Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Jesse Eisenberg otrzymał polskie obywatelstwo: “To zaszczyt życia”

Opublikowano

dnia

Hollywoodzki aktor i reżyser Jesse Eisenberg, znany m.in. z roli Marka Zuckerberga w The Social Network, oficjalnie otrzymał polskie obywatelstwo. Podczas uroczystości w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda wręczył mu dokumenty potwierdzające jego polskie korzenie. “Chcę wyrazić swoją radość i radość moich rodaków, że mamy nowego obywatela” – powiedział Prezydent Duda. – “Cieszę się, że ludzie z całego świata pamiętają o swoich przodkach i chcą nawiązać więź z Polską.”

Powrót do korzeni

Jesse Eisenberg, którego żydowscy przodkowie pochodzili z Polski, nazwał otrzymanie obywatelstwa „zaszczytem życia”. Decyzję o jego uzyskaniu podjął podczas pracy nad swoim najnowszym filmem A Real Pain, którego akcja rozgrywa się niemal w całości w Polsce.

Film opowiada historię dwóch amerykańsko-żydowskich kuzynów, którzy po śmierci babci wyruszają na podróż po Polsce, by odkryć swoje korzenie. Eisenberg nie tylko napisał scenariusz i wyreżyserował produkcję, ale także zagrał w niej jedną z głównych ról. Wiele scen kręcono w miejscach związanych z historią jego rodziny.

Produkcja spotkała się z dużym uznaniem – Kieran Culkin zdobył Oscara za rolę drugoplanową, a sam film otrzymał nominację za najlepszy oryginalny scenariusz, choć statuetka trafiła do twórców Anory.

Polska jako inspiracja

Jesse Eisenberg wielokrotnie podkreślał swoją więź z Polską. Jego prababcia pochodziła z Krasnegostawu, który w 2023 roku nadał mu honorowe obywatelstwo miasta. Druga część jego rodziny miała korzenie w Lublinie.

“Moja rodzina mieszkała tutaj przez setki lat, a w Nowym Jorku tylko od 80” – mówił w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. – “Czuję, że ta więź została zerwana, dlatego chcę na nowo ją nawiązać.”

Aktor zdradził również, że jego ciotka Doris, wychowana w Krasnymstawie, często opowiadała mu o dobrych relacjach z Polakami. – Słyszałem od niej tylko pozytywne historie o Polsce – powiedział.

Jego ojciec, jak wielu przedstawicieli drugiego pokolenia imigrantów, nie był zainteresowany odkrywaniem korzeni. “Dla nich najważniejsze było zasymilowanie się z Ameryką. Ale moje pokolenie jest ciekawe swoich korzeni i chce wrócić do historii swoich rodzin” – wyjaśnił Eisenberg.

Przyszłość w Polsce?

Reżyser przyznał, że Polska urzekła go swoją atmosferą i historią. “To kraj, który łączy niewiarygodną przeszłość z nowoczesną kulturą” – powiedział. Podkreślił, że chce więcej pracować w Polsce. “Kiedy jestem w Warszawie, czuję się jak w Nowym Jorku czy Los Angeles. A jednocześnie zachwycam się miasteczkami i wioskami, takimi jak Krasnystaw, które mają setki lat.”

Czy Jesse Eisenberg zdecyduje się na kolejne projekty w Polsce? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – jego powrót do polskich korzeni stał się kluczowym elementem jego tożsamości.

Źródło: NFP
Foto: Marek Borawski/KPRP

Polonia Amerykańska

Miłosz Gąsior zagra w Art Gallery Kafe. Poznaj niezwykłą historię autystycznego pianisty

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na spotkanie autorskie z Bożeną Gąsior, autorką inspirującej książki “Przez labirynt autyzmu” – historii pełnej nadziei, wytrwałości i miłości matki do swojego syna, Miłosza, który zmaga się z autyzmem. W programie koncert Miłosza Gąsiora.

O utalentowanym pianiście o polskim pochodzeniu pisaliśmy wielokrotnie. 21-letni Miłosz Gąsior nie mówi głosem, tylko rękami. Jako dziecko nie wypowiadał się tak, jak powinien, więc rodzice zabrali go do pediatry i wtedy postawiono diagnozę.

„Zdiagnozowano u niego autyzm w wieku dwóch i pół roku” – opowiadała Bożena Gąsior. „Był umiarkowany do ciężkiego w spektrum autyzmu”. To był trudny czas dla rodziny Miłosza i walka by znaleźć sposób na komunikację z chłopcem.

Bożena Gąsior wiedziała, że Miłosz potrzebuje twórczego ujścia, by ulokować swoją energię. Kiedy miał około 8 lat, nauczyła go grać na pianinie. „Zauważyłam, że muzyka go uspokoiła, a tylko białe i czarne klawisze miały dla niego jakąś organizację, i naprawdę się do tego przyzwyczaił. Powiedziałbym, że od początku” – wspomina.

Miłosz jest utalentowanym muzykiem. Ćwiczy grę na pianinie od 4 do 5 godzin dziennie. Jego praca przyniosła owoce –  jest pierwszym autystycznym uczniem, który studiował fortepian w Pinellas County Centre for the Arts.

Do tej pory Miłosz zdobył wiele nagród i występował na licznych publicznych koncertach. “Gra, sprawia mu ogromną radość”– wyjaśnia Bożena Gąsior. Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.

Rok temu Miłosz Gąsior zagrał na największym na świecie instrumencie „Ars Sonora” w Tampie i pierwszym tego typu instrumencie w Stanach Zjednoczonych.

Kanał YouTube z muzyką Miłosza znajduje się tutaj.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, informacja własna
Foto: YouTube, Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

News Chicago

Zaprojektuj mural na ikonicznym budynku Wintrust Mural – oddaj ducha Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Community Investment Corporation (CIC) ogłosił otwarty nabór artystów do zaprojektowania muralu na budynku Wintrust Mural – jednym z najbardziej widocznych miejsc w Chicago, położonym tuż przy słynnej autostradzie międzystanowej I-90.

Celem projektu jest uczczenie misji Community Investment Corporation CIC oraz podkreślenie kluczowej roli, jaką odgrywa organizacja w zachowaniu dostępnych cenowo mieszkań na wynajem w Chicago. Artyści zainteresowani udziałem w konkursie mogą zapoznać się ze szczegółami i złożyć wniosek online. Nabór trwa do 3 kwietnia.

Szczegóły projektu muralu

CIC poszukuje jednego artysty, który stworzy projekt muralu składającego się z trzech paneli w formacie wektorowym lub rastrowym. Instalacja muralu nie jest wymagana. Finaliści otrzymają honoraria w wysokości 1000 USD, a wybrany artysta otrzyma 9000 USD na realizację projektu.

Mural ma odzwierciedlać żywotność dzielnic Chicago, znaczenie budownictwa wielorodzinnego oraz pozytywny wpływ inwestycji w rozwój lokalnych społeczności.

Kto może aplikować?

Nabór jest otwarty dla wszystkich artystów powyżej 18. roku życia, niezależnie od poziomu doświadczenia. Mogą to być również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką publiczną. Warunek konieczny to umiejętność tworzenia cyfrowych plików wektorowych.

Jak aplikować?

Zgłoszenia przyjmowane są do 3 kwietnia do godz. 11:59PM poprzez formularz: [Call for Artists: Community Investment Corporation – The Wintrust Building Mural]

Zespół ekspertów CIC, w skład którego wchodzą pracownicy organizacji, przedstawiciele społeczności i artyści, będzie brał pod uwagę:

  • Styl i podejście artysty – dopasowanie do wizji CIC
  • Siłę koncepcji – inspiracja do dalszego rozwoju projektu
  • Związek z Chicago – wpływ na lokalne społeczności
  • Doświadczenie – udokumentowane realizacje (lub potencjał artystów rozpoczynających karierę)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: murals@cicchicago.com lub pod numerem (312) 258-0070. Więcej szczegółów dotyczących konkursu można także znaleźć tutaj.

Źródło: cicchicago
Foto: Maestro Cares Foundation, Community Investment Corporation
Czytaj dalej

News Chicago

Ravinia Festival 2025: Gwiazdy światowego formatu wystąpią w Highland Park

Opublikowano

dnia

Autor:

Tego lata Ravinia Festival ponownie rozświetli Highland Park plejadą największych gwiazd muzyki. Na scenie zobaczymy między innymi zdobywczynię nagrody Tony i nominowaną do Oscara Cynthię Erivo, legendę rocka Lenny’ego Kravitza, oraz członków Rock and Roll Hall of Fame – Earth, Wind & Fire.

Wśród wykonawców będzie także wszechstronna artystka Janelle Monáe, nagrodzona Emmy i Country Music Award Maren Morris, światowej sławy pianista Lang Lang oraz Chicago Symphony Orchestra, która w tym roku obchodzi swoją 89. rezydenturę na festiwalu.

Wśród powracających ulubieńców publiczności znaleźli się John Legend, Heart, James Taylor, Al Green, Diana Krall i The Roots. Na festiwalu zadebiutują również: ikona hip-hopu Nas, gwiazda Broadwayu Sutton Foster, nagradzany kolumbijski muzyk Juanes oraz światowe gwiazdy Bollywood – The Mohan Sisters.

Muzyka dla każdego

„Ravinia oferuje coś dla każdego – od klasyki, rocka i popu, przez R&B, soul, jazz i muzykę latynoską, po hip-hop, country, musicale, a nawet filmowe pokazy muzyczne” – podkreśla Jeffrey P. Haydon, prezes i dyrektor generalny Ravinia Festival.

Sezon Ravinia 2025 rozpoczyna się 6 czerwca w Highland Park (201 Ravinia Park Road). Bilety w sprzedaży publicznej będą dostępne od 24 kwietnia, a darczyńcy Ravinia mogą kupować bilety już od 18 marca. Szczegółowy harmonogram koncertów znajduje się tutaj.

Bilety dostępne są w kasie festiwalu, pod numerem (847) 266-5100 oraz online na ravinia.org.

Nie przegap największego muzycznego wydarzenia lata w Chicago!

Źródło: dailyherald
Foto: Ravinia Festival
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu