Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Legenda „Franek, łowca bramek” w Chicago! Łapcie ostatnie bilety na Galę Wisłoki Chicago!

Opublikowano

dnia

Tomasz Frankowski – to dzięki niemu polscy kibice i wszyscy miłośnicy piłki nożnej przeżywali niezapomniane chwile w latach 90-tych i jeszcze przez kilka lat po roku 2000. Były reprezentant Polski i czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy zdobył w niej łącznie 168 goli. Dzisiaj odwiedził nasze radiowe studio a już jutro będzie gościem specjalnym jubileuszowego bankietu Wisłoki Chicago.

Do pochodzącego z Białegostoku piłkarza przylgnął adekwatny pseudonim „Franek, łowca bramek”, który dobrze znają wszyscy Polacy. Były sportowiec o najwyższym stopniu profesjonalizmu i idol młodych adeptów piłki nożnej zaliczył także w swojej karierze pobyt w Chicago i grę w lidzie MLS. W 2008 roku drużyna Chicago Fire z Tomaszem Frankowskim zajęła trzecie miejsce w tabeli.

Dlatego też legenda polskiego futbolu z przyjemnością odwiedza Wietrzne Miasto.

Tomasz Frankowski największe sukcesy osiągnął z Wisłą Kraków, z którą pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Przez kilka lat grał także w zagranicznych klubach. W 2010–2012 pełnił funkcję trenera napastników reprezentacji Polski.

Jako piłkarz był szkolony przez wielu znakomitych trenerów; m.in. Henryka Kasperczaka, Franciszka Smudę, Jerzego Engela czy Henryka Nawałkę. Najdłużej, bo trzy lata w swojej 20-letniej karierze nasz Gość był trenowany przez Michała Probierza, obecnego selekcjonera reprezentacji Polski.

„Był trenerem bardzo zdeterminowanym by osiągnąć sukces” wspomina Tomasz Frankowski. „Nie zostawiał minimalnego manewru na prowizorkę”.

Szeroko komentowana była natomiast decyzja trenera Pawła Janasa o nie powołaniu Tomasza Frankowskiego do polskiej reprezentacji na mundial, który miał miejsce w Niemczech w 2006 roku. Zadecydowały o tym bardziej względy osobiste niż sportowe ale nasz Gość nie zdradza szczegółów konfliktu z trenerem.

„Po latach spotkaliśmy się, porozmawialiśmy szczerze w końcu, spojrzałem na jego punkt widzenia choć niekoniecznie się z nim musiałem zgodzić” mówi były piłkarz.

Jeśli chodzi o sportową karierę poza granicami Polski to nasz Gość grał w Anglii, Japonii, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Z tych doświadczeń obecnie najbardziej sobie ceni ligę francuską. Tomasz Frankowski przez 3 lata grał w zespole RC Strasbourg w latach 1993-96 i z perspektywy czasu uważa, że ten okres ukształtował go jako piłkarza i dał mu pewność siebie.

Po powrocie z Francji Nasz Gość zaliczył całe pasmo siedmiu lat sukcesów z Wisłą Kraków. „To pokazało, że to był właściwy kierunek, który obrałem” podkreśla „Franek, łowca bramek”. 

Nasz Gość ze swojej kariery żałuje, że „nie odcisnął większego piętna” w angielskim klubie Wolverhampton Wanderers, z którym podpisał dwuipółletni kontrakt w 2006 roku.

O grającej z sukcesami w półzawodowej lidze UPSL Wisłoce Chicago Tomasz Frankowski dowiedział się od swoich znajomych z Wietrznego Miasta. Z przyjemnością więc przyjął zaproszenie na jubileuszową galę 10-lecia polonijnego klubu, która odbędzie się już w tą sobotę, 7 września.

Nasz Gość zapewnia także, że chętnie pokibicuje drużynie Biało-Zielonych, jeśli tylko będzie miał taką okazję, podczas swojego pobytu w Chicago. A najbliższy mecz ligi UPSL zaplanowany jest na 8 września i będzie to spotkanie z zespołem United SC na obiekcie Lions for Hope w Chicago.

„Piłkarzom gratuluję dobrej formy i życzę w niedzielę zwycięstwa. Do zobaczenia na gali” mówi Tomasz Frankowski w naszym studiu.

Na prośbę kibiców organizatorzy dostawili dodatkowy stolik w Allegra Banquets – ostatnie bilety na bankiet są dostępne pod numerem telefonu 708-323-6935. To wyjątkowa okazja by poznać Tomasza Frankowskiego!

Źródło: informacja własna

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Portal deon.pl od 15 lat pokazuje świat i życie z katolickiej perspektywy

Opublikowano

dnia

Autor:

Największy w Polsce katolicki portal społecznościowo-informacyjny, deon.pl, świętuje swoje 15-lecie. Serwis został uruchomiony w Krakowie w dniu 18 września 2009 roku. Powiązany jest z nim również internetowy projekt faceBóg oraz facebookowy profil papieża Franciszka. O początkach oraz sukcesie deon.pl mówią w studiu Radia Deon Chicago Ojciec Paweł Kosiński, jego redaktor naczelny oraz założyciel portalu, Ojciec Artur Demkowicz, Jezuici.

Portal deon.pl od 15 lat informuje i tłumaczy zjawiska społeczne, często także polityczne i religijne z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

„Dokładnie, to było 18 września, świętego Stanisława Kostki” wspomina uruchomienie portalu deon.pl w 2009 roku Ojciec Paweł Kosiński. „Ten młody Jezuita początkujący dał takie początkowe, że tak powiem, tchnienie w to dzieło” przyznaje Ojciec Artur Demkowicz.

Portal deon.pl już na początku uzyskał milionowe odsłony, a w 2014 roku miał ponad milion unikalnych użytkowników. Popularność serwisu była wówczas związana z wyborem papieża Franciszka. „My go znaliśmy jako kardynała Bergolio troszeczkę lepiej niż inni, więc wszyscy przyszli do nas się dowiedzieć coś o papieżu Franciszku” tłumaczy Ojciec Artur Demkowicz.

„Na początku myśmy rzeczywiście nie wiedzieli jak to wystartuje, jaką popularnością będzie się to cieszyło” mówi o początkach tworzenia portalu Ojciec Paweł Kosiński.

Około 10% osób korzystających z portalu to są wierni czytelnicy, a pozostałych, którzy pojawiają się i znikają, Ojciec Artur Demkowicz nazywa „poszukującymi prawdy”. Zaglądają tu także ludzie niewierzący.

Nazwa deon.pl pochodzi od brandingowca, Marka Zboralskiego z Poznania, który wymyślił słowo DeoNet, od połączenia Boga i sieci, które następnie skrócono do nazwy Deon, która bardzo dobrze się przyjęła i jest już rozpoznawalną marką.

Ojciec Artur Demkowicz

Twórcom portalu deon.pl przyświecała idea pomocy duchowej zapracowanym osobom „plus dwadzieścia pięć”. „Projekt Deon był właśnie takim projektem, który chciał troszeczkę tą sferę duchową dla zabieganych zagospodarować, prezentując wszystko, co się dzieje w świecie i w Kościele” wyjaśnia Ojciec Artur Demkowicz.

„Niewątpliwie to jest też ważne, żeby mieć taką trochę katolicką perspektywę” podkreśla Ojciec Paweł Kosiński,

Przyznaje jednak, że Internet jest bardzo zdradliwy jeśli chodzi o popularność i liczbę wejść na stronę – „wszystko zależy od czynników, nad którymi my nie możemy zapanować w żaden sposób, od tego, co się dzieje w tych wielkich korporacjach,  jakie algorytmy ustawi Google, jakie algorytmy mają Facebooki i inne media społecznościowe.”

Ojciec Paweł Kosiński SJ

Portal deon.pl zawiera reklamy, ale nie omijają go problemy finansowe. Jak tłumaczy Ojciec Paweł Kosiński, portal został uruchomiony jako część działalności duszpasterskiej.

„Działamy też w ramach wydawnictwa WAM i w związku z tym to jest nasze dzieło apostolskie, które finansujemy tak jak wszystkie dzieła apostolskie z tego, co albo dostajemy od ludzi, albo sami wypracowujemy”. Deon.pl może także liczyć na wsparcie swoich czytelników i przyjaciół.

Portal może pochwalić się duża popularnością facebookowego profilu papieża Franciszka, oraz profilu faceBóg.

Ponad 270 tysięcy osób liczy fanpage portalu.

Natomiast Modlitwa w drodze, z której korzysta około 30 tysięcy ludzi dziennie, funkcjonuje jako aplikacja, na stronie deon.pl i na YouTube. Serwis ten pomaga „zastartować dzień z krótką modlitwą i inspiracją” zaznacza Ojciec Artur Demkowicz.

Całej rozmowy z przedstawicielami deon.pl w naszym radiu można posłuchać tutaj:

Szczęść Boże na kolejne lata! Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kongres Teatru Polskiego w Chicago: 4 wyjątkowe dni dla miłośników sztuki

Opublikowano

dnia

Autor:

Cztery wspaniałe dni pełne spektakli teatralnych, wystawa, warsztaty aktorskie oraz uroczysta gala czekają nas w Chicago już w przyszłym tygodniu. A wszystko za sprawą VI Kongresu Teatru Polskiego, który rozpocznie się w czwartek, 19 września i potrwa do niedzieli, 22 września. Na jego wyjątkowe wydarzenia zapraszają w studiu Radia Deon aktorzy; Aldona Olchowska i Andrzej Krukowski z chicagowskiego Teatru Nasz.

„Teatr, mój widzę, ogromny. Cytat Wyspiańskiego, proszę Państwa. A my z Aldoną i z dyrektorami Teatru Kongresu Polskiego w Chicago; Agatą Paleczny, Moniką Kulas i Julittą Mroczkowską, widzimy ten kongres ogromny, ogromny” mówi Andrzej Krukowski, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Nasz.

Kongres Teatru Polskiego w Chicago po raz pierwszy został zorganizowany 5 lat temu w Muzeum Polskim w Ameryce a jego pierwsza edycja trwała zaledwie godzinę. W tym roku miłośników teatru i sztuki czeka całe cztery dni wspaniałych wydarzeń kulturalnych – w następny czwartek, piątek, sobotę i niedzielę, czyli od 19 do 22 września.

Wydarzenia te odbywać się będą w trzech różnych lokalizacjach; Dwell Studio na Irving Park 7445, w West Irving Park, w Art Gallery Kafé w Wood Dale oraz w Akademii Muzyki PaSo.

W Kongresie Teatru Polskiego w Chicago wezmą udział goście z Niemiec, Wilna i Polski – zapowiada Andrzej Krukowski.

Wystawa „Za kurtyną” odbędzie się w Dwell Studio, a rodzice będą mogli „puścić łezkę z oka” widząc swoje dzieci, które miały 3, 4, 5 lat, a w tej chwili są już na studiach. W tym roku Agata Paleczny odbiera także Nagrodę dla Artysty (Artistic Award) przyznawaną przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Także 19 września spektakl pt. „Nieznana, Marilyn Monroe” wystawi polski Teatr Studio z Wilna, który odwiedził Chicago rok temu, zapowiada Aldona Olchowska, aktorka i dyrektorka administracyjna Teatru Nasz.  Teatr Studio to teatr zawodowy, który działa od 64 lat w Wilnie na Litwie, a także dużo jeździ i pokazuje swoje spektakle w Europie.

Spektakl pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej” zobaczymy tylko jeden raz, w Akademii Muzyki Passo w piątek, 20 września o godzinie 8.00PM.

Kolejny gość Kongresu Teatru polskiego w Chicago to Teatr OFF Zigarre z Brunszwiku w Niemczech, który także  zaprezentuje dwa spektakle.

Będzie to „Rzeź” w języku Esperanto, prezentowany w Dwell Studio oraz podejmujący problem imigracji monodram Zofie de Lest pt. „Między Światami”, który zobaczymy w dwóch lokalizacjach; w Art Gallery Kafé i w Akademii Muzyki PaSo.

„”Rzeź” w języku Esperanto to jest bardzo ciekawa propozycja, ponieważ to jest teatr tańca” zaznacza Aldona Olchowska, a taka forma będzie po pierwszy pokazana na Kongresie Teatru Polskiego. „Zaprezentują ją 18-letnie dziewczyny, studentki, tak, że liczymy również zachęcić nasze polskie dzieciaki, młodzież do przyjścia na ten spektakl.”

„Będzie także okazja, żeby spotkać się z aktorami z Litwy, z Niemiec, porozmawiać, napić się herbaty i opowiedzieć, jakie są plany na przyszłość, a też skonfrontować po prostu, jak postrzegamy różne problemy, nawet takie polityczne, jak Europa zapatruje się na to, co za chwilę będzie się działo w Stanach Zjednoczonych” mówi Andrzej Krukowski.

W ramach Kongresu Teatru Polskiego w Chicago odbędą się również warsztaty teatralne prowadzone przez Błażeja Peszka, wykładowcę na Akademii Teatralnej w Krakowie i aktora Teatru Starego oraz jego żonę, Katarzynę Krzanowską. Zajęcia odbędą się w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 9.00AM do 4.00PM, zapowiada Aldona Olchowska.

Także w niedzielę dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego, która przez rok razem ze swoim zespołem prowadziła projekt mapowania polskich teatrów, które działają poza granicami Polski, przedstawi nam jego wyniki.

Kongres Teatru Polskiego w Chicago jest współfinansowany z funduszów polonijnych Konsulatu Polskiego oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

„Mamy nadzieję, że Państwo tłumnie odpowiedzą na nasze zaproszenie i przyjdziecie i spotkacie się z nami w teatrze, spotkacie się z Polakami, z artystami z Europy, z Niemiec i z Litwy i że wspólnie spędzimy piękny czas właśnie w murach wszystkich tych trzech instytucji, które tak gościnnie nas zawsze przyjmują i zapraszają” zaprasza na wydarzenie Aldona Olchowska.

Organizacja Kongresu Teatru Polskiego wymagała dużo logistycznego planowania, podkreśla Andrzej Krukowski.

W niedzielę na gali kongresowej kończącej to 4-dniowe wydarzenie odbędzie się losowanie wejściówki na cały sezon 2024-2025 na spektakle konkretnych teatrów, wśród publiczności.

Nagrodę Kongresu Teatru Polskiego otrzyma w tym roku Bogdan Łańko.

Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com

Serdecznie Zapraszamy na Kongres Teatru Polskiego w Chicago!

O jego wydarzeniach informowaliśmy także 21 sierpnia.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jan Kryński poleca: „Wódka Two Flags One Spirit ma wszystko co najlepsze”

Opublikowano

dnia

Autor:

Two Flags One Spirit – oryginalne czarne butelki są już w sprzedaży w wielu sklepach w Chicago, ciesząc się coraz większą popularnością. A dlaczego warto po nie sięgnąć? W studiu Radia Deon Chicago tłumaczy Jan Kryński, który od kilkudziesięciu lat promuje najlepsze polskie produkty. To od nas zależy czy jeden duch połączy naród polski i amerykański przy pomocy tej rewelacyjnej wódki.

„Z alkoholem trochę mam na bakier” przyznaje Jan Kryński, który mimo to nie mógł nie spróbować wódki Two Flags One Spirit, którą produkuje jego kolega. A wyjątkową cechą tej wódki jest jej łagodność – „Jak ja piłem alkohol albo wódkę, to zawsze musiałem się skrzywić, bo się źle czułem” tłumaczy nasz Gość – „ale ta wódka jest idealna”.

Ta delikatność alkoholu Two Flags One Spirit wynika z niezwykle starannego, pięciokrotnego procesu jej destylacji. A drugą godną uwagi cechą tej wódki, jest fakt, że jest to produkt organiczny – podkreśla Jan Kryński –„musi przejść całą kwalifikację, żeby była właśnie tym naturalnym produktem”.

Z kolei nazwa marki podkreśla, że wymyśliła ją Polonia. A za marką Two Flags One Spirit stoi oczywiście firma Generał Kazimierz Pułaski Inc.

Tak więc wódka Two Flags One Spirit staje się prawdziwą wizytówką Polaków i Polonusów i coraz więcej osób jest z niej dumnych. Mnóstwo ludzi kupuje wódkę na prezent, ponieważ jest w pięknej, zwracającej uwagę, czarnej butelce, zaznacza nasz Gość.

Według Jana Kryńskiego wódka jest już także rozpoznawalna w Polsce – chicagowska Polonia przesyła ją na wesela w Ojczyźnie. Na polsko-amerykańskim weselu nie może przecież zabraknąć polsko-amerykańskiej wódki. Czarna, gustowna butelka zainteresowała także Amerykanów afrykańskiego pochodzenia, najwyraźniej odpowiadając im swoim kolorem.

Bezzapachowa wódka Two Flags One Spirit jest doskonałą podstawą do drinków a także idealnie wpasowuje się w receptury Thermomixa, które dzięki niej są rewelacyjne.

Polskie produkty to produkty z najwyższej półki i warto je promować, aby faktycznie zaistniały w Ameryce, „ale tutaj pomoc Polonii jest bardzo ważna” podkreśla Jan Kryński.

Polecamy wódkę Two Flags One Spirit!

Pytajcie o nią w sklepach i punktach dystrybucji. Jeżeli jej nie ma – dzwońcie do firmy General Pułaski, pod numer telefonu 773-282-2222.

Źródło: informacja własna
Foto: Two Flags One Spirit
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu