Polonia Amerykańska
Konkurs “Być Polakiem”: Na polonijną młodzież czekają nagrody

Przypominamy o XV jubileuszowej edycji Konkursu „Być Polakiem”- ostateczny termin przesyłania prac to 18 marca. Zachęcajcie dzieci i młodzież, by wzięli udział, zawalczyli o nagrody, a przede wszystkim by dowiedzieli się czegoś nowego o Ojczyźnie i zastanowili sią jak to jest być Polakiem.
List organizatorów konkursu:
“Witajcie: Rodzice, Nauczyciele, Działacze Polonijni, Uczniowie i Studenci. Rozpoczynamy XV, jubileuszową edycję konkursu „Być Polakiem” i chcemy, jak co roku, zaprosić do udziału w niej przedszkolaków, uczniów, ale również studentów.
Temat przewidziany dla grup literackich i filmowej, jest w tym roku szczególny, bo będziecie odkrywcami mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii, a nawet sensacyjnym charakterze. To nie jest proste zadanie, ale Jubileusz ma swoje prawa.
Prosimy więc rodziców i nauczycieli, by gotowi byli wspierać i motywować młodzież podczas przygotowywania pracy konkursowej. Novum tegorocznej edycji jest też skład jury, wzbogacony o uczestników konkursu z poprzednich lat.
Nie może być inaczej, bo spotkali się w listopadzie 2023 r. w Warszawie na konferencji „Polonia 2.0”, na którą zostali zaproszeni i postanowili stworzyć Fun Club konkursu „Być Polakiem”, wspierający organizatorów konkursu i jego przebieg. Cóż można dodać, młodzi Polacy podbijają świat!
Oto tematy XV jubileuszowej edycji:
Grupa I (6 – 9 lat) – prace plastyczne
„Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym”.
DLA GRUP II, III, IV i V – TEN SAM TEMAT:
Grupy: II (10-13 lat), III (14-16 lat), IV (17-22 lata) – prace literackie
Grupa V (10 – 22 lata) – w podgrupach 9-15 lat i 16-22 lata – prace filmowe
„Opisz lub nagraj film o mniej znanym wydarzeniu: historycznym, kulturalnym, naukowym, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia ”.
Podpowiadamy kilka tematów, ale z pewnością sami znajdziecie wiele innych, jeszcze ciekawszych:
- Uczta u Wierzynka, wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i książąt Europy.
- Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.
- Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r., demokracja to nasza specjalność.
- Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r. – wzór dla całej Europy.
- „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r.
- Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim, ale też żonie Helenie i jej lalkach 1918 r.
- Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo 1932 i w 1938 r.
- Odkryli wąwóz Colca w 1981 r, zostali bohaterami narodowymi Peru.
Jak widzicie możliwości są ogromne. Szukajcie ciekawych tematów i oryginalnie je przedstawcie. Czekamy z zapartym tchem na wasze prace.
Grupa VI nauczycielska:
„ Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych”
Do zobaczenia na Gali!
KALENDARIUM XV EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”
18.03.2024 r. – OSTATECZNY TERMIN PRZESYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH
Uwaga: dzieci i młodzież urodzeni przed 18.03 w konkretnym roku – traktowani są jako „STARSI”, piszą w starszej kategorii wiekowej. Urodzeni po 18.03 –powinni pisać w MŁODSZEJ grupie.
19-21.04.2024 r. – OBRADY JURY W WARSZAWIE
30.04.2024 r. – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU (na stronie www.bycpolakiem.pl)
31.07.2024 r. – GALA XV, JUBILEUSZOWEJ EDYCJI KONKURSU
04-06.10.2024 r. – INAUGURACJA XVI EDYCJI KONKURSU W HADZE, HOLANDIA”
W ubiegłym roku uczestniczyło w Konkursie prawie 1.300 uczestników z 43 krajów świata, we wszystkich poprzednich edycjach – prawie 15.000 dzieci i młodzieży.
Informacje o konkursie dostępne są także na stronie internetowej “Być Polakiem”.
Foto: Być Polakiem, Polish Parade
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Wisloka Chicago
Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.
To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.
Dlaczego warto?
Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!
W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:
- 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
- Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
- Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
- Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
- Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
- Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
- Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
- Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
- Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.
Szansa na więcej!
Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!
Piłka, pasja, rozwój
Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.
Zapisz swoje dziecko już dziś!
Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.
Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.
Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).
Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie