Połącz się z nami

News USA

Ciężarna matka i jej mąż utonęli na Hawajach, pozostawiając 18-miesięcznego synka sierotą

Opublikowano

dnia

Małżeństwo z miasta Snohomish niedaleko Seattle w stanie Waszyngton – 25-letni Ilya Tsaruk i 26-letnia Sophia Tsaruk – pływali lub uprawiali snorkling u wybrzeży rezerwatu przyrody Ahihi-Kinau na Maui, zanim utonęli w sobotę 14 września. O ich śmierci poinformował Departament Pożarnictwa i Bezpieczeństwa Publicznego powiatu Maui.

Ratownicy przybyli na miejsce zdarzenia około południa po tym, jak straż pożarna Maui otrzymała zgłoszenie o pływakach znajdujących się w niebezpieczeństwie. Najpierw znaleźli ciężarną matkę nieprzytomną w wodzie około 100 do 150 jardów od brzegu i wyciągnęli ją z wody.

Następnie ratownicy wrócili do wody, gdzie znaleźli mężczyznę na dnie oceanu. U obu ofiar wykonano resuscytację krążeniowo-oddechową, ale wysiłki ratowników nie przyniosły rezultatu. Oboje rodzice zostali uznani za zmarłych na miejscu.

Straż pożarna stwierdziła, że ​​warunki do surfowania były „w większości spokojne” tego dnia.

Sophia Tsaruk była w ciąży z dziewczynką, a młodzi rodzice zostawili 18-miesięcznego synka, Logana, który przebywał z ciotką i wujkiem podczas tragicznej śmierci rodziców, zgodnie ze stroną zbiórki funduszy dla rodziny, założonej na platformie GoFundMe.

„Ilya i Sophia kochali Pana i zawsze służyli w kościele i służyli ludziom wokół nich. Sophia miała głos anioła i razem z Ilyą śpiewali w grupie uwielbieniowej w swoim kościele” – napisano w opisie zbiórki. Zebrane fundusze mają pokryć koszty sprowadzenia ich zwłok z Hawajów oraz koszty pogrzebu i zabezpieczenie przyszłości Logana.

 

Źródło: foxnews
Foto: GoFundMe

News USA

6-latek zaginiony w 1951 roku w Oakland został odnaleziony po ponad 70 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Po dekadach wytrwałych poszukiwań, rodzina z Oakland odnalazła Luisa Armando Albino, który został porwany w 1951 roku z parku w West Oakland jako sześciolatek. Historia, którą wielu uważało za nierozwiązaną, znalazła swój szczęśliwy finał po ponad 70 latach, dzięki testom DNA i wytrwałości jego siostrzenicy, Alidy Alequin.

21 lutego 1951 roku, sześciolatek Luis Albino bawił się w Jefferson Square Park w Oakland ze swoim starszym bratem Rogerem. Kobieta mówiąca po hiszpańsku, zwabiła go obietnicą cukierków i porwała. Śledztwo, prowadzone przez policję i FBI, nie przyniosło wówczas rezultatów.

Jak się okazało, kobieta zabrała chłopca na Wschodnie Wybrzeże, gdzie wychowywała go jak własnego syna. Zmarła, pozostawiając po sobie tajemnicę, której rodzina Luisa nigdy nie zapomniała.

Nadzieja, która nie umarła

Mimo upływu lat, rodzina nigdy nie poddała się w poszukiwaniach. Matka Luisa Albino, która zmarła w 2005 roku, do końca wierzyła, że jej syn żyje. Ta nadzieja przetrwała w Alidzie Alequin, siostrzenicy Luisa, która postanowiła kontynuować poszukiwania.

Przełom nastąpił w 2020 roku, kiedy Alequin wykonała internetowy test DNA „dla zabawy”. Wyniki testu wskazały na 22-procentowe pokrewieństwo z mężczyzną mieszkającym na Wschodnim Wybrzeżu, co wywołało podejrzenia, że może to być zaginiony Luis.

„Kiedy zaczęliśmy porównywać zdjęcia, od razu zobaczyłam podobieństwo do innych członków rodziny. Jedno zdjęcie, na którym wyglądał jak moja babcia, wywołało u mnie dreszcze” — wspomina Alida Alequin. To skłoniło ją do dalszych poszukiwań, które ostatecznie potwierdziły, że mężczyzna ze Wschodniego Wybrzeża to porwany przed laty Luis Albino.

Matka Luisa, Antonia

Zakończenie poszukiwań po siedmiu dekadach

W czerwcu, dzięki wsparciu FBI, Luis Albino po raz pierwszy od ponad 70 lat spotkał się ze swoją rodziną. Przyjechał do Oakland, gdzie czekała na niego Alida Alequin, jej matka — a zarazem siostra Luisa — oraz inni krewni. To był moment pełen emocji, na który wszyscy czekali od dziesięcioleci.

„Złapali się za ręce i mocno przytulili. Rozmawiali o dniu porwania, jego służbie w wojsku i innych ważnych wydarzeniach z życia” — wspomina Alequin.

Luis Albino, emerytowany strażak i weteran Korpusu Piechoty Morskiej, który walczył w Wietnamie, wrócił na Wschodnie Wybrzeże, ale jeszcze raz odwiedził rodzinę w lipcu. Była to ostatnia okazja, aby spotkać się z bratem Rogerem, który zmarł w sierpniu.

Luis i jego starszy brat Roger, 1951 rok

Historia, która inspiruje

Alida Alequin, której determinacja doprowadziła do odnalezienia wujka, ma nadzieję, że jej historia pomoże innym rodzinom przeżywającym podobne tragedie. „Zawsze byłam zdeterminowana, żeby go znaleźć. Mam nadzieję, że moja historia pokaże innym, że nie można się poddawać” — powiedziała.

Chociaż sprawa porwania Luisa jest oficjalnie zamknięta, policja z Oakland i FBI kontynuują śledztwo, by wyjaśnić wszystkie okoliczności porwania z 1951 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: Alida Alequin
Czytaj dalej

News USA

Walka o zniesienie kary śmierci: Katolicy mają nadzieję na zmiany na szczeblu federalnym

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnich latach ruch na rzecz zniesienia kary śmierci w Stanach Zjednoczonych osiągnął znaczące sukcesy na poziomie stanowym. Obrońcy życia aktywnie działają  w poszczególnych stanach, a jednocześnie mniejsza, ale równie zdeterminowana grupa działaczy i polityków stara się doprowadzić do podobnych zmian na poziomie federalnym. O kwestii ważnej, także z punktu widzenia Kościoła, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Większość egzekucji w USA odbywa się na poziomie stanowym. Od 1976 roku, kiedy Sąd Najwyższy USA zatwierdził legalność kary śmierci w sprawie Gregg v. Georgia, rząd federalny przeprowadził zaledwie 16 egzekucji, podczas gdy stany skazały na śmierć blisko 1600 osób.

Mimo że egzekucje federalne są rzadkością, prezydent Donald Trump w ostatnich miesiącach swojej kadencji przeprowadził ich aż 13. Wśród straconych była Lisa Montgomery, pierwsza kobieta, na której wykonano wyrok śmierci przez rząd federalny od prawie 70 lat.

Obrońcy Montgomery argumentowali przed jej egzekucją, że przez całe życie była ofiarą okrutnych tortur, co spowodowało trwałe uszkodzenie jej mózgu i wpłynęło na jej zdolność do normalnego funkcjonowania.

Prezydent Joe Biden w kampanii w 2020 roku obiecał zniesienie kary śmierci na poziomie federalnym i wprowadził moratorium na egzekucje tuż po objęciu urzędu. Mimo to, około 40 więźniów federalnych wciąż przebywa w celach śmierci.

W 2021 roku grupa senatorów z Partii Demokratycznej wprowadziła projekt ustawy mający na celu zniesienie federalnej kary śmierci, jednak projekt nie zyskał poparcia i utknął w komisji.

Podobny projekt został przedstawiony w obecnej sesji Kongresu. Senator Tim Kaine z Wirginii, katolik i współautor ustawy, przyznał, że walka o jej przyjęcie będzie trudna, zważywszy na wymóg 60 głosów w Senacie. Podkreślił też, że sprzeciw Kościoła wobec kary śmierci jest „ważnym elementem” jego sprzeciwu wobec kary śmierci.

Senator Tim Kaine zwrócił również uwagę na ryzyko błędów sądowych. „Historia jest pełna przypadków, w których osoby zostały niesłusznie skazane na śmierć”, argumentował, dodając, że jeśli ktoś zostanie niesłusznie uwięziony, istnieje możliwość naprawienia błędu, czego nie można zrobić po egzekucji.

Krisanne Vaillancourt Murphy, dyrektor wykonawcza Catholic Mobilizing Network, organizacji działającej na rzecz zniesienia kary śmierci, wyraziła nadzieję na dalsze postępy w tej kwestii, mimo że administracja Bidena wprowadziła jedynie moratorium na egzekucje.

Murphy uważa, że Prezydent Biden ma jeszcze czas, aby zrealizować swoją obietnicę wyborczą, a rok jubileuszowy dla wiary katolickiej może być ku temu dobrą okazją.

Murphy podkreśliła też, że fala egzekucji przeprowadzona w ostatnich miesiącach prezydentury Donalda Trumpa była dla wielu sygnałem, że konieczne jest wzmożenie działań na rzecz zniesienia kary śmierci. Catholic Mobilizing Network planuje dalszą mobilizację katolików oraz współpracę z różnymi grupami w celu osiągnięcia tego celu.

Zniesienie federalnej kary śmierci wymagałoby zgody 60 senatorów, co – jak zauważyła Murphy – może zająć wiele lat. Nie wiadomo, czy zmiany te uda się przeprowadzić przed wyborami w 2024 roku, kiedy to Republikanie mogą odzyskać kontrolę nad Senatem i Izbą Reprezentantów, co utrudniłoby wysiłki na rzecz zniesienia tej kary na poziomie federalnym.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/mofles/
Czytaj dalej

News USA

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką na uroczystościach w Amerykańskiej Częstochowie

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania) Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Donald Trump odwołał swoją obecność na tej ceremonii.

Prezydent Andrzej Duda, przemawiając do zgromadzonych przedstawicieli Polonii w Doylestown, podkreślił znaczenie ich zaangażowania w losy Polski, mimo dzielącej ich odległości od Ojczyzny.

„Wespół z nami niesiecie losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, ale Wasz głos – także głos w sprawie Polski – ma znaczenie, dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, jej trwania. Dla tego, kim jesteśmy i jakimi jesteśmy” – powiedział Prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że jego prezydentura rozpoczęła się w USA, w Amerykańskiej Częstochowie, podczas wizyty w 2016 roku. Wspomniał również odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych, a także podkreślił, że dzisiaj ma zaszczyt wspólnie z rodakami oddać hołd bohaterom powojennym oraz pokoleniu Solidarności.

Prezydent RP przypomniał o długiej historii Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii, które od 71 lat stanowi ważne miejsce dla Polaków w Stanach Zjednoczonych. „Miejsca, które stało się na przestrzeni dziesięcioleci tak ważne dla Polaków, a jego powstanie miało tak ogromne znaczenie. Tak wielce odpowiadało to pragnieniu polskości, wolności, potrzebie polskiego serca tu, w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Andrzej Duda.

W trakcie swojego przemówienia Prezydent podziękował Polonii za wsparcie duchowe, materialne i polityczne. Wskazał na historyczne dowody tej pomocy, w tym wizyty amerykańskich prezydentów, jak Lyndona B. Johnsona i Ronalda Reagana, a także przyszłego papieża Jana Pawła II, który odwiedzał to miejsce jako kardynał.

Andrzej Duda zaznaczył również, że silna Ameryka jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. „Pierwsza i druga wojna światowa pokazały, co to oznaczało, jak silna Ameryka wkraczała, pomagając zakończyć wojnę. Dla Ameryki ważna jest też silna Polska. Polska, która stanowi w swoim regionie gwarancję bezpieczeństwa, jest mocna swoim duchem, ale też stanowi siłę militarną i infrastrukturalną.”

Prezydent zaapelował do Polonii o liczny udział w wyborach w Stanach Zjednoczonych, podkreślając ich wpływ na przyszłość kraju.

Podczas uroczystości obecny był również Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, a poświęcenia pomnika dokonał biskup Witold Mroziewski. Inicjatorem powstania monumentu był Janusz Kudełko, działacz Solidarności.

W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser–Duda  oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, w tym Marcin Mastalerek, Wojciech Kolarski i Mieszko Pawlak. Wcześniej Prezydent Duda i Pierwsza Dama wzięli udział we mszy świętej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Sanktuarium w Doylestown, znane również jako Amerykańska Częstochowa, to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla Polonii w USA. Prowadzone przez Zakon Paulinów, służy jako miejsce duchowego wsparcia dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Cmentarz przy sanktuarium jest miejscem pochówku wielu polskich emigrantów, weteranów oraz zasłużonych członków polskiej społeczności, co czyni go jednym z największych polskich cmentarzy poza granicami kraju, określanym często mianem „polskiego Arlington”.

W dniach 21–25 września Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą składa oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda weźmie udział m.in. w debacie generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Marek Borawski/ KPRP
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu