Połącz się z nami

Kościół

Wyjątkowość kurpiowskiej procesji Bożego Ciała w Myszyńcu może zostać doceniona

Opublikowano

dnia

Pobożność i malowniczość – tymi słowami francuska gazeta „Le Matin” w 1937 roku opisała procesję Bożego Ciała w Myszyńcu. Teraz ten symbol głębokiej wiary i przywiązania Kurpiów do tradycji może zostać wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jej prowadzenie wynika z Konwencji UNESCO z 2003 roku.

„Procesja w Myszyńcu była zawsze znana, zawsze była długa, barwna, ze strojami kurpiowskimi. Niejednokrotnie były różnego rodzaju telewizyjne przekazy – pierwsze nagranie pochodzi z 1937 roku. Zatem ta myszyniecka, kurpiowska procesja jest znana tak jak łowicka” – mówi Vatican News – Radiu Watykańskiemu proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu ks. dr Zbigniew Jaroszewski. Jak dodaje, wpisanie myszynieckiej procesji na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego byłoby wielką promocją dla parafii i całego regionu.

Wyjątkowość kurpiowskiej tradycji

W warstwie religijnej procesja w Myszyńcu jest podobna do tysięcy w całym kraju. Jednak głównym elementem wyróżniającym jest ludowy strój kurpiowski wiernych, którzy niosą też kilkadziesiąt feretronów i chorągwi. „Zazwyczaj procesja rozciąga się na kilometr i jest przejawem żywej wiary ludu kurpiowskiego z Myszyńca” – dodaje proboszcz bazyliki.

Duchowny, który od 20 lat kieruje liczącą blisko cztery wieki parafią w Myszyńcu, podkreśla, że w przekazach źródłowych procesja Bożego Ciała w tym mieście pojawia się już od początku ubiegłego wieku. „Od ponad 100 lat jest tak zauważalna, barwna. Ten słynny przekaz z 1937 roku, wykonany przez Polską Agencję Telegraficzną, można obejrzeć w sieci. Elementem widocznym w myszynieckiej procesji jest budzenie takiej świadomości i chęci przynależności do tej uroczystości poprzez strój. To wyrażone jest nawet u małych dzieci, które chętnie razem z rodzicami uczestniczą w ceremonii” – podkreśla ks. dr Zbigniew Jaroszewski.

Proboszcz parafii w Myszyńcu zaznacza jednak, że nie byłoby tak okazałej procesji, gdyby nie żywa wiara Kurpiów. „Procesja nie jest tylko elementem zewnętrznym, żeby spojrzeć tylko od strony kulturowej. Ale ona naprawdę wypływa z głębokiej, żywej wiary. Od 10 lat nasza piękna świątynia jest bazyliką, a od 11 lat mamy codzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Jest do niej zapisanych 200 osób. Zatem to nie jest przypadek, to wszystko wynika z głębokiej wiary parafian myszynieckich” – zauważa rozmówca Radia Watykańskiego.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Na ministerialnej liście jest już blisko 100 zwyczajów, obrzędów i tradycji z obszaru całej Polski. Wśród nich są procesje Bożego Ciała – zarówno ta z Łowicza, ale też te w Spycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim czy Zimnej Wódce, gdzie kultywowana jest tradycja układania kwietnych dywanów. I właśnie ten zwyczaj w 2021 roku został wpisany na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Doceniono także zwyczaje z Puszczy Zielonej, a więc obszaru, którego ważnym ośrodkiem jest Myszyniec. Na liście od kilku lat są wycinankarstwo kurpiowskie, wypiek byśków i nowych latek, bursztyniarstwo i hafciarstwo. Kilka innych wywodzi się z terenu sąsiedniej Puszczy Białej.

W Polsce rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzony według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO, powstaje od 2014 roku pod nazwą Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wnioski sprawdzone pod względem formalnym opiniuje Rada ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karol Darmoros / vaticannews.va/pl

 

Foto: Parafia Myszyniec, Bazylika Mniejsza

News USA

Katolickiej organizacji charytatywnej z Wisconsin przysługuje ulga podatkowa

Opublikowano

dnia

Autor:

Catholic Charities

5 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych jednogłośnie orzekł, że stan Wisconsin naruszył Pierwszą Poprawkę, odmawiając katolickiej organizacji Catholic Charities ulgi podatkowej. Władze stanu uznały, że jej działalność nie ma „głównie” charakteru religijnego.

Sąd stwierdził, że taka odmowa stanowi pogwałcenie zasady neutralności religijnej, będącej fundamentem konstytucyjnego ładu w USA. Sprawa dotyczyła Catholic Charities z diecezji Superior, która — mimo jasno religijnej tożsamości — nie została uznana przez władze Wisconsin za organizację „działającą głównie w celach religijnych”.

Niebezpieczny precedens teologicznej oceny

W decyzji napisanej przez sędzinę Sonię Sotomayor, sąd jasno wyraził sprzeciw wobec praktyki, w której organy stanowe podejmują decyzje na podstawie interpretacji teologicznych.

„Podstawą naszego porządku konstytucyjnego jest to, aby rząd zachowywał neutralność między religiami” — napisała Sotomayor. — „Kiedy państwo ocenia, które organizacje są wystarczająco religijne, narzuca preferencje wyznaniowe. Takie działania wymagają najbardziej rygorystycznego testu konstytucyjnego — i Wisconsin nie spełniło tego standardu”.

Sąd uchylił wcześniejsze orzeczenie Sądu Najwyższego stanu Wisconsin z marca ubiegłego roku, które przychyliło się do decyzji stanowej komisji ds. pracy i przemysłu (Labor and Industry Review Commission).

Komisja uznała, że Catholic Charities nie spełnia kryteriów religijności, ponieważ jej działania skierowane są do wszystkich potrzebujących, niezależnie od wyznania, i nie mają na celu ewangelizacji.

sad-najwyzszy-wisconsin

Sąd Najwyższy Stanu Wisconsin

Sędzia Thomas: Catholic Charities to integralna część Kościoła

W opinii towarzyszącej sędzia Clarence Thomas zaznaczył, że Catholic Charities nie jest niezależnym bytem prawnym, ale częścią struktury Kościoła katolickiego w diecezji Superior.

„Religijne organizacje charytatywne nie są zwykłymi korporacjami. Są przedłużeniem misji religijnej instytucji, które je tworzą” — napisał Thomas. — „Rząd nie może regulować wewnętrznych struktur instytucji religijnych poprzez techniczne rozróżnienia prawne”.

Sąd nawyższy stanów zjednoczonych budynek flaga

Kościół: służba ubogim jest aktem wiary

Biskup James Powers z diecezji Superior wyraził zadowolenie z decyzji sądu, podkreślając, że działalność charytatywna Catholic Charities wypływa bezpośrednio z nauczania Jezusa Chrystusa.

„Sercem naszej posługi jest wezwanie do troski o najmniejszych z naszych braci i sióstr — bez względu na ich pochodzenie czy wiarę” — powiedział biskup. — „Jesteśmy wdzięczni, że Sąd Najwyższy potwierdził, iż ta forma służby jest integralną częścią naszej praktyki religijnej”.

Catholic Charities

Szersze implikacje dla wolności religijnej

Orzeczenie Sądu Najwyższego może mieć dalekosiężne skutki dla organizacji wyznaniowych w całych Stanach Zjednoczonych. Wyznacza wyraźną granicę pomiędzy oceną administracyjną a ingerencją w doktrynę religijną. W praktyce oznacza to, że państwo nie może arbitralnie rozstrzygać, która forma działalności jest wystarczająco „religijna”, by podlegać ochronie konstytucyjnej.

Sprawa została odesłana do dalszego postępowania, które musi być prowadzone zgodnie z opinią Sądu Najwyższego.

Źródło: cna
Foto: Catholic Charities, istock/Greggory DiSalvo/gnagel/
Czytaj dalej

Kościół

Bp Robert Chrząszcz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

bp robert chrząszcz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz został wybrany delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Wyboru dokonało 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Katowicach.

Bp Robert Chrząszcz ma 55 lat. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa), Zespołu Roboczego ds. Katechezy Parafialnej oraz członkiem Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Dotychczas był również członkiem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, któremu będzie odtąd przewodniczył.

Jako delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Chrząszcz będzie następcą bp. Piotra Turzyńskiego, który zmarł 14 kwietnia br.

Bp Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 roku w Wadowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 roku, święcenia biskupie 6 lutego 2021 roku. Jego stolicą tytularną jest Forconium, a dewizą biskupią słowa: Christo Portas Aperite (Otwórzcie drzwi Chrystusowi).

BP KEP
fot. BP KEP
Czytaj dalej

News USA

Islam jest najszybciej rosnącą religią świata, ale chrześcijan wciąż jest najwięcej

Opublikowano

dnia

Autor:

muzułmamin modli sie w domu, islam

Nowy raport o stanie religii na świecie opublikowany przez Pew Research Center ujawnia głębokie przemiany w strukturze religijnej globalnej populacji w latach 2010–2020. Chociaż chrześcijaństwo pozostaje największą religią świata, to właśnie islam odnotował największy wzrost liczbowy w ostatniej dekadzie. O przemianach duchowych i społecznych w świecie mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Globalne zmiany: chrześcijaństwo rośnie wolniej niż islam

Z opublikowanego raportu „Jak zmienił się globalny krajobraz religijny od 2010 do 2020 roku” wynika, że liczba chrześcijan wzrosła o 122 miliony, osiągając w 2020 roku 2,3 miliarda wyznawców. Tymczasem populacja muzułmanów wzrosła aż o 327 milionów, do poziomu 2 miliardów – więcej niż łączny wzrost liczebny wszystkich innych grup religijnych.

Raport opiera się na danych z ponad 2700 źródeł: spisów powszechnych, badań demograficznych i rejestrów ludności z 201 krajów. Ze względu na pandemię COVID-19, dane z 2020 roku z niektórych krajów opublikowano dopiero po 2024 roku.

Raport wskazuje, że za wzrost liczby osób niezwiązanych z żądną religią odpowiada w dużej mierze odchodzenie od wiary wśród chrześcijan, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Dla porównania, buddyzm był drugą religią po chrześcijaństwie, która straciła najwięcej wiernych w wyniku konwersji lub sekularyzacji.

Zmiany w USA i Europie, wzrost w Afryce

Stany Zjednoczone były jednym z krajów, w których między 2010 a 2020 rokiem zanotowano największy wzrost liczby osób niezrzeszonych religijnie – obecnie USA zajmują drugie miejsce na świecie pod względem liczby osób nie związanych z żadnym wyznaniem, po Chinach. Mimo to, według danych z 2020 roku, tempo odchodzenia od religii w USA zaczęło się stabilizować.

W międzyczasie Afryka Subsaharyjska stała się nowym centrum chrześcijaństwa. W 2020 roku mieszkało tam 30,7% wszystkich chrześcijan na świecie, podczas gdy w 2010 roku było to 24,8%.

Dla porównania, udział Europy spadł z 25,8% do znacznie niższego poziomu, głównie wskutek sekularyzacji. To znaczący zwrot geograficzny – na początku XX wiekudwie trzecie wszystkich chrześcijan mieszkało w Europie, a w Afryce Subsaharyjskiej zaledwie 1%.

Spośród wszystkich analizowanych krajów tylko w Mozambiku udział chrześcijan w populacji wzrósł – o 5 punktów procentowych.

katolicy w afryce, togo

Islam rośnie, ale głównie tam, gdzie już dominuje

Choć islam odnotował największy przyrost liczbowy, raport wskazuje, że udział muzułmanów w populacjach poszczególnych krajów nie zmienił się znacząco. Wzrost ten był bowiem skoncentrowany w państwach, w których muzułmanie już dominują. Głównym czynnikiem był tu wysoki wskaźnik dzietności.

Hinduizm i buddyzm: stabilność i spadek

Hindusi stanowili w 2020 roku czwartą co do wielkości grupę religijną. Ich globalna liczba wzrosła o około 12%, a największy wzrost – o 62% – zanotowano w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Mimo to większość hindusów wciąż mieszka w Indiach, a ich udział w globalnej populacji pozostał na stabilnym poziomie 14,9%.

indyjski mnich

Z kolei buddyści byli jedyną grupą religijną, która zmniejszyła się liczebnie – z 343 milionów w 2010 roku do 324 milionów w 2020, co oznacza spadek o 5%. Przyczyną była m.in. sekularyzacja w Azji Wschodniej oraz niski przyrost naturalny w krajach z dominującą populacją buddyjską.

Żydzi i inne religie: migracje i niszowe zmiany

Znaczące zmiany odnotowano również w przypadku społeczności żydowskiej.

Wzrost liczby Żydów w Izraelu – z 5,8 mln do 6,8 mln – wynikał głównie z migracji i naturalnego przyrostu ludności.

żydzi modlą się w synagodze

Wzrost – choć proporcjonalnie niewielki – zanotowali także wyznawcy „innych religii”, takich jak bahaizm, dżinizm, sikhizm, szintoizm, taoizm czy zoroastryzm. Ich liczba wzrosła o 12%, z 154 do 172 milionów, ale ich udział w globalnej populacji pozostał na stałym poziomie – około 2%.

Podsumowanie: świat staje się coraz bardziej zróżnicowany religijnie

Raport Pew Research pokazuje, że globalny krajobraz religijny staje się coraz bardziej dynamiczny i zróżnicowany. Choć chrześcijaństwo nadal dominuje liczbowo, jego udział w populacji maleje, a najszybciej rosnącą religią jest islam.

Równocześnie przybywa ludzi, którzy nie utożsamiają się z żadną religią – zjawisko to staje się jednym z najważniejszych trendów XXI wieku.

Źródło: cna
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/Africanway/ gorodenkoff/svarshik/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu