Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Konsul Barbara Bralewska-Beczek: Jak potwierdzić polskie obywatelstwo?

Opublikowano

dnia

Warto jest mieć polski paszport, nie tylko by bez problemów podróżować do Europy, która ma już niedługo wprowadzić system ETIAS dla obywateli USA, ale przede wszystkim by bez problemu załatwić swoje kwestie majątkowe, czy spadkowe w Ojczyźnie. Jeśli jednak zaniedbaliśmy nasze sprawy urzędowe, aby go zdobyć, będziemy musieli potwierdzić swoje obywatelstwo. O tym jak to zrobić mówi w studiu Radia Deon Chicago konsul Barbara Bralewska-Beczek, specjalistka od spraw paszportowych.

Dość często się zdarza, że do konsulatu zgłaszają się osoby chcące wyrobić paszport, które długo nie odnawiały polskiego paszportu lub wcale go nie mają, albo nie dokonały zmian w dokumentacji w związku np. ze zmianą nazwiska po zmianie stanu cywilnego. Ich droga do wyrobienia polskiego dokumentu jest dłuższa, ponieważ muszą potwierdzić swoje obywatelstwo, przyznaje konsul Barbara Bralewska-Beczek.

„Obywatel polski to jest osoba, która posiada ważny polski dokument tożsamości, czyli polski paszport albo polski dowód osobisty” przypomina nasz Gość.

Aby rozpocząć procedurę udowodnienia swojego obywatelstwa trzeba najpierw złożyć odpowiedni wniosek. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać groźnie, to jego wypełnienie nie jest trudne, zapewnia konsul Barbara Bralewska-Beczek. Uzupełniamy go wpisując swoje dane oraz dane naszych rodziców i, jeśli to możliwe, to także dziadków.

Dane zawarte we wniosku muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, np. aktem stanu cywilnego, czy pełnym odpisem polskiego aktu urodzenia. Ważne jest uporządkowanie swojej dokumentacji w Polsce, jeśli np. zawarto związek małżeński w USA lub tu urodziło się dziecko. Ta sama zasada dotyczy wszelakich zmian w nazwisku lub imieniu.

Do wniosku dołączamy aktualny amerykański dowód tożsamości lub prawo jazdy. „Zielona karta nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość”, podkreśla konsul Barbara Bralewska-Beczek.

Wszystkie te dokumenty oraz wniosek należy złożyć w języku polskim.

Wniosek za pośrednictwem konsulatu jest przesyłany do wojewody w miejscu ostatniego zamieszkania danej osoby, lub do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w przypadku osób urodzonych poza granicami Ojczyzny.

Czas oczekiwania na potwierdzenie obywatelstwa polskiego jest uzależniony od tego, który Urząd Wojewódzki zajmuje się tą sprawą. Aktualnie wynosi od 3-4 miesięcy do nawet ponad 1 roku, w przypadku sprawy procesowanej w Warszawie, informuje nasz Gość.

Konsulat nie ma wpływu na długość tej procedury, choć czasem, w szczególnie trudnych sytuacjach, prosi o pilne załatwienie sprawy, tłumaczy konsul Barbara Bralewska-Beczek.

Opłata konsularna za procedurę potwierdzenia obywatelstwa polskiego wynosi obecnie 89 dolarów, a wnioski można składać osobiście po umówieniu się na wizytę w sprawie obywatelstwa w konsulacie, lub przesłać pocztą na adres Konsulatu Generalnego RP w Chicago wraz załączonymi dokumentami i potwierdzeniem wykonania opłaty.

Nasz Gość zachęca – sprawdźcie Państwo swoje polskie paszporty i ich ważność – nie czekajcie z wyrobieniem nowego dokumentu, do tej chwili, gdy będzie bardzo pilnie potrzebny.

W swojej sprawie dotyczącej wyrobienia polskiego paszportu najlepiej jest napisać do konsul Barbary Bralewskiej-Beczek, pod adres chicago.passport-visa@msz.gov.pl i uzyskać szczegółowe informacje, by następnie przyjść na wizytę w konsulacie już z kompletem niezbędnych dokumentów.

O wyrabianiu polskiego paszportu rozmawialiśmy także w październiku zeszłego roku z konsul Bernadettą Pałką-Maciejewską z Konsulatu Generalnego RP w Chicago, o czym można przeczytać tutaj.

O kwestiach związanych z zarejestrowaniem dziecka urodzonego w Stanach Zjednoczonych w polskim systemie prawnym rozmawialiśmy z konsulem Michałem Arciszewskim, a przydatne informacje można znaleźć tutaj.

Przypominamy, że w tym roku także są prowadzone konsularne dyżury w placówkach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na terenie całego Chicago.

Harmonogram dyżurów na kwiecień 2024:

  • 10 kwietnia – Orland Park
  • 17 kwietnia – Norrigde (również dyżur w sprawach prawnych)
  • 24 kwietnia – Bridgeview

Terminy na spotkania paszportowe w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będę udostępniane w systemie e-konsulat na tydzień (środa) przed planowanym dyżurem konsularnym w danym oddziale Unii, o godz. 3 pm czasu chicagowskiego.

Terminy na dyżury prawne będą udostępniane w 2 tygodnie przed planowanym terminem dyżuru, w środy o godz. 3 pm.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Natallia Dzenisenka/

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Iwona Puc zaprasza na Koncert Konstytucyjny. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni

Opublikowano

dnia

Autor:

Będzie bardzo uroczyście ale także kolorowo i tanecznie, gdy Tydzień Konstytucyjny w Chicago rozpocznie, jak co roku, wspaniały koncert Polish & Proud. W studiu Radia Deon Iwona Puc, choreografka i asystentka dyrektora artystycznego zespołu Lira Ensemble, zaprasza na wydarzenie, które przeniesie nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Tydzień Konstytucyjny to nasz czas w Chicago – szczególne dni by pokazać, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. A tradycyjnie rozpocznie go już w tą niedzielę, 28 kwietnia, w kościele św. Franciszka Borgia, Koncert Konstytucyjny pt. „Polish & Proud”.

„Jest to spektakl corocznie organizowany ze Związkiem Klubów Polskich, który jest organizatorem parady” mówi o koncercie Iwona Puc.

W czasie tego koncertu usłyszymy zarówno polską, jak i amerykańską muzykę ludową i patriotyczną, w wykonaniu znakomitych członków zespołu Lira Singers i Lira Chamber Players. A ciekawostką zespołu Lira Ensemble jest to, że występują w nim artyści różnych narodowości, którzy nie mówią po polsku, jak wyjaśnia nasz Gość.

Mimo, że nie znają języka polskiego, wszyscy wykonawcy polskich, niełatwych nieraz w wymowie pieśni, doskonale znają ich znaczenie i sens i naprawdę czują to, co przekazują ich słowami, tłumaczy Iwona Puc.

Artyści Lira Ensemble, jedynego w kraju profesjonalnego zespołu artystycznego specjalizującego się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, mają wyższe wykształcenie muzyczne i prezentują bardzo wysoki poziom, zaznacza nasz Gość.

Lira Ensemble

Na koncert jak najbardziej można zaprosić amerykańskich przyjaciół, ponieważ narracja prowadząca ten spektakl i tłumacząca tło historyczne, której autorką jest dyrektorka artystyczna i generalna zespołu, Lucyna Migała, będzie prowadzona w j. angielskim.

To także może ułatwić zrozumienie przedstawianych wydarzeń przez polonijną młodzież, która lepiej czuje się już w j. angielskim a Koncert Konstytucyjny jest doskonałą okazją do zaprezentowania młodym ludziom żywej lekcji polskiej historii.

Lira Ensemble

„Staramy się wprowadzić w klimat, nie tylko zaśpiewać rzeczy związane z tym świętem” zaznacza Iwona Puc.

Koncert „Polish & Proud” zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia, 8033 W. Addison, Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

Po raz drugi będzie można go zobaczyć i posłuchać 5 maja o 5:00PM, na południu Chicago, w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL.

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Lira Ensemble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

8 czerwca wybieramy w USA Parlament Europejski dla dobra Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska jest ważnym krajem Unii Europejskiej – mamy piątą co do liczby reprezentacje poselską, po Niemcach, Francji, Hiszpanii i Włochach. Dlatego głos naszej Ojczyzny liczy się w rozpatrywanych kwestiach dotyczących Europy. Nie straćmy więc naszego głosu jako wyborców i weźmy udział w wyborach 8 czerwca – zachęca w studiu Radia Deon Chicago, Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC.

W Stanach Zjednoczonych niewiele się o nich mówi, ale wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, przekonuje Karolina Woźniak. Są ważne, ponieważ mamy rodziny w Polsce, i chcemy dla naszych krewnych jak najlepiej, a także żeby Europa była silna, a także dlatego że od tego zależą jej stosunki z USA.

„Ale jest także wiele praktycznych rzeczy, o których Unia Europejska decyduje, a które mają na nas wpływ, także tutaj, jak mieszkamy za granicą” tłumaczy nasz Gość.

W tych wyborach głosujemy na osobę, która naszym zdaniem, będzie dobrze reprezentowała interesy Polski. Wśród kandydatów mamy zarówno osoby będące zwolennikami Unii jak i Eurosceptyków.

„Wydaje mi się, że jeśli ktoś ma wątpliwości do tego, jak wygląda Unia Europejska, co mogłaby lepiej robić, to tym bardziej powinien wziąć udział w głosowaniu, by jego głos był wysłuchany w Brukseli i Strasburgu” mówi Karolina Woźniak.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 705 posłów, w tym 51 z Polski, a od tych wyborów będzie ich 53. Tegoroczne wybory odbędą się w Polsce 9 czerwca, czyli w Stanach Zjednoczonych zostaną zorganizowane dzień wcześniej, 8 czerwca.

Parlament Europejski w Strasburgu

Wybieramy tylko jedną osobę. W przypadku Polaków mieszkających za granicą jest to kandydat z okręgu warszawskiego, wyjaśnia nasz Gość.

Co zrobić by zagłosować?

Oddać głos w tych wyborach może każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny polski paszport. Aby to zrobić musi się najpierw zarejestrować w polskim konsulacie – można to zrobić telefonicznie, wysyłając maila lub dokonać rejestracji online na specjalnym formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej konsulatu.

Nie ma jeszcze wyznaczonych lokali wyborczych. Ich lista zostanie opublikowana do końca miesiąca i wtedy też zostanie uruchomiona rejestracja, jak tłumaczy Karolina Woźniak.

Im więcej osób zagłosuje, tym więcej mandatów dostaje dany okręg wyborczy.

Warto wspierać Polskę i warto wspierać demokrację – głosujemy 8 czerwca!

Źródło: informacja własna
Foto: istock/olrat/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu