Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Bezpłatne studia podyplomowe w Polsce z NAWA: nabór wniosków do 23 maja

Opublikowano

dnia

Do 23 maja można składać wnioski na studia podyplomowe w Polsce, w ramach programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa, prowadzonego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej NAWA.

To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.

Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.

Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.

Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.

Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.

Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa

Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.

Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Na studia podyplomowe (studia II stopnia) można składać wnioski do 23 maja 2024 r.

Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.

 

Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/Zinkevych/

Polonia Amerykańska

Polonia w USA głosowała w większej liczbie obwodów, ale z mniejszą frekwencją

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć liczba punktów wyborczych za oceanem wzrosła, to przy urnach pojawiło się mniej osób niż ostatnio. Czy to sygnał spadku zainteresowania sprawami kraju wśród Polonii?

W Stanach Zjednoczonych odbyło się głosowanie w 57 obwodach wyborczych, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Mimo zwiększonej liczby punktów do głosowania, frekwencja była niższa – wzięło w niej udział nieco ponad 43 tysiące osób, czyli o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej głosujących odnotowano w dwóch największych ośrodkach polonijnych – w Chicago i Nowym Jorku. W obu tych miastach do urn poszło po około 15 tysięcy wyborców.

Głosowanie od soboty do niedzieli rano

Polacy mieszkający w USA mogli oddać swój głos w sobotę od rana od 6.00AM. Ostatnie lokale wyborcze zamknęły się na zachodnim wybrzeżu – w takich miastach jak San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Phoenix i Las Vegas.

Pomimo większej liczby obwodów, niższa frekwencja była widoczna w wielu lokalizacjach. Przykładowo, w ambasadzie RP w Waszyngtonie głosowało około tysiąca osób – o 400 mniej niż podczas wyborów jesienią 2023 roku. Konsul Mikołaj Rychlik zapewnił, że cała procedura przebiegła bez problemów i zakłóceń.

Mniej ludzi przy urnach – przypadek czy początek trendu?

Spadek frekwencji może być jedynie chwilowym oddechem w aktywności obywatelskiej Polonii, ale może też zwiastować zmieniające się priorytety. Mimo że organizacja wyborów przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, pytanie o to, co powstrzymało tysiące Polaków od głosowania, pozostaje otwarte.

 

Foto: Polish Cultural Institute New York
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W sobotę amerykańska Polonia głosuje na nowego prezydenta Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że w dniu 17 maja zostanie przeprowadzone głosowanie w ramach Wyborów Prezydenckich w Polsce. W rejonie Chicago otwartych będzie 20 lokali wyborczych.

Wszystkie komisje wyborcze będą przyjmować głosujących od godziny 7 rano do 9 wieczorem (7am – 9pm). Aby oddać głos należy być obywatelem Polski i być zarejestrowanym (rejestracja do wyborów była możliwa do dnia 13 maja).

8 kwietnia 2025 r. utworzono 20 obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w rejonie Chicago. Są to:

Głosowanie w Polsce zostanie przeprowadzone w niedzielę, 18 maja. Więcej informacji na temat głosowania w USA można uzyskać na rządowej stronie internetowej.

O kandydatach na stanowisko Prezydenta RP pisaliśmy 15 kwietnia.

Weź udział w wyborach!

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago, gov.pl
Foto: istock/Dziurek/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Malowanie z Aniołami dla chorego Jasia – wspólna zabawa na Dzień Dziecka

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja You Can Be My Angel, pomagająca w leczeniu dzieci chorych na raka, serdecznie zaprasza na rodzinne malowanie w charytatywnym celu. Wydarzenie prowadzone przez Dorotę Tomczyk odbędzie się 1 czerwca w O’Hare Tech Center Schiller Park, w godzinach 1.00-3.00pm.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza, aby przyjść rodzinnie i wspólnie stworzyć obraz “układankę” gdzie każdy członek rodziny maluje swoją część, ale wspólnie tworzą one jedną całość – rodzinne dzieło. To doskonała okazja by razem spędzić czas i zrobić coś dobrego.

Więcej info pod numerami telefonów: +12 246-457-748 i 773-225-9749.

Podczas rodzinnego malowania You Can Be My Angel będzie zbierać fundusze dla 6-letniego Jasia Sroki ze Skały pod Krakowem, chorego na raka. Chłopczyk zachorował w wieku 7 miesięcy, kiedy zdiagnozowano u niego gwiaździaka – nowotwór astroglejowy. Od tej pory przeszedł kilka operacji i chemioterapii – trwa trudna walka o jego życie.

Fundacja  You Can Be My Angel organizuje 4 duże charytatywne imprezy w ciągu roku, ale też bardzo chętnie wyśle swoich wolontariuszy z puszkami na każdy piknik, przyjęcie czy chociażby wesele, jeśli tylko zostanie zaproszona. Obecnie organizowane są Pierwsze Komunie.

“Kochani zapraszamy do akcji “Prezencik”. Jeśli organizujesz komunie, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie na którym goście otrzymają prezenciki na stole typu czekoladki, czy inne małe podarunki możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciaczkom.

Goście otrzymają informację o tym jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie pieniądze trafią a Ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem.

Więcej informacji pod nr: 773-225-9749 lub zamów bezpośrednio na stronie www.youcanbemyangle.com

I TY MOZESZ ZOSTAĆ ANIOŁEM I POMAGAĆ CHORYM NA RAKA DZIECIOM !!!

 

Źródło: YCBMA
Foto: YCBMA, Siepomaga

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu