Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Bezpłatne studia podyplomowe w Polsce z NAWA: nabór wniosków do 23 maja

Opublikowano

dnia

Do 23 maja można składać wnioski na studia podyplomowe w Polsce, w ramach programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa, prowadzonego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej NAWA.

To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.

Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.

Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.

Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.

Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.

Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa

Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.

Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Na studia podyplomowe (studia II stopnia) można składać wnioski do 23 maja 2024 r.

Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.

 

Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/Zinkevych/

Polonia Amerykańska

PSFCU sponsorem transmisji Parady Pułaskiego na żywo w RAMPA TV

Opublikowano

dnia

Autor:

6 października od 12:00 do 17:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego, kiedy wzdłuż Piątej Alei przejdzie 87. Parada Pułaskiego!

Całą paradę – NA ŻYWO – będziecie mogli obejrzeć za darmo na stronie www.RadioRAMPA.com/PulaskiParade

TRANSMISJĘ NA ŻYWO BĘDZIECIE MOGLI OGLĄDAĆ ZA DARMO DZIĘKI SPONSOROM TRANSMISJI W RAMPA TV: GŁÓWNYM SPONSOREM TRASMISJI JEST

POLSKO-SŁOWIAŃSKA FEDERALNA UNIA KREDYTOWA
***

Polonia wspólnie odda hołd Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi Rewolucji Amerykańskiej, który zginął w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku. Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.

Gościem honorowym tegorocznej parady będzie Anna Maria Anders.

Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.

„Wolność krzyżami się mierzy” to hasło przewodnie tegorocznej 87. Parady Pułaskiego. Pan Piotr Praszkowicz ze stanu Nowy Jork jest Głównym Marszałkiem tegorocznej parady, która zgromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pennsylvanii i okolic.

Autorka: Monika Adamski
Foto: istock/Ryan Rahman/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

UWAGA: Zmiana okręgów konsularnych w USA od 1 października 2024 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Z dniem 1 października 2024 r. nastąpi zmiana okręgów konsularnych w USA. Zmiana dotyczy stanów: Alabama, Delaware, Floryda, Ohio oraz Pensylwania.

Od 1 października 2024 r. konsulem właściwym terytorialnie dla:

  • stanu Ohio będzie konsul RP w Chicago (aktualnie Ohio należy do okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego w Nowego Jorku),
  • stanów Alabama i Floryda będzie konsul RP w Houston (aktualnie Alabama i Floryda należą do okręgu konsularnego WKiP Ambasady RP w Waszyngtonie),
  • stanów Delaware i Pensylwania będzie konsul RP w Waszyngtonie (aktualnie Delaware i Pensylwania należą do okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku).

W pozostałym zakresie właściwość terytorialna urzędów konsularnych nie ulegnie zmianie.

Wnioski do konsulów należy kierować zgodnie z ich właściwością terytorialną.

Pełny tekst decyzji Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie okręgów konsularnych polskich placówek zagranicznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki dostępny jest tutaj.

 

Źródło: gov.pl
Foto: Polska Ambasada w Waszyngtonie
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj uroczyste rozpoczęcie 46. Konferencji MAB w Muzeum Polskim w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 24-28 września Muzeum Polskie w Ameryce jest gospodarzem 46. Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Współorganizatorem konferencji jest Instytut Polonika.

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza na uroczyste rozpoczęcie konferencji, które odbędzie się w środę 25 września o godz. 6.00PM oraz na sesję otwartą dla publiczności i mediów, w czwartek 26 września od 9.00AM do 1.00PM, podczas której będzie okazja na spotkania i rozmowy z przedstawicielami delegacji polskich i polonijnych instytucji z całego świata.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: 46. Sesja MABPZ | USA – Chicago 2024

Muzeum Polskie w AmerycePolish Museum of America mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu