Połącz się z nami

News Chicago

Agencje tranzytowe zatwierdziły nową przepustkę na łączone przejazdy CTA, Metra i Pace

Opublikowano

dnia

Wszystkie trzy główne agencje transportu publicznego w rejonie Chicago zgodziły się wziąć udział w okresie próbnym, który umożliwi mieszkańcom zakup biletu dziennego i korzystanie z niego w trakcie przejazdów CTA, Metra i Pace. To najnowsze rozwiązanie mające na celu lepszą koordynację działań lokalnych agencji tranzytowych w nadziei na przyciągnięcie pasażerów.

We wtorek zarząd Chicago Transit Authority zatwierdził wprowadzenie łączonego biletu dziennego, a w środę zrobiła to agencja Pace.

6-miesięczny program pilotażowy, o którym informowaliśmy 13 czerwca, przewiduje wprowadzenie dziennych karnetów w cenie od 10 do 16 dolarów, w zależności od tego, jak daleko pasażerowie podróżują przez strefy Metry.

Karnet będzie można kupić w aplikacji Ventra, a  jego wdrożenie powinno nastąpić wczesną jesienią. Przepustka będzie następcą miesięcznego biletu regionalnego udostępnionego klientom w zeszłym roku, ale oferuje bardziej elastyczną i tańszą opcję.

Dorval Carter, prezes CTA i inni liderzy agencji stwierdzili, że strategia obejmuje również wysiłki mające na celu przywrócenie usług do poziomu sprzed pandemii i poprawę zaangażowania klientów.

System transportu publicznego Chicago osiągnął niedawno tygodniowy rekord liczby pasażerów po pandemii wynoszący 6,397 mln przejazdów.

Agencja zaobserwowała również wzrost liczby pojedynczych dni z dużą liczbą pasażerów. Jak dotąd w tym roku CTA zaliczyło 25 dni, kiedy liczba przejazdów osiągnęła 1 milion, w porównaniu do zaledwie 27 takich dni w całym 2023 r. W przeciwieństwie do zeszłego roku, skoki w 2024 r. niekoniecznie były powiązane z ważnymi wydarzeniami.

Dodatkowe usługi autobusowe CTA to także skuteczny sposób na zwiększenie liczby pasażerów. Na trasach, na których zastosowano ulepszone rozkłady jazdy, liczba pasażerów wzrosła o 21% w porównaniu z 14% wzrostem na trasach bez dodatkowych autobusów.

Pasażerowie stanowią kluczowe źródło przychodów CTA, ale ostatnie wzrosty nadal nie podniosły liczby pasażerów do poziomu sprzed pandemii. Agencja nadrabia tę lukę, korzystając z federalnych pieniędzy z pomocy związanej z pandemią. Obecnie dostępnych jest jeszcze ponad 900 mln dolarów z tego finansowania, które muszą wystarczyć do początku 2026 r.

Wiosną tego roku prawodawcy zaproponowali ambitny plan połączenia CTA, Metra i Pace, w jedną agencję, Metropolitan Mobility Authority, przy jednoczesnym zwiększeniu rocznego finansowania systemów tranzytowych o 1,5 miliarda dolarów, co zapowiadaliśmy 30 kwietnia.

Liderzy agencji tranzytowych sprzeciwili się temu planowi, popierając jednocześnie wezwania ustawodawców do zwiększenia wsparcia publicznego przed wyczerpaniem się środków pomocowych.

Wtorkowe posiedzenie zarządu było także oficjalnym mianowaniem pastora Michaela Eaddy’ego, nominowanego do zarządu CTA przez Burmistrza Brandona Johnsona. Jest on przywódcą religijnym w West Side, działaczem społecznym i byłym członkiem Zarządu Policji w Chicago.

 

Źródło: wttw, nbc
Foto: wikimedia/ vxla from Chicago, istock/Wirestock/

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu