Polonia Amerykańska
Chicagowska Polonia na wystawie fotografii od 10 maja w Dwell Studio
 
																								
												
												
											10 maja w Dwell Studio Chicago zostanie otwarta wystawa “Polski Kalejdoskop Chicago – część 2.”, której celem jest poznanie i prezentacja bogatego polskiego dziedzictwa w Chicago poprzez fotografię. W zeszłym roku wiosną, mogliśmy oglądać pierwszą część tego projektu.
Projekt „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” ma na celu ukazanie różnorodności i złożoności polskiej społeczności poprzez ukazanie zarówno pierwszego, jak i drugiego pokolenia polskich imigrantów oraz ich wyjątkowych historii i wkładu w życie miasta.
Portretuje ludzi o różnych zawodach i zainteresowaniach, od muzyków i artystów po filantropów i przedstawicieli kultury tradycyjnej, podkreślając ich znaczący wkład w społeczność lokalną.
Wystawa promuje polskie dziedzictwo kulturowe, poprzez podkreślenie wkładu Polonii w krajobraz kulturowy Chicago, łączy przeszłość z przyszłością i angażuje widzów w głębsze zrozumienie i docenienie różnorodności wewnątrz Polonii.
„Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” to nie tylko wystawa fotograficzna, ale także platforma edukacyjno-integracyjna, która za pomocą sztuk wizualnych opowiada historie osobiste i uniwersalne, odzwierciedlające rozwój Polonii w Chicago.
Autor zdjęć, Grzegorz Lityński, jest fotografem-dokumentalistą z dużym doświadczeniem i wiedzą w zakresie wizualnego opowiadania historii i portretów środowiskowych. Jego szczególne zainteresowania to projekty angażujące ludzi i kontekst społeczno-kulturowy.
Realizował projekty dokumentalne dla różnych organizacji, w tym Ambasady Włoch w Polsce, Instytutu Deutsches Polen w Darmstadt, Niemcy, USA, Uniwersytetu Wrocławskiego, Aeroklubu Polskiego, Służby Więziennej, różnych instytucji kulturalnych i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Grzegorz Lityński
Grzegorz Lityński wystawiał swoje prace m.in. podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016, w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Ghetto Fighters House w Izraelu, Minnesota State Capitol w St. Paul, Deutsches Polen-Institute w Niemczech, Ukraińskim Muzeum Narodowym i Dwell Studio w Chicago.
Jego wystawę plenerową w Warszawie otworzył osobiście Prezydent RP.
Prowadzi kursy fotograficzne dla różnych organizacji i jest autorem dwóch podręczników fotografii wydanych przez Akademię Śląską w Katowicach w 2018 i 2019 roku.
Partnerzy projektu: Konsulat Generalny RP w Chicago, Polsko-Amerykańska Izba Handlowa PACC.

Wystawa „Polski Kalejdoskop Chicago – część 2” rozpocznie się wernisażem 10 maja 2024, o godzinie 7.00PM. Ekspozycja potrwa do 25 maja.
Miejsce wystawy to Dwell Studio Chicago, przy 7449 W Irving Park Rd, Chicago, IL 60634. Godziny otwarcia: od środy do soboty, 1:00PM – 5:00PM, lub po umówieniu się.
Kontakt: Tel: 773.344.0684 Email: artdirector@dwellstudiochicago.com
Źródło: Dwell Studio Chicago
Foto: Dwell Studio Chicago
																											News Chicago
Opera in the Neighborhoods dla młodzieży: “Katie: The Strongest of the Strong”
 
														Program Opera in the Neighborhoods powraca z nowym spektaklem szkolnym i publicznym – inspirującą operą “Katie: Najsilniejsza z silnych”. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę 1 listopada w Kennedy-King College.
Ta pełna energii i wzruszeń opera dla młodej publiczności opowiada prawdziwą historię Katie Sandwiny – legendarnej cyrkowej siłaczki, która na początku XX wieku zasłynęła nie tylko niezwykłą siłą fizyczną, ale też odwagą w walce o prawa kobiet.
Jako artystka, żona, matka i sufrażystka, Katie stała się symbolem niezależności i determinacji.
Z wyłącznie żeńską obsadą i nowoczesną partyturą Faye Chiao do libretta Antona Dudleya, “Katie: Najsilniejsza z silnych” to inspirujący sposób na przybliżenie młodym widzom świata opery oraz historii kobiet, które zmieniały świat.
Język: angielski
Lokalizacja: Kennedy-King College
Kompozytor: Faye Chiao
Librecista: Anton Dudley

Źródło: Lyric Opera
Foto: Lyric Opera
													News Chicago
Morgan Wallen zagra dwa koncerty w Chicago w 2026 r. w ramach trasy „Still the Problem”
 
														Jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki country, Morgan Wallen, ogłosił nową trasę koncertową „Still the Problem Tour”, która w 2026 roku obejmie największe stadiony w Stanach Zjednoczonych – w tym dwa występy na chicagowskim Soldier Field.
Morgan Wallen, jeden z najczęściej nominowanych artystów do Country Music Association Awards 2025, zapowiedział przyszłoroczne tournée w czwartek, ujawniając listę miast i dat. Na trasie znalazły się m.in. Minneapolis, Indianapolis i Ann Arbor, a Chicago będzie jednym z głównych przystanków.
Artysta wystąpi w Wietrznym Mieście 19 i 20 czerwca 2026 roku na stadionie Soldier Field, mogącym pomieścić ponad 60 tysięcy fanów.
Przedsprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższą środę.
Nowy rozdział w karierze artysty
Wallen, znany z hitów takich jak Last Night czy Wasted on You, w ostatnich latach nie schodził z nagłówków nie tylko z powodu sukcesów muzycznych, ale i kontrowersji. W 2024 roku został aresztowany w Nashville za zrzucenie krzesła z dachu baru – nagranie z kamery policyjnej z tego zdarzenia obiegło media na początku października.
W filmie promującym nową trasę artysta odniósł się do swojego rozwoju osobistego i zmian w życiu: „Chciałbym wierzyć, że w ciągu ostatniego roku bardzo się rozwinąłem. Przez długi czas wiele rzeczy mnie powstrzymywało i czuję, że z wieloma z nich się pożegnałem. Jestem dumny z rezultatów, jakie dzięki temu osiągnąłem” – powiedział Wallen.
Trasa „Still the Problem” ma być symbolicznym początkiem nowego etapu w karierze piosenkarza i okazją do zaprezentowania materiału z nadchodzącego albumu, który – jak zapowiadają źródła z branży – ukaże się na początku 2026 roku.
Pełna lista dat i miast dostępna jest na oficjalnej stronie artysty.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Morgan Wallen fb
													Polonia Amerykańska
Rozpoczyna się Festiwal „Kultura po Polsku”: Bezpłatne koncerty w Chicago
 
														Polsko-amerykański chór z Chicago zaprasza na wyjątkowy projekt, który rozpoczyna się już dzisiaj. Festiwal „Kultura po Polsku / Culture By Poland” to koncerty zaplanowane w dniach od 30 października do 2 listopada. Celem wydarzenia jest prezentacja bogactwa naszej tradycji artystycznej – tu, w Ameryce, wśród polonijnej i międzynarodowej publiczności.
W ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA wspólnie z wybitnymi artystami z Polski wykonamy serię trzech koncertów, które wypełni polska muzyka sakralna i patriotyczna.
Kulminacyjnym punktem koncertów będzie światowa premiera utworu „Misterium o Matce Bożej” – głębokiej i poruszającej kompozycji na saksofon sopranowy, akordeon i chór mieszany autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów muzyki sakralnej – prof. Pawła Łukaszewskiego, który również poprowadzi jej prawykonanie.
ZAPRASZAMY NA KONCERTY:
30 października (czwartek), godz. 7:00PM
St. John Cantius Church – 825 N. Carpenter St., Chicago, IL
31 października (piątek), godz. 7:00PM
The Sweetest Heart of Mary Church – 4440 Russell St., Detroit, MI
2 listopada (niedziela), godz. 12:30PM
St. John Brebeuf Church – 8305 N. Harlem Ave., Niles, IL
W programie m.in.:
- „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”
- Utwory Góreckiego, Kilara, Raczyńskiego, Majkusiaka
- Kompozycje Bacha, Piazzolli, Griega
- I oczywiście – „Misterium o Matce Bożej”
Wystąpią z nami znakomici artyści:
- prof. Paweł Gusnar (Polska) – saksofon
- prof. Klaudiusz Baran (Polska) – akordeon
- prof. Paweł Łukaszewski (Polska) – dyrygent i kompozytor
- Chór Kameralny Filharmonii Krakowskiej (Polska)

WSTĘP WOLNY – zapraszamy każdego!
Jeśli kochacie muzykę, duchowość i polską kulturę – nie może Was zabraknąć. Dobrowolne datki na działalność naszego chóru będą mile widziane.
Jako Collegium Cantorum Polonia – polsko-amerykański chór z Chicago – jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to wydarzenie i dzielić się z Wami pięknem polskiej tradycji muzycznej.
„Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2025 roku”
Collegium Cantorum Polonia
Foto: Collegium Cantorum Polonia
- 
																	   Prawo imigracyjne2 tygodnie temu Prawo imigracyjne2 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać? 
- 
																	   News USA1 tydzień temu News USA1 tydzień temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem 
- 
																	   News Chicago1 tydzień temu News Chicago1 tydzień temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca 
- 
																	   News Chicago4 tygodnie temu News Chicago4 tygodnie temuBiały Dom wstrzymuje miliardy dolarów na infrastrukturę w Chicago 
- 
																	   News Chicago4 dni temu News Chicago4 dni temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień 
- 
																	   News USA4 dni temu News USA4 dni temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada 
- 
																	   News Chicago3 tygodnie temu News Chicago3 tygodnie temuGwardia Narodowa rozmieszczona w rejonie Chicago: 500 żołnierzy na ulicach 
- 
																	   News Chicago4 tygodnie temu News Chicago4 tygodnie temuStrzały w Brighton Park: Agenci federalni postrzelili kobietę, społeczność żąda odpowiedzi 



 
												 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	






 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											 
											