Połącz się z nami

NEWS Florida

Mieszkańcy Florydy zadecydują o prawie do aborcji w stanie 5 listopada

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Sąd Najwyższy Florydy podtrzymał 15-tygodniowy zakaz aborcji w tym stanie, zezwalając jednocześnie na pojawienie się w listopadowym głosowaniu proponowanej poprawki, która zapisałaby ochronę aborcji w konstytucji stanu.

Decyzja sądu w sprawie zakazu aborcji po 15 tygodniu ciąży oznacza również, że zacznie obowiązywać 6-tygodniowy zakaz aborcji, według ustawy którą Gubernator Ron DeSantis podpisał w zeszłym roku. Wyjątkiem są przypadki gwałtu, kazirodztwa oraz stan zagrażający  życiu kobiety.

Jednak orzeczenie składu sędziowskiego o dopuszczeniu poprawki do konstytucji do głosowania tej jesieni oznacza, że tak naprawdę wyborcy będą mogli cofnąć te ograniczenia w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy.

O spodziewanym orzeczeniu dotyczącym poprawki pisaliśmy wczoraj.

W 2022 roku Republikanin Ron DeSantis podpisał 15-tygodniowy zakaz aborcji przyjęty przez kontrolowaną przez Partię Republikańską legislaturę, który niemal natychmiast został zakwestionowany w sądzie.

Następnie w kwietniu 2023 r., zaledwie kilka tygodni przed ogłoszeniem swojej kampanii prezydenckiej, podpisał zakaz usuwania ciąży po 6 tygodniach, który również został natychmiast zakwestionowany.

Rozpatrując początkowe odwołanie od 15-tygodniowego zakazu, stanowy Sąd Najwyższy Florydy stwierdził, że 6-tygodniowy zakaz pozostanie zablokowany do czasu wydania orzeczenia w sprawie propozycji 15-tygodniowego zakazu.

W swoim poniedziałkowym orzeczeniu sędziowie napisali w opinii większości: „Zgodnie z wieloletnimi zasadami szacunku sędziów do aktów prawnych, stwierdzamy, że w ramach Klauzuli Prywatności nie ma podstaw do unieważnienia” 15-tygodniowego zakazu aborcji.

Pozew wniosło Planned Parenthood, które wg sędziów nie może wykazać ponad wszelką wątpliwość, że 15-tygodniowy zakaz jest niezgodny z konstytucją”.

W rezultacie 6-tygodniowy zakaz zacznie obowiązywać od maja.

Zezwalając na pojawienie się proponowanej poprawki dotyczącej aborcji w czasie głosowania w listopadzie, sędziowie upewnili się, że proponowany język nie jest mylący, niejasny lub wprowadzający w błąd oraz, że nie obejmuje więcej niż jednej kwestii.

Zgodnie z prawem stanu Floryda, aby rozwiązanie zostało przyjęte, w listopadzie będzie musiało uzyskać poparcie 60% wyborców, a nie zwykłą większość.

W co najmniej 11 stanach USA podjęto wysiłki aby przekazać decyzję o prawie do aborcji bezpośrednio w ręce wyborców.

W poniedziałek Sąd Najwyższy Florydy zatwierdził także głosowanie w sprawie legalizacji marihuany rekreacyjnej, które również odbędzie się 5 listopada.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock

News Chicago

Pijany kierowca oskarżony o zabicie weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na I-55

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Chicago został oskarżony o to, że jechał pod wpływem alkoholu, kiedy w niedzielę potrącił i zabił weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na autostradzie międzystanowej nr 55. Nikolas Hutto z Tampy mieszkał w Tinley Park od listopada zeszłego roku.

40-letni Octavio Lara Chavez został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami ciała w wypadku, który miał miejsce około 6:40PM na prawym poboczu pasów w kierunku południowym I-55 w pobliżu Cicero Avenue w Garfield Ridge.

28-letni Nikolas Hutto, były żołnierz piechoty morskiej, opuścił w niedzielę mecz Chicago Blackhawks z przyjaciółmi i musiał zatrzymać się, aby zmienić oponę w Garfield Ridge.

Hutto i jego przyjaciele wysiedli z samochodu, aby zmienić przednią oponę po stronie pasażera, kiedy Lara Chavez wjechał w nich swoim pickupem. Nikolas Hutto zginął od uderzenia, a jego przyjaciel, 28-letni mężczyzna, doznał złamania nogi i był leczony w szpitalu Stroger.

Octavio Lara Chavez trafił do szpitala z obrażeniami, które nie zagrażają życiu. Z protokołu aresztowania wynika, że podczas badania półtorej godziny po wypadku jego poziom alkoholu we krwi wynosił 0,162%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

Nikolas Hutto z dziewczyną, Monicą Czajkowski

Hutto przeprowadził się z Tampa na Florydzie do Tinley Park w listopadzie po zakupie domu ze swoją dziewczyną.

Dołączył do piechoty morskiej w 2015 roku po ukończeniu szkoły średniej i służył przez kilka miesięcy na Bliskim Wschodzie. W 2020 roku został honorowo zwolniony w stopniu sierżanta. Trójka z sześciorga jego młodszego rodzeństwa również służyła w wojsku.

W środę sędzia nakazał aresztowanie Lary Chaveza w oczekiwaniu na proces. Następną datę rozprawy wyznaczył na 30 kwietnia.

Octavio Lara Chavez

Przyjaciel Nikolasa Hutto, Matthew Kahl, założył GoFundMe, aby pomóc rodzinie pokryć koszty podróży i pogrzebu.

Zródło: suntimes
Foto: Hutto family
Czytaj dalej

NEWS Florida

Największa na świecie stacja ładowania Tesli powstanie w powiecie Osceola

Opublikowano

dnia

Autor:

Wkrótce kierowcy Tesli, którzy będą chcieli jechać ze środkowej Florydy na południową Florydę, będą mieli możliwość zatrzymania się i naładowania baterii. Tesla planuje budowę ogromnej stacji doładowania wzdłuż autostrady Turnpike na Florydzie w powiecie Osceola.

Nowa stacja ładowania Tesli jest zapowiadana jako największa na świecie. Grupa GPD, firma inżynieryjna, opublikowała wizualizację projektu. Tesla zbuduje 200 stanowisk do ładowania przy zjeździe 193, czyli zjeździe Yeehaw Junction.

Obecnie wzdłuż autostrady znajduje się tylko 7 punktów ładowania Tesli z 64 stanowiskami ładowania.

Yeehaw Junction położony jest wzdłuż 3 autostrad łączących południową i środkową Florydę, a także wybrzeże. Dzięki temu miejsce jest strategicznie zlokalizowane pod kątem stacji ładowania, a Tesla inwestuje w projekt dużą sumę.

Obecnie w tej lokalizacji znajduje się jedynie przystanek dla ciężarówek ze sklepem Dunkin i Metro. Prawdopodobnie ogromna stacja ładowania pomoże w zapewnieniu większej liczby udogodnień w tym miejscu dla kierowców i pasażerów oczekujących na pełne baterie.

Ale nowa stacja przyniesie korzyści nie tylko kierowcom Tesli. Niedawno firma Elona Muska zaczął udostępniać swoje stacje innym markom pojazdów elektrycznych, takim jak Ford i Rivian.

Nieco ponad miesiąc temu Tesla ogłosiła plan budowę nowej stacji ładowania ze 164 stanowiskami w Kalifornii.

Źródło: fox35, electrek
Foto: Tesla
Czytaj dalej

NEWS Florida

Mieszkanka Florydy spędzi miesiąc w więzieniu za kradzież pamiętnika Ashley Biden

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek mieszkanka Florydy została skazana na miesiąc więzienia i trzy miesiące aresztu domowego za kradzież i sprzedaż pamiętnika córki prezydenta Joe Bidena konserwatywnej grupie Project Veritas. Do zdarzenia doszło cztery lata temu.

Aimee Harris została skazana w sądzie federalnym na Manhattanie przez sędzinę Laurę Taylor Swain, która nazwała działania kobiety w Palm Beach na Florydzie „nikczemnymi”.

W sierpniu 2022 r. Harris przyznała się do zarzutów o spisek, przyznając, że otrzymała 20 000 dolarów z 40 000 dolarów zapłaconych przez Project Veritas za rzeczy osobiste należące do córki prezydenta, Ashley Biden.

Project Veritas, założony w 2010 roku, identyfikuje się jako organizacja informacyjna. Najbardziej znana jest z nagrań ukrytą kamerą, które zawstydzały serwisy informacyjne, organizacje związkowe i polityków Demokratów.

Zapłakana Aimee Harris przeprosiła za umożliwienie sprzedaży prywatnych pism Ashley Biden po tym, jak znalazła pamiętnik i inne przedmioty w domu przyjaciółki w Delray Beach na Florydzie w 2020 r. Ashley Biden, która tymczasowo przebywała tam w wiosną 2020, uważała, że jej przedmioty są bezpiecznie przechowywane.

„Nie sądzę, że jestem ponad prawem” – powiedziała Harris po tym, jak prokurator nalegał na skazanie jej na więzienie w związku z niestawieniem się na liczne terminy sądowe, co kobieta uzasadniała tym, że była pochłonięta opieką nad dwójką swoich dzieci w wieku 8 i 6 lat.

„Jestem ofiarą długotrwałej przemocy domowej i traumy seksualnej” – powiedziała Harris sędzinie i przeprosiła córkę prezydenta, mówiąc, że żałuje upublicznienia osobistych szczegółów jej dzieciństwa i życia.

Ogłaszając wyrok, sędzina Swain zauważyła, że Harris i współoskarżony Robert Kurlander z pobliskiego Jupiter na Florydzie najpierw bezskutecznie próbowali sprzedać rzeczy Ashley Biden na rzecz kampanii prezydenckiej ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa w 2020 roku.

Sędzina stwierdziła, że Aimee Harris nie tylko kierowała się chciwością, ale miała nadzieję wpłynąć na krajobraz polityczny kraju.

Kurlander, który nie został jeszcze skazany, oraz Harris przyznali się do udziału w spisku mającym na celu transport skradzionego mienia przez granice stanu.

Obrońca kobiety, Anthony Cecutti, nalegał, aby nie nakładać na nią kary więzienia, powołując się na traumatyczne życie swojej klientki i jej wysiłki, by opiekować się dziećmi w czasie własnej rekonwalescencji po molestowaniu i przemocy.

Aimee Harris ma zgłosić się do odbycia kary w więzienia w lipcu.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu