Połącz się z nami

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago

News Chicago

Chicago świętuje 20-lecie Millennium Park, który stał się wizytówką miasta

Opublikowano

dnia

Autor:

Słynny Chicagowski Millennium Park w Loop, jedno z głównych miejsc turystycznych w mieście, obchodzi w tym tygodniu 20. rocznicę swojego istnienia. Park publiczny o powierzchni 24 akrów położony w sercu Chicago jest pełen rzeźb, drzew, ogrodów i przestrzeni, po której można spacerować. Co roku odwiedzają go miliony turystów.

Przez dziesięciolecia teren będący dzisiejszym Millenium Park był używany przez kolej Central Illinois Railroad jako parking i torowisko. Według ówczesnych urbanistów istniało wiele planów przekształcenia go w park nad jeziorem, które jednak nie zostały zrealizowane.

Jak się okazało, chociaż urzędnicy byli przekonani, że grunt jest własnością przedsiębiorstwa kolejowego, w rzeczywistości był tylko oddany w służebność. Dopiero gdy odkryto, że grunt jest faktycznie własnością miasta, zdecydowano się wprowadzić zmiany.

Władze miejskie negocjowały z przedsiębiorstwem kolejowym przeniesienie torowiska, a budowę parku rozpoczęto w 1998 r. Jego stworzenie zajęło ponad sześć lat – Millenium Park został otworzony w 2004 r. Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chicago, będące przedmiotem zazdrości innych miast na całym świecie.

Obchody 20. rocznicy Millennium Park, przygotowane przez Departament ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych Chicago będą trwały od czwartku do niedzieli, obejmując koncerty, zajęcia rodzinne, sportowe, spektakle, pokazy akrobatyczne, taneczne i wiele innych.

W sobotę jubileuszowi goście będą częstowani gigantycznym sernikiem Eli’s obok Cloud Gate.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Chicago Mayors Office
Czytaj dalej

News Chicago

„The Black Hole Experience” w Chicago wciągnie swoich gości w niezwykły kosmos

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Chicago będą teraz mieli szansę odkryć tajemnice wszechświata dzięki „The Black Hole Experience”, nieziemskiej, wciągającej wystawie, która pojawi się tylko na kilka dni.

Wyprodukowany przez organizację non-profit zajmującą się ochroną środowiska Age of Union Alliance, Black Hole Experience (BHX) jest pomysłem multidyscyplinarnej artystki Kelly Nunes i dyrektora generalnego Age of Union Alliance, Daxa Dasilvy.

BHX to interaktywna instalacja, która zabierze widzów w wirtualną podróż po wszechświecie. Instalacja mieści się na mobilnej przestrzeni o powierzchni 1000 stóp kwadratowych i zawierającej tunel LED prowadzący do komory projekcyjnej, w której uczestnicy są otoczeni realistycznym widokiem ciał niebieskich i czarnych dziur.

Wystawa stara się wykorzystać niedawne zainteresowanie kulturowe kosmosem, pobudzone wprowadzeniem nowych form podróży kosmicznych i niedawnymi wydarzeniami na niebie, takimi jak zaćmienie słońca w 2024 roku. Black Hole Experience opisywane jest jako „doświadczenie medytacyjne”.

Wystawa krąży po festiwalach w Ameryce Północnej, a nadchodząca premiera w Chicago będzie jej pierwszą edycją w Stanach Zjednoczonych.

The Black Hole Experience zadebiutuje na North Avenue Beach w piątek 19 lipca i można ją zwiedzać do niedzieli 21 lipca.

Godziny otwarcia:

 • 19 lipca: 12.00PM – 8:00PM
 • 20 lipca: 9:00AM – 7:00PM
 • 21 lipca: 11:00AM – 7:00PM

Jedyna w swoim rodzaju wystawa sztuki w Chicago jest bezpłatna i otwarta dla publiczności.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Age of Union Alliance
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu