Połącz się z nami

News USA

Surogacja przestaje być karana w Michigan. Stan chroni także in vitro i osoby LGBTQ

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Michigan, jako ostatni stan USA, zdekryminalizował płatne macierzyństwo zastępcze. Gubernator Gretchen Whitmer podpisała pakiet ustaw mających na celu ochronę rodzin korzystających z macierzyństwa zastępczego i zapłodnienia in vitro.

Gretchen Whitmer podpisała w poniedziałek Ustawę o Ochronie Rodziny stanu Michigan (Family Protection Act). Opisała ten krok jako „pakiet zdrowego rozsądku” podczas wydarzenia w Royal Oak w stanie Michigan.

Ustawa ma na celu także m.in. ochronę rodzin korzystających z zapłodnienia in vitro i zapewnienie równego traktowania osób LGBTQ i ich rodziców.

Surogacja – sytuacja, w której kobieta zgadza się urodzić dziecko wybranemu rodzicowi lub rodzicom – jest wykorzystywana przez rodziny borykające się z niepłodnością oraz pary tej samej płci.

Michigan był ostatnim stanem w Stanach Zjednoczonych, w którym nadal karano umowy o płatne macierzyństwo zastępcze. Prawo przewidywało karę do roku więzienia i grzywnę w wysokości 10 000 dolarów za ten proceder.

Oprócz stanów, które wyraźnie regulują płatną surogację, w niektórych stanach nie obowiązują żadne przepisy dotyczące macierzyństwa zastępczego, ale według Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu jest ono powszechnie akceptowane.

W pakiecie znajduje się łącznie dziewięć ustaw. Oprócz dekryminalizacji płatnego macierzyństwa zastępczego ustanawia również ramy prawne dla rodziców dzieci urodzonych w wyniku macierzyństwa zastępczego i reguluje kwestię tego, kto może pełnić rolę surogatki.

Według magazynu „Fortune” „branża surogacji” przeżywa rozkwit i w 2022 r. była warta w USA ponad 14 miliardów dolarów. Matki zastępcze otrzymują zazwyczaj wynagrodzenie od 50 000 do 60 000 USD.

O sprzeciwie papieża Franciszka wobec surogacji i zdaniu biskupa Roberta Barrona na ten temat pisaliśmy 12 stycznia.

 

Źródło: cnn
Foto: Governor Gretchen Whitmere, istock

News USA

Zmarła Jessica Hanna, katoliczka i matka, która wybrała życie dziecka walcząc z rakiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Jessica Hanna, katoliczka, matka czwórki dzieci i zwolenniczka ruchu pro-life, która dla dobra nienarodzonego dziecka zdecydowała się zrezygnować z leczenia raka, zmarła 6 kwietnia – poinformowała jej rodzina. „To jest piękna historia” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński, prosząc o modlitwę za tą niezwykłą kobietę.

Mąż, Jessiki Hanna, Lamar Hanna, podzielił się wiadomością o jej śmierci na swoim koncie na Instagramie.

„Rak był po prostu zbyt agresywny. Ostatnie dni życia przeżywała radośnie i bez lęku. Prosimy, otoczcie naszą rodzinę swoimi modlitwami”, napisał Lamar.

O młodej kobiecie, która zadecydowała, że nie zabije swojego dziecka, gdy zachorowała na nowotwór będąc w ciąży pisaliśmy 6 września 2022 roku.

U Jessiki Hanna zdiagnozowano raka piersi w 2020 roku, gdy była w 14 tygodniu ciąży z najmłodszym synem Thomasem. Kilku lekarzy doradzało jej aborcję, aby mogła poddać się leczeniu agresywną chemioterapią, ale ona odmówiła.

Usunięty guz ma 13 centymetrów, a nowotwór wykryto także w 43 węzłach chłonnych w okolicy. Ze względu na ciążę lekarze nie mogli przeskanować reszty ciała, aby sprawdzić, czy nowotwór się rozprzestrzenił.

Po porodzie nie stwierdzono żadnych oznak rozprzestrzenienia się nowotworu na inne narządy lub węzły chłonne, co Jessica Hanna przypisała wstawiennictwu błogosławionego ojca Solanusa Caseya. Jednak w 2022 roku rak powrócił, tym razem w stadium 4.

W chwili postawienia diagnozy Hanna czuła, że Bóg ją do czegoś powołuje. Niepewna swojej przyszłości, dwa dni po diagnozie założyła konto w mediach społecznościowych, aby podzielić się swoją podróżą z innymi i stworzyć wspólnotę modlitewną, w której mogła modlić się ze swoimi wyznawcami i ofiarować swoje cierpienie w ich intencjach.

„Zdecydowałam się wykorzystać media społecznościowe, aby pokazać ludziom, że niezależnie od tego, co myślisz, że się wydarzy, najważniejsze jest zaufanie Bogu… ”, powiedziała Hanna.

Z biegiem czasu konto Hanny na Instagramie rozrosło się do ponad 45 000 obserwujących. To tutaj dzieliła się informacjami na temat swojego stanu zdrowia, modliła się za innych, którzy zwracali się do niej z intencjami i pokazała swoim wyznawcom, co to znaczy ofiarować swoje cierpienia.

29 marca Jessica napisała: „Jestem tutaj, w mój Wielki Piątek. Podczas tego Wielkiego Postu doświadczyłam nagłych problemów z sercem, które zakończyły się drenem, a następnie operacją wokół serca. Przeniosłam się z oddziału intensywnej terapii na zwykły oddział z kolejną operacją płuc i wieloma innymi powikłaniami”.

„Różnica między [moim Wielkim Piątkiem] a piątkiem Jezusa polega na tym, że rzeczywiście zasłużyłam na czas spędzony tutaj, idąc na Kalwarię, a on z pewnością nie” – napisała.

„W rzeczywistości to moje grzechy były przyczyną wielu jego rozdzierających cierpień. Dla mnie moje cierpienie jest ofiarą zwróconą Jemu nie tylko w celu odpokutowania za zbrodnie, które popełniłam w życiu, ale także w celu współpracy z Ciałem Chrystusa, aby ofiarować pokutę za innych”.

„Pamiętajcie jednak, że na każdy Wielki Piątek przypada Niedziela Wielkanocna” – zauważyła.

„Wraz ze śmiercią przychodzi zmartwychwstanie — Chrystus tak uczynił”.

Jessica Hanna pozostawiła męża i czwórkę dzieci.

 

Zródło: cna
Foto: Jessica Hanna, You Tube

 

Czytaj dalej

News USA

Marzec drenował nam kieszenie. Ceny ponownie wzrosły

Opublikowano

dnia

Autor:

Według informacji Departamentu Pracy opublikowanej w środę, w marcu inflacja wzrosła bardziej niż oczekiwano. Wzrost kosztów wynajmu i benzyny spowodował, że ceny były boleśnie wysokie dla milionów Amerykanów.

Departament Pracy podał w środę, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI), szeroka miara cen towarów codziennego użytku, w tym benzyny, artykułów spożywczych i czynszów, wzrósł w marcu o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ceny wzrosły o 3,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, oraz powyżej wartości 3,2% odnotowanej w lutym.

Gdzie Amerykanie odnotowują najszybszy wzrost i spadek cen w miarę dalszego zmagania się z inflacją?

Wynajem

Koszty mieszkań po raz kolejny były w zeszłym miesiącu jednym z najważniejszych czynników wpływających na inflację. Koszty wynajmu wzrosły o 0,5% w skali miesiąca i o 5,7% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Rosnące czynsze są niepokojące, ponieważ wyższe koszty mieszkaniowe najbardziej bezpośrednio i dotkliwie wpływają na budżety rodzin.

Żywność

W marcu ceny żywności wzrosły o 0,1% po ustabilizowaniu się w poprzednim miesiącu. Ceny żywności pozostają wyższe o 2,2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Według danych ceny artykułów spożywczych w marcu nie zmieniły się, ale są wyższe o 1,2% w porównaniu z okresem rok temu. Dodatkowo w porównaniu ze styczniem 2021 r., przed wybuchem kryzysu inflacyjnego, ceny artykułów spożywczych wzrosły aż o 21%.

W marcu cena jaj wzrosła o 4,6% w związku z kolejną epidemią ptasiej grypy. Konsumenci płacili więcej także za inne towary, m.in. ryż (0,6%), wołowinę i cielęcinę (0,2%), wieprzowinę (1,1%), kurczaka (1,8%), świeże ryby i owoce morza (0,1%), banany (0,6%), sałatę (5,9%), soki (0,6%) i kawę (0,3%).

Jednak ceny niektórych artykułów spożywczych faktycznie spadły w zeszłym miesiącu, potaniały m.in. płatki śniadaniowe, chleb, szynka, jabłka i pomidory.

Energia

Ceny energii wzrosły w marcu drugi miesiąc z rzędu, zwiększając presję finansową, z którą boryka się już wiele rodzin. Ceny wzrosły w ciągu miesiąca o 1,1%, w tym benzyna podrożała o 1,7%.

Według American Automobile Association AAA średni koszt galona benzyny osiągnął w środę 3,61 dolara, co oznacza wzrost o ponad 6% w porównaniu z miesiącem temu. Oczekuje się dalszego wzrostu cen. Ceny ropy szybko zbliżają się do 90 dolarów za baryłkę w obliczu obaw związanych z szerszą wojną na Bliskim Wschodzie.

Koszty energii elektrycznej również wzrosły w marcu o 0,9% i pozostają o 5% wyższe niż w roku poprzednim.

Samochody

Marzec przyniósł kilka dobrych wiadomości dla Amerykanów chcących kupić samochód w tym miesiącu.

Koszt używanych pojazdów – który był głównym składnikiem skoku inflacji w 2022 r. – spadł w zeszłym miesiącu o 1,1%, a rok do roku spadł o 2,2%. Ceny nowych samochodów osobowych i ciężarowych również spadły w marcu o 0,2%, o 0,1% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Właściciele samochodów mają jednak inny problem: rosnące koszty ubezpieczenia. Ubezpieczenia komunikacyjne wzrosły w marcu o 2,6%, po wzroście w poprzednich czterech miesiącach. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o oszałamiające 22,2%.

Podróże i transport

Ceny biletów lotniczych spadły w marcu po raz pierwszy od miesięcy, obniżając się o 0,4%. Z danych wynika, że koszt biletów spadł o około 7,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Korzystając z danych Departamentu Pracy, WalletHub porównał 23 metropolitalne obszary statystyczne (MSA), aby określić, jak inflacja wpływa na ludzi w różnych częściach kraju.

Oto miasta, które według WalletHub najbardziej ucierpiały z powodu inflacji:

1. Urban Honolulu

Największe miasto Hawajów najbardziej ucierpiało na skutek rosnących cen. Badanie wykazało, że wskaźnik CPI w Honolulu wzrósł w marcu o 1,5% w porównaniu z dwoma miesiącami wcześniej i o 4,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

2. Miami – Fort Lauderdale – West Palm Beach na Florydzie

Region na południowo-wschodnim krańcu półwyspu Floryda odnotował drugą co do wielkości inflację w kraju. Ceny w rejonie Miami, Fort Lauderdale i West Palm Beach wzrosły o 1,4% od stycznia do marca, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4,9%.

Miami

3. Riverside-San Bernardino-Ontario, Kalifornia

Po przeciwnej stronie kraju, obszar otaczający San Bernardino w południowej Kalifornii odnotował trzecią co do wielkości podwyżkę cen w USA. MSA, obejmujące Riverside i Ontario, odnotowało przyspieszenie inflacji o 1,4% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy oraz o 4,3% w porównaniu z rok temu.

4. St. Louis, Missouri/Illinois

Obszar St. Louis po obu stronach granicy Missouri i Illinois zajął w zeszłym miesiącu czwarte miejsce pod względem najwyższej inflacji w USA. Ceny wzrosły tu w marcu o 1,6% w porównaniu z dwoma miesiącami wcześniej i wzrosły o 3,6% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 r.

5. Dallas-Fort Worth-Arlington, Teksas

Obszar Dallas-Forth Worth-Arlington w Teksasie uplasował się na 5. miejscu wśród najwyższych cen w marcu, przy wzroście CPI o 0,9% w porównaniu ze styczniem i 4,9% w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/KentWeakley/ SeventyFour/ f11photo/Drazen Zigic/
Czytaj dalej

News USA

Jesteś klientem Walmartu? Możesz dostać do 500 USD w ramach zbiorowej ugody

Opublikowano

dnia

Autor:

Klienci, którzy kupowali artykuły spożywcze w Walmarcie w ciągu ostatnich siedmiu lat, mogą być uprawnieni do otrzymania do 500 dolarów w ramach ugody zbiorowej przeciwko sprzedawcy opiewającej na kwotę 45 milionów dolarów. Jak złożyć wniosek?

Proponowana ugoda zbiorowa, złożona w sądzie na Florydzie, twierdzi, że Walmart zawyżał ceny dla klientów za towary ważone – pakowane mięso, drób, wieprzowina i owoce morza – oraz cytrusy w workach, takie jak pomarańcze, grejpfruty i mandarynki.

W pozwie stwierdzono, że ceny oznaczone na ważonych i workowanych towarach były wyższe niż cena jednostkowa rzeczywistych artykułów, w związku z czym klienci płacili więcej niż „najniższa cena reklamowana w sklepie” za te konkretne produkty.

Walmart zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom lub odpowiedzialności w tej sprawie.

Klienci, którzy robili zakupy w Walmarcie między 19 października 2018 r. a 19 stycznia 2024 r., są jednak uprawnieni do złożenia wniosku i wciąż jest na to czas, jak podaje witryna ugody. Ostateczna rozprawa w sprawie zatwierdzenia ugody wyznaczona jest na 12 czerwca.

Informacje dla osób chcących złożyć wniosek:

Kto się kwalifikuje do złożenia wniosku?

Zdaniem administratora rozliczeń, do złożenia reklamacji uprawniony jest każdy, kto osobiście dokonał zakupu towarów ważonych lub cytrusów w workach w dowolnym sklepie Walmart w okresie od 19 października 2018 r. do 19 stycznia 2024 r.

Jak pokazuje witryna administratora, niektórzy kupujący mogli otrzymać wiadomość e-mail zawierającą powiadomienie o pozwie wraz z kodem potwierdzającym roszczenie.

Osoby, które chcą złożyć wniosek za pomocą wiadomości e-mail lub bez niej, mogą to zrobić tutaj. Termin na złożenie reklamacji upływa w dniu 5 czerwca 2024 roku.

Czy trzeba posiadać paragon lub dowód zakupu?

Klienci mogą złożyć reklamację bez dowodu zakupu. W takim przypadku kupujący muszą opisać rodzaj zakupionego towaru i rok.

Drugą możliwością jest złożenie reklamacji wraz z dowodem zakupu lub paragonem. Następnie kupujący muszą wprowadzić do wniosku sumę produktów i całkowitą zapłaconą kwotę.

Ile pieniędzy można dostać?

Administrator rozliczeń stwierdził, że kwoty są różne i zależą od tego, ile towarów zostało zakupionych oraz od tego, czy przedstawiono rachunki.

Dla osób nieposiadających dowodu zakupu zapewniono następujące poziomy płatności:

  • Do 50 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 10 USD
  • Od 51 do 75 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 15 USD
  • Od 76 do 100 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 20 USD
  • 101 lub więcej ważonych towarów i/lub cytrusy w workach: 25 USD

Administrator rozliczeń podkreśla jednak, że następujące kwoty w dolarach nie są gwarantowane i mogą wzrosnąć lub zmniejszyć w zależności od liczby osób, które zgłoszą uzasadnione roszczenie.

W przypadku osób, które poświadczą zakup dowodem zakupu, kwota może być wyższa. Według administratora kupujący ci mogą otrzymać 2% całkowitej kwoty zapłaconej za produkty, maksymalnie do 500 dolarów.

Jak podaje witryna, wnioskodawcy mogą wybrać otrzymywanie płatności za pośrednictwem Venmo, Zelle, czeku fizycznego lub wirtualnej karty przedpłaconej.

Kiedy można spodziewać się płatności?

Jak podaje strona internetowa ugody, sąd przeprowadzi ostateczną rozprawę w sprawie zatwierdzenia ugody 12 czerwca. Jeżeli ją zatwierdzi, odwołania mogą opóźnić zakończenie sprawy. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, świadczenia z tytułu ugody zostaną „niezwłocznie rozpatrzone” – jak podaje strona.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/artran/Alexander Farnsworth/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu