Połącz się z nami

News Chicago

Polonia dla polskich Żołnierzy Wyklętych: Bieg Pamięci 4 marca

Opublikowano

dnia

Już w najbliższą sobotę możemy uczcić pamięć o polskich bohaterach. W studiu Radia Deon Chicago Arkadiusz Cimoch, Przewodniczący Koła Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, zachęca do wzięcia udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pobiec może każdy, także całe rodziny, liczy się to, że będziemy razem.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodziliśmy 1 marca, w Chicago już po raz 8 wystartuje bieg „Tropem Wilczym — Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych“.

Bieg organizowany przez polską fundację „Tropem Wilczym” odbędzie się w sobotę, 4 marca o godz. 9.30AM w Shabbona Park w Chicago, przy 6935 W. Addison St., Chicago, IL 60634, (w pobliżu parafii Św. Priscylli).

„Praktycznie od samego początku włączyliśmy się w ten projekt” mówi Arkadiusz Cimoch. „Od wielu lat już uczestniczą w nim polonijne szkoły”, a wysoka frekwencja bardzo nas cieszy.

Uczestnicy wydarzenia oddają hołd i pielęgnują pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego, którzy walczyli w powstaniu antykomunistycznym po 1944 roku.

Temat Żołnierzy Wyklętych był „białą plamą w historii Polski” przypomina Gość Radia Deon.

Żołnierzy Niezłomnych „nikt nie wrzucał do dołów śmierci, nie strzelał w potylicę i przede wszystkim nie zohydzał moralnie w oczach społeczeństwa” tłumaczy Arkadiusz Cimoch. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. We wcześniejszych latach ani młodzież ani dorośli Polacy niewiele wiedzieli o tych bohaterach narodowych.

„Etos Żołnierzy Wyklętych uczy nas tego, że walka i poświęcenie dla przyszłych pokoleń ma swoją ogromną cenę ale ma także wartość”, podkreśla Gość Radia Deon Chicago. Jest to istotne także dla polskiej młodzieży urodzonej już tutaj, w Stanach Zjednoczonych.

Historia polskiego powstania komunistycznego nie jest znana w świecie. Walka zakończyła się wraz ze śmiercią ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. Laluś w 1963 roku, który rozpoczął ją w 1939 roku w wieku 24 lat.

I tyle właśnie metrów, 1963, ma trasa organizowanego biegu pamięci, mówi Arkadiusz Cimoch.

Uczestnicy biegu dostaną koszulki z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych i materiały edukacyjne ich dotyczące. Po biegu odbędzie się Apel Poległych, a następnie spotkanie prawdopodobnie w świetlicy szkoły.

Tam odbędzie się projekcja krótkich filmów skierowanych głównie do młodzieży i wystawa dotycząca polskiego podziemia niepodległościowego, na której będzie można zakupić publikacje dotyczące Żołnierzy Wyklętych i nie tylko.

Rejestracji do biegu szkoły mogą dokonać do piątku. Zgłoszenie uwzględniające liczbę uczestników z danej szkoły należy wysłać na e-mail: nszchicago@gmail.com.

Indywidualni uczestnicy rejestrują się w dniu Biegu.

Wpisowe wynosi $15 od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników w dniu Biegu otrzyma pakiet startowy:

  • koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego
  • pamiątkowy medal
  • komiks (publikacja IPN)

Plan uroczystości:

  • Bieg Pamięci
  • Apel Poległych
  • projekcja filmu (w sali parafialnej kościoła Św. Priscylli)
  • prezentacja wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym

Serdecznie zapraszamy!

Arkadiusz Cimoch tel.: (773) 817-4722 http://nszchicago.com/

 

Foto: nszchicago

News Chicago

DuPage County Fair zaprasza do Wheaton. Będą zwierzęta i pokaz świetlny dronów

Opublikowano

dnia

Autor:

Na DuPage County Fair goście mogą zobaczyć wyścigi świń, rzucać się kawałkami arbuza, nauczyć się sztuki uprawy pomidorów albo podążać za pędzonym stadem owiec. Jarmark powiatowy, który rozpoczyna się dzisiaj w Wheaton potrwa cztery dni. Poza wiejskimi tradycjami uczestnicy zobaczą też wspaniały pokaz świetlny dronów.

W czasie trzech wieczorów DuPage County Fair, drony wystartują z północnego krańca terenu targowego i utworzą różnego rodzaju ruchome kształty na wysokości około 400 stóp. Na nocnym niebie tłumy zobaczą świnię machającą ogonem, Statuę Wolności i obracający się diabelski młyn — a wszystko przy piosenkach country i patriotycznych hymnach.

Po dwóch latach organizowania trzydniowego wydarzenia, jarmark powiatu DuPage, za którym stoi organizacja non-profit DuPage County Fair Association, rozszerzono do czterech dni. Chociaż pełne pokazy zwierząt gospodarskich należą już do przeszłości, impreza pozostaje wierna rolniczym korzeniom regionu.

Oznacza to, że na terenie targów odbędzie się turniej siatkówki na trawie i „AgVentureland” — obszar, w którym dzieci mogą łuskać kukurydzę i śmigać na traktorze na pedały. W stodołach jarmarkowych zamieszkają świnie i kozy.

Goście jarmarku będą mogli także się cieszyć muzyką na żywo, różnorodnym jedzeniem oraz przejażdżkami na karuzelach – obecny będzie m. in. ogromny diabelski młyn, a zespół Bear Hollow Wood Carvers zamieni ciężkie kłody w misterne dzieła sztuki za pomocą piły łańcuchowej.

Poza DuPage County Fair, na terenach targowych powiatu DuPage odbywają się inne targi, spotkania kulturalne, w tym niedawne Chicago Scots’ Highland Games oraz inne wydarzenia.

DuPage County Fair będzie otwarty w czwartek od 11:00AM do 10:00PM, w piątek od 11:00AM do 11:00PM, w sobotę od 12:00PM do 11:00PM, w niedzielę od 12:00PM do 8:00PM.

Wstęp kosztuje 12 USD dla osób od 13 lat8 USD dla seniorów i dzieci w wieku 6-12 lat; dzieci w wieku 5 lat i młodsze wchodzą za darmo. Można także nabyć mega karnet za 35 USD, który obejmuje wstęp i nieograniczoną liczbę przejażdżek karnawałowych przez cały dzień.

Pokazy świetlne dronów odbywają się o 9:30PM w czwartek oraz o 10:15PM w piątek i sobotę. Więcej informacji można znaleźć na dupagecountyfair.org.

W ten weekend trwa także Lake County Fair, o którym pisaliśmy tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, DuPage County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Kłótnia o hałas w Schaumburgu zakończyła się strzelaniną. Ranny został pracownik tnący drzewo

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem został zatrzymany uzbrojony mieszkaniec Schaumburga, po trwających wiele godzin policyjnych negocjacjach. Sytuacja rozpoczęła się kłótnią o hałas pomiędzy nim a osobą przycinają drzewo. Konflikt zakończył się strzelaniną.

Podejrzany mieszkaniec Schaumburga został zatrzymany krótko przed 9:30PM, zgodnie z informacjami policji.

Według władz, funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie dotyczące strzelaniny około 2:50PM przy 800 Braintree Drive i odkryli tam jedną osobę, która odniosła ranę postrzałową.

Strzelanina nastąpiła po kłótni o hałas między mieszkańcem a zatrudnionym pracownikiem przycinającym drzewo. Władze potwierdziły, że ofiara strzelaniny jest zatrudniona w firmie przycinającej drzewa. Ofiara została przewieziona do lokalnego szpitala na leczenie, gdzie jej stan był nieznany.

Po strzelaninie podejrzany zabarykadował się w domu, co spowodowało, że okoliczni mieszkańcy zostali poproszeni o pozostanie w domach i nie wychodzenie na zewnątrz dla własnego bezpieczeństwa, podczas gdy policja próbowała znaleźć rozwiązanie impasowej sytuacji.

Podejrzany ostatecznie wyszedł z domu i został aresztowany, gdy policja sprowadziła drona i robota.

Obecnie nie ma dalszych informacji w sprawie tego wydarzenia.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Kampania Kamali Harris zapytała Pritzkera czy chce być wiceprezydentem

Opublikowano

dnia

Autor:

Kampania prezydencka Kamali Harris zadzwoniła w środę do J.B. Pritzkera, aby ocenić jego zainteresowanie kandydowaniem na wiceprezydenta, co jest pierwszym sygnałem, że gubernator Illinois znajduje się na krótkiej liście Demokratów rozważanych jako kandydaci na to stanowisko.

Według źródła mającego wiedzę o środowej dyskusji, telefon ten był pierwszym, kiedy J.B. Pritzker rozmawiał z kampanią Kamali Harris o tej roli od czasu ogłoszenia przez nią swojej kandydatury.

W środę po południu gubernator Illinois pojawił się w programie CNN „The Lead with Jake Tapper”, gdzie został zapytany, czy jest brany pod uwagę jako kandydat na wiceprezydenta Harris, ale odpowiedział, że nie może komentować „prywatnych rozmów”.

Zapytany przez Tappera, czy przyjąłby drugie miejsce na liście kandydatów, gdyby zostało mu zaoferowane, Pritzker odpowiedział, że „uwielbia być gubernatorem Illinois” i niechętnie dokonałby zmian, ale „trudno byłoby mu się oprzeć” propozycji zostania wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Rozważenie kandydata na wiceprezydenta następuje po dniach rywalizacji Pritzkera, Gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera, Gubernatora Pensylwanii Josha Shapiro, Gubernatora Kentucky Andy’ego Besheara, Senatora USA Marka Kelly’ego, Sekretarza Transportu Pete’a Buttigiega i innych.

J.B. Pritzker, który ma ambicje prezydenckie, nie aspirował do bycia wiceprezydentem — ale jest otwarty na taką możliwość odkąd Kamala Harris oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię.

Pomimo miesięcy kampanii na rzecz prezydenta Joe Bidena i występów w telewizji krajowej, gubernator Illinois nadal ma problemy ze zwiększeniem swojej rozpoznawalności poza stanem, zgodnie z przeprowadzonymi sondażami.

Ale jak pokazał w swoim starcie na gubernatora w 2018 r., który rozpoczął aż 18 miesięcy przed dniem wyborów, nieograniczona ilość pieniędzy może pomóc zwiększyć jego szanse.

J.B. Pritzker, miliarder, spadkobierca fortuny Hyatt, wlał 323 miliony dolarów w swoje dwie kampanie i jest postrzegany jako kandydat sprzyjający kampanii Kamali Harris, który pomoże załatać luki w pozyskiwaniu funduszy. Zbudował również lojalną bazę pracowników, którzy są gotowi wkroczyć do akcji, kiedy tylko on będzie gotowy.

59-letni Pritzker ma również głębokie powiązania z kalifornijskimi demokratami. Urodził się w Palo Alto i dorastał w tym stanie w latach 70-tych. Jest blisko związany z byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, mieszkanką San Francisco, która była bliską przyjaciółką matki Pritzkera.

Pritzker stracił matkę, która cierpiała na alkoholizm, w makabrycznym wypadku samochodowym, gdy miał 17 lat, zaledwie 10 lat po tym, jak jego ojciec zmarł na atak serca w wieku 39 lat. Przypisuje matce zaszczepienie w nim wczesnego zainteresowania prawami do aborcji i postępowym aktywizmem.

Jego osiągnięcia jako gubernatora pokrywają się z priorytetami Demokratów.

W swojej pierwszej kadencji J.B. Pritzker podpisał cztery budżety, oraz ustawodawstwo, które podniosło płacę minimalną, zalegalizowało marihuanę i ustanowiło prawo do aborcji w Illinois w historycznym momencie. I przeprowadził stan przez niszczycielską pandemię.

W styczniu 2023 r. podpisał ustawę zakazującą broni szturmowej w Illinois, która do tej pory przetrwała kilka wyzwań prawnych. Jako potencjalny wiceprezydent Pritzker mógłby pokazać swoje praktyczne umiejętności w kampanii.

 

Źródło: suntimes
Foto: biuro gubernatora, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu