Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Świętujemy pamięć Żołnierzy Wyklętych w Chicago biegiem “Tropem Wilczym”

Opublikowano

dnia

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji już po raz dziewiąty odbędzie się bieg „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych“.

Zaproszenie do wzięcia udziału w tym wydarzeniu od Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Koło Chicago:

“Zapraszamy do uczczenia Żołnierzy Wyklętych poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych“

Bieg odbędzie się w sobotę, 2 marca o godz. 9.30 w Shabbona Park w Chicago. Adres: 6935 W. Addison St., Chicago, IL 60634 (w pobliżu parafii Św. Pryscylli).

Rejestracji szkoły można dokonać najpóźniej do 28 lutego. Zgłoszenie uwzględniające liczbę uczestników z danej szkoły należy wysłać na e-mail: nszchicago@gmail.com. Następnie organizatorzy wyślą waiver, który należy wydrukować, wypełnić i w dniu Biegu dostarczyć organizatorom.

Indywidualni uczestnicy rejestrują się w dniu Biegu. Wpisowe wynosi $15 od osoby (opłata tylko gotówką).

Każdy z uczestników w dniu Biegu otrzyma pakiet startowy:

  • koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego
  • pamiątkowy medal

Plan uroczystości:

  • Bieg Pamięci
  • Apel Poległych
  • projekcja filmu (w sali parafialnej kościoła Św. Pryscylli)
  • prezentacja wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w Chicago po raz dziewiąty. Trasa ma dystans 1963 m. – symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Laluś”.

W 2011 r., dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bieg w Chicago odbędzie się w ramach obchodów tego święta.

Ideą projektu jest oddanie hołdu i popularyzacja wiedzy na temat Bohaterów Narodowych – żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego walczących w latach 1944–1963 o niepodległość Polski.

Dyrektorów i nauczycieli zainteresowanych zgłoszeniem swojej szkoły prosimy o kontakt z organizatorami.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago
Kontakt: Arkadiusz Cimoch tel.: (773) 817-4722 e-mail: nszchicago@gmail.com

 

Foto:  nszchicago

Polonia Amerykańska

Od dzisiaj Polonia może rejestrować się do II tury Prezydenckich Wyborów w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

wybory polska urna głosowanie

Już od wtorku 20 maja można się rejestrować na drugą turę Wyborów Prezydenta RP. Można to zrobić online, listownie lub osobiście w Konsulacie generalnym RP w Chicago, a także w siedzibie Radia Maryja przy 6965 W. Belmont, Chicago, codziennie od 10.00 AM. Osoby, które się zarejestrowały na pierwszą turę nie muszą się ponownie rejestrować. Rejestracja dla osób, które dotychczas tego nie zrobiły, a mają ważne paszporty będzie trwała przez jeden tydzień, tj. do wtorku, 27 maja b.r.

Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Chicago:

Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zachęca do jak najszybszego zapisywania się do spisu wyborców i nie czekanie do ostatnich dni!

PONOWNE GŁOSOWANIE W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago informuje

Ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – druga tura – na terenie USA odbędzie się w sobotę 31 maja 2025 r. w godzinach 7:00 – 21:00 (7 am – 9 pm) czasu lokalnego właściwego dla każdej z obwodowych komisji wyborczych.

Głosowanie w drugiej turze przeprowadzone będzie w tych samych obwodach głosowania i w tych samych lokalach wyborczych, w który przeprowadzona była pierwsza tura wyborów.

Na terenie okręgu konsularnego KG RP w Chicago utworzono 20 obwodowych komisji wyborczych.

Listę obwodowych komisji wyborczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/obwodowe-komisje-wyborcze-okw-w-usa

wybory prezydenckie polska

REJESTRACJA DO GŁOSOWANIA PRZEZ STRONĘ eWybory

Osoby, które były zapisane na pierwszą turę głosowania w dniu 17 maja, nie muszą rejestrować się ponownie i głosują w tych samych lokalach wyborczych, o ile nie zamierzają zmienić miejsca głosowania ze względu np. na planowaną w tym terminie podróż.

Osoby, które nie były zarejestrowane do głosowania za granicą w I turze wyborów, lub wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w innym miejscu za granicą, będą mogły zarejestrować się samodzielnie na stronie https://ewybory.msz.gov.pl lub na tej stronie będą mogły dokonać zmiany swojego obwodu głosowania z pierwszej tury.

Rejestracja w tym trybie lub zmiana miejsca głosowania możliwa będzie do dnia 27 maja 2025 r. do godz. 23.59 czasu lokalnego.

Rejestracja w tym trybie lub zmian osoby, które pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania przed dniem 18 maja 2025 r., otrzymały dwa zaświadczenia i mogą z zaświadczeniem uprawniającym do głosowania w dniu ponownego głosowania oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą.

wybory prezydenckie polska

Konsulat Generalny RP w Chicago przypomina, że rejestrując się na stronie www.eWybory.msz.gov.pl nie można posłużyć się tym samym adresem e-mail lub numerem telefonu, którym posłużył się przy rejestracji inny wyborca! W takiej sytuacji zarejestrowany do wyborów został/zostanie tylko pierwszy wyborca, który użył/użyje tego adresu email lub numeru telefonu – pozostałe osoby nie zostały/nie zostaną zarejestrowane!

Sytuacje takie występowały najczęściej w przypadku członków tej samej rodziny.

Informujemy również, że system eWybory wysyła dwa powiadomienia. Pierwsze powiadomienie informuje tylko o tym, że wniosek został wprowadzony do systemu. Nie jest to jednak potwierdzenie, że wniosek o rejestrację wyborcy został zaakceptowany i że wyborca został dopisany do spisu wyborców.

wybory prezydenckie polska

O ostatecznej akceptacji wniosku informuje dopiero kolejna wiadomość z systemu eWybory.

Jeśli zatem nie otrzymali/nie otrzymają Państwo informacji o tym, że Państwa wniosek został zaakceptowany oznacza to, że nie zostali Państwo dopisani do spisu wyborców.

Status rejestracji do wyborów mogą Państwo sprawdzić na stronie eWybory (zakładka na dole strony „Sprawdź status rejestracji”)

W przypadku nieotrzymania z systemu eWybory potwierdzenia o tym, że Państwa wniosek został zaakceptowany, prosimy o niezwłoczne przesłanie zgłoszenia do Konsulatu w sposób opisany poniżej (przypominamy, że zgłoszenie takie musi wpłynąć do Konsulatu najpóźniej do dnia 27 maja 2025 roku do godziny 23:59)

wybory prezydenckie polska

Rejestracja do drugiej tury za pośrednictwem aplikacji eWyboryhttps://ewybory.msz.gov.pl zostanie uruchomiona w najbliższych dniach, o czym Konsulat poinformuje w odrębnym komunikacie.

REJESTRACJA W KONSULACIE GENERALNYM RP W CHICAGO

Istnieje także możliwość dokonania rejestracji lub zmiany miejsca głosowania za pośrednictwem Konsulatu. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, opatrzony własnoręcznym podpisem.

Wniosek można złożyć:

  • osobiście w urzędzie konsularnym lub
  • wysłać pocztą na adres: 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610 lub
  • przesłać skan lub zdjęcie wniosku na adres: chicago.legal@msz.gov.pl

Wniosek musi dotrzeć do Konsulatu najpóźniej do dnia 27 maja 2025 r. do godziny 23:59

wybory prezydenckie polska

Wnioski złożone po tym terminie nie będą mogły zostać uwzględnione i taka osoba nie zostanie dopisana do spisu wyborców

Wzór wniosku o dopisanie do spisu wyborców znajdą Państwo na dole strony w dziale „Materiały”.

GŁOSOWANIE W DRUGIEJ TURZE W POLSCE

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA

Osoby, które w dniu ponownego głosowania będą chciały zagłosować w Polsce, muszą złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy o dopisanie ich do spisu wyborców albo – jeżeli posiadają profil zaufany, podpis osobisty albo kwalifikowany podpis elektroniczny – mogą zmienić obwód głosowania na obwód głosowania w Polsce online, przez ePUAP.

wybory prezydenckie polska

Osoby, które wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w innym miejscu za granicą, jak i osoby, które wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w Polsce, mogą wnioskować do konsula lub w urzędzie gminy w Polsce o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wydanie przez konsula zaświadczenia możliwe jest do dnia 29 maja 2025 r. do północy czasu polskiego.

Oznacza to, że wniosek musi trafić do Konsulatu z odpowiednim wyprzedzeniem, aby możliwe było przygotowanie zaświadczenia i wydanie go obywatelowi przed tym terminem.

Osoby, które już pobrały zaświadczenia o prawie do głosowania przed dniem 18 maja 2025 r., otrzymały dwa zaświadczenia i mogą z zaświadczeniem uprawniającym do głosowania w dniu ponownego głosowania zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju albo za granicą.

wybory prezydenckie polska

Prosimy śledzić również informacje na stronie Polska w USA – Wybory Prezydenta RP za Granicą: https://www.gov.pl/web/usa/wybory-prezydenta-rp-2025-za-granica oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: https://wybory.gov.pl/prezydent2025/ 

 

Źródło: informacja własna, Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: istock/KangeStudio/andriano_cz/
Czytaj dalej

News USA

Przełom w sprawie poszukiwanej od 8 lat Polki – aresztowany został jej mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

NBC10 Filadelfia podaje, że uzyskało dokumenty sądowe, z których wynika, że aresztowany został mąż Polki, której zaginięcie zgłosił on sam w kwietniu 2017 roku.

60-letni Allen Gould, został aresztowany i oskarżony o morderstwo, zabójstwo kryminalne, znęcanie się nad zwłokami, fałszywe raporty, fałszowanie dokumentów, manipulowanie dowodami rzeczowymi i inne przestępstwa.

Według dokumentów sądowych, na które powołuje się stacja, Gould zgłosił zaginięcie Maciejewskiej 12 kwietnia 2017 r. Powiedział funkcjonariuszom, że widział ją dwa dni wcześniej, gdy wychodziła do pracy. Anna mieszkała w miejscowości Malvern w stanie Pennsylwania. Jechać miała do pracy, w kierunku West Chester.

Jak podaje NBC 10, z oświadczenia wynika, że gdy śledczy próbowali ustalić, co stało się z kobietą, odkryli, że jej życie „nagle się zatrzymało” 29 marca 2017 r. Ta nagła zmiana w jej zachowaniu doprowadziła śledczych do przekonania, że ​​nie zaginęła, ale została zamordowana. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pomimo lat poszukiwań.

Jak podaje stacja, powołując się na dokumenty sądowe, Gould jest oskarżony na zwlekanie ze zgłoszeniem tego, co się stało, niszczenie dowodów i pozbycie się ciała Maciejewskiej. Gould jest również oskarżony o udawanie Maciejewskiej poprzez używanie jej urządzeń elektronicznych do komunikowania się z rodziną i współpracownikami.

Gould pozostaje w więzieniu hrabstwa Chester bez możliwości wyjścia za kaucją. Jak podaje NBC 10, jego prawnik, Evan Kelly, wydał oświadczenie w imieniu swojego klienta w środę: “Po latach insynuacji pan Gould z niecierpliwością czeka na okazję, by oczyścić swoje imię w sądzie.”

O sprawie w Radio RAMPA informowaliśmy w kwietniu 2017 roku, kiedy trwała akcja szukania Pani Maciejewskiej.

Poszukiwana Anna Maciejewska – Polka zaginęła w Pennsylwanii 10 kwietnia

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polonia w USA głosowała w większej liczbie obwodów, ale z mniejszą frekwencją

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć liczba punktów wyborczych za oceanem wzrosła, to przy urnach pojawiło się mniej osób niż ostatnio. Czy to sygnał spadku zainteresowania sprawami kraju wśród Polonii?

W Stanach Zjednoczonych odbyło się głosowanie w 57 obwodach wyborczych, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Mimo zwiększonej liczby punktów do głosowania, frekwencja była niższa – wzięło w niej udział nieco ponad 43 tysiące osób, czyli o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej głosujących odnotowano w dwóch największych ośrodkach polonijnych – w Chicago i Nowym Jorku. W obu tych miastach do urn poszło po około 15 tysięcy wyborców.

Głosowanie od soboty do niedzieli rano

Polacy mieszkający w USA mogli oddać swój głos w sobotę od rana od 6.00AM. Ostatnie lokale wyborcze zamknęły się na zachodnim wybrzeżu – w takich miastach jak San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Phoenix i Las Vegas.

Pomimo większej liczby obwodów, niższa frekwencja była widoczna w wielu lokalizacjach. Przykładowo, w ambasadzie RP w Waszyngtonie głosowało około tysiąca osób – o 400 mniej niż podczas wyborów jesienią 2023 roku. Konsul Mikołaj Rychlik zapewnił, że cała procedura przebiegła bez problemów i zakłóceń.

Mniej ludzi przy urnach – przypadek czy początek trendu?

Spadek frekwencji może być jedynie chwilowym oddechem w aktywności obywatelskiej Polonii, ale może też zwiastować zmieniające się priorytety. Mimo że organizacja wyborów przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, pytanie o to, co powstrzymało tysiące Polaków od głosowania, pozostaje otwarte.

 

Foto: Polish Cultural Institute New York
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu