Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Niewidzące dzieci z Lasek dostały pomoc dzięki Waszym otwartym sercom. Dziękujemy!

Opublikowano

dnia

Dr Błażej Łojewski przekazał gorące podziękowania za wsparcie przekazane na rzecz niewidomych dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach pod Warszawą.

W czasie ósmego charytatywnego wernisażu dr Błażeja Łojewskiego, który odbył się 4 lutego w Dwell Studio, udało się zebrać kwotę 3 826 dolarów. Po dołożeniu do 20 tys. złotych, 5 057,90 dolarów zostało przelanych na konto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach, jak przekazał dr Łojewski.

„Do całości wpłat trzeba dodać 1500 dolarów wpłacone przed Bożym Narodzeniem i bezpośrednie wpłaty ze Stanów osób zachęconych naszą akcją. Niestety dokładnej sumy darów nie da się ustalić ze względu na sposób dokumentacji wpłat przez Bank Polski, który pozwalał tylko na wpłaty w złotówkach i bez dokumentacji kraju pochodzenia”, przekazał chicagowski ambasador polskiej placówki.

„Dziękuję w imieniu swoim i Lasek, dziękuję za dobrą zabawę i nowe kontakty, do zobaczenia za rok” dodał dr Błażej Łojewski.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Izabelinem to jedyne takie miejsce, zajmujące się edukacją niewidzących dzieci. Został założony przez św. Elżbietę Czacką, pochodzącą z Ukrainy, która w 1911 r. ufundowała Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek prowadzi także filie placówki na Ukrainie, m.in. w Żytomierzu. W ośrodku działa szkoła podstawowa, średnia i szkoły zawodowe. Dzieci rozwijają swoje talenty, także muzyczne, ale przede wszystkim uczą się bycia samodzielnymi.

Wszystkich, którzy chcą i mogą wspierać Ośrodek w Laskach, serdecznie zachęcamy do regularnej pomocy, w miarę swoich możliwości. Wchodząc na stronę internetową https://www.laski.edu.pl można przeczytać na co obecnie zbierane są fundusze i przekazać swoją darowiznę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach

 

Polonia Amerykańska

Zobacz filmy wybitnego dokumentalisty Pawła Wysoczańskiego w ten weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy, w dniach 6-7 grudnia w Chicago będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – weekend z wybitnym polskim dokumentalistą Pawłem Wysoczańskim. Niezwykłe połączenie muzyki i filmu przeniesie widzów w świat wielkich osobowości – Ludwika Hirszfelda oraz Jerzego Kukuczki.

DZIEŃ PIERWSZY: PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024, godz. 7:00PM
KONCERT: Grażyna Auguścik Group – „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy”
POKAZ FILMU: „Mensch” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Ludwiku Hirszfeldzie (2024)

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy.

Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki. Po prezentacji filmu rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim. Panel dyskusyjny poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś.

BILETY: $45, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

DZIEŃ DRUGI: SOBOTA, 7 GRUDNIA 2024, godz. 6:00PM
POKAZ FILMU: „Jurek” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Jerzym Kukuczce, legendarnym himalaiście (2014)

Jerzy Kukuczka – wybitny polski himalaista, alpinista i taternik. Jako drugi po Reinholdzie Messnerze człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Niebywale silny psychicznie, wytrwały w dążeniu do celu Ślązak osiągnął to wszystko dzięki swojemu uporowi. Film opisuje jego wspinaczkę, zarówno w górach, jak i w życiu codziennym, kreśląc tym samym portret środowiska himalaistów lat 80-tych ubiegłego wieku.

Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki – lekarz himalajski i przyjaciel Jerzego Kukuczki. Po seansie rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

BILETY: $20, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

 

Źródło: polishconsulate
Foto: polish docs
Czytaj dalej

News Chicago

Chopin Theatre zaprasza na spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago”

Opublikowano

dnia

Autor:

Poznaj historię chicagowskiego dziennikarza o polskim pochodzeniu, Mike’a Royko. Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago”, który miał swoją premierę we wrześniu tego roku, będzie grany w Chopin Theatre do 22 grudnia. Przedstawienie odbywają się od czwartku do niedzieli.

„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi. Spektakl opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.

Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.

W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa.

Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.

„Royko: The Toughest Man In Chicago” będzie grany do 22 grudnia w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St, Chicago. Spektakl jest przeznaczony dla osób od 17-tego roku życia i trwa 2 godziny i 20 minut z jedną przerwą.

Więcej informacji można uzyskać pod nr. telefonu 847-920-7714 lub email: toughestmaninchicago@gmail.com.

Bilety w cenie 60 USD, dostępne są na royko.brownpapertickets.com. Dla grup przewidziane są zniżki.

Źródło: informacja własna
Foto: Royko: The Toughest Man In Chicago

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Komunikat: Chicagowska Orkiestra robi przystanek zapraszając do wspierania WOŚP on-line

Opublikowano

dnia

Autor:

Po 32. latach organizacji w Chicago Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłasza przerwę. W związku z odmową przez zarząd Fundacji w Warszawie rejestracji sztabu w Chicago uprzejmie informujemy, iż w roku 2025 Finał Orkiestry nie odbędzie się w Chicago.

„32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2024 zorganizowany został jako wspólny impuls grona wolontariuszy orkiestry z lat ubiegłych po tym jak ówczesny sztab opublikował podobny do tego komunikat po terminie rejestracji sztabu.

Organizacja “na szybko” Finału w jednym z największych skupisk Polonii na świecie w roku 2024 przy współpracy ze sztabem Nowy Jork/ New Jersey niosły za sobą konieczność praktycznych rozwiązań logistycznych, a te z kolei konsekwencje, z którymi przychodzi nam mierzyć się w tym roku.

Jesteśmy dumni, że w zeszłym roku udało nam się przeprowadzić kwestę, w której uczestniczyć mógł każdy.

Chicagowski 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się niezwykłym sukcesem na konto WOŚP z Chicago wpłynęła deklarowana suma 106,724.35 dolarów, która to została wysłana dzięki uprzejmości Fundacji Kopernikowskiej, rozliczona w ramach sztabu New Jork/New Jersey oraz przyjęta i zaksięgowana przez Zarząd Fundacji w Warszawie.

Niestety, z powodu procedur fundacji, nasz “hybrydowy” i doraźny sztab zorganizował zbyt duże przedsięwzięcie na zezwolenie, które otrzymaliśmy z Warszawy.

Stąd, w konsekwencji, odmówiono nam rejestracji sztabu w Chicago w 2025 roku.

Gorąco zachęcamy Państwa do wspierania fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i rejestrowania e-skarbonek a także przesyłania swych datków za pomocą usługi PayPal bezpośrednio na konto Fundacji. Wszystkie informacje dostępne są na stronie wosp.org.pl

Hasłem tegorocznego 33. Finału jest Bezpieczeństwo i Zdrowie Dzieci a fundusze przekazane zostaną na onkologię i hematologię dziecięcą.

Pozostaje nam ubolewać, iż z Chicago na ratowanie życia polskich dzieci nie wpłynie w tym roku szacowane pól miliona polskich złotych (ub. rok), które z pewnością uratowałoby kilka istnień.

Mamy również nadzieje, że rok przerwy w orkiestrowaniu w Chicago sprawi, iż ci, którzy co roku wspierają akcje powrócą w 2026 ze zdwojonym entuzjazmem, a na osoby nieprzychylne najdzie odrobina refleksji związana z prawdziwym celem akcji – bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi a także braterstwa artystów dzielących się swym talentem z innymi.

Jak mawia Jurek Owsiak, Orkiestra gra do końca świata i o jeden dzień dłużej, a Chicago gra od samego początku oraz grać będzie w latach kolejnych. W polskim Chicago istnieje prężne grono wolontariuszy, darczyńców, artystów, mecenasów i sponsorów, których otwarte serca pchają do przodu inicjatywę Owsiaka.

Tymczasem 26 stycznia 2025 wirtualnie orkiestrujmy pomimo braku wolontariuszy i puszek w szkołach, sklepach i instytucjach pokazując, iż tymczasowe przeciwności nie są w stanie zatrzymać akcji, która od ponad trzech dekad jest symbolem Polski i polonii pomocnej, życzliwej, uśmiechniętej oraz otwartej.”


Sergiusz „Sergio” Zgrzebski
Cell: 630-935-6135
https://www.facebook.com/sergiuszz
https://www.linkedin.com/in/sergiuszzgrzebski

 

Foto: YouTube, WOSP Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu