Połącz się z nami

News Chicago

Wybory w Chicago: Monika Myśliwiec-Gałuszka mówi o tym jak oddać swój głos

Opublikowano

dnia

26 września w stanie Illinois rozpoczęło się wczesne głosowanie w wyborach prezydenckich 2024, a od czwartku 3 października głosy można oddawać także w samym Chicago. Co powinniśmy wiedzieć o rejestracji do wyborów i samym głosowaniu? Na antenie Radia Deon szczegóły wyjaśnia polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago – Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„We wczesnym głosowaniu mogą wziąć udział osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych, mają ukończone 18 lat lub ukończą 18 lat 5 listopada lub wcześniej” mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Głosowanie w Chicago jest na razie możliwe tylko w dwóch miejscach: tzw. superplacówce mieszczącej pod adresem 191 North Clark, na skrzyżowanie ulic Clark i Lake, oraz w głównym biurze Komisji Wyborczej, położonym przy 69 West Washington na szóstym piętrze budynku stojącym na skrzyżowaniu ulic Washington i Dearborn.

Aby oddać głos trzeba się najpierw zarejestrować, przypomina polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

„Czym różni się wczesne głosowanie od głosowania w dniu wyborów? Dokładnie tym, że we wczesnym głosowaniu osoby zarejestrowane lub te, które potrzebują się zarejestrować i mogą to zrobić na miejscu, mogą to zrobić w dowolnie wybranej lokalizacji wczesnego głosowania” wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka.

W samym dniu wyborów 5 listopada każdy wyborca, zarówno w Chicago, jak i na przedmieściach powiatu Cook, lub w innych powiatach, jest przedzielony do swojego lokalu i w tym lokalu powinien oddać swój głos.

Inne sposoby rejestracji to wypełnienie formularza online za pośrednictwem strony internetowej Illinois State Board of Elections, lub przesłanie wypełnionego i wydrukowanego formularza pocztą na adres 69 W. Washington St. 6th Floor, Chicago, IL, 60602.

Po przetworzeniu formularza rejestracji wyborcy Komisja Wyborcza wyśle ​​nową kartę wyborcy, potrzebną do oddania głosu.

Wczesne głosowanie w pozostałych 50 placówkach rozmieszczonych w całym mieście ruszy 21 października. W tych miejscach także będzie można dokonać osobistej rejestracji.

„Wczesne głosowanie jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00AM do 6.00PM. W sobotę jesteśmy otwarci od 9.00AM do 5.00PM i w niedzielę od 10.00AM do 4.00PM” informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka, dodając, że już pierwszego dnia wczesnego głosowania utworzyły się długie kolejki osób chcących oddać swój głos.

Pierwszego dnia wczesnego głosowania w Chicago oddano 1212 kart poprzez głosowanie osobiste oraz 213 kart poprzez głosowanie korespondencyjne. Dla porównania, 1 października 2020 roku, pierwszego dnia wczesnego głosowania w Chicago oddano 1484 głosy, a w analogiczny dzień 29 września 2016 roku, było to tylko 541 głosów.

We wczesnym głosowaniu korzystamy z monitorów dotykowych, a w dniu 5 listopada będą to karty wydrukowane.

W tych wyborach wybieramy ten najważniejszy urząd – prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko – każdy wyborca w Chicago otrzyma dwie karty do głosowania, ponieważ tak dużo jest urzędów, kandydatów, a także referendum lokalnych.

O pytaniach doradczych szczegółowo pisaliśmy 19 września. Odpowiedź na nie nie jest obowiązkowa – można je po prostu pominąć, tłumaczy nasz rozmówczyni.

Następnie głosujemy na prezydenta, członków izby reprezentantów, posłów stanowych i komisarzy Metropolitalnego Wydziału Gospodarki Wodnej. „To jest jedyny urząd, gdzie możemy oddać trzy głosy. Na pozostałe urzędy, na kandydatów wybieramy oczywiście po jednym” zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„Będziemy również głosować na prokuratora stanowego, sekretarza sądu okręgowego. Będzie bardzo dużo nazwisk sędziów do sądu najwyższego, sądu apelacyjnego. W niektórych również okręgach będą lokalne pytania referendum” tłumaczy polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

Dlatego warto wcześniej zapoznać się z kandydatami i zastanowić na kogo oddamy swój głos.

Wyborcy z Chicago mogą sprawdzić kandydatów na stronie chicagoelections.gov, pod linkiem Twoje Informacje Wyborcze (Your Voter Information) – tu zobaczymy kartę do głosowania ze swojego okręgu, z którą na spokojnie możemy się zapoznać.

Na tej stronie sprawdzimy także gdzie znajduje się najbliższy nam lokal wczesnego głosowania oraz gdzie znajduje się lokal wyborczy, do którego jesteśmy przydzieleni w samym dniu wyborów 5 listopada.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do komputera, może także zadzwoni pod numer polskiej linii: 312-269-5702, a wzór karty do głosowania zostanie mu przesłany pocztą.

W dniu wyborów, w 105 lokalach wyborczych gdzie jest dużo Polonii, komisja wyborcza stara się przydzielić do pracy osoby dwujęzyczne, aby były dostępne do ewentualnej pomocy Polakom nie mówiącym dobrze po angielsku.

„Również w tych lokalach każdy wyborca otrzyma kartę wydrukowaną w języku polskim. A jeżeli takiej karty nie będzie wydrukowanej, na monitorach dotykowych ta karta będzie” zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka. We wczesnym głosowaniu także możemy dostać kartę w języku polskim.

„Zachęcam, żeby pójść do wyborów i głosować” dodaje polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

Głos Polonii naprawdę się liczy! Idziemy na wybory!

Według codziennie aktualizowanych informacji Komisji Wyborczej Chicago, do niedzieli 6 października w mieście oddano 2768 głosów w ramach wczesnego głosowania. Otrzymano również 1779 głosów oddanych korespondencyjnie – złożono 233 928 wniosków o głosowanie korespondencyjne.

Łączna liczba głosów otrzymanych dotychczas w wyborach powszechnych na prezydenta Chicago, które odbędą się 5 listopada 2024 r., wynosi 4547.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chicago Board of Election Commissioners, istock/gguy44/

News Chicago

EXCLUSIVE: W Chicago Donald Trump promuje ks. Jerzego Popiełuszkę. To nasz wzór!

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago były prezydent Donald Trump w 40. rocznicę meczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podpisał deklaracje, w której oddał hołd polskiemu kapłanowi i przestrzegł przez marksizmem, komunizmem i socjalizmem. Polskiego męczennika postawił Amerykanom za wzór. Zrobił to w obecności jego bratanka, Marka Popiełuszki, który mieszka w Chicago od 36 lat. W prezencie prezydent Trump otrzymał okolicznościowy srebrny medal „Wierność Prawdzie” oraz zbiór kazań księdza Jerzego w języku angielskim. W rewanżu Marek Popiełuszko otrzymał prezydenckie wieczne pióro przypominające grube cygaro. Do spotkania doszło we wtorek przed południem w budynku Trump Tower w centrum miasta.

W specjalnej deklaracji Donald Trump napisał, że „jako Amerykanie stoimy z Polską w obronie wolności, godności ludzkiej, rządów prawa, suwerennych granic, niepodległości narodowej i cywilizacji zachodniej. Podzielamy przekonanie, że religia i moralność, oraz kultura otwarta na Boga, są niezbędne do sprawiedliwego rządzenia i politycznego dobrobytu.”

HISTORYCZNE SŁOWA TRUMPA

Były prezydent USA wspomniał w dokumencie swój pobyt w Polsce w lipcu 2017 roku i słowa, które wówczas wypowiedział na Placu Zwycięstwa, że: „Triumf polskiego ducha nad wiekami trudności daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro pokonuje zło, a pokój zwycięża nad wojną.”   

POLSKI KSIĄDZ BOHATEREM DLA ŚWIATA

W dokumencie księdza Jerzego Popiełuszkę Donald Trump stawia na piedestale i pokazuje Amerykanom jako wzór do naśladowania. „I jesteśmy zjednoczeni w wiecznej wdzięczności za życie księdza Jerzego Popiełuszki, którego odważne świadectwo chrześcijańskie pomogło nie tylko wyzwolić świat z ciemności, ale także poprowadzić ludzi z niegdyś zniewolonych narodów Europy ku nowemu i pełnemu nadziei światu.” – napisał Donald Trump.

Deklaracja w 40. rocznicę śmierci polskiego męczennika została podpisana w obecności Marka Popiełuszki, dla którego polski kapłan był stryjkiem. Po zamordowaniu księdza Jerzego jego bratanek, Marek musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Chicago od 38 lat.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źródło: informacja własna
Foto: Radio Deon Chicago, Deon24.com
Czytaj dalej

News Chicago

60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago: Historia, która wciąż się rozwija

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu Chicago zamienia się w stolicę kina, gdy rozpoczyna się najdłużej trwający festiwal filmowy w Ameryce Północnej – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago. Tegoroczna edycja, która obchodzi 60-lecie swojego istnienia, wystartuje w środę, przynosząc pasjonatom filmu okazję do świętowania kinematografii z całego świata.

Pomysł na festiwal narodził się w umyśle młodego filmowca Michaela Kutzy, który w latach 60-tych ubiegał się o nagrody na europejskich festiwalach filmowych. Zrozumiał wtedy, że Chicago, będące tętniącym życiem centrum kultury, ma potencjał, by stać się ważnym miejscem na filmowej mapie świata.

„Zacząłem zauważać, czego brakuje w naszym mieście,” wspomina Kutza. „Mieliśmy tu mnóstwo kin, ale brakowało nam własnego festiwalu filmowego. Dlatego zebrałem grupę ludzi, świeżo po studiach, i powiedziałem: ‘Zróbmy międzynarodowy festiwal filmowy, coś dużego’.”

Od tamtej pory festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych, znanym z promowania młodych, debiutujących twórców. W tym roku na przykład, festiwal zaprezentuje reżyserski debiut Malcolma Washingtona, „The Piano Lesson”, oparty na sztuce Augusta Wilsona. Młodzi filmowcy mają możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności oraz przemysłowi, co jest jednym z głównych celów festiwalu.

„Festiwale tworzą wokół filmu ekscytację,” mówi Mimi Plauché, dyrektor artystyczna festiwalu. „Dzięki takiemu rozgłosowi filmy przyciągają uwagę publiczności, dystrybutorów, a nawet streamerów. Niektóre z nich już mają dystrybucję, ale wiele innych zostaje dostrzeżonych właśnie dzięki obecności na festiwalu.”

W ciągu sześciu dekad istnienia festiwalu, wielu uznanych dziś twórców stawiało tu swoje pierwsze kroki. Tak było choćby z Robertem Zemeckisem i Williamem Friedkinem, rodowitymi mieszkańcami Chicago, którzy osiągnęli ogromny sukces w branży filmowej.

Dla Michaela Kutzy, 60 lat organizowania festiwalu to owoc pracy setek osób – wolontariuszy, organizatorów, gwiazd, a przede wszystkim filmowców z całego świata, którzy każdego roku prezentują swoje dzieła w Chicago. „Dlaczego to trwa tak długo? Ponieważ nie można tego doświadczyć nigdzie indziej,” mówi Kutza.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago potrwa od 16 do 27 października. Pełny program projekcji oraz informacje o biletach dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia.

To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć filmy, które mogą stać się przyszłymi klasykami, oraz poczuć magię kina w sercu Chicago.

 

Źródło: wttw
Foto: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Trump broni swojej polityki gospodarczej na forum Economic Club of Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Donald Trump bronił w Chicago swoich propozycji gospodarczych, stanowczo odrzucając obawy dotyczące potencjalnych wojen handlowych i inflacji. Podczas wywiadu z redaktorem naczelnym Bloomberga, Johnem Micklethwaitem, przeprowadzonego na forum Economic Club of Chicago, były prezydent przedstawił swoje plany jako korzyści dla kraju.

Rozmowa toczyła się głównie wokół gospodarki, tematu, który zarówno interesuje liderów biznesu obecnych na sali, jak i wyborców w całym kraju. Donald Trump z entuzjazmem opisywał swoją wizję polityki handlowej, szczególnie cła, które nazwał „najpiękniejszym słowem w słowniku”.

Były prezydent wyraził przekonanie, że wprowadzenie wysokich taryf – w niektórych przypadkach sięgających nawet 100% – przyciągnie firmy z powrotem do Stanów Zjednoczonych, tworząc nowe miejsca pracy i wzmacniając amerykański przemysł.

Jednakże John Micklethwait wskazał na potencjalne negatywne skutki takiej polityki, ostrzegając, że może ona prowadzić do poważnych wojen handlowych, które uderzą w amerykańskie firmy zależne od handlu z Chinami. Przywołał przykład firm, które mogą stracić miejsca pracy, jeśli handel zostanie zahamowany przez drastyczne cła.

„Możecie wciągnąć Amerykę w największą wojnę handlową” – ostrzegł Micklethwait, dodając, że całościowy efekt wysokich taryf może być ogromny, nawet jeśli niektóre branże na nich skorzystają. Zasugerował, że zaporowe cła mogą również zaszkodzić polityce zagranicznej, osłabiając sojusze Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump bronił jednak swojego zdania, twierdząc, że Stany Zjednoczone były przez lata wykorzystywane przez sojuszników, szczególnie w Europie.

W trakcie wywiadu były prezydent odniósł się także do swojej twardej polityki imigracyjnej, która według niego, dzięki zabezpieczeniu granic, ochroni amerykańskie miejsc pracy.

Kwestia inflacji i zadłużenia również znalazła się w centrum dyskusji. Micklethwait przytoczył list podpisany przez 16 laureatów Nagrody Nobla, którzy wyrazili zaniepokojenie, że polityka Donalda Trumpa może „ponownie rozniecić inflację”.

Były prezydent odpowiedział na te obawy faktami z przeszłości – jego prezydentura była czasem stabilnych cen i niskiej inflacji. Trump odrzucił także sugestie o nadmiernym zadłużeniu.

Kamala Harris i jej propozycje gospodarcze

Wywiad z Donaldem Trumpem odbył się w czasie, gdy jego przeciwniczka w wyborach, wiceprezydent Kamala Harris, promuje własne propozycje gospodarcze, w tym wprowadzenie federalnego zakazu zawyżania cen artykułów spożywczych i nowej ulgi podatkowej dla rodzin.

Harris spotkała się jednak z krytyką, zarówno ze strony Republikanów, jak i niektórych ekspertów, którzy kwestionują skuteczność tych planów.

Ekonomiści zauważają, że walka z inflacją i zawyżaniem cen będzie trudnym i długotrwałym procesem. „To będzie złożony, długi i trudny proces” – powiedział Jonathan Coppess, adiunkt prawa i polityki rolnej na Uniwersytecie Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu