Połącz się z nami

News USA

Osoby oskarżone o przemoc domową nie będą mogły posiadać broni

Opublikowano

dnia

W piątek Sąd Najwyższy podtrzymał federalną ustawę o kontroli broni, która ma chronić ofiary przemocy domowej. W swojej pierwszej sprawie dotyczącej Drugiej Poprawki od czasu rozszerzenia praw do broni w 2022 r. sędziowie stosunkiem głosów 8 do 1 opowiedzieli się za wprowadzonym w 1994 r. zakazem posiadania broni palnej dla osób objętych zakazem zbliżania się do małżonków lub partnerów.

Piątkowe orzeczenie uchyliło decyzję federalnego sądu apelacyjnego w Nowym Orleanie, które wcześniej uchyliło to prawo. W jej uzasadnieniu prezes sądu, John Roberts, podkreślił, że choć amerykańska konstytucja nie mówi o ograniczeniach w prawie do posiadania broni, to amerykańska „tradycja regulacji broni palnej pozwala władzom na rozbrojenie osób, które stwarzają wiarygodne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych”.

Sędzia Clarence Thomas, autor orzeczenia z 2022 r., był jedynym, który nie zgodził się z tą decyzją, argumentując, że może ona „narazić prawa (do posiadania broni) wielu innych osób”.

Bezpośrednim przedmiotem sprawy było ustanowione w 1994 r. prawo pozwalające na odebranie prawa do posiadania broni palnej osobom posiadającym sądowy zakaz zbliżania się do drugiej osoby ze względu na stosowanie przemocy domowej.

Prawo zaskarżył Zackey Rahimi, który w 2020 r. otrzymał taki zakaz za pobicie dziewczyny, a w późniejszych miesiącach pięciokrotnie brał udział w strzelaninach. Sąd w Nowym Orleanie stwierdził, że odebranie prawa do broni osobom stosującym przemoc domową nie wpisuje się w tradycję ustawodawstwa w USA, jednak w piątek Sąd Najwyższy odrzucił taką interpretację.

Choć sprawa dotyczyła tylko jednego prawa, wyrok ma znacznie szerszy skutek i otwiera drogę do odbierania broni wszelkim osobom stwarzającym wiarygodne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych.

Obserwowano ją również uważnie pod kątem jej potencjalnego wpływu na sprawy, w których kwestionowano inne przepisy dotyczące posiadania broni, w tym na głośne oskarżenie Huntera Bidena. Syn prezydenta Joe Bidena został skazany za kłamstwo w formularzu zakupu broni palnej, gdy był uzależniony od narkotyków, o czym informowaliśmy tutaj. Jego prawnicy zasygnalizowali, że złożą apelację.

Według danych federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC, w ostatnich latach broń palna jest najczęstszą bronią używaną w zabójstwach małżonków, partnerów intymnych, dzieci lub krewnych. W 57%, zabójstw w 2020 r., a więc w roku, w którym odnotowano ogólny wzrost przemocy domowej podczas pandemii wirusa, użyto broni.

Według grupy Everytown for Gun Safety, średnio 70 kobiet miesięcznie zostaje zastrzelonych przez swoich partnerów.

Według Narodowej Koalicji Przeciwko Przemocy Domowej posiadanie broni w sytuacjach przemocy domowej zwiększa ryzyko zabójstwa aż o 500%.

Organizacje zajmujące się prawami dostępu do broni poparły pozew Rahimiego, argumentując, że sąd apelacyjny nie znalazł wystarczająco ścisłych ograniczeń, które uzasadniałyby zakaz posiadania broni.

14 czerwca Sąd Najwyższy uchylił zakaz wydany za czasów Donalda Trumpa dotyczący stosowania szybkostrzelnych akcesoriów do broni, których użyto podczas najbardziej śmiercionośnej masowej strzelaniny we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych.

Sąd orzekł, że Departament Sprawiedliwości przekroczył swoje uprawnienia, nakładając ten zakaz.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/BruceStanfield/

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej

News USA

Trump usłyszy wyrok w Nowym Jorku dwa miesiące później niż planowano

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzia Nowego Jorku ogłosił, że Donald Trump dopiero we wrześniu może zostać skazany za oszustwa biznesowe w tzw. sprawie o tzw. „ciche płatności” związanej z przekazaniem pieniędzy aktorce porno, Stormy Daniels. Decyzja ta jest następstwem poniedziałkowego orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie immunitetu prezydenta.

Opóźnienie w wydaniu wyroku oznacza, że ​​były prezydent prawdopodobnie uniknie latem jakiejkolwiek konkretnej kary. Jednocześnie kandydatura Donalda Trumpa w wyborach została wzmocniona porażką Joe Bidena w debacie prezydenckiej, która podniosła wezwania do jego wycofania się z wyścigu.

Wyrok Trumpa miał zostać wydany 11 lipca. Sędzia Juan Merchan oświadczył, że były prezydent zostanie zamiast tego skazany 18 września, „jeśli nadal będzie to konieczne”.

To ogłoszenie podkreśla daleko idące konsekwencje poniedziałkowego orzeczenia Sądu Najwyższego, w którym konserwatywni sędziowie stwierdzili, że prezydenci mają absolutny immunitet chroniący ich w zakresie „podstawowych” obowiązków prezydenckich. O tej decyzji  informowaliśmy wczoraj.

Orzeczenie to poddało także w wątpliwość akt oskarżenia postawiony Donaldowi Trumpowi przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha w związku z zarzutami o zakłócanie wyborów, a rozpoczęcie procesu przed listopadowymi wyborami jest obecnie prawie niemożliwe.

Decyzja Sądu Najwyższego może mieć także wpływ na oskarżenia Trumpa związane z przechowywaniem tajnych dokumentów oraz sprawę dotyczącą ingerencji w wybory w Georgii.

Donald Trump stał się pierwszym byłym prezydentem USA skazanym za przestępstwo, kiedy 30 maja ława przysięgłych na Manhattanie uznała go winnym wszystkich 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej w procesie karnym dotyczącym tzw. „cichych płatności”.

Zespół prawny Trumpa złożył w poniedziałek pismo, w którym stara się zakwestionować wyrok skazujący byłego prezydenta po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że prezydenci mają absolutny immunitet od ścigania za podstawowe czyny urzędowe.

Biuro Prokuratora Okręgowego na Manhattanie zgodziło się we wtorek, że ogłoszenie wyroku powinno zostać odroczone.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Sprawdź swój „wskaźnik okrągłości ciała” BRI, żeby wiedzieć czy czas na odchudzanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie sugeruje, że może istnieć lepsze narzędzie matematyczne do określania potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z tkanką tłuszczową niż obowiązujący od prawie 200-letni wskaźnik masy ciała (Body Mass Index) BMI. To „wskaźnik okrągłości ciała” Body Roudness Index BRI.

W badaniu, opublikowanym na początku czerwca w czasopiśmie Journal of the American Medical Association, oceniano wskaźnik okrągłości ciała (BRI) u prawie 33 000 dorosłych Amerykanów, aby sprawdzić, czy BRI jest skutecznym narzędziem do obliczania zagrożeń dla zdrowia związanych z tkanką tłuszczową.

„Odkrycia te dostarczają dowodów na to, że BRI może stać się nieinwazyjnym narzędziem przesiewowym do szacowania ryzyka zgonu, co stanowi innowacyjną koncepcję, którą można włączyć do praktyki w zakresie zdrowia publicznego” – podsumowano w badaniu.

Co to jest wskaźnik masy ciała (BMI)?

Według Yale Medicine wskaźnik masy ciała (BMI) to obliczenie, które szacuje procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. To Twoja waga w funtach (lub kilogramach) podzielona przez kwadrat Twojego wzrostu w calach (lub metrach). Jeśli obliczysz swoje BMI za pomocą funtów i cali, będziesz musiał pomnożyć swoją wagę przez współczynnik 703.

Wartości BMI podzielono na kategorie: niedowaga wynosi mniej niż 18,5, nadwaga wynosi od 25 do 29,9, a otyłość wynosi 30 i więcej. Krytycy twierdzą, że BMI jest niedokładne z wielu powodów.

Po pierwsze, muskularna osoba z minimalną ilością tkanki tłuszczowej może mieć takie samo BMI jak osoba otyła ze znacznie mniejszą ilością mięśni. BMI różni się również w zależności od wieku, a eksperci twierdzą, że ma pewne ograniczenia w przypadku młodszych osób, które zauważają zmiany w zawartości tkanki tłuszczowej w miarę wzrostu.

Lekarze twierdzą również, że wskaźnik BMI jest przestarzały – został wymyślony prawie 200 lat temu przez matematyka z Belgii – i nie uwzględnia różnic w zawartości tkanki tłuszczowej obserwowanych u grup mniejszościowych i kobiet.

Naukowcy twierdzą, problemem nie jest samo BMI, ale tendencja do skupiania się na nim, podczas gdy ten wskaźnik to tylko jedna informacja, obok wielu innych, który należy wziąć pod uwagę, aby określić stan zdrowia danej osoby.

Według Yale Medicine pełniejsza ocena stanu zdrowia obejmowałaby również pomiar między innymi ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i glukozy.

W 2023 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne opublikowało raport, w którym podkreśliło problemy związane z BMI i przyjęło politykę wzywającą lekarzy do stosowania BMI „w połączeniu z innymi ważnymi miarami ryzyka”.

Co to jest wskaźnik okrągłości ciała (BRI)?

Amerykańscy badacze opracowali wskaźnik okrągłości ciała w 2013 roku, gdy pojawiało się coraz więcej problemów związanych z BMI. BRI oblicza poziom tkanki tłuszczowej na podstawie wzrostu i obwodu talii, a nie wzrostu i masy ciała. Zazwyczaj wyniki wahają się od 1 do 20. Te niższe wartości są dobre.

W najnowszym badaniu oceniającym BRI w latach 1999–2018 wzięło udział około 33 000 dorosłych Amerykanów, a badacze odkryli, że BRI może być lepszym sposobem przewidywania zagrożeń dla zdrowia związanych z tkanką tłuszczową.

Według naukowców, wzięcie pod uwagę tłuszczu na brzuchu jest udowodnionym wskaźnikiem potencjalnego ryzyka sercowo-naczyniowego, a także cukrzycy.

BRI również ma swoje ograniczenia: nadal nie określa masy mięśniowej danej osoby, a ponieważ jest mierzony ręcznie za pomocą miarki, jest podatny na błędy ludzkie, podobnie jak BMI.

Jednak pozwala na większe zróżnicowanie typów budowy ciała, według Diany Thomas, profesor matematyki w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, która opracowała BRI.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/Dacharlie/vadimguzhva/tetmc/Prostock-Studio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu