Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Sympozjum poświęcone historii Polonii odbędzie w Chicago History Museum

Opublikowano

dnia

Muzeum Historii Chicago zaprasza na ekscytujące sympozjum poświęcone polskiej historii w Wietrznym Mieście. Bezpłatne wydarzenie, prezentowane we współpracy z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Historycznym i Muzeum Polskim w Ameryce, odbędzie się 16 marca. Wymagana jest rejestracja.

HARMONOGRAM

II piętro, Morse Genius Chicago Room

10:00AM – 10:15AM – Powitanie

 • dr Peter T. Alter, Gary T. Johnson Główny historyk i dyrektor Centrum Historii Mówionej Studs Terkel, Muzeum Historii w Chicago
 • dr Paweł Zyzak, Konsul Generalny RP w Chicago

10:15AM – 11:00AM – Dyskusja o wystawie | Back Home: Polish Chicago

Peter T. Alter

 • Rebekah Coffman, kustosz ds. religii i historii społeczności, Muzeum Historii Chicago
 • Doktor Dominic A. Pacyga, emerytowany profesor historii, Columbia College w Chicago i stowarzyszony członek wydziału, Wydział Historii, Uniwersytet Illinois w Chicago

11:00AM – 11:30AM – Dyskusja o książce | Footprints of Polonia

 • Ewa E. Barczyk, emerytowana rektorka i dyrektor bibliotek Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee oraz autorka książki „Footprints of Polonia: Polish Historical Sites Across North America”

11:30AM – Warsztaty Wycinanki

 • Grażyna Bazylewski, nauczycielka

11:30AM – Oglądanie Galerii | Back Home: Polish Chicago

 • Joanna Bak, asystentka edukacyjna, Muzeum Historii Chicago
 • Rebekah Coffman

12:30PM – 1:30PM – Występ | Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik

I piętro, Teatr Roberta R. McCormicka

1:30PM – 2:30PM – Dyskusja panelowa | Polonia Miejska Środkowego-Zachodu

 • Przewodniczący: dr James S. Pula, emerytowany profesor historii, Purdue University Northwest
 • Chicago: dr Mary Erdmans, profesor socjologii, dyrektor studiów licencjackich z socjologii, Case Western Reserve University
 • Milwaukee: Susan Gibson Mikoś, autorka książki „Poles in Wisconsin”.
 • Detroit: dr Karen Majewski, pierwsza wiceprezes i przyszła prezes Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

2:45PM–4:00PM – Dyskusja panelowa | Dorastanie jako Polak w Chicago

 • Przewodniczący: Dominik A. Pacyga
 • Mark S. Dobrzycki, spiker i organizator parady z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Chicago (19 lat, 1992–2010)
 • Emily Helfeld-Grutz, współwłaścicielka Delikatesów Helfeld’s
 • Marlena Magon
 • Daniel Pogorzelski, współautor „Avondale and Chicago’s Polish Village”
 • Kamila Russ
 • Monika Sołtys 

Źródło: Chicago History Museum
Foto: Chicago History Museum, Polish Parade

Polonia Amerykańska

XIX Parada Papieska klubu Sokół Riders. Szykujcie motocykle na 28 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Sokół Riders zaprasza wszystkich na XIX Paradę Papieską, która odbędzie się 28 kwietnia. Motocykliści przejadą razem do kościoła Św. Heleny.

XIX Parada Papieska rozpocznie się zbiórką uczestników o godzinie 8.30 AM w Parku przy Irving Park i Cumberland Ave. Wyjazd jest zaplanowany na godzinę  9:15 AM. Uroczysty przejazd zakończy się w Kościele św. Heleny, gdzie motocykliści będą uczestniczyć we Mszy Św. o godzinie 10.30AM.

Przed nabożeństwem zaplanowano poczęstunek. Obecne będą Food Trucki.

Sokół Riders, polski klub motocyklowy w Chicago kończy w tym roku 27 lat – został założony przez Magdalenę Huk-Dziką w 1997 roku i jest najstarszym motocyklowym klubem polonijnym.

Od samego początku jego członkowie dbają o dobre imię zarówno motocyklistów, jak i Polaków. Jednym z warunków przyjęcia do szeregów Sokół Riders jest dobra znajomość języka polskiego.

Poza organizowaniem wspólnych wypadów motocyklowych, członkowie klubu angażują się w wystawy, wernisaże, spotkania poetyckie. Biorą także udział w wielu charytatywnych imprezach, mających na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci.

 

Źródło: Sokół Riders, Autokult, Dziennik Związkowy
Foto: Sokół Riders
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Po Paradzie 3-go Maja odbędzie się spotkanie z ministrem Macierewiczem

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonia For Poland i Klub Gazety Polskiej Chicago serdecznie zapraszają Polonię chicagowską na spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem, 4 maja wieczorem, po Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja.

Minister Antoni Macierewicz przyjeżdża do Chicago by wziąć udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja i zobaczyć po raz pierwszy na własne oczy wydarzenie, które uważane jest za największą na świecie manifestację polskości.

Spotkanie z ministrem Macierewiczem odbędzie się po Mszy Św. o godzinie 8.00PM, czyli około 8.30PM w sali parafialnej przy kościele Św. Ferdynanda.

Polonia For Poland będzie występowała w tym roku na rydwanie wspólnie z rodziną Radia Maryja oraz członkami i sympatykami Klubu Gazety Polskiej w Chicago.

Antoni Macierewicz był działaczem opozycji demokratycznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1968–1989, współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.

W latach 1991–1993, 1997–2005 i od 2007 poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII, VIII, IX i X kadencji, w latach 1991–1992 minister spraw wewnętrznych, w 2006 i w 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w latach 2006–2007 szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, od 2013 wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2015–2018 minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz jest Marszałkiem Seniorem Sejmu RP IX kadencji i Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

XV Rajd Gwiaździsty: Motocykliści rozpoczną sezon poświęceniem maszyn w Merrillville

Opublikowano

dnia

Autor:

Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość SRKPiT USA zaprasza kluby motocyklowe, motocyklistów niezrzeszonych i sympatyków na rozpoczęcie sezonu 2024 do Merrillville w Indianie. 5 maja odbędzie się XV Rajd Gwiaździsty imienia Marka Kawczyńskiego.

W trakcie wydarzenia odbędzie się Mszę święta, poświęcenie motocykli oraz wspólne biesiadowanie przy posiłku. Msza św. rozpocznie się o godzinie 12.00PM. Gospodarzem wydarzenia są Ojcowie Salwatorianie z Sanktuarium Matki Bożej z Częstochowy w Merrillville.

Informacje na temat wydarzenia można uzyskać pod numerami tel. 847 212 1525 oraz 773 592 9818.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 roku, po pierwszym Rajdzie. Jest ono organizatorem Rajdu, ale jednocześnie stało się ważnym partnerem w niesieniu pamięci i prawdy historycznej. Patronuje różnorodnym inicjatywom podejmowanym przez szkoły i środowiska lokalne w celu upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński stał się inspiracją do organizowania innych rajdów historycznych związanych z Polską i Polakami, także poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych działa Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość SRKPiT.

Marek Kawczyński urodził się pod Sulejowem i przeprowadził do Chicago. Jak wspomina jego brat, Jacek:

„Tutaj skończył studia i pracował jako główny księgowy w kilku firmach. Następnie został przedsiębiorcą. Obok rodziny i pracy jego wielką pasją były motocykle. Marek wspomagał moje wszystkie inicjatywy. Z braku czasu nie uczestniczył we wszystkich spotkaniach, lecz gdy zachodziła potrzeba, zawsze mogliśmy na niego liczyć. Mój brat wraz ze mną należał do klubu motocyklowego „Sokół”, a następnie był skarbnikiem w Stowarzyszeniu Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość. Marek był wielkim, mądrym i dobrym człowiekiem, a przy okazji zawsze skromnym i chętnie pomagającym bliźnim. Mój brat był patriotą z krwi i kości. Prawdziwym Polakiem. Wiem, że jest z nami i patronuje nam, przemierzając niebieskie szlaki. Dlatego też postanowiliśmy nazwać nasz zlot jego imieniem.”

Marek Kawczyński zmarł 17 września 2012 roku.

 

Źródło: SRKPiT USA, Nasz Dziennik
Foto: SRKPiT USA
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu