemocy”.

W rocznicę wybuchu trzej biskupi Nowego Meksyku – John C. Wester (Santa Fe), Peter Baldacchino (Las Cruces) oraz James Wall (Gallup) – udali się na miejsce detonacji w Trinity Site, aby w ciszy odmówić modlitwę i uczestniczyć w medytacji „w intencji pokoju i zakończenia wszystkich wojen”.

Cień historii

Eksplozja ładunku Trinity była odczuwalna w promieniu ponad 250 kilometrów. W jej zasięgu znalazło się około pół miliona mieszkańców, w większości Latynosów i rdzennych Amerykanów. Społeczności te – jak podkreśla archidiecezja – nigdy nie zostały wcześniej ostrzeżone o możliwych skutkach wybuchu.

Po detonacji mieszkańcy zgłaszali wzrost zachorowań na raka, liczne poronienia, zgony niemowląt oraz długofalowe problemy zdrowotne wynikające z promieniowania. Do dziś nie otrzymali oni formalnego uznania jako ofiary testów nuklearnych.

Czuwanie międzywyznaniowe i głos papieża

W ramach obchodów archidiecezja zorganizowała również czuwanie modlitewne 13 lipca w Albuquerque, w którym wzięli udział przedstawiciele różnych wspólnot religijnych. Wydarzenie było poświęcone modlitwie za świat bez broni jądrowej oraz upamiętnieniu ofiar programu nuklearnego.

Podczas czuwania arcybiskup Wester przypomniał nauczanie papieża Franciszka, który już w 2017 roku uznał samo posiadanie broni nuklearnej za niemoralne.

„To przełomowy moment w nauczaniu Kościoła” – powiedział abp Wester. – „Musimy mieć odwagę mówić prawdę. Żadne państwo nie może być naprawdę bezpieczne, dopóki broń nuklearna istnieje”.

Nadzieja i przestroga

Archidiecezja Santa Fe od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego, zwłaszcza że w jej granicach znajdują się dwa kluczowe ośrodki badawcze USA: Los Alamos i Sandia National Laboratories, które odegrały centralną rolę w rozwoju broni atomowej.

Źródło: cna
Foto: YouTube, United States Department of Energy
Czytaj dalej

News USA

GENIUS Act Trumpa regulujący stablecoiny, może być największą rewolucją finansową od czasów internetu

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Donald Trump podpisał w piątek przełomową ustawę GENIUS Act, regulującą rynek kryptowalut, określając ją jako „początek ekscytującego nowego horyzontu” dla amerykańskiej technologii finansowej. Ustawa, uchwalona dzień wcześniej przez Izbę Reprezentantów, tworzy pierwszy w historii kompleksowy system regulacyjny dla tzw. stablecoinów – kryptowalut powiązanych z wartością realnych aktywów, takich jak dolar amerykański.

„Ciężko pracowaliśmy. Ustawa GENIUS to bardzo ważny akt. Nazwali go moim imieniem” – zażartował Trump podczas ceremonii podpisania w Sali Wschodniej Białego Domu. – „To piekielnie ważna ustawa”.

W uroczystości wzięli udział członkowie Kongresu oraz liderzy firm z branży kryptowalut, m.in. Robinhood, Tether i Gemini.

Przełom dla rynku kryptowalut

Ustawa GENIUS (Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoins) wyznacza ramy regulacyjne dla rynku stablecoinów, który według szacunków osiągnął już wartość 250 miliardów dolarów. Przewiduje m.in. mechanizmy ochrony konsumentów, definicję prawną stablecoina oraz możliwość jego emisji przez banki, instytucje pozabankowe i kasy oszczędnościowo-kredytowe w systemie „jeden do jednego” z pokryciem w dolarach lub bonach skarbowych.

„Ustawa GENIUS tworzy jasne i proste ramy regulacyjne, które pozwolą na stworzenie i wykorzystanie ogromnego potencjału stablecoinów opartych na dolarze” – powiedział prezydent. – „To może być największa rewolucja w technologii finansowej od czasów powstania internetu. Wiele osób tak mówi”.

Zwolennicy twierdzą, że stablecoiny oferują szybkie i tanie transakcje oraz mniejszą zmienność niż tradycyjne kryptowaluty. Senator Bill Hagerty (R-Tennessee), główny autor ustawy, zaznaczył, że nowe regulacje umożliwią rozliczanie płatności „niemal natychmiast”, bez potrzeby oczekiwania dni czy tygodni.

Kulisy walki o ustawę

Los GENIUS Act był niepewny do ostatniej chwili. Początkowo kilkunastu konserwatywnych republikanów zablokowało głosowanie proceduralne. Dopiero po osobistej interwencji prezydenta i rozmowach telefonicznych udało się uzyskać ich zgodę na uchwalenie ustawy.

David Sacks, inwestor venture capital i doradca prezydenta ds. sztucznej inteligencji i kryptowalut, powiedział, że Donald Trump „zainterweniował i uratował tę ustawę”. Wiceprezydent J.D. Vance również miał uczestniczyć w nocnych rozmowach z kongresmenami.

Tydzień Kryptowalut w Kongresie

GENIUS Act to część szerszego pakietu legislacyjnego, który Republikanie określili jako „Tydzień Kryptowalut”. Oprócz ustawy GENIUS, Kongres uchwalił:

  • Clarity Act, regulujący towary cyfrowe poza stablecoinami;
  • Anti-CBDC Surveillance State Act, blokujący możliwość emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) bezpośrednio obywatelom przez Fed.

Administracja Trumpa uznaje ten ostatni akt za zabezpieczenie przed rzekomą inwigilacją finansową i „cyfrową tyranią”.

„Cała społeczność kryptowalut przez lata była wyśmiewana, lekceważona i skreślana” – powiedział Trump. – „Ale to podpisanie ustawy to ogromne potwierdzenie”.

Wątpliwości co do konfliktu interesów

Inwestycje rodziny Trumpów w kryptowaluty znacznie wzrosły w ostatnich miesiącach. Biały Dom podkreśla, że prezydent nie ma bezpośredniego wpływu na te aktywa, które są zarządzane przez fundusz powierniczy pod opieką jego dzieci. W piątek obecni byli także wpływowi bracia Cameron i Tyler Winklevoss, którzy wspierają kampanię Trumpa.

Ulbricht ułaskawiony, Epstein na wokandzie

Podczas ceremonii prezydent ogłosił również ułaskawienie Rossa Ulbrichta, twórcy nielegalnego rynku internetowego Silk Road, skazanego w 2015 roku na dożywocie.

Dodatkowo, Donald Trump zapowiedział działania mające na celu ujawnienie materiałów z ławy przysięgłych w sprawie Jeffreya Epsteina, przestępcy seksualnego, który zmarł w areszcie w 2019 roku. Nakazał prokurator generalnej Pam Bondi złożenie wniosku do sądu o publikację dokumentów.

„To OSZUSTWO, którego dopuszczają się Demokraci, powinno się skończyć natychmiast!” – napisał Trump w Truth Social.

Pam Bondi zapowiedziała, że Departament Sprawiedliwości „jest gotowy” do złożenia wniosku o ujawnienie stenogramów.

Kontrowersje wokół cięć budżetowych

Oprócz ustaw kryptowalutowych, Izba Reprezentantów przyjęła w tym tygodniu również tzw. pakiet uchylający, zawierający cięcia w wysokości 9 miliardów dolarów, m.in. dla USAID oraz mediów publicznych (NPR i PBS). Decyzja była opóźniona przez Demokratów domagających się ujawnienia akt Epsteina.

Źródło: cbs
Foto: The White House
Czytaj dalej

News USA

Texas Hill Country po tragicznej powodzi: liczba zaginionych drastycznie spadła

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko trzy osoby pozostają zaginione po katastrofalnej powodzi, która 4 lipca nawiedziła region Texas Hill Country – poinformowali w sobotę lokalni urzędnicy. To znaczący spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami, według których zaginionych mogło być blisko 100, a tuż po tragedii – nawet ponad 160.

Nadzieja po tygodniach niepewności

Ogłoszenie to pojawiło się w trzecim tygodniu intensywnych poszukiwań. Liczba osób uznanych za zaginione malała stopniowo, w miarę jak ratownicy odnajdywali ludzi, którzy wcześniej zaginęli w wyniku gwałtownego żywiołu.

„Ten niezwykły postęp to rezultat tysięcy godzin skoordynowanych działań ratunkowych, drobiazgowych dochodzeń i niezłomnego zaangażowania w niesienie nadziei rodzinom, które straciły kontakt z bliskimi” – powiedział burmistrz Kerrville, Dalton Rice, w oficjalnym oświadczeniu.

Tragedia o niespotykanej skali

Do powodzi doszło tuż przed świtem 4 lipca, gdy rzeka Guadalupe gwałtownie podniosła się o 24 stopy, zalewając domy, pojazdy i pola namiotowe. Region został zalany wodą w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut.

W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 135 osób, z czego 107 w samym powiecie Kerr. Najwięcej ofiar znajdowało się wzdłuż koryta rzeki Guadalupe, około 62 mil na północny zachód od San Antonio.

Szczególnie mocno ucierpiał Camp Mystic – mający sto lat chrześcijański obóz letni dla dziewcząt, gdzie zginęło co najmniej 27 obozowiczek i opiekunów. Obozowisko znajdowało się na terenach niziny zwanej „aleją gwałtownych powodzi”.

Dlaczego Hill Country jest tak podatne na powodzie?

Texas Hill Country to popularny region turystyczny, gdzie mieszkańcy i turyści wypoczywają nad rzekami i wśród wzgórz. Jednak lokalna gleba jest twarda i mało przepuszczalna, przez co nie wchłania ulewnego deszczu – co czyni region wyjątkowo podatnym na gwałtowne powodzie.

Eksperci zauważają, że skala powodzi znacznie przekroczyła poziom tzw. „stuletniego zdarzenia”, przewidzianego przez Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Woda rozprzestrzeniała się z taką prędkością, że mieszkańcy nie mieli czasu na reakcję – także dlatego, że w wielu miejscach brakowało systemów wczesnego ostrzegania.

Krytyka wobec władz i pytania bez odpowiedzi

W Kerrville, położonym około 100 mil na zachód od Austin, lokalne władze stanęły w ogniu krytyki za to, że nie ostrzegły mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem.

Prezydent Donald Trump oraz Gubernator Teksasu Greg Abbott stanowczo odrzucili pytania o to, czy reakcja władz była odpowiednia. Skupili się natomiast na działaniach ratunkowych.

Służby ratunkowe, korzystając z helikopterów, łodzi i dronów, przeczesywały zalane tereny. Ich działania były jednak wielokrotnie przerywane przez pogarszające się prognozy pogody i ryzyko kolejnych opadów.

Źródło: baynews9
Foto: City of Kerrville
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2025
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu