Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Zbliżają się wakacje. Przed planowaną podróżą upewnij się, że Twój paszport jest ważny

Opublikowano

dnia

Polska Ambasada w Waszyngtonie przypomina by sprawdzić ważność swojego polskiego paszportu przed wakacyjnym wyjazdem.

Paszport może stracić ważność w przypadku:

 • kradzieży lub zgubienia,
 • zmiany danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia, płeć, numer PESEL),
 • utraty obywatelstwa polskiego.

Po zmianie imienia i nazwiska paszport jest ważny tylko przez 120 dni.

Przy zmianie daty urodzenia, płci lub PESEL-u – paszport traci ważność natychmiast.

Jak uzyskać nowy paszport w polskim urzędzie konsularnym w Chicago?

 • Zapisz się na wizytę: https://secure.e-konsulat.gov.pl/
 • We wskazanym terminie odwiedź właściwy urząd konsularny.
 • Zabierz ze sobą aktualną fotografię.
 • Przynieś dowód opłaty lub zapłać na miejscu (jeśli dostępna jest taka opcja).
 • Jeśli nosisz okulary, przynieś zaświadczenie o konieczności ich noszenia.

Urzędnik wypełni konieczne formularze na miejscu.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/Patryk_Kosmider/

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Część dotycząca przedmiotów ścisłych będzie teraz opcjonalna na egzaminie ACT

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrektorka generalna ACT ogłosiła w poniedziałek, że wiosną zostaną wprowadzone duże zmiany w egzaminach wstępnych na studia. Obejmą one skrócenie egzaminu podstawowego i uczynienie części naukowej opcjonalną – oznajmiła Janet Godwin w poście na stronie internetowej organizacji non-profit.

Zmiany zaczną się wiosną 2025 r. wraz z ogólnokrajowymi egzaminami internetowymi i zostaną wprowadzone w egzaminach szkolnych wiosną 2026 r., oznajmiła Janet Godwin w poście.

Decyzja o zmianie ACT jest następstwem zmian wprowadzonych w SAT na początku tego roku przez College Board, organizację non-profit, która opracowuje ten test i zarządza nim. SAT został skrócony o jedną trzecią i stał się w pełni cyfrowy.

Przedmioty ścisłe zostają usunięte z głównych sekcji ACT, pozostawiając angielski, czytanie i matematykę jako części, które pozwolą uzyskać złożony wynik w zakresie od 1 do 36, który będzie można zgłosić na uczelni. Sekcja naukowa, podobnie jak sekcja pisania ACT, będzie opcjonalna.

Uczniowie będą mogli wybrać: ACT, ACT plus nauka, ACT plus pisanie lub ACT plus nauka i pisanie. Dzięki tej elastyczności będą mogli skupić się na swoich mocnych stronach i zaprezentować swoje umiejętności w najlepszy możliwy sposób, według Godwin.

Uczniowie, którzy zdecydują się na część naukową, otrzymają za tę część samodzielny wynik, oprócz wyniku STEM, który łączy sekcje matematyczne i przyrodnicze. Podobnie opcjonalna sekcja pisania uzyskała już własną punktację.

Podstawowy egzamin ACT będzie znacznie krótszy, z około trzech godzin zostanie skrócony do dwóch.

Aby to osiągnąć, test będzie obejmował krótsze części dotyczące czytania i języka angielskiego oraz mniej pytań w każdej części – w sumie 44 pytania mniej – dając uczniom więcej czasu na przemyślane udzielenie odpowiedzi na każde pytanie.

Ta zmiana ma na celu ułatwienie uczniom testowania i umożliwienie im osiągania najlepszych wyników bez zmęczenia, które często towarzyszy dłuższym egzaminom, według Godwin.

Koszt egzaminu również spadnie.

Według organizacji około 60% studentów, którzy ukończyli studia w 2023 r., przystąpiło do egzaminu ACT przynajmniej raz.

Jesienią ubiegłego roku średnie wyniki uczniów zgłaszane przez organizację non-profit spadły szósty rok z rzędu. Rocznik 2023 r. uzyskał średni łączny wynik 19,5, w porównaniu z 19,8 rocznika 2022 r.

Organizacja podała, że ​​w 2023 r. około 20,8% spełniło wszystkie cztery kryteria w zakresie języka angielskiego, czytania, matematyki i nauk ścisłych, w porównaniu z 22,1% w 2022 r.

Według raportu Common App w 2022 r. 43% studentów szkół wyższych zdało egzaminy ACT lub SAT w następstwie decyzji uczelni o uznaniu egzaminów wstępnych za opcjonalne. Jednak niektóre szkoły zmieniły kurs, wymagając od uczniów ponownego przedstawienia wyników.

W tym roku firma zaczęła oferować cyfrową wersję egzaminu, choć studenci nadal mogą przystąpić do egzaminu ACT przy użyciu papieru i ołówka.

O tym, że za rok licealiści z Illinois przystąpią do egzaminu ACT, a nie SAT, informowaliśmy 17 maja.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, ACT, istock/panitan punpuang
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

 • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
 • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
 • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
 • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
 • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu