Połącz się z nami

News Chicago

Przemówienie Vivekanandy o tolerancji ponownie można zobaczyć w Art Institute of Chicago

Opublikowano

dnia

Słowa historycznego przemówienia Swamiego Vivekanandy, które propagowało ideę tolerancji i jedności, są tematem wystawy w Art Institute of Chicago, powracającej po raz pierwszy od ponad dekady. Przemówienie, wygłoszone 11 września 1893 roku podczas Światowego Parlamentu Religii, odbyło się w ramach Światowej Wystawy Kolumbijskiej w Chicago, w budynku, który obecnie mieści Art Institute.

Przemówienie, które zapisało się w historii

Swami Vivekananda, indyjski mnich, rozpoczął swoje przemówienie od słów: „Siostry i bracia Ameryki”, które wywołały owację na stojąco. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie przedstawicieli wschodnich i zachodnich tradycji duchowych, odbywające się na Wielkich Schodach Rady Kobiet – miejscu, które dziś stanowi centralny element wystawy.

Madhuvanti Ghose, kuratorka Art Institute, opisuje znaczenie przemówienia: „Dotyczyło ono braterstwa i tolerancji między różnymi ludźmi. To uniwersalne przesłanie pozostaje aktualne nawet dziś.”

Data przemówienia, 11 września, nabrała tragicznego wymiaru ponad sto lat później, w 2001 roku, podczas wstrząsających ataków terrorystycznych w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii.

W 2010 roku indyjski artysta Jitish Kallat stworzył dzieło „Public Notice 3”, które zestawiło słowa Vivekanandy z barwami Homeland Security Advisory System – systemu ostrzegania wprowadzonego po atakach z 11 września.

„Artysta zauważył symboliczne połączenie między przemówieniem o powszechnej tolerancji a późniejszymi wydarzeniami, które podważyły ten ideał” – mówi Ghose.

Powrót wystawy i jej uniwersalne przesłanie

Wystawa „Public Notice 3”, po raz pierwszy prezentowana w 2010 roku, powróciła do chicagowskiego Art Institute we wrześniu zeszłego roku. Na Wielkich Schodach Rady Kobiet odwiedzający mogą zobaczyć słowa Vivekanandy zapisane w barwach systemu Homeland Security.

Wystawa potrwa do 10 września 2025 r., oferując odwiedzającym wyjątkową okazję, by zastanowić się nad aktualnością słów Vivekanandy i ich znaczeniem w dzisiejszym, często podzielonym świecie.

Pełny tekst przemówienia Swami Vivekanandy:

“Siostry i Bracia Ameryki,

Napełnia moje serce niewypowiedzianą radością, gdy wstaję w odpowiedzi na ciepłe i serdeczne powitanie, które nam zgotowaliście. Dziękuję wam w imieniu najstarszego zakonu mnichów na świecie, dziękuję wam w imieniu matki religii i dziękuję wam w imieniu milionów i milionów Hindusów ze wszystkich klas i sekt.

Dziękuję również niektórym mówcom na tej platformie, którzy odnosząc się do delegatów z Orientu, powiedzieli wam, że ci ludzie z odległych krajów mogą z powodzeniem rościć sobie prawo do zaszczytu niesienia do różnych krajów idei tolerancji. Jestem dumny, że należę do religii, która nauczyła świat zarówno tolerancji, jak i powszechnej akceptacji. Wierzymy nie tylko w powszechną tolerancję, ale akceptujemy wszystkie religie jako prawdziwe. Jestem dumny, że należę do narodu, który udzielił schronienia prześladowanym i uchodźcom wszystkich religii i wszystkich narodów ziemi. Z dumą mogę powiedzieć, że zebraliśmy w naszym łonie najczystszą resztkę Izraelitów, którzy przybyli do południowych Indii i schronili się u nas w tym samym roku, w którym ich święta świątynia została rozbita na kawałki przez rzymską tyranię. Jestem dumny, że należę do religii, która chroniła i nadal pielęgnuje resztkę wielkiego narodu zoroastryjskiego. Zacytuję wam, bracia, kilka wersów z hymnu, który pamiętam, że powtarzałem od najmłodszych lat, a który jest codziennie powtarzany przez miliony ludzi: „Jak różne strumienie mające swoje źródła na różnych ścieżkach, którymi ludzie podążają poprzez różne tendencje, różne, jakkolwiek się wydają, kręte lub proste, wszystkie prowadzą do Ciebie”.

Swami Vivekananda

Obecna konwencja, która jest jednym z najdostojniejszych zgromadzeń, jakie kiedykolwiek się odbyły, jest sama w sobie obroną, deklaracją dla świata cudownej doktryny głoszonej w Gicie: „Ktokolwiek przychodzi do Mnie, w jakiejkolwiek formie, do niego docieram; wszyscy ludzie walczą ścieżkami, które ostatecznie prowadzą do mnie”. Sekciarstwo, bigoteria i jego okropny potomek, fanatyzm, od dawna opanowały tę piękną ziemię. Wypełniły ziemię przemocą, często i często zalewały ją ludzką krwią, zniszczyły cywilizację i wpędziły całe narody w rozpacz. Gdyby nie te okropne demony, ludzkie społeczeństwo byłoby o wiele bardziej rozwinięte niż jest teraz. Ale nadszedł ich czas; i gorąco mam nadzieję, że dzwon, który zabrzmiał dziś rano na cześć tej konwencji, może być dzwonem pogrzebowym wszelkiego fanatyzmu, wszelkich prześladowań mieczem lub piórem i wszelkich nieżyczliwych uczuć między osobami zmierzającymi do tego samego celu.”

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube

News Chicago

Wyjątkowy letni teatr wśród drzew: „Walking Plays” powracają do Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku, Morton Arboretum zaprasza na niezwykłe teatralne doświadczenie – Walking Plays, czyli plenerowe przedstawienia, które łączą sztukę z naturą. To pełnometrażowe spektakle, stworzone specjalnie z myślą o tym wyjątkowym miejscu, wystawiane przez zawodowych aktorów lokalnych scen.

Czym są Walking Plays?

Walking Plays to teatr w ruchu – widzowie nie siedzą w fotelach, lecz podążają ścieżkami Arboretum, przechodząc od sceny do sceny. Każdy spektakl odbywa się w kilku malowniczych punktach na trasie o długości od jednej do dwóch mil. Grupie towarzyszy przewodnik, który prowadzi widzów przez opowieść i przestrzeń.

To doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły: dźwięki natury, zapach drzew, wieczorne światło zachodzącego słońca i emocje płynące z gry aktorskiej. Widzowie są zachęcani, aby zabrać ze sobą wodę, przenośne krzesła lub koce oraz środek na komary.

Terminy i godziny

Walking Plays odbywają się w wybrane soboty i niedziele od lipca do października 2025 roku.

Start: Thornhill Shelter, zachodnia część Morton Arboretum
Czas trwania: ok. 90 minut do 2 godzin

  • Letnie spektakle (lipiec–sierpień): godz. 6:00PM
  • Jesienne spektakle (październik): godz. 4:00PM

Repertuar 2025

Duma i uprzedzenie

Adaptacja klasyki Jane Austen – dla widzów od 10. roku życia

Wejdź w świat sióstr Bennet i przeżyj historię miłości, konwenansów i emocji na tle XIX-wiecznej Anglii. Spektakl rozgrywa się w urokliwej przestrzeni wokół dawnej rezydencji – Thornhill Education Center.

Daty:

  • 12, 13, 19, 20, 26 i 27 lipca
  • 2 i 3 sierpnia

walking-plays- morton arboretum


Żegnaj, panie Poe

Ostatnie dni życia Edgara Allana Poe – dla widzów od 12. roku życia

Zanurz się w gotyckim klimacie i podążaj śladami pisarza przez mroczne zakamarki jego wyobraźni. Poe mierzy się z własnymi demonami, wspomnieniami i dziełami w przejmującej teatralnej wizji końca życia.

Daty:
4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 października


Bilety i ceny

Zakupu należy dokonać online i z wyprzedzeniem – liczba miejsc jest ograniczona.

Ceny standardowe:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 17 USD
  • Dorośli (18+): 27 USD

Dla członków Morton Arboretum:

  • Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
  • Dzieci (2–17 lat): 7 USD
  • Dorośli: 17 USD

Dochód z biletów wspiera misję Morton Arboretum: tworzenie zielonego, zdrowego i pięknego świata, w którym ludzie i drzewa rozwijają się wspólnie.

walking-Plays-MA


Sztuka, która rośnie z natury

Walking Plays to coś więcej niż teatr. To podróż – przez emocje, literaturę i naturę. Dla rodzin, par, miłośników teatru i miłośników drzew – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz pełny harmonogram i kup bilety: mortonarb.org

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

wheatonmunicipalband

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.

Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.

Wieczór pełen klasyki i niespodzianek

Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.

O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:

  • „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
  • „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
  • „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.

Goście specjalni i premierowe wykonania

W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.

Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.

Muzyka, wspólnota i duch Ameryki

Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.

Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.

Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band

Czytaj dalej

News USA

Polska przygotowuje się na wypadek wojny – opracowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki

Opublikowano

dnia

Autor:

Polskie Ministerstwo Kultury powołało specjalny departament, którego zadaniem jest przygotowanie planu ewakuacji najcenniejszych dzieł sztuki z państwowych kolekcji w przypadku rosyjskiej inwazji. Na jego czele stanął Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który kieruje 40-osobowym zespołem ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

W wywiadzie dla Financial Times, Minister Kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Polska wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas pomocy Ukrainie w relokacji jej zasobów kultury w czasie trwającej wojny. Nowy departament ma stworzyć gotowy plan ewakuacji dzieł sztuki, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz księgozbiorów z około 160 instytucji publicznych.

“Nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkiego. Naszym zadaniem jest określenie, które obiekty mają absolutny priorytet” — powiedziała Wróblewska.

Ministerstwo prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami na temat potencjalnego przechowania wybranych dzieł w bezpiecznych miejscach poza granicami Polski. W planach jest również włączenie do inicjatywy prywatnych muzeów i galerii, a szczegóły mają zostać dopracowane do końca roku.

Polska konsultuje się także z ukraińskimi specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, aby lepiej zrozumieć praktyczne aspekty działania w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.

Od 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, Polska intensywnie rozbudowuje swoje zdolności obronne. Wydatki na obronność osiągnęły w tym roku poziom 4,7% PKB — najwyższy wśród krajów NATO. Oprócz modernizacji armii i zwiększania liczebności sił zbrojnych, rząd skupia się także na ochronie ludności cywilnej oraz dziedzictwa narodowego.

Polska od lat aktywnie zabiega również o odzyskanie dzieł sztuki i dokumentów zrabowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i Związek Radziecki. Według Ministerstwa Kultury nadal brakuje setek tysięcy obiektów.

Odzyskane dwa obrazy z warsztatu Dierica Boutsa – „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne.

W zeszłym roku Polska odzyskała z Hiszpanii dwa obrazy flamandzkiego mistrza Dierica Boutsa, należące niegdyś do kolekcji Czartoryskich. Dodatkowo toczą się rozmowy w sprawie restytucji 73 cennych dokumentów historycznych — w tym XV-wiecznego traktatu pokojowego między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim — które wciąż znajdują się w niemieckich archiwach.

Inicjatywa Ministerstwa Kultury pokazuje, że Polska traktuje potencjalne zagrożenie z pełną powagą, starając się chronić nie tylko granice, ale także dziedzictwo kulturowe narodu.

Źródło: NFP
Foto: Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu