Połącz się z nami

News USA

Hunter Biden winny oskarżeń związanych z bronią palną i narkotykami

Opublikowano

dnia

We wtorek rano w sądzie federalnym w Delaware ława przysięgłych skazała Huntera Bidena, 54-letniego syna prezydenta Joe Bidena, za wszystkie trzy postawione mu zarzuty. Został on uznany za winnego złożenia fałszywego oświadczenia w związku ze sprzedażą broni palnej, fałszywego oświadczenia podczas transakcji związanej z bronią oraz posiadania broni palnej w okresie używania narkotyków.

Zarzuty karne dotyczą zakupu przez Huntera Bidena pistoletu Colt Cobra w sklepie z bronią w Delaware w październiku 2018 r., gdy był uzależniony od cracku.

Syn prezydenta, który przyznał się do uzależnienia od kokainy i alkoholu, został oskarżony o skłamanie na wymaganym przez władze federalne formularzu, który wypełnił w związku z zakupem broni. Oświadczył w nim, że nie jest nielegalnym użytkownikiem ani uzależnionym od środka odurzającego.

Hunter Biden jest pierwszym dzieckiem urzędującego prezydenta USA, sądzonym w sprawie karnej. W Los Angeles stoi przed kolejną toczącą się wobec niego sprawą karną, dotyczącą podatków federalnych.

Wyrok na Huntera zapadł prawie trzy tygodnie po tym, jak były prezydent Donald Trump – który ma stanąć twarzą w twarz z prezydentem Bidenem w listopadowych wyborach – został skazany przez sąd stanu Nowy Jork za fałszowanie dokumentacji biznesowej związanej z potajemną wypłatą pieniędzy na rzecz gwiazdy porno, Stormy Daniels, w 2016 roku.

Syn prezydenta spojrzał prosto przed siebie, na ławę przysięgłych i lekko pokiwał głową, gdy osiem dni po rozpoczęciu procesu i zaledwie po trzech godzinach obrad przysięgłych odczytano trzy wyroki skazujące.

Po ogłoszeniu wyroku pierwsza dama, Jill Biden weszła na salę sądową, podobnie jak jego ciotka Valerie Biden Owens. Podczas odczytywania werdyktu na sali była żona Huntera, Melissa Cohen Biden. Później we wtorek prezydent Joe Biden poleciał do Delaware, aby spotkać się z synem, który przywitał go w stanowej bazie Powietrznej Gwardii Narodowej w New Castle.

Wyrok dla Huntera Bidena zapadł po procesie, który obejmował zeznania jego byłej żony Kathleen Buhle, Hallie Biden, która jest wdową po jego bracie Beau Bidenie i jego byłej partnerki.

Hallie Biden, która powiedziała przysięgłym, że paliła crack za namową Huntera, będąc z nim w romantycznym związku, zeznała, że ​​pistolet, który kupił, znalazła w jego samochodzie 11 dni po jego zakupie. Zeznała też, że ​​wyrzuciła broń w pobliżu sklepu spożywczego.

We wtorkowym oświadczeniu syn prezydenta powiedział: „Jestem dziś bardziej wdzięczny za miłość i wsparcie, jakich doświadczyłem w zeszłym tygodniu ze strony Melissy, mojej rodziny, moich przyjaciół i mojej społeczności, niż rozczarowany wynikiem. Wyzdrowienie jest możliwe dzięki łasce Boga i jestem błogosławiony, że mogę doświadczać tego daru każdego dnia”.

Przysięgli rozpoczęli obrady w poniedziałek po południu po wysłuchaniu mów końcowych prokuratorów i prawnika Bidena, Abbe Lowella, a także instrukcji sędziny Maryellen Noreiki. Data ogłoszenia wyroku ma zostać wyznaczona w środę.

Hunterowi Bidenowi grozi maksymalna możliwa kara 10 lat więzienia za dwa z zarzutów i maksymalna możliwa kara 5 lat więzienia za trzeci zarzut.

W zeszłym tygodniu prezydent powiedział ABC News, że nie ułaskawi syna, jeśli zostanie skazany w tej sprawie.

We wtorkowym oświadczeniu w sprawie skazania Huntera prezydent oświadczył: „Jak powiedziałem w zeszłym tygodniu, jestem prezydentem, ale jestem też tatą.” „Jill i ja kochamy naszego syna i jesteśmy bardzo dumni z mężczyzny, jakim jest dzisiaj” – dodał Joe Biden, podkreślając wyjście Huntera z uzależnienia.

„Jak powiedziałem również w zeszłym tygodniu, zaakceptuję wynik tej sprawy i nadal będę szanował proces sądowy, dopóki Hunter będzie rozpatrywał apelację” – powiedział prezydent. „Jill i ja zawsze będziemy przy Hunterze i reszcie naszej rodziny, okazując miłość i wsparcie. Nic tego nigdy nie zmieni.”

Hunter Biden jest oddzielnie oskarżony przed sądem federalnym w Los Angeles za niepłacenie podatków od dochodów przekraczających 1,4 miliona dolarów przez kilka lat. Ma stanąć przed sądem w tej sprawie we wrześniu, dwa miesiące przed spotkaniem jego ojca z Republikaninem Donaldem Trumpem w wyborach.

Z kolei Donald Trump ma zostać skazany w sprawie „cichych płatności” 11 lipca przed Sądem Najwyższym Manhattanu. Grozi mu maksymalna możliwa kara 4 lat więzienia za każde z 34 przestępstw, za które został uznany winnym.

Były prezydent stoi także przed trzema innymi toczącymi się sprawami karnymi.

Dwie z tych spraw, jedna przed sądem federalnym w Waszyngtonie, druga przed sądem stanowym Georgii w Atlancie, oskarżają Trumpa o przestępstwa w związku z jego próbami zniweczenia zwycięstwa prezydenta Bidena w wyborach w 2020 roku.

Trzecia sprawa, tocząca się przed sądem federalnym na Florydzie, dotyczy przetrzymywania przez Trumpa tajnych dokumentów po opuszczeniu Białego Domu w styczniu 2021 r. i jego wysiłków, aby nie udostępnić ich urzędnikom państwowym ubiegającym się o ich zwrot.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube, wikimedia

News USA

Harris w Milwaukee: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wiceprezydent Kamala Harris zorganizowała w Wisconsin pierwszy wiec swojej kampanii prezydenckiej. W czasie spotkania w Milwaukee, w którym uczestniczyło ponad 3000 osób, odniosła się do Donalda Trumpa z punktu widzenia byłej prokurator. Dzisiaj zostaną podjęte ustalenia dotyczące wirtualnego głosowania delegatów Partii Demokratycznej, przed Narodową Konwencją w Chicago.

Odnosząc się do swojej przeszłości jako prokurator, Kamala Harris powiedziała, że walczyła z wszelkiego rodzaju przestępcami – gwałcicielami, oszustami, złodziejami.

„Więc posłuchajcie mnie, gdy mówię, że znam typ Donalda Trumpa” – powiedziała do tłumu.

Harris zaznaczyła, że ​​jej kampania koncentruje się na przyszłości, podczas gdy kampania Trumpa na przeszłości.

Wizyta Kamali Harris na przedmieściach Milwaukee – gdzie w zeszłym tygodniu odbyła się Narodowa Konwencja Republikanów – była jej pierwszym przystankiem na polu bitwy w ramach jej kampanii prezydenckiej. To jej dziewiąta wizyta w Wisconsin w czasie piastowania stanowiska wiceprezydenta i piąta w tym roku, jak podała jej kampania w komunikacie prasowym.

Kamala Harris powiedziała: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”, dodając: „Pomogliście nam wygrać w 2020 r., a w 2024 zwyciężymy ponownie”. Złożyła także hołd prezydentowi Joe Bidenowi i jego służbie narodowi.

Joe Biden ogłosił w niedzielę, że wycofuje się z wyborów i poparł Harris. Demokratyczni prawodawcy i inni politycy w całym kraju również szybko zgromadzili się wokół wiceprezydent. Do poniedziałku jej kandydaturę poparła większość delegatów na konwencję Demokratów.

Wśród urzędników Demokratów ze stanu Wisconsin, którzy dołączyli do Harris na wiecu w West Allis Central High School, znaleźli się Gubernator Tony Evers, Senator Tammy Baldwin i Prokurator Generalny Josh Kaul.

Według kampanii Kamali Harris, odkąd Biden ogłosił swoje wycofanie się z wyścigu prezydenckiego, w niedzielę i poniedziałek zebrano 100 milionów dolarów, z czego 62% stanowiły darowizny osób, które przekazały je po raz pierwszy.

Kampania Harris twierdzi, że ma 48 skoordynowanych biur w 43 powiatach w całym stanie Wisconsin i zatrudnia około 160 pełnoetatowych pracowników, którzy budują poparcie dla Harris i Demokratów stanowych przed listopadowymi wyborami.

Partia Demokratyczna planuje kontynuować prace nad wirtualnym apelem, podczas którego delegaci na jej konwencję będą mogli wybrać kandydata na prezydenta przed oficjalnym zgromadzeniem w Chicago w przyszłym miesiącu.

Komisja ds. zasad konwencji spotka się w środę, aby zatwierdzić sposób działania wirtualnego apelu. Nie podano jeszcze daty rozpoczęcia wirtualnego głosowania, ale przewodniczący Narodowego Komitetu Demokratów, Jaime Harrison, powiedział, że proces zakończy się do 7 sierpnia – czyli 12 dni przed rozpoczęciem konwencji partii.

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szefowa tajnych służb odchodzi po porażce związanej z zamachem na Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek szefowa amerykańskich tajnych służb, Kimberly Cheatle, podała się do dymisji po powszechnych wezwaniach ze strony prawodawców do rezygnacji ze stanowiska. Secret Service zaliczyło porażkę w związku z zamachem na byłego prezydenta Donalda Trumpa.

W swoim piśmie ogłaszającym rezygnację, Kimberly Cheatle napisała, że ​​bierze „pełną odpowiedzialność za lukę w zabezpieczeniach”. „W świetle ostatnich wydarzeń z ciężkim sercem podjąłem trudną decyzję o ustąpieniu ze stanowiska dyrektora” – dodała dyrektorka Secret Service, która kierowała agencją od września 2022 r. Nie jest jasne, kiedy będzie jej ostatni dzień pracy na tym stanowisku.

W swoim oświadczeniu prezydent Joe Biden podziękował Cheatle za jej służbę, mówiąc, że „wkrótce mianuje jej następcę na stanowisko szefa Secret Service”. Po próbie zamachu na Trumpa, Biden zlecił niezależną analizę w celu oceny tego, co się stało.

„Wszyscy wiemy, że to, co wydarzyło się tamtego dnia, nie może się już nigdy powtórzyć” – powiedział Biden.

W odpowiedzi na wiadomość o jej rezygnacji Donald Trump napisał w Truth Social: „Administracja Biden/Harris nie zapewniła mi należytej ochrony i zostałem zmuszony przyjąć kulę za Demokrację. TO BYŁ MÓJ WIELKI HONOR, ŻE TO ZROBIŁEM!”

W poniedziałek odbyło się przesłuchanie Kimberly Cheatle przed Kongresem, o którym informowaliśmy tutaj. Jej odpowiedzi nie zadowoliły przywódców Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, która je przeprowadziła.

„Dzisiaj nie udzieliła Pani odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące tej oszałamiającej porażki operacyjnej i nie zapewniła Amerykanów, że Secret Service wyciągnął wnioski i zaczął naprawiać swoje systemowe błędy i niepowodzenia” – napisali Przewodniczący Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, James Comer, i jej członek Kongresmen Jamie Raskin, we wspólnym piśmie do Cheatle kilka godzin po rozprawie.

„Wzywamy Panią do rezygnacji ze stanowiska dyrektora, co będzie pierwszym krokiem umożliwiającym nowym przywódcom szybkie uporanie się z kryzysem i odbudowanie zaufania naprawdę zaniepokojonego Kongresu i narodu amerykańskiego” – napisali Comer i Raskin.

Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, i kilku innych czołowych Republikanów, w tym przywódca większości w Izbie Reprezentantów, Steve Scalise, i przewodniczący Konferencji Republikanów Senatu, John Barrasso, również wezwali Cheatle do rezygnacji.

20-letni Thomas Crooks został uznany za podejrzanego, ponieważ „kręcił się w okolicy” choć nie miał zamiaru dostać się na wiec – poinformował pułkownik Policji Stanowej Pensylwanii, Christopher Paris, zeznając we wtorek przed Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów.

Podejrzenia przybrały na sile, gdy później widziano Crooksa z dalmierzem, urządzeniem mierzącym odległość od celu. Oprócz Crooksa jako podejrzane uznano trzy inne osoby.

Jednostka służb ratowniczych powiatu Butler (ESU), której zadaniem było zabezpieczenie budynku, z którego Crooks strzelał, przekazała swoje podejrzenia i zdjęcie Crooksa policji stanowej, która następnie przekazała wiadomość Secret Service. Funkcjonariusze z ESU zauważyli Crooksa z okna na drugim piętrze i opuścili posterunek, aby go szukać.

Crooks został uznany za rzeczywiste zagrożenie dopiero na kilka sekund przed otwarciem ognia. Strzały trafiły Donalda Trumpa w ucho, zabiły jednego uczestnika wiecu, a dwóch innych raniły.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj Biden przemówi na temat swojej decyzji o wycofaniu się z wyborów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano Prezydent Joe Biden napisał na platformie X, że w środę o godzinie 8.00PM czasu wschodniego wygłosi przemówienie do narodu z Gabinetu Owalnego „na temat tego, co nas czeka i jak zakończę pracę dla narodu amerykańskiego”.

Będzie to pierwszy raz, kiedy kraj usłyszy tak obszerne wypowiedzi prezydenta od czasu jego nagłej decyzji o wycofaniu się z wyścigu o reelekcję, którą ogłosił w niedzielę, 21 lipca. Wcześniej, przez tygodnie, Joe Biden upierał się, że nie ma takiego zamiaru.

Prezydent przebywał swoim domu w Rehoboth Beach w stanie Delaware, odkąd prawie tydzień temu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Według jego lekarza, we wtorek uzyskał wynik negatywny i oczekiwano, że wróci do Białego Domu jeszcze tego samego dnia.

W poniedziałek Biden zadzwonił do swojej byłej siedziby kampanii, aby pochwalić Kamalę Harris i obiecać, że będzie „w pełni zaangażowany” w kampanię i dopilnuje ostatnich sześciu miesięcy swojej administracji.

Prezydent również przyznał, że jego decyzja była „zaskakująca”, ale dodał, że „była słuszna”. Polecił swoim byłym pracownikom kampanii, aby pracowali dla Harris, która w poniedziałkowy wieczór zebrała wystarczające poparcie delegatów, aby zapewnić sobie nominację partii w przyszłym miesiącu.

Przemówienia Prezydenta w Gabinecie Owalnym w godzinach największej oglądalności są rzadkie. Jednak środowe przemówienie będzie drugim wystąpieniem Bidena w tym miesiącu do narodu w tym miejscu – mówił z Gabinetu Owalnego niedawno, 14 lipca, na temat zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa, który miał miejsce dzień wcześniej.

Biden jest pierwszym prezydentem od czasu Lyndona B. Johnsona, który zdecydował się nie ubiegać o drugą kadencję.

Jego przemówienie może być podobne do zaskakującego przemówienia prezydenta Lyndona B. Johnsona w Gabinecie Owalnym z 1968 r.

 

Źródło: nbc
Foto: The White House
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu