Połącz się z nami

Ciekawostki

Mieszkanka Kalifornii skończyła 116 lat. Jaki jest sekret długowieczności?

Opublikowano

dnia

5 lutego Edie Ceccarelli z Willits w Kalifornii, która urodziła się w 1908 roku obchodziła swoje 116. urodziny. Według Gerontology Research Group, która śledzi superstulatków, czyli osoby w wieku 110 lat i więcej, Ceccarelli jest drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie i najstarszym Amerykaninem.

Edie Ceccarelli świętowała, obserwując paradę przejeżdżających obok sąsiadów z małego miasteczka w powiecie Mendocino. Obecnie kobieta cierpi na demencję i nie jest w stanie udzielać wywiadów. Jednak w poprzednie urodziny powiedziała lokalnej gazecie, że jej długowieczność wynikała z „picia dwóch palców wina dziennie i zajmowania się własnymi sprawami”.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszą żyjącą osobą jest María Branyas Morera. Mieszka w Hiszpanii i urodziła się 4 marca 1907 roku w San Francisco.

Co trzeba zrobić, aby osiągnąć status superstulatka lub stulatka? Naukowcy z New England Centenarian Study na Uniwersytecie Bostońskim, największego na świecie badania stulatków i ich rodzin, odkryli, że nasze geny odgrywają w około 70% roli w dożyciu 110 lat, ale aby dożyć wieku 90 lat geny mają wpływ tylko w około 30%.

Wg Dana Buettnera ludzie powinni żyć około 95 lat, a ci którzy przekraczają ten wiek, wygrali na loterii takie geny, które to umożliwiają.

Buettner spędził ostatnie 20 lat na badaniu tzw. „niebieskich stref”, czyli kilku społeczności na całym świecie, w których największa liczba osób dożywa 100 lat. Niebieskie strefy to Sardynia we Włoszech; Ikaria w Grecji; Nicoya na Kostaryce; Okinawa w Japonii i Loma Linda w Kalifornii.

Dan Buettner posiada tytuł amerykański National Geographic Fellow i jest autorem bestsellerów New York Timesa. Stworzył książkę kucharską i linię mrożonek inspirowanych dietami niebieskiej strefy, a także stworzył serial dokumentalny na platformie Netflix, który ukazał się w zeszłym roku.

Edie Ceccarelli 113 urodziny

Ludzie z tzw. niebieskich stref nie robią nic by żyć dłużej, ani nie mają lepszych genów – po prostu żyją w środowisku, w którym zdrowy wybór jest łatwym wyborem – uważa Buettner. Wybory te obejmują głównie dietę roślinną i codzienny ruch.

„Nauka mówi nam, że jeśli mieszkamy w mieście, po którym można spacerować, będziemy mieli około 20% więcej aktywności fizycznej niż wtedy, gdy mieszkamy w mieście, po którym nie można chodzić i będziemy polegać na chodzeniu na siłownię, czego większość ludzi nie robi na dłuższą metę” – przekonuje Buettner.

María Branyas Morera 116 urodziny

Specjalista od stulatków twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych Kalifornia może mieć przewagę. Podobnie jak inne niebieskie strefy, stan położony jest w miejscu, w którym klimat zachęca do uprawy ogrodu lub przebywania na świeżym powietrzu w celu zwiększenia aktywności lub ekspozycji na promienie słoneczne tworzące w skórze witaminę D.

Takie warunki pozwalają i ułatwiają bycie aktywnym przez cały rok.

Znalezienie celu życia poprzez hobby, wolontariat lub pracę to kolejny powszechny nawyk niebieskiej strefy. Kluczowa jest także społeczność, na przykład bycie blisko rodziny lub kilku bliskich przyjaciół, zwłaszcza że urzędnicy nadal uznają samotność za epidemię zdrowotną. Lekarze twierdzą, że może  ona szkodzić zarówno ciału i umysłowi.

Samotni ludzie są bardziej narażeni na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, choroby układu odpornościowego lub układu oddechowego, a nawet demencję i chorobę Alzheimera.

Nowe dane spisowe opublikowane w tym miesiącu przewidują, że liczba stulatków, która wykazuje tendencję wzrostową, powiększy się czterokrotnie w ciągu następnych trzech dekad.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube, gerontology

News USA

Słoń biegał po ulicy Butte w Montanie, a kierowcy przecierali oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wystraszony słoń indyjski biegał luzem po ruchliwej ulicy miasta Butte w Montanie, po tym jak uciekł z objazdowego cyrku, spłoszony strzałem. Świadkowie niecodziennego zdarzenia przeżyli chwilę grozy i zdumienia.

Menedżer Butte Civic Center, Bill Melvin, potwierdził, że słoń uciekł z Jordan World Circus, stacjonującego w centrum miasta. Do zdarzenia doszło gdy opiekunowie słoni myli samicę o imieniu Viola poza centrum miejskim, a z przejeżdżającego obok pojazdu ktoś oddał strzał i wystraszył zwierzę.

Słoń przebiegł ruchliwą Harrison Avenue, zatrzymując ruch i wprawiając kierowców w zdumienie, a przewodnik biegł za nim.

Według informacji przekazanych przez Melvina, przestraszone zwierzę wkrótce bezpiecznie i bez obrażeń przewieziono z powrotem do cyrku. W całym chaotycznym zdarzeniu, nikomu na szczęście nic się nie stało.

Film nagrany telefonem komórkowym przez Brittany McGinnis pokazuje słonia biegnącego przez Harrison Avenue oraz przez parking stacji benzynowej Town Pump, z opiekunem biegnącym obok niego i próbującym opanować wystraszone zwierzę.

Miasto Butte leży w południowo-zachodniej Montanie, pomiędzy parkami narodowymi Yellowstone i Glacier. Liczy 35 tys. mieszkańców.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Mnich w żółto-zielonym welomobilu jeździ po Chicago – to Ojciec Efraim

Opublikowano

dnia

Autor:

Na ulicach Chicago można zauważyć kosmiczny niski pojazd przypominający małą łódź podwodną. Tym oryginalnym welomobilem, czyli rowerem wyposażonym w opływowa kabinę, porusza się mnich – ojciec Efraim.

Grecko-prawosławny mnich znany jako Ojciec Efraim pochodzi z Bostonu i posiada tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej, zrobiony na MIT.

Około 6 lat temu, szukając spokoju, przeprowadził się do wspólnoty zakonnic na odległej wyspie należącej do Alaski, która nie ma bieżącej wody i zbyt mało prądu, aby zasilić takie podstawowe urządzenia, jak lodówka czy kuchenka.

7 miesięcy temu, Ojciec Efraim zamienił ciszę i spokój Alaski na Northwest Side w Chicago, ale mimo hałasu wokół, sam porusza się cichym pojazdem budząc zaciekawienie kierowców i przechodniów. Policja już dwukrotnie go zatrzymywała, żeby sprawdzić, czy jest to pojazd silnikowy, który wymagałby tablicy rejestracyjnej.

53 letni Ojciec Efraim nie jest fanem samochodów i nigdy ich nie posiadał auta. Dlatego niedługo po przybyciu do Chicago, pragnąc zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i duchowe, zamówił zielono-żółty trójkołowy welomobil z Europy Wschodniej, napędzany pedałami.

„Dzięki niemu dojazdy do pracy lub załatwianie spraw stają się niezwykle przyjemne. Reakcja dzieci jest być może najcenniejsza”, mówi mnich

W mieście, które coraz bardziej stara się, aby jego ulice były przyjazne dla rowerzystów, welomobil Efraima to rzadki widok. Po części dlatego, że do niedawna, jeśli ktoś chciał kupić taki egzemplarz, musiał go sprowadzić od producenta z Rumunii. Jego koszt to około 13 000 dolarów, łącznie z transportem lotniczym.

W zeszłym roku otwarto jednak salon dealerski tych pojazdów w Minnesocie, co potencjalnie obniża cenę welomobilu aż o 1500 dolarów.

Obecnie Ojciec Efraim jest duchownym w greckiej cerkwi prawosławnej św. Atanazego i Jana w Old Irving Park. Jest przyzwyczajony do tego, że kierowcy, piesi i inni rowerzyści zasypują go pytaniami.

Kiedy rozważał przeprowadzkę do Chicago, chciał czegoś, w czym mógłby poruszać się zimą. Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna. Jest jednak pewien, że ze swoim welomobilem przetrwa trudniejszą sytuację.

„Mimo że nie ma w nim ogrzewania, samo pedałowanie generuje tyle ciepła, że musisz pozostawić otwarte nawiewy, aby dopływ świeżego powietrza zapewniał chłód” – mówi Ojciec Efraim.

Jego maszyna nie jest dla każdego – kierowca w welomobilu czuje się, jakby się znalazł się w małej łodzi podwodnej. Ojciec Efraim dojechał nim aż do Wisconsin i z powrotem, osiągając na Green Bay Road prędkość maksymalną 37 mil na godzinę. Dotarcie do Wisconsin zajęło mu 2,5 godziny.

Mnich nigdy nie brał udziału w wypadku, ale twierdzi, że musi zachować czujność, ponieważ znajduje się tak nisko nad ziemią. Niektórzy kierowcy mogą go nie zauważyć.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Makers Madness” 2024: Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ciężarówka górnicza

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciężarówka górnicza wyprodukowana przez firmę Komatsu z Chicago została zwycięzcą konkursu „Makers Madness” 2024, zdobywając tytuł „Najfajniejszej rzeczy wyprodukowanej w Illinois” (“the coolest thing made in Illinois”) przyznany w środę w rezydencji Gubernatora J.B. Pritzkera.

Ciężarówka firmy Komatsu znalazła się wśród ponad 200 zgłoszeń w piątym corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów stanu Illinois i sponsorowanym przez Comcast Business.

Konkurs trwał 8 tygodni i zebrał prawie 315 000 głosów na zgłoszone produkty, zawężając je do 16 najlepszych, a następnie do finałowej czwórki, która została doceniona w środę.

Według Komatsu, ciężarówka, wyprodukowana przez Komatsu w Peorii, ma udźwig do 400 ton i jest wyposażona w innowacje w zakresie przekładni zawieszenia, technologii napędu elektrycznego i działania autonomicznego. Ciężarówka 980E-5 waży ponad 1,3 miliona funtów.

Dan Funcannon, wiceprezes Komatsu, stwierdził, że ciężarówki to „najfajniejsze maszyny na świecie”. Pojazdy produkowane w Peorii są wysyłane na cały świat w celu wspomagania wydobycia minerałów.

Gubernator J.B. Pritzker pogratulował finalistom, podkreślając, że produkcja ma kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu.

„Ta sala jest pełna utalentowanych i pełnych entuzjazmu ludzi, którzy w dalszym ciągu popychają nasz stan w stronę lepszej przyszłości” – powiedział. „Nasz wzrost gospodarczy wynika w dużej mierze z dobrze prosperującego sektora produkcyjnego, który wszyscy pomagacie budować każdego dnia”.

Podczas ceremonii wyróżniono także trzech innych finalistów, reprezentujących szeroką gamę produktów. Mullen’s Imitation French Dressing, to sos produkowany przez J.D. Mullen Company w Palestine, zakład założony przez weterana I wojny światowej i restauratora z Illinois, Johna Mullena.

Stacja tankowania dronów MQ-25 Stingray, zbudowana przez Boeinga w Mascoutah, to pierwszy bezzałogowy statek powietrzny, który zatankuje inny samolot w trakcie lotu.

Natomiast Enviro Buildings’ Mod Box, wyprodukowany przez Craig Industries w Quincy, to modułowy izolowany budynek zewnętrzny.

Według Stowarzyszenia Producentów stanu Illinois branża ta zapewnia prawie jedną trzecią miejsc pracy w stanie i wnosi do gospodarki ponad 580 miliardów dolarów rocznie.

Zwycięzcą w 2023 r. zostało siedlisko księżycowe Rosenberg, wykonane przez firmę Ingersoll Machine Tools w Rockford, o którym pisaliśmy tutaj.

Natomiast motoreduktor do szczelnej pokrywy basenu firmy Bison Gear and Engineering Corp. z siedzibą w St. Charles został uznany za jeden z 16 najfajniejszych produktów wyprodukowanych w Illinois w 2022 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Komatsu
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu