Połącz się z nami

Kościół

Jubileusz Diakonów w Watykanie: Papież wzywa do pokornej służby i przebaczenia

Opublikowano

dnia

W niedzielę w Bazylice św. Piotra wyświęcono 23 mężczyzn na diakonów stałych. Arcybiskup Rino Fisichella odczytał homilię przygotowaną przez chorego papieża Franciszka dla ponad 4000 diakonów zgromadzonych na jubileuszowej mszy świętej. O ich ważnej posłudze mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

Przesłanie Ojca Świętego koncentrowało się na trzech fundamentalnych aspektach posługi diakońskiej: przebaczeniu, bezinteresownej służbie i komunii.

“Przebaczenie jest niezbędnym elementem każdego powołania kościelnego i podstawą każdej ludzkiej relacji” – podkreślił papież w homilii, którą odczytał abp. Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.

Święcenia diakonatu: symboliczne oddanie się Bogu

Podczas historycznej ceremonii 23 lutego, 23 mężczyzn z ośmiu krajów, w tym dwóch Polaków i trzech Amerykanów, przyjęło święcenia diakonatu w Bazylice św. Piotra. W wydarzeniu uczestniczyły liczne delegacje z całego świata – największa pochodziła z Włoch, a tuż za nią uplasowała się grupa 1300 diakonów ze Stanów Zjednoczonych oraz setki duchownych z Francji i innych krajów.

Podczas obrzędu kandydaci na diakonów położyli się krzyżem na posadzce bazyliki, symbolizując pełne oddanie Bogu i gotowość do służby. Następnie arcybiskup nałożył na nich ręce, wzywając Ducha Świętego, a nowo wyświęceni diakoni otrzymali stułę i dalmatykę – znaki ich nowej posługi.

Diakoni – „rzeźbiarze” Bożego miłosierdzia

W swoim przesłaniu papież wezwał diakonów do dostrzegania transformacyjnej mocy ich powołania. – Poprzez waszą posługę poświęcacie się byciu „rzeźbiarzami” i „malarzami” miłosiernego oblicza Ojca – napisał Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał również postać św. Wawrzyńca, patrona diakonów, który na żądanie przekazania skarbów Kościoła wskazał na ubogich i powiedział: „To są nasze skarby!”. Ta historia posłużyła papieżowi jako ilustracja prawdziwego sensu diakonatu – służby najuboższym i budowania wspólnoty.

47 tysięcy osób na całym świecie pełni posługę jako diakoni stali.

Polscy diakoni i kandydaci przyjechali z diecezji świdnickiej, łódzkiej, zielonogórsko-gorzowskiej, włocławskiej, sosnowieckiej, katowickiej, legnickiej oraz z dwóch diecezji stołecznych. Towarzyszyli im bp. Sławomir Oder, kard. Grzegorz Ryś i bp Marek Mendyk.

 

Źródło: cna, Vatican News
Foto: YouTube

Kościół

Na linii ognia i wiary: świadectwo ukraińskiego żołnierza

Opublikowano

dnia

Autor:

Rakieta spadła – wszystkie szyby w budynku wyleciały, dach zniknął – ale nikt nie ucierpiał. Innym razem uderzenie uszkodziło jedynie sprzęt. W nocy nad pozycją krążył wrogi dron, lecz akurat w momencie zmiany warty zniknął. „Takie sytuacje zdarzają się naprawdę często” – mówi Ołeksandr Hrińczuk, żołnierz z Kijowa, w kontekście trzeciej rocznicy pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

„Bóg chce, bym bardziej Mu ufał”

Ołeksandr Hrińczuk jest katolikiem. Jak podkreśla, w trudnych momentach dostrzega Bożą opiekę, choć nie zawsze rozumie, „dlaczego pewne rzeczy się dzieją”.

„Nie lubię żyć w niepewności, bez konkretnego planu. Ale widzę, że Pan Bóg chce, bym bardziej Mu ufał” – zaznacza.

Podkreśla też, że w obliczu wojny nawet żołnierze, którzy nie są mocno związani z wiarą, potrafią się przeżegnać lub krótko pomodlić. „Niekiedy rozmawiamy z kolegami o wierze i Kościele”. Zaznaczył, że w wojsku spotkał się z wieloma opiniami na temat Boga i Kościoła, ale też szczerym poszukiwaniem odpowiedzi. „Staram się wyjaśniać pewne kwestie, choć nikogo jeszcze nie nawróciłem. Może marny ze mnie misjonarz” – dodaje z uśmiechem.

Od stabilizacji do niepewności

Ołeksandr Hrińczuk został zmobilizowany do wojska w czerwcu 2024 roku. „Po ukończeniu szkolenia i zgraniu w oddziale nasza jednostka została przerzucona na Kursk, gdzie walczę do dziś” – opowiada.

„Początki były trudne – zarówno fizycznie, jak i moralnie. Jednym z najcięższych momentów była dla mnie niemożność uczestniczenia we Mszy Świętej” – wspomina. Na froncie pierwszą Mszę przeżył dopiero po kilku miesiącach.

„Było to dla mnie trudne. Ale codziennie się modliłem, czytałem Słowo Boże – choćby przez pięć minut, nawet jeśli byłem zmęczony. To dawało mi siłę. Ogromnym wsparciem była też modlitwa innych ludzi. Wiem, że wiele osób modli się za mnie – i to naprawdę dodaje otuchy” – podkreśla.

„Na wojnie nie ma ateistów?”

Powiedzenie, że na wojnie nie ma ateistów uważa za „pewien schemat myślowy”. „Ateiści oczywiście są – mówi Hrińczuk – ale zauważyłem, że na poziomie instynktownym, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia, ktoś może się przeżegnać albo powiedzieć: ‘Panie, pomóż!’. Może dla niektórych to początek drogi”.

„Uczę się ufać Bogu. Wiem, że Jego plan jest lepszy od mojego” – dodaje.

Pełnoskalowa wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, pochłaniając setki tysięcy ofiar wojskowych i cywilnych.

Family News Service / rkc.org.ua

 

Fot. rkc.org.ua, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Kolejna spokojna noc Papieża w Klinice Gemelli

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież spokojnie spędził noc z niedzieli na poniedziałek w Klinice Gemelli. Franciszek spał i odpoczął – głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Z kolei w niedzielę wieczorem informowano, że stan zdrowia Papieża pozostaje krytyczny, jednak od soboty nie wystąpiły kolejne problemy z oddychaniem. Zostały podane dwie jednostki koncentratu krwinek czerwonych, co przyniosło korzyści, a poziom hemoglobiny wrócił do normy.

Utrzymywała się małopłytkowość krwi, jednak niektóre badania krwi wykazały początkową, łagodną niewydolność nerek, która jest obecnie pod kontrolą.

Kontynuowana była tlenoterapia wysokimi przepływami przez kanały nosowe. Ojciec Święty pozostaje czujny i dobrze zorientowany. Złożoność obrazu klinicznego oraz konieczność oczekiwania na efekty terapii farmakologicznych sprawiają, że prognoza pozostaje niepewna.

W ciągu niedzielnego poranka, w apartamencie przygotowanym na 10. piętrze, uczestniczył we Mszy Świętej, razem z tymi, którzy opiekują się nim podczas tych dni leczenia.

Wojciech Rogacin – Vatican News

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Kardynał Blase Cupich wezwał do modlitwy za ciężko chorego papieża Franciszka

Opublikowano

dnia

Autor:

Stan zdrowia papieża Franciszka znacząco się pogorszył po astmatycznym kryzysie oddechowym, który wystąpił w sobotę. Watykan poinformował, że 88-letni papież pozostaje przytomny, jednak jego stan nadal jest krytyczny. Na wiadomość o pogarszającym się stanie zdrowia papieża zareagował arcybiskup Chicago, kardynał Blase Cupich, który wezwał wiernych do modlitwy.

Kościół wzywa do modlitwy

„Otrzymaliśmy informację, że stan papieża pogorszył się dziś rano” zaapelował w sobotę Kardynał Blase Cupich. „Prosimy o dalsze modlitwy w intencji jego powrotu do zdrowia oraz za lekarzy i pielęgniarki, którzy z pełnym poświęceniem się nim opiekują. Modlimy się do Miłosiernego Pana, aby przywrócił papieżowi Franciszkowi siły i uchronił go przed cierpieniem podczas leczenia”.

Podobny apel wystosowała Diecezja Gary w stanie Indiana. W poście na Facebooku duchowni napisali:

„Prosimy o modlitwę za papieża Franciszka i wszystkich, którzy nad nim czuwają – zwłaszcza dziś, w święto Katedry św. Piotra, kiedy celebrujemy dar, jaki Jezus dał Kościołowi, ustanawiając papiestwo”.

Wciąż niepewna sytuacja

Mimo zaawansowanej opieki medycznej i intensywnego leczenia stan papieża pozostaje niepewny. Watykan nie podał szczegółów dotyczących możliwych kolejnych etapów terapii ani dalszych prognoz zdrowotnych.

W obliczu tej trudnej sytuacji Kościół katolicki na całym świecie jednoczy się w modlitwie, prosząc o siłę i uzdrowienie dla papieża Franciszka.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu