Połącz się z nami

News USA

Para gejów z Nowego Jorku pozwała miasto bo nie refunduje im zapłodnienia in vitro

Opublikowano

dnia

Były prokurator okręgowy na Manhattanie i jego mąż złożyli historyczny pozew zbiorowy przeciwko miastu Nowy Jork, utrzymując, że plan opieki zdrowotnej dla pracowników dyskryminuje pary homoseksualne, odmawiając im świadczeń zapłodnienia in vitro, które zapewnia innym pracownikom miasta.

Skarga złożona w czwartek w sądzie federalnym w Nowym Jorku jest najnowszym wysiłkiem Coreya Briskina i Nicholasa Maggipinto, aby skłonić miasto do zmiany polityki dotyczącej zapłodnienia in vitro, która ich zdaniem narusza federalne i stanowe przepisy dotyczące praw obywatelskich. Zmusiła ona parę do odłożenia decyzji o zapłodnieniu in vitro na lata.

Jest to pierwszy pozew zbiorowy, w którym argumentuje się, że pracodawcy muszą zapewnić świadczenia z zakresu in vitro pracownikom homoseksualnym, jeśli oferują je parom heteroseksualnym.

Jeśli skarga zwycięży w sądzie, może to stanowić precedens prawny dla pracodawców w całym kraju, którzy musieliby zapewnić równe świadczenia z tytułu płodności wszystkim swoim pracownikom.

Corey Briskin i Nicholas Maggipinto rozmawiają o posiadaniu dzieci od 2014 roku. Planowali zastosować dwuetapowy proces: po pierwsze, zastosują zapłodnienie in vitro, podczas którego komórka jajowa łączy się z plemnikiem w laboratorium, a po drugie, będą współpracować z agencją w celu zatrudnienia surogatki, której zostanie wszczepiona zapłodniona komórka jajowa.

Planowali, że zapłodnienie in vitro będzie objęte ubezpieczeniem a koszty macierzyństwa zastępczego chcieli pokryć z własnej kieszeni.

W pozwie Briskin i Maggipinto argumentują, że obecny plan opieki zdrowotnej w Nowym Jorku sprawia, że ​​oni i inni homoseksualiści kategorycznie nie kwalifikują się do świadczeń zapłodnienia in vitro, ponieważ nie spełniają miejskiej definicji „niepłodności”.

Miasto definiuje niepłodność jako niemożność poczęcia dziecka w wyniku stosunku płciowego płci męskiej i żeńskiej bez zabezpieczenia przez kolejne 12 miesięcy lub poprzez inseminację domaciczną. Skarga stwierdza również, że samotne kobiety lub kobiety z partnerką, mogą zostać uznane za niepłodne.

Definicja ta, jak stwierdza para w pozwie, pozwala pracownicom lub pracownikom płci męskiej mającym partnerki „zawsze” mieć dostęp do niektórych świadczeń związanych z in vitro, podczas gdy pracownicy homoseksualni „nigdy” nie są uprawnieni do jakichkolwiek świadczeń z zakresu IVF, mimo że w równym stopniu nie są w stanie począć dziecka bez tej procedury.

Pozew Briskina i Maggipinto, w którym oskarżonymi są także Burmistrz Eric Adams i były burmistrz Bill de Blasio, jest następstwem ich skargi złożonej w 2022 r. do amerykańskiej Komisji ds. Równych Szans w Zatrudnieniu (U.S. Equal Employment Opportunity Commission EEOC).

Corey Briskin pełnił funkcję zastępcy prokuratora okręgowego powiatu Nowy Jork w latach 2017–2022. Zaczął pracować w sektorze prywatnym „głównym celem”, jakim było uzyskanie większych dochodów, aby móc przejść kosztowny proces zapłodnienia in vitro.

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube, istock/DragonImages/ iLexx/

News USA

Burger King staje do wyścigu z McDonald’s. Tu także zjesz za 5 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów Burger King zaprezentuje nowy, wartościowy posiłek w czasie gdy konkurencyjne sieci wprowadzają własne tanie oferty. Będzie to „Your Way Meal” za 5 dolarów, jak ogłoszono 23 maja.

Posiłek będzie składał się z trzech kanapek do wyboru, nuggetsów z kurczaka, frytek i napoju – zapowiedzieli przedstawiciele Burger King. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta promocja się rozpocznie, ale ma pozostać w menu przez kilka miesięcy.

Obecnie Burger King promuje „Posiłek urodzinowy” za 6 dolarów z okazji 70-tej rocznicy swojego istnienia. Składa się on z Whoppera Jr., małych frytek, małego napoju i kawałka „ciasta urodzinowego”

Ogłoszenie nowej oferty posiłków za 5 dolarów następuje w momencie, gdy konkurencyjna sieć fast foodów, McDonald’s, przygotowuje się do ograniczonej czasowo oferty własnej posiłków w tej cenie. Zestaw McDonald’s za 5 dolarów będzie się składał z kanapki McDouble lub McChicken, czterech kawałków McNuggets, średnich frytek i napoju, jak informowaliśmy 14 maja.

Promocja McDonald’s będzie trwała przez cztery tygodnie w uczestniczących restauracjach, począwszy od końca czerwca. Wiele lokali podaje, że Burger King ogłosił sewoją ofertę „Your Way Meal”, aby lepiej konkurować z nową ofertą McDonald’s.

Wendy’s, kolejna sieć fast foodów, również oferuje ograniczony czasowo zestaw dań, aczkolwiek tylko w godzinach śniadaniowych. Wendy’s oferowała wcześniej posiłek „Four for $4″”, który był podobny do zapowiadanych zestawów za 5 dolarów w McDonald’s i Burger Kingu.

Na początku roku przedstawiciele Wendy’s oświadczyli, że rozważają „podwyższenie cen” swoich pozycji w menu – pobieranie wyższych opłat w okresach większego ruchu. Okazało się to niezwykle niepopularne w mediach społecznościowych i sieć szybko się wycofała, twierdząc, że nie ma planów wprowadzenia tych zmian.

Od 2019 r. ceny fast foodów dramatycznie wzrosły. Od tego czasu ceny w restauracjach ogółem wzrosły o 22%.

Wynika to z połączenia kilku czynników, w tym zwiększonych wynagrodzeń i rosnących kosztów składników.

Niedawne badanie przeprowadzone przez LendingTree wykazało, że 78% konsumentów uważa obecnie fast food za zakup „luksusowy” ze względu na to jak drogie stały się posiłki.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że postrzega fast food jako luksus ze względu na problemy finansowe. Jest to szczególnie prawdziwe wśród Amerykanów, którzy zarabiają mniej niż 30 000 dolarów rocznie (71%), rodziców z małymi dziećmi (58%) i pokolenia Z (58%).

Amerykanie uwielbiają fast foody, ale większość twierdzi, że wstrzymują się z ich spożyciem ze względu na wysokie ceny. Wyniki pokazują, że 3 na 4 Amerykanów zazwyczaj je fast foody raz w tygodniu, ale 62% respondentów stwierdziło, że je rzadziej ze względu na koszty.

63% ankietowanych zgodziło się, że fast foody powinny być tańsze niż jedzenie w domu, ale 75% twierdzi, że tak nie jest. Prawie połowa Amerykanów (46%) twierdzi, że posiłek w restauracji typu fast food kosztuje mniej więcej tyle samo, co posiłek w lokalnej restauracji, a 22% stwierdziło, że fast food jest w rzeczywistości droższy.

W ostatnich latach podwyżki cen fast foodów przewyższały inflację. Dane Banku Rezerw Federalnych w St. Louis pokazują, że koszt posiłków typu fast food wzrósł o 41% w porównaniu z 2017 r., podczas gdy wskaźnik cen wzrósł o 35,9%.

W ankiecie LendingTree, zapytani o sposób na łatwy i niedrogi posiłek, 56% respondentów wskazało, że przygotowuje jedzenie w domu. I to jest dokładnie to, co robi więcej osób.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Uliana Oliinyk/ hapabapa/ Salvador-Aznar/
Czytaj dalej

News USA

Pasażerowie lotów ustanowili w weekend nowy rekord podróży przed Memorial Day

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bezpieczeństwa Transportu TSA podała, że w piątek skontrolowała prawie 3 miliony pasażerów – co stanowi najwyższy w historii wynik uzyskany w ciągu jednego dnia. Natomiast Federalna Administracja Lotnicza FAA przewiduje, że tegoroczny weekend z okazji Dnia Pamięci będzie najbardziej ruchliwy na lotniskach od 14 lat. Pasażerów nie odstraszyła trudna pogoda.

American Automobile Association AAA także przewiduje, że w tym roku padnie rekord. Szacuje, że w długi weekend samochodem będzie podróżować ponad 38 milionów osób. To najwyższy wynik w historii, odkąd firma zaczęła śledzić te dane w 2000 roku.

Miastami o największym popycie na wynajem samochodów są Orlando, Denver, Atlanta, Boston i Las Vegas.

Z drugiej strony śmiertelne burze, które miały miejsce w weekend w kilku stanach, utrudniały podróżowanie w niektórych obszarach. Części Teksasu, Oklahomy i Arkansas zostały dotknięte trudnymi warunkami pogodowymi, w tym tornadami, powalającymi drzewa, i zamieniającymi domy i budynki w stosy gruzu. Zginęło co najmniej 20 osób.

Z powodu burz niektóre loty były opóźnione lub odwołane, a na drogach dotkniętych burzami wystąpiły blokady. Według stanu na godzinę 8:30AM w poniedziałek odnotowano ponad 1000 opóźnień i prawie 130 odwołań lotów na terenie, do lub z USA, w weekend Memorial Day.

Oczekuje się, że tego lata amerykańskie linie lotnicze obsłużą ponad 270 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. O tych przewidywaniach pisaliśmy 20 maja.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Kirk Fisher/
Czytaj dalej

News USA

Aktor „General Hospital” został zastrzelony przez złodziei katalizatorów spalin

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, około 3 nad ranem, na obrzeżach centrum Los Angeles, śmiertelnie postrzelony został były aktor „General Hospital”, Johnny Wactor. Sprawcą był jeden z trzech podejrzanych próbujących ukraść katalizator w jego samochodzie.

Matka Johnny’ego Wactora, Scarlett, powiedziała, że on i jego współpracownik zostali poproszeni o pozostanie do późna w barze, gdzie aktor pracował jako barman, i wracali do swoich samochodów, gdy doszło do konfrontacji.

Aktor został postrzelony w klatkę piersiową. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

37-letni Wactor został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Według TMZ, Johnny Wactor pojawił się w serialach „Westworld”, „The OA”, „NCIS”, „Stacja 19”, „Zabójcze umysły” i „Hollywood Girl”. Najbardziej znany jest z roli Brando Corbina w odcinkach serii „General Hospital” kręconych w latach 2020–2022.

Policja nie przekazała na razie żadnych informacji o podejrzanych.

Katalizatory są popularne wśród złodziei, ponieważ łatwo je ukraść i zawierają metale szlachetne, w tym platynę. Według Associated Press 37% zgłoszeń kradzieży katalizatorów w całym kraju przypada na Kalifornię, a każdego miesiąca zgłaszanych jest około 1600 takich kradzieży.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu