Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Odnalezienie brata byłoby dla mnie najpiękniejszym prezentem na świecie

Opublikowano

dnia

Marta Różalska (39l.) z Radomia kilka dni temu zgłosiła się do redakcji Super Expressu z prośbą o pomoc w odnalezieniu swego brata, który jest jej jedyną rodziną. Wiadomo, że zaraz po urodzeniu został odebrany jej matce i trafił do domu dziecka w Chicago.

Marta zamieściła apel o pomoc na Facebooku, ale nie przyniosło to większych rezultatów. Historia zaczęła się kiedy jej mama Dorota Berlińska wyjechała do USA w 1986 roku by załatwić sprawy związane z pogrzebem jej zmarłej mamy Agnieszki Łukaszewskiej, która mieszkała w Nowym Jorku przy DuPont street. Dorota została w Nowym Jorku.

„Szybko się okazało, że moja mama była za bardzo imprezowa i ciotki ją po pewnym czasie wyrzuciły z domu. Będąc w USA matka nie utrzymywała ze mną ani z tatą częstych kontaktów dzwoniła raz na rok a czasem co 5 lat.

Miała zasądzone alimenty na mnie, kiedyś nawet dzwonili do mojego taty kilka razy z Interpolu, bo szukali jej. Potem co jakiś czas przychodziły listy ze stanu Washington, gdzie zamieszkała z Ryszardem Wróblem, z którym stworzyła bardzo burzliwy związek.”

„Razem pili, awantury i bójki były na porządku dziennym. Miał sprawy sądowe za to. Matka urodziła w 1996 roku chłopca, dała mu na imię Kayo. Został zabrany do opieki społecznej, bo nie była go w stanie wychowywać, była alkoholiczką. Będąc w Stanach próbowała się leczyć należała do grupy AA.

W 2000 roku mieszkając już w Chicago odwiedzała synka w ośrodku opiekuńczym, ale później zaczęła pić znowu” – opowiada nam Marta.

Marta Różalska ze zdjęciami matki i brata

Około 2009 roku jej matka została deportowana do Polski za używanie fałszywego prawa jazdy.

Po powrocie do kraju chciała bym Marta płaciła jej alimenty ale, że była pozbawiona władzy rodzicielskiej nic nie uzyskała od córki. Nie utrzymywała z Martą kontaktu. Zmarła około 9 lat później, piła niemalże do swoich, ostatnich dni.

Dorota Berlińska

„Mam męża i dwójkę dzieci, mój ukochany tatuś zmarł w 1999 roku i bardzo bym chciałbym odnaleźć mojego brata, mam nadzieję, że on też mnie też szuka i ucieszy się, że ma siostrę.

19 kwietnia mam 40 urodziny odnalezienie brata byłoby dla mnie najpiękniejszym prezentem na świecie – kończy ze wzruszeniem Marta.

Tekst: Marta J. Rawicz/ Super Express Chicago

 

Foto: archiwum MR

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej

News Chicago

Elektroniczny notariusz poświadczy nasze dokumenty bez wychodzenia z domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy chcą, aby dokumenty zostały poświadczone notarialnie, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, oznajmił w środę Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias. Posłuży temu nowa usługa – E- Notariusz.

Nowa usługa elektronicznego notariusza, zarządzana przez urząd Sekretarza Stanu, umożliwi osobom fizycznym i firmom dokonywanie poświadczeń notarialnych online – twierdzą urzędnicy.

W trakcie procesu wykorzystywane są podpisy elektroniczne, a notariusze zdalnie dołączają do formularzy certyfikat i pieczęć.

„Kontynuując nasze ciągłe wysiłki na rzecz unowocześnienia biura Sekretarza Stanu, E-Notariusz stanowi przełom dla mieszkańców Illinois, zapewniając obecnie wygodny sposób notarialnego poświadczania dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu lub biura” – stwierdził Alexi Giannoulias w oświadczeniu.

„Umożliwienie wirtualnej pracy zleconym notariuszom sprawia, że proces ten jest szybszy i bezpieczniejszy zarówno dla osób fizycznych, jak i firm”, wyjaśnił Sekretarz Stanu.

Klienci będą zobowiązani do posiadania platformy komunikacji audio-wideo dla E-Notariusza oraz okazania dokumentu tożsamości. Notariusze sprawdzą tożsamość klienta na podstawie jego dowodu osobistego. Przejrzą również dokument i zweryfikują, czy imię i nazwisko klienta jest zgodne z nazwiskiem w formularzach.

Mogą obowiązywać opłaty, ale ich wysokość jest ograniczona do 25 USD w przypadku poświadczeń notarialnych w formie elektronicznej.

Aby wyszukać notariusza świadczącego usługi zdalne, przejdź do apps.ilsos.gov/notarysearch.

Przepisy umożliwiające zdalne poświadczenie notarialne zostały przyjęte w 2021 r., podczas pandemii Covid-19. Giannoulias, który objął urząd w 2023 r., stwierdził, że przed uruchomieniem programu konieczne jest podjęcie szeregu kroków administracyjnych i technicznych, a także szkolenie personelu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Biuro Sekretarza Stanu, istock
Czytaj dalej

News Chicago

Osoby, których bliscy zaginęli, mogą szukać pomocy w czasie sobotniego wydarzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia 2024 roku, Biuro Medyny Sadowej Powiatu Cook organizuje Dzień Osób Zaginionych w Cook, aby pomóc rodzinom w ponownym nawiązaniu kontaktu z zaginionymi bliskimi.

W Dniu Osób Zaginionych w Powiecie Cook mogą uczestniczyć rodzina i przyjaciele osoby zaginionej przez okres dłuższy niż miesiąc. Wydarzenie jest bezpłatne i będzie miało miejsce przy 2121 W. Harrison St., Chicago, IL 60612, 20 kwietnia w godzinach 11:00am – 03:00pm.

Co można uzyskać w trakcie Dnia Osób Zaginionych w Powiecie Cook:

  • wprowadzić informacje do Krajowego Systemu Osób Zaginionych i Niezidentyfikowanych (National Missing & Unidentified Persons System NamUs)
  • dostarczyć próbki DNA
  • nawiązać kontakt z doradcami i innymi rodzinami
  • zgłosić zaginięcie osoby (po okresie co najmniej jednego miesiąca)

Co przynieść:

  • zdjęcia identyfikacyjne zaginionej osoby
  • zdjęcia rentgenowskie, dokumentację dentystyczną, dokumentację medyczną i inne dokumenty identyfikacyjne
  • w przypadku obecności dwóch biologicznie spokrewnionych członków rodziny osoby zaginionej możliwe będzie pobranie próbek DNA (wymazów z jamy ustnej)
  • raporty policyjne

Podczas sobotniego wydarzenia dostępne dla rodzin będą również usługi wsparcia emocjonalnego. Więcej szczegółów na https://cookgov.me/MissingPersons.

RSVP pod numer telefonu 312-666-0500, albo za pomocą maila: medical.examiner@cookcountyil.gov

 

Źródło: Cook County
Foto: istock/StockSeller_ukr/

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu