Połącz się z nami

News USA

Wydobyto zwłoki dwóch ofiar katastrofalnego zawalenia mostu w Baltimore

Opublikowano

dnia

W środę podczas przeszukiwania wody z rzeki Patapsco wyłowiono ciała dwóch osób, które wpadły do niej po wtorkowej katastrofie zawalenia się Francis Scott Key Bridge w Baltimore. Poszukiwania zwłok czterech dodatkowych osób, które znajdowały się na obiekcie, zostały wstrzymane.

O wypadku, w czasie którego ogromny statek towarowy wbił się w filar mostu długości 2,6 mili, pisaliśmy wczoraj. Ogromna stalowa konstrukcja rozpadła się wrzucając samochody i ludzi znajdujących się na moście do lodowatej wody poniżej.

Dwie zmarłe osoby wydobyte z rzeki to mężczyźni, 35 i 26-latek, którzy zostali uwięzieni w czerwonym pickupie, który był w środkowej części zawalonego mostu.

Co wiemy o katastrofie, której zdjęcia obiegły cały świat?

Dlaczego most się zawalił?

Urzędnicy podali, że krótko przed godziną 1:30AM we wtorek kontenerowiec Dali pływający pod banderą Singapuru uderzył w jeden z filarów 47-letniego mostu. Na pokładzie statku towarowego znajdowało się 21 członków załogi i dwóch pilotów.

Statek mający około 984 stóp długości i 57 stóp szerokości, opuszczał port w Baltimore z prędkością 8 węzłów, czyli 9,2 mph. W chwili katastrofy Dali ważył 95 000 ton brutto, czyli 213 milionów funtów. Został wyczarterowany do przewozu ładunków przez duńskiego giganta żeglugowego Maersk.

Kilka minut przed uderzeniem w most statek utracił moc silnika i energię elektryczną. Zamiast przepłynąć pod środkiem mostu, gdzie prześwit był największy, statek dryfował i uderzył w filar.

Francis Scott Key Bridge jest jednym z 17 468 mostów, w których doszło do załamania w USA spośród 615 000 ogółem, według Federalnej Administracji Autostrad. Most był w dobrym stanie a jego ostatnia kontrola pod kątem występowania pęknięć miała miejsce w maju 2023 r.

Kim są ofiary?

Kiedy most się zawalił, na moście pracowało 8 robotników, którzy wypełniali dziury w nawierzchni. Dwóch z nich przeżyło.

Ciała wyłowione w środę tuż przed godziną 10:00AM, zidentyfikowano jako 35-letniego Alejandro Hernandeza Fuentesa z Meksyku i 26-letniego Dorliana Roniala Castillo Cabrerę z Gwatemali.

Po całodniowych poszukiwaniach we wtorek wieczorem władze odwołały akcję ratunkową. Przetrwanie w lodowatej wodzie głębokiej na 50 stóp po kilku godzinach było praktycznie niemożliwe, a poruszanie się w ciemnej wodzie wśród ostrych gruzów powstałych po katastrofie było dla nurków zbyt niebezpieczne.

Ofiarami są imigranci z Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Zostali zidentyfikowani jako:

  • Miguel Luna, ojciec trójki dzieci, pochodzący z Salwadoru, który mieszka w Maryland od ponad 19 lat
  • Maynor Yassir Suazo Sandoval, 38-latek pochodzący z Hondurasu, ale od 18 lat mieszkający w USA, ojciec dwójki dzieci – 18-letniego syna i 5-letniej córki.
  • Dorlian Ronial Castillo Cabrera 26-latek pochodzący z San Luis w Petén w Gwatemali
  • 35-latek z Camotán w Chiquimula w Gwatemali
  • Alejandro Hernandez Fuentes, 35-latek z Meksyku
  • niezidentyfikowany obywatel Meksyku

Nikt na pokładzie statku Dali nie odniósł obrażeń.

Jak niebezpieczna jest woda?

Rzeka Patapsco pod mostem Key Bridge była pełna niebezpieczeństw – zarówno dla pracowników budowlanych, którzy w niej zniknęli, jak i dla ekip ratowniczych, które próbowały ich ratować. We wtorek rano, temperatura powierzchni wody w rzece Patapsco wynosiła około 47 stopni.

Narodowa Służba Meteorologiczna twierdzi, że długotrwałe narażenie na działanie wody o temperaturze poniżej 55 stopni może być śmiertelne. Według Uniwersytetu w Minnesocie pływacy mogą przetrwać w wodzie o temperaturze od 40 do 50 stopni przez około 30 do 60 minut.

Im głębiej tym robi się zimniej i ciemniej, co sprawia, że praca nurków jest bardziej niebezpieczna. Są też ostre odłamki powstałe po katastrofie, które mogą nie być widoczne pod wodą. W każdej chwili mogą spaść kolejne niestabilne fragmenty mostu lub statku.

Czy istnieje zagrożenie dla lokalnej ludności?

Jennifer Homendy, przewodnicząca Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB, powiedziała w środę, że zidentyfikowano 56 kontenerów z materiałami niebezpiecznymi na rozbitym statku.

„To 764 tony materiałów niebezpiecznych — głównie substancji żrących, łatwopalnych i różnych innych materiałów niebezpiecznych klasy dziewiątej, do których zaliczają się akumulatory litowo-jonowe” – przekazała Homendy na konferencji prasowej. Niektóre kontenery z substancjami niebezpiecznymi zostały uszkodzone.

Wiceadministrator Straży Przybrzeżnej, Peter Gautier, powiedział w środę, że nie ma zagrożenia dla ludności. Z 4700 kontenerów towarowych znajdujących się na statku tylko dwa wypadły za burtę i żaden z nich nie zawierał materiałów niebezpiecznych.

W pobliżu miejsca katastrofy nie ma ujęć wody pitnej, które mogłyby pogorszyć jakość wody pitnej, poinformował rzecznik Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, Shaun Eagan.

Dochodzenie w sprawie wypadku, które prowadzi Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB, może potrwać od roku do dwóch lat. NTSB spróbuje ustalić, co wydarzyło się na pokładzie statku Dali, a także przyjrzy się konstrukcji samego mostu.

Według Homendy wstępny raport powinien być dostępny w ciągu dwóch do czterech tygodni.

Służby zabezpieczyły rejestrator danych statku, aby pomóc śledczym w opracowaniu harmonogramu wydarzeń poprzedzających katastrofę. Agencja otrzymała dane ze statku pochodzące z sześciu godzin podróży.

Członkowie NTSB przesłuchują także członków załogi statku. W środę przesłuchano kapitana statku, jego oficera, głównego inżyniera i innego inżyniera, a przesłuchanie obu pilotów odbędzie się w czwartek.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Izrael zaatakował Iran. Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podają źródła, Izrael rozpoczął w piątek atak na irańską ziemię, w ramach ostatnich starć między dwoma odwiecznymi wrogami. Region Bliskiego Wschodu może zostać objęty jeszcze większym konfliktem zbrojnym.

Irańskie media doniosły o eksplozjach, ale irański urzędnik poinformował, że były one spowodowane przez systemy obrony powietrznej. Media państwowe podały, że zestrzelono trzy drony nad centralnym miastem Isfahan.

W zeszły weekend Iran ostrzelał Izrael w bezprecedensowym ataku. Prawie cała broń została przechwycona przez Izrael i jego sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, poza granicami tego kraju. Informowaliśmy o tym 15 kwietnia.

Waszyngton i inne mocarstwa światowe naciskały na Izrael, aby nie reagował na atak Iranu, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny. Ostatnia eskalacja przemocy wywołała nalot na teren ambasady Iranu w Damaszku 1 kwietnia, za który obwiniano Izrael. Uderzenie to miało miejsce w kontekście wsparcia Iranu dla palestyńskiej grupy bojowników Hamasu, której atak na Izrael 7 października spowodował izraelską inwazję na Gazę.

Według wypowiedzi analityka dla państwowej telewizji, minidrony wystrzelone w piątek zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Isfahanie. Krótko po północy „na niebie nad Isfahanem zaobserwowano trzy drony. System obrony powietrznej włączył się i zniszczył te drony na niebie” – podała irańska telewizja państwowa.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegł Izrael przed piątkowym atakiem, że Teheran zapewni „ostrą odpowiedź” na każdy atak na jego terytorium.

Przedstawiciel Iranu powiedział w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael „musi zostać zmuszony do zaprzestania wszelkiego dalszego awanturnictwa wojskowego sprzecznego z naszymi interesami”, po tym jak sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się w „momencie największego zagrożenia”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że atak Izraela na Iran nie spowodował żadnych szkód w irańskich obiektach nuklearnych, co potwierdza irańskie doniesienia.

Teheran twierdzi, że jego prace nuklearne mają charakter pokojowy, ale Zachód uważa, że ich celem jest zbudowanie broni. Obiekt nuklearny w Natanz, będący centralnym elementem irańskiego programu wzbogacania uranu, znajduje się w prowincji Isfahan.

Według FlightRadar24 Iran zamknął po ataku swoje lotniska w Teheranie, Sziraz i Isfahanie. O godzinie 04:45 GMT lotniska i przestrzeń powietrzna zostały ponownie otwarte.

Według izraelskich danych izraelski atak na Gazę rozpoczął się po tym, jak islamiści Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób. Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło ponad 33 000 Palestyńczyków.

Grupy wspierane przez Iran zadeklarowały wsparcie dla Palestyńczyków, przeprowadzając ataki z Libanu, Jemenu i Iraku, budząc obawy, że konflikt w Gazie może przerodzić się w szerszą wojnę regionalną.

 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Uzbrojeni policjanci aresztowali ponad 100 osób solidarnych z Gazą na Uniwersytecie Columbia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowe popołudnie funkcjonariusze nowojorskiej policji w strojach bojowych dokonali dziesiątek aresztowań na Uniwersytecie Columbia, po tym, jak rektorka szkoły, Minouche Shafik, poprosiła o pomoc w usunięciu protestujących z propalestyńskiego obozowiska.

W liście wysłanym do nowojorskiej policji Minouche Shafik stwierdziła, że „obozowisko i związane z nim zakłócenia stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie” dla szkoły. „Z wielkim żalem prosimy NYPD o pomoc w usunięciu tych osób” – napisała rektorka uniwersytetu.

Wydawana przez uczniów gazeta szkolna „Columbia Spectator” doniosła, że w Obozie Solidarności z Gazą aresztowano „ponad 100 osób” około godziny 1:00PM.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Uniwersytetu Columbia Shafik stwierdziła, że zwrócenie się do policji o pomoc w oczyszczeniu obozowiska protestujących było „niezwykłym krokiem, ponieważ są to nadzwyczajne okoliczności”. „Dziś rano musiałam podjąć decyzję, która, miałam nadzieję, nigdy nie będzie konieczna” – napisała.

Organizatorami protestu i obozowiska byli aktywiści, którzy chcą, aby Uniwersytet Columbia wyzbył się firm działających w Izraelu. Protestujący chcą także zawieszenia broni w Gazie i utworzenia państwa palestyńskiego.

Do starcia w Columbii doszło dzień po tym, jak przywódcy uniwersytetu, w tym Minouche Shafik, zeznali w czasie przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie, że antysemityzm stanowi coraz większy problem.

Organizacja o nazwie Institute for Middle East Understanding poinformowała, że protesty na uniwersytecie będą kontynuowane.

„Pomimo gróźb Uniwersytetu, Obóz Solidarności z Gazą (Gaza Solidarity Encampment) pozostanie do czasu, aż Uniwersytet Columbia pozbędzie się wszystkich finansów, w tym funduszy, od korporacji czerpiących zyski z izraelskiego apartheidu” – oświadczyła grupa.

Tymczasem córka demokratycznej Kongresmenki Ilhan Ohmar została w czwartek zawieszona w Barnard College za udział w proteście na Uniwersytecie Columbia.

„Ci z nas w Obozie Solidarności z Gazą nie damy się zastraszyć” – napisała w mediach społecznościowych 21-letnia Isra Hirsi. „Będziemy niezłomni, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione”.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu