Połącz się z nami

News USA

Sąd Federalny w Teksasie blokuje program DHS dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

W czwartek sędzia federalny z Teksasu unieważnił przepisy Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), które miały umożliwiać nielegalnym imigrantom będącym małżonkami obywateli USA ubieganie się o pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta, wydana przez sędziego okręgowego USA J. Campbella Barkera, wstrzymuje program tzw. „zwolnienia warunkowego”(“parole in place”), ogłoszony w czerwcu, który miał na celu ułatwienie procedur legalizacyjnych.

Program Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS umożliwiałby nielegalnym imigrantom, którzy są małżonkami obywateli USA, staranie się o status prawny i pozostanie w USA do czasu uzyskania zielonej karty, a później obywatelstwa, jeśli spełnią określone wymagania. O jego ogłoszeniu pisaliśmy 18 czerwca.

Kwalifikacja do programu obejmowała m.in. nieprzerwane przebywanie na terenie USA przez co najmniej 10 lat, brak istotnych przestępstw w przeszłości i zawarcie związku małżeńskiego przed 17 czerwca tego roku.

Decyzja sądu unieważnia działanie DHS, uznając, że agencja nie miała prawa do nadawania zwolnień warunkowych w sposób opisany w polityce. Sędzia Barker, nominowany przez Donalda Trumpa, stwierdził, że departament przekroczył swoje uprawnienia w interpretacji „zwolnienia warunkowego” w kontekście imigracyjnym.

Opozycja i reakcja stanów

Ogłoszony w czerwcu program spotkał się z natychmiastową krytyką. 16 stanów, pod przewodnictwem Teksasu, złożyło pozew, argumentując, że wdrożenie polityki zachęcałoby do nielegalnej imigracji i generowałoby dodatkowe koszty związane z opieką zdrowotną i wymiarem sprawiedliwości.

Sąd, po wstępnym zawieszeniu programu w sierpniu, o którym informowaliśmy tutaj, w czwartek wydał ostateczny wyrok na korzyść stanów skarżących.

Skutki i przyszłe działania

Wyrok skutecznie kończy funkcjonowanie programu, ale pozostawia otwarte możliwości dalszych wyzwań prawnych. Sędzia J. Campbell Barker nakazał również rządowi federalnemu pokrycie kosztów sądowych poniesionych przez stany skarżące.

Program Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS był częścią szerszej inicjatywy Keeping Families Together, ogłoszonej przez prezydenta Joe Bidena. Był to element polityki mającej na celu utrzymanie rodzin imigranckich razem, w odpowiedzi na wcześniejsze zaostrzenia dotyczące azylu na granicy USA-Meksyk.

Urzędnicy DHS argumentowali, że program mógłby przynieść korzyści gospodarcze i społeczne, a także wspierać stosunki międzynarodowe.

Potencjalny wpływ na społeczność imigrantów

Szacowano, że z 765 000 nielegalnych imigrantów będących w związkach małżeńskich z obywatelami USA, około 500 000 kwalifikowało się do zwolnienia warunkowego w ramach tego programu.

Decyzja sędziego Barkera oznacza poważną przeszkodę dla inicjatyw administracji Bidena zmierzających do liberalizacji przepisów imigracyjnych. Wyrok ten, wstrzymując program, stawia pytania o przyszłość polityki imigracyjnej w USA i skutki dla tysięcy rodzin oczekujących na możliwość legalizacji pobytu.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube

News USA

Małpy na gigancie: 43 makaki uciekły z ośrodka badawczego w Południowej Karolinie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środowy wieczór 43 małpy wymknęły się z ośrodka badawczego Alpha Genesis, znajdującego się w Yemassee, w Południowej Karolinie. Firma, która zajmuje się hodowlą tysięcy naczelnych do celów badawczych, nie wyjaśniła jeszcze, jak doszło do ucieczki.

Biuro Szeryfa Powiatu Beaufort, informując o incydencie w mediach społecznościowych, ogłosiło rozstawienie pułapek w okolicy. W poszukiwaniach pomaga Departament Policji Yemassee, który wykorzystuje kamery termowizyjne do lokalizowania zwierząt.

Władze apelują do mieszkańców o zamknięcie drzwi i okien, aby zapobiec wtargnięciu małp do domów. Policja ostrzega również, aby nie próbować interakcji z małpami, lecz niezwłocznie dzwonić pod numer 911.

Alpha Genesis, która specjalizuje się w hodowli makaków rezus oraz kapucynek, w 2016 roku doświadczyła podobnego zdarzenia, gdy z ośrodka uciekło 19 naczelnych. Zwierzęta zostały wtedy schwytane w ciągu kilku godzin. Tym razem firma nie skomentowała jeszcze obecnej sytuacji.

Alpha Genesis prowadzi jedno z największych w USA centrów zajmujących się naczelnikami. W 2023 roku firma uzyskała kontrakt federalny na prowadzenie kolonii małp na wyspie Morgan, gdzie żyje około 3500 wolno żyjących makaków rezus.

Dodatkowo firma otrzymała milion dolarów od anonimowego sponsora na badania nad chorobami mózgu, takimi jak Alzheimer i inne formy demencji.

Kontrowersje i znaczenie badań

Choć testy na zwierzętach odgrywają kluczową rolę w rozwoju leków ratujących życie, kwestia ta budzi kontrowersje związane z etyką. Alpha Genesis podkreśla, że naczelne, ze względu na swoje podobieństwo do ludzi pod względem genetyki, zachowań i funkcji narządów, są niezastąpionym ogniwem w badaniach, które prowadzą do nowych terapii.

Firma przypomina, że prace badawcze na małpach umożliwiły opracowanie terapii dla takich chorób jak polio, dur brzuszny, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki nim udoskonalono także chemioterapię, leki zapobiegające odrzutom przeszczepów oraz terapie chorób takich jak Parkinson i HIV.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: Alpha Genesis, istock/EyeEm Mobile GmbH/
Czytaj dalej

News USA

Reelekcja Donalda Trumpa wywołała nowe rekordy na amerykańskiej giełdzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, po ogłoszeniu zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o imponujące 1500 punktów, zamykając sesję na rekordowym poziomie 43 729,93. Było to wzrost o 3,57%, co podkreśla zaufanie inwestorów do kierunku, w którym zmierza amerykańska gospodarka pod rządami Trumpa. Optymistyczne nastroje zapanowały również na innych rynkach: Nasdaq Composite wzrósł o 2,9%, a S&P 500 zwiększył swoją wartość o 2,5%.

Środowy skok na giełdzie był efektem dynamicznego wzrostu na szerokim rynku. Wzrosła również rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, które poszły w górę o 13 punktów bazowych, osiągając poziom 4,43%. Z kolei amerykański dolar umocnił się znacznie wobec głównych walut, a Bitcoin, będący symbolem globalnych inwestycji cyfrowych, ustanowił nowy rekord.

W kontrze do tego trendu, cena złota, które przez ostatnie dni notowało historyczne szczyty, spadła o 3%, co odzwierciedlało większą gotowość inwestorów do podejmowania ryzyka.

Indeks zmienności, zwany popularnie „wskaźnikiem strachu” (VIX), obniżył się o ponad 20 punktów, co sugeruje, że obawy inwestorów związane z niepewnością wyborczą zaczęły ustępować. Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny w Janney Montgomery Scott, zwrócił uwagę na przejście od ostrożności do zdecydowanych ruchów inwestycyjnych: „Inwestorzy przygotowywali swoje portfele na różne scenariusze wyborcze, ale po ogłoszeniu wyników rynek błyskawicznie przeszedł do dynamicznych działań.”

Skutki gospodarcze i polityczne

Oczekiwania związane z polityką Donalda Trumpa, obejmujące m.in. obniżki podatków, taryfy celne oraz redukcję regulacji federalnych, wywołały falę optymizmu. Paul Christopher, szef globalnej strategii inwestycyjnej w Wells Fargo Investment Institute, zauważył, że wpływ wyborów jest widoczny w każdym sektorze rynku: „Wszędzie widać ślady reakcji na te wyniki – inwestorzy są gotowi na wzrost gospodarczy.”

Dzień przed wyborami główne indeksy giełdowe odnotowały spadki, wynikające z obaw przed niepewnością co do wyniku starcia Trumpa z wiceprezydent Kamalą Harris. Sondaże przewidywały wyrównany wyścig, choć ostatecznie Trump odniósł zwycięstwo zarówno w głosowaniu powszechnym, jak i w Kolegium Elektorów.

Zmiany i wyzwania nadchodzącej kadencji

W swojej kampanii Donald Trump obiecywał dalsze przedłużenie obniżek podatków z 2017 roku, które mają wygasnąć w 2025 roku, oraz planował nowe ulgi, takie jak zwolnienia z opodatkowania niektórych dochodów.

Jednocześnie zapowiedział nowe taryfy celne i programy mające na celu repatriację przemysłu do USA. Zwiększenie ceł oraz polityka ograniczająca imigrację mają, według Trumpa, pomóc obniżyć inflację i stymulować krajową produkcję.

Do realizacji tych zamierzeń prezydent-elekt potrzebuje wsparcia Kongresu. Republikanie odzyskali kontrolę nad Senatem, a prognozy wskazują, że GOP utrzyma również większość w Izbie Reprezentantów, co może ułatwić Trumpowi wdrożenie swojej polityki gospodarczej.

 

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube, istock/Fabrice Cabaud/
Czytaj dalej

News USA

American Community Survey zapyta nas o orientację seksualną, tożsamość płciową oraz rasę i pochodzenie etniczne

Opublikowano

dnia

Autor:

U.S. Census Bureau zapowiedziało, że w 2027 roku w American Community Survey (ACS) zostaną wprowadzone nowe pytania dotyczące orientacji seksualnej, tożsamości płciowej oraz zmienione kategorie dotyczące rasy i pochodzenia etnicznego. Tym samym kompleksowe badanie, które obejmuje ponad 3,5 miliona gospodarstw domowych rocznie, ma stać się jeszcze bardziej wszechstronne, odpowiadając na potrzeby zmieniającego się społeczeństwa.

Zmiany te to odpowiedź na decyzję rządu o aktualizacji sposobu kategoryzowania ludności według rasy i pochodzenia etnicznego po raz pierwszy od 27 lat. Celem jest lepsze uwzględnienie grup, które wcześniej mogły być niedostatecznie reprezentowane, w tym osób identyfikujących się jako Latynosi oraz pochodzenia bliskowschodniego i północnoafrykańskiego.

W zaktualizowanym formularzu pytanie o rasę i pochodzenie etniczne zostanie połączone, umożliwiając respondentom wybór wielu kategorii jednocześnie, np. „Czarnoskóry”, „Indianin amerykański” oraz „Hispanic”. Dodatkowo wprowadzone zostanie nowe pole wyboru dla osób pochodzenia bliskowschodniego i północnoafrykańskiego.

Te zmiany mogą wejść w życie wcześniej, już w przyszłym roku, z wynikami dostępnymi w 2026 roku.

Pytania o orientację seksualną i tożsamość płciową

Pytania dotyczące orientacji seksualnej i tożsamości płciowej są testowane od sierpnia, w wersjach anglo- i hiszpańskojęzycznych, w ramach próbnych kwestionariuszy wysyłanych do setek tysięcy osób. Wiosną przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie testów z udziałem ankieterów, aby zbadać, jak te pytania są przyjmowane w wywiadach osobistych. Nowe pytania będą skierowane do osób w wieku 15 lat i starszych.

Respondenci będą mogli wskazać orientację seksualną, a jeśli żadne z proponowanych opcji — geje/lesbijki, heteroseksualiści, biseksualiści — nie będą odpowiadać ich tożsamości, będą mieli możliwość wpisania własnej odpowiedzi.

Pytanie dotyczące tożsamości płciowej będzie podzielone na dwa etapy: pytanie o płeć przypisaną przy urodzeniu oraz płeć, z którą dana osoba się identyfikuje. Możliwe odpowiedzi obejmują mężczyznę, kobietę, osobę transseksualną, osobę niebinarną oraz opcję otwartą dla innych określeń.

Testowanie różnorodnych form odpowiedzi

W niektórych wersjach próbnych kwestionariuszy respondenci mogą zaznaczyć wiele odpowiedzi, podczas gdy inne formularze pozwalają na wybór tylko jednej opcji. Badania obejmują również testy pytań omijających płeć w kontekście relacji rodzinnych, zmieniając sformułowania typu „biologiczny syn lub córka” na bardziej neutralne „biologiczne dziecko”.

Te zmiany są krokiem w stronę bardziej inkluzywnego i dokładnego obrazu demograficznego społeczeństwa amerykańskiego, odpowiadając na potrzeby zmieniających się realiów społecznych oraz różnorodności, która charakteryzuje Stany Zjednoczone.

Urzędnicy z U.S. Census Bureau podkreślają, że celem jest zapewnienie, aby wszyscy Amerykanie czuli się reprezentowani i widziani w danych narodowych.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/ronniechua/Vadym Pastukh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu