Połącz się z nami

News USA

Miliony Pritzkera finansują kampanię na rzecz zabijania nienarodzonych dzieci w 3 stanach

Opublikowano

dnia

Think Big America, organizacja non-profit założona przez Gubernatorem stanu Illinois, J.B. Pritzkera, rozpoczęła w poniedziałek swoją pierwszą płatną kampanię reklamową w cyklu wyborczym w 2024 r. w trzech stanach, w których toczy się walka o prawo do aborcji. Główną misją grupy jest wspieranie inicjatyw dotyczących dostępu do zabiegów przerywania ciąży.

Według rzecznika organizacji Think Big America, 60-sekundowa reklama ukazuje „surową rzeczywistość, z jaką borykają się kobiety w ciąży w Ameryce po Dobbs”.

Spot będzie emitowany na YouTube i platformach telewizji internetowej w Arizonie i Nevadzie, dwóch stanach, w których środki związane z ochroną aborcji prawdopodobnie znajdą się w listopadowych głosowaniach, oraz na Florydzie, gdzie pewne już jest, że inicjatywa dotycząca głosowania związana z aborcją pojawi się jesienią.

„Dwa lata temu Sąd Najwyższy Donalda Trumpa nie tylko odebrał dostęp do aborcji dziesiątkom milionów kobiet, ale cofnął zegar o 50 lat w zakresie opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji” – stwierdził Pritzker w swoim oświadczeniu.

W reklamie młoda kobieta patrzy na telefon komórkowy, czekając na wyniki testu ciążowego, i analizuje nagłówki wiadomości na temat niektórych negatywnych skutków ograniczeń aborcyjnych wynikających z decyzji Dobbs „Ekstremiści MAGA chcą egzekwować ogólnokrajowy zakaz aborcji, narażając życie milionów ludzi” – czytamy w tekście reklamy. „Tylko my możemy ich powstrzymać”.

Były prezydent Donald Trump odmówił poparcia krajowego zakazu aborcji, twierdząc jeszcze w sobotę, że kwestię tę należy pozostawić poszczególnym stanom.

Uruchomiona w październiku 2023 r. inicjatywa Think Big America koncentruje się na ochronie i rozszerzaniu praw do aborcji w całym kraju, ze szczególnym naciskiem na wspieranie działań związanych z głosowaniem na rzecz praw do aborcji.

Inicjatywy dotyczące aborcji i praw reprodukcyjnych są obecnie potwierdzone na kartach do głosowania w wyborach powszechnych w czterech stanach: Florydzie, Maryland, Południowej Dakocie i Kolorado.

W Arizonie w ramach kampanii Arizona for Abortion Access trwają prace nad poprawką do konstytucji gwarantującą dostęp do aborcji w drodze petycji zainicjowanej przez obywateli. Według kampanii zebrano ponad 500 000 podpisów, przekraczając wymagany próg 383 923 by środek poddać głosowaniu w listopadzie.

Proponowana poprawka zmieniłaby konstytucję stanu Arizona, m.in. zakazując stanowi stanowienia przepisów zabraniających aborcji do momentu osiągnięcia przez zdolności do przeżycia poza macicą.

W Nevadzie organizatorzy inicjatywy dotyczącej głosowania na rzecz praw do aborcji ogłosili pod koniec maja, że ​​złożyli do biura Sekretarza Stanu Nevady ponad 200 000 podpisów, co znacznie przekroczyło wymaganą liczbę 102 362 podpisów. Muszą one zostać zweryfikowane przez Biuro Sekretarza Stanu Nevady, a referendum nie zostało jeszcze potwierdzone na karcie do głosowania.

Zgodnie z propozycją dostęp do aborcji byłby zapisany w konstytucji stanu aż do osiągnięcia zdolności do samodzielnego przeżycia płodu, a także później, jeśli pracownik służby zdrowia uznałby, że ​​aborcja jest konieczna.

Aborcja jest obecnie legalna w Nevadzie do 24 tygodnia ciąży, a referendum w tym stanie z 1990 r. potwierdziło to prawo (uniemożliwiając zmianę lub uchylenie prawa aborcyjnego bez kolejnego referendum). Jeśli inicjatywa zostanie poddana pod głosowanie i przejdzie w 2024 r., w 2026 r. konieczne będzie jeszcze kolejne głosowanie w sprawie zmiany konstytucji stanowej.

Jedynym stanem spośród trzech wybranych przez Think Big America do emisji spotów reklamowych, w którym już potwierdzono inicjatywę dotyczącą aborcji w listopadowym głosowaniu, jest Floryda. W kwietniu stanowy Sąd Najwyższy zdecydował się zezwolić na inicjatywę głosowania, która zagwarantuje prawo do aborcji w konstytucji stanu, o czym informowaliśmy tutaj.

Jeśli listopadowe referendum zdobędzie większość głosów, cofnie zakaz aborcji na Florydzie. Nowelizacja jest sponsorowana przez organizację Floridians Protecting Freedom. W styczniu ugrupowanie przekroczyło wymaganą liczbę podpisów, aby przedstawić wyborcom referendum.

J.B. Pritzker to wschodząca gwiazda Demokratów. Gubernator Illinois wykorzystał swój ogromny majątek osobisty, aby założyć Think Big America.

Do tej pory ta grupa non-profit przekazała na rzecz wolności reprodukcyjnej: 1 milion dolarów Nevadzie, 250 000 dolarów Arizonie, 1,5 miliona dolarów Florydzie.

Przyczyniła się także do inicjatywy aborcyjnej w Montanie, w Ohio, gdzie w listopadzie zeszłego roku wyborcy zdecydowali o zapisaniu ochrony przed aborcją w konstytucji stanu, o czym informowaliśmy tutaj. Przekazała także 250 000 dolarów Demokratom z Wirginii przed wyborami do organów legislacyjnych w tym stanie.

 

Źródło: abc news
Foto: YouTube

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu