News Chicago
Nowe zamknięcia na Kennedy Expressway: IDOT informuje o kolejnych etapach prac

Kierowcy korzystający z autostrady Kennedy Expressway (I-90/I-94) powinni przygotować się na kolejne utrudnienia. Illinois Department of Transportation (IDOT) poinformował we wtorek, że w maju planowane są nowe zamknięcia zjazdów, związane z trwającą modernizacją jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych Chicago.
Harmonogram zamknięć zjazdów
-
Poniedziałek, 19 maja
Zamknięcie zjazdu z Ogden Avenue na Kennedy Expressway
Ponowne otwarcie: po około tygodniu -
Środa, 21 maja
Zamknięcie zjazdu z Kennedy na Division Street
Ponowne otwarcie: po około tygodniu -
Poniedziałek, 26 maja
Zamknięcie zjazdu z Kennedy na Ohio Street
Ponowne otwarcie: po około tygodniu -
Środa, 28 maja
Zamknięcie zjazdu z Keeler Avenue na Kennedy Expressway
Ponowne otwarcie: po około dwóch tygodniach
Illinois Department of Transportation IDOT podkreśla, że zamknięcia są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia prac związanych z naprawą i łataniem nawierzchni. Kierowcy proszeni są o korzystanie z wyznaczonych objazdów i zachowanie ostrożności w rejonie robót drogowych.
Trzecia i ostatnia faza modernizacji
Zamknięcia są częścią trzyletniego projektu przebudowy Kennedy Expressway na odcinku od węzła Edens do Ohio Street. Obecnie trwa trzecia i finalna faza, skupiająca się na remontach pasów wyjazdowych.
W ramach obecnego etapu:
- Dwa lokalne pasy wyjazdowe będą zamknięte jednocześnie.
- Pasy ekspresowe zwrotne będą działać wyłącznie w kierunku wyjazdowym.
- Do około połowy lipca niemożliwy będzie wjazd i zjazd z pasów ekspresowych zwrotnych. Kierowcy będą mogli opuścić pas ekspresowy dopiero przy Foster Avenue (Edens Expressway).
IDOT zaleca, aby kierowcy podróżujący z centrum Chicago w kierunku lotniska O’Hare korzystali z lokalnych pasów Kennedy i unikali ekspresowych.

Zakończenie budowy już jesienią
Według aktualnych prognoz IDOT, zakończenie całego projektu modernizacji planowane jest na okres około Święta Dziękczynienia (koniec listopada).
Źródło: wttw
Foto: IDOT
News Chicago
Nową placówkę banku mleka kobiecego otworzono w Elk Grove Village

9 maja Mothers’ Milk Bank of the Western Great Lakes otworzył nową placówkę w Elk Grove Village, rozszerzając swoją misję ratowania życia wcześniaków i chorych noworodków dzięki mleku kobiecemu pochodzącemu od dawczyń.
Nowe centrum umożliwia lokalnym matkom przekazywanie nadwyżek mleka, które po dokładnym przetworzeniu trafia do najbardziej potrzebujących dzieci.
“Przyjmujemy mleko od zdrowych matek, które mają więcej, niż potrzebują ich własne dzieci” – wyjaśnia Susan Urbanski, kierowniczka programu. “Mleko jest badane, pasteryzowane, butelkowane, a następnie przekazywane do szpitali lub rodzinom, które tego potrzebują.”
Życiodajna pomoc dla wcześniaków
Większość mleka z banku trafia na oddziały intensywnej terapii noworodków (NICU), gdzie pomaga najbardziej narażonym dzieciom — wcześniakom, noworodkom z poważnymi schorzeniami układu pokarmowego czy osłabioną odpornością. Bank prowadzi również program ambulatoryjny, z którego mogą korzystać rodziny poza szpitalem.
Historia London – dziewczynki, której mleko od dawczyń dało szansę na życie
Rachel Caputo była jedną z matek, które skorzystały z pomocy banku. Jej córka London urodziła się w zaledwie 24. tygodniu ciąży. Rachel przez siedem miesięcy karmiła dziecko własnym mlekiem. Gdy jej mleko się skończyło, pomoc przyszła z Mothers’ Milk Bank.
London musiała pozostać na mleku od dawczyń przez pierwsze dwa lata życia. To było niezbędne, by jej jelita mogły się zagoić i by mogła dalej rosnąć. Dzisiaj dziewczynka ma 9 lat i świetnie sobie radzi – chodzi do trzeciej klasy i cieszy się pełnią życia.

London, córeczka Rachel Caputo po urodzeniu w 24 tygodniu
Jak możesz pomóc?
Bank mleka stale poszukuje nowych dawczyń. Kobiety, które karmią piersią i mają nadwyżki mleka, mogą zgłosić się do programu — każda butelka może uratować życie.
Więcej informacji na temat programu, procesu donacji i możliwości wsparcia znajdziesz na stronie: www.milkbankwgl.org
Każda kropla ma znaczenie. Mothers’ Milk Bank of the Western Great Lakes udowadnia, że solidarność matek może odmieniać ludzkie losy — od pierwszych chwil życia.
Źródło: abc7
Foto: Mothers’ Milk Bank of the Western Great Lakes
News Chicago
Musical „Titanique” – parodia kultowego „Titanica” będzie grany w Chicago aż do lipca

Dobra wiadomość dla widzów w Chicago: przedłużono wystawianie „Titanique”, uwielbianej off-Broadwayowskiej parodii musicalowej, granej w Broadway Playhouse w Water Tower Place. Ten pełen humoru spektakl, łączący ikoniczne hity Céline Dion z kultową historią miłosną Jacka i Rose, będzie grany aż do 13 lipca.
Titanic, jakiego jeszcze nie widzieliście
W tej niepowtarzalnej adaptacji Céline Dion (w tej roli Clare Kennedy McLaughlin) przejmuje stery i opowiada historię „Titanica” na swój sposób – pełen brawury, humoru i niezapomnianych przebojów.
Widzowie usłyszą takie hity jak „My Heart Will Go On”, „All By Myself” czy „To Love You More”, które wplecione w narrację dodają spektaklowi nostalgii i absurdalnej lekkości.
Od swojego debiutu „Titanique” zdobył nagrodę Lucille Lortel Award 2023 dla najlepszego musicalu i podbił sceny w Londynie oraz Sydney. Krytycy chwalą go za błyskotliwe połączenie kiczu, humoru i nostalgii, a widzowie wychodzą z niego z uśmiechem na twarzy.
Chicago w centrum uwagi
Wersja chicagowska to efekt współpracy Broadway In Chicago i Porchlight Music Theatre, a na scenie wystąpi wyłącznie lokalna obsada. Organizatorzy podkreślają, że to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak chicagowscy artyści nadają produkcji swój niepowtarzalny styl.
Bilety i informacje
Spektakl trwa 100 minut (bez przerwy) i jest rekomendowany dla widzów 13+ ze względu na humor dla dorosłych i aluzje do seksu. Bilety są dostępne tutaj.
Przygotujcie się na wieczór pełen śmiechu, muzyki i niezapomnianych emocji. „Titanique” to teatralna podróż, jakiej jeszcze nie było – zarówno hołd, jak i przezabawna reinterpretacja filmowego klasyka.
Źródło: chicagostarmedia, Broadway In Chicago
Foto: Broadway In Chicago, YouTube
News Chicago
Papież Leon XIV nie planuje rychłego powrotu do Chicago – rozmowa z Lesterem Holtem

Choć wielu mieszkańców Chicago z nadzieją wypatruje wizyty swojego “rodaka” na Tronie Piotrowym, w poniedziałek, Papież Leon XIV dał jasno do zrozumienia, że jego powrót do rodzinnego miasta nie nastąpi szybko. Zrobił to rozmawiając z Lesterem Holtem, prezenterem „NBC Nightly News”.
W poniedziałek, podczas swojej pierwszej oficjalnej audiencji dla przedstawicieli mediów z całego świata, papież – wychowany w Chicago – wygłosił przemówienie, w którym wezwał do uwolnienia dziennikarzy więzionych na całym globie oraz ostrzegł przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją.
Po zakończeniu spotkania, zszedł ze sceny, aby osobiście przywitać kilkudziesięciu gości VIP – w tym znanych dziennikarzy, watykańskich urzędników, pisarzy oraz inne osobistości.
Szczególną uwagę poświęcił Lesterowi Holtowi, prezenterowi „NBC Nightly News” i dawnemu dziennikarzowi stacji CBS2 w Chicago, który przez 14 lat relacjonował wiadomości z Wietrznego Miasta.
Jak relacjonował Holt, ich rozmowa przebiegła w swobodnej, przyjacielskiej atmosferze i trwała ponad minutę.
„Zapytałem papieża: ‘Jakie znaczenie ma fakt, że papież pochodzi z Ameryki?’” – wspomina Holt. „A on na to: ‘To ty mi powiedz’ – i dodał, że słyszał historie o ludziach wracających do kościoła właśnie dlatego, że papież jest Amerykaninem”.
Lester Holt zapytał również, czy Ojciec Święty planuje odwiedzić Stany Zjednoczone – lub choćby rodzinne Chicago – w najbliższym czasie. „Odpowiedział krótko: ‘Nie sądzę’” – przyznał dziennikarz. „To właściwie nie było zaskoczenie. Z tego, co słyszymy, ma teraz mnóstwo pracy w Watykanie, zanim pomyśli o podróżach”.
W studiu programu „Today Show” Craig Melvin zażartował, że całe spotkanie to było „po prostu dwóch chłopaków z Chicago, którzy spotkali się w Watykanie”.
Historyczny moment w karierze
Dla 66-letniego Holta, który z końcem maja przechodzi na emeryturę po ponad dekadzie jako główny prezenter „NBC Nightly News”, była to chwila wyjątkowa.
„To z pewnością jeden z najważniejszych momentów w mojej karierze” – powiedział dziennikarz.
Papież Leon XIV, pierwszy amerykański biskup Rzymu, od momentu wyboru wzbudza ogromne zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych. Jego pontyfikat już teraz postrzegany jest jako przełomowy – zarówno ze względu na pochodzenie, jak i odważne podejście do współczesnych wyzwań, takich jak technologia, prawa człowieka czy reformy Kościoła.
Choć jego wizyta w USA nie jest na razie planowana, spotkanie z Lesterem Holtem pokazuje, że Ojciec Święty nie zapomina o swoich korzeniach – i pozostaje blisko tych, którzy dzielą jego amerykańską przeszłość.
Źródło: WBEZ
Foto: YouTube, Vatican Media
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News Chicago2 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA4 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Parada Dnia Konstytucji 3-Maja 2025 zbliża się wielkimi krokami. Chicago będzie biało-czerwone!