Połącz się z nami

News USA

Mniej jemy to dłużej żyjemy. Dieta niskokaloryczna opóźnia starzenie

Opublikowano

dnia

Spożywanie mniejszej ilości kalorii spowalnia tempo starzenia i zwiększa długowieczność zdrowych osób dorosłych, zgodnie z badaniem opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Nature Aging.

Badanie, które zostało sfinansowane przez National Institute on Aging, część National Institutes of Health, jest pierwszym w historii, które dotyczyło długoterminowego wpływu ograniczenia kalorii.

Wcześniej znano już wiele dowodów na to, że dieta o ograniczonej kaloryczności może zapewnić znaczne korzyści zdrowotne, w tym opóźnić starzenie, powiedział główny autor badania, Dan Belsky, który jest adiunktem epidemiologii w Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jork.

Naukowcy twierdzą, że są blisko odwrócenia procesu starzenia

„Głównym wnioskiem z naszych badań jest to, że możliwe jest spowolnienie tempa biologicznego starzenia się i że możliwe jest osiągnięcie tego spowolnienia poprzez modyfikację stylu życia i zachowania” – wyjaśnił Belsky.

W badaniu klinicznym fazy 2, które trwało dwa lata, 220 dorosłych zostało losowo przydzielonych do zmniejszenia spożycia kalorii nawet o 25%500 kalorii dla osób, które na ogół spożywają 2000 kalorii dziennie – lub do niezmieniania diety. Uczestnicy mieli wskaźnik masy ciała, czyli BMI, w zakresie od 22 do 27.

Osoby z grupy o ograniczonej kaloryczności otrzymywały trzy gotowe posiłki dziennie przez pierwszy miesiąc, aby zapoznać się z wielkością porcji. Zapewniono im również poradnictwo behawioralne dotyczące diety w ciągu pierwszych 24 tygodni.

Uczestnikom, którzy nie należeli do grupy o ograniczonej kaloryczności, nie powiedziano, ile powinni jeść i nie otrzymali żadnej porady.

Dr Evan Hadley, dyrektor oddziału geriatrii i gerontologii klinicznej w National Institute of Aging, powiedział, że większość osób z grupy ograniczającej kalorie ograniczyła dzienne spożycie kalorii tylko o około 12%, ale to wystarczyło, aby nastąpiły znaczące zmiany.

Aby zmierzyć tempo starzenia, naukowcy wykorzystali algorytm, aby zobaczyć, jak niektóre biomarkery DNA we krwi zmieniały się w czasie.

Algorytm opierał się na wcześniej uzyskanych danych od około 1000 osób, które obserwowano przez 20 lat, aby zobaczyć, jak szybko funkcjonowanie ich narządów – w tym serca, wątroby, nerek i płuc – pogarszało się wraz z wiekiem, powiedział Belsky.

Dodał, że algorytm działał jak swego rodzaju „prędkościomierz”, pomagając ocenić, jak szybko starzeją się uczestnicy badania.

Naukowcy odkryli, że osoby, które ograniczyły kalorie, spowolniły tempo starzenia się o 2% do 3% w porównaniu z osobami na normalnej diecie.

Przekłada się to na zmniejszenie prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci o 10–15%.

Nie wiadomo jeszcze, czy spowolnienie starzenia utrzyma się po dwóch latach, powiedział Hadley. Uczestników badania nie obserwowano po dwuletniej interwencji. Dodał, że osobne badanie, również finansowane przez agencję, planuje przyjrzeć się skutkom diety o ograniczonej kaloryczności po 10 latach.

Mimo to, wg Hadleya, nowe badanie potwierdza ustalenia z poprzednich eksperymentów, że pewne ograniczenia kalorii mogą promować korzyści zdrowotne, w tym dłuższe i zdrowsze życie.

Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego ograniczenie kalorii wydaje się spowalniać proces starzenia, chociaż istnieją dowody na to, że ograniczenie kalorii powoduje zmiany na poziomie komórkowym, wyjaśnia Belsky.

„Może wywoływać w organizmie mechanizmy reakcji przetrwania, których efektem jest oczyszczanie śmieci wewnątrzkomórkowych” – powiedział.

Pankaj Kapahi, naukowiec z Buck Institute for Research on Aging, który nie był zaangażowany w badanie także podziela to zdanie. Uważa, że wraz z ograniczeniem kalorii, ćwiczenia i zbilansowana dieta są również ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę w przypadku starzenia się.

Kapahi dodał, że wyniki badania nie oznaczają, że ludzie powinni się głodzić – to może prowadzić do niedożywienia i złego stanu zdrowia psychicznego.

„Ograniczenie kalorii musi być dokonane na marginalnym poziomie” – powiedział.

Z kolei Valter Longo, biochemik i dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, uważa, że ograniczanie kalorii przez dłuższy czas może być szkodliwe.

Na przykład badania na zwierzętach wykazały, że długoterminowe ograniczenie kalorii wiąże się z ryzykiem zmniejszenia siły mięśni, spowolnienia metabolizmu i osłabienia układu odpornościowego, powiedział Longo, który nie brał udziału w badaniu.

Hadley ostrzegł przed nadinterpretacją wyników, mówiąc, że ograniczenie kalorii może nie być dobre dla wszystkich, w tym dla osób z wieloma chorobami podstawowymi. Zalecił rozmowę z lekarzem przed przejściem na dietę niskokaloryczną.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Chinnapong/ Kiwis/ Halfpoint/ nd3000/ sefa ozel/ Akacin Phonsawat

News USA

Departament Sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy. Ściga tylko aktywistów pro-life

Opublikowano

dnia

Autor:

Koalicja konserwatywnych organizacji podejmuje kroki prawne w sprawie proaborcyjnych ataków na kościoły i ośrodki ciążowe pro-life. Chce uzyskać dokumenty z Departamentu Sprawiedliwości związane z tymi incydentami, ponieważ agencja nie jest skłonna do ich ścigania.

Z danych zebranych przez Catholic News Agency CNA wynika, że od czasu ujawnienia w maju 2022 r. decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health, doszło do ponad 100 ataków na kościoły i ośrodki pro-life.

Departament Sprawiedliwości DOJ nie ścigał sprawców prawie żadnego z tych ataków.

Pozew prowadzony przez Heritage Foundation i Advancing American Freedom oskarża Departament Sprawiedliwości o niedostarczenie im dokumentów wymaganych na mocy ustawy o wolności informacji – Freedom Information Act FOIA.

Żądane dokumenty obejmują wszystkie akta i komunikację wewnętrzną Departamentu Sprawiedliwości dotyczącą przestępstw przeciwko kościołom i ośrodkom pro-life dla kobiet w ciąży.

Wnioski obejmują również wszelką korespondencję między Departamentem Sprawiedliwości a Radą Polityki Wewnętrznej lub Kancelarią Prezydenta związaną z dochodzeniami w sprawie tych przestępstw.

W pozwie zarzuca się DOJ, że nie dokonał niezwłocznego przeglądu akt agencji w celu zlokalizowania i zebrania tych dokumentów oraz nie przeprowadził poszukiwań odpowiednich akt wymaganych przez przepisy FOIA i DOJ.

W pozwie twierdzi się ponadto, że koalicja wyczerpała swoje środki administracyjne, próbując uzyskać dokumenty. Ponadto oskarża Departament Sprawiedliwości o bezprawne odrzucenie ich wniosku o zwolnienie z opłat za wniosek FOIA.

Wg J. Marca Wheata, który służy jako główny radca prawny w Advancing American Freedom, oczywiste jest, że upolityczniony Departament Sprawiedliwości prezydenta Bidena boi się rozpalenia gniewu skrajnej lewicy i ekstremistów aborcyjnych.

Naród amerykański ma prawo wiedzieć, dlaczego ci, którzy spalili i zdewastowali ośrodki dla kobiet w ciąży, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności za przemoc wobec tradycyjnych konserwatystów i grup pro-life, mówi Wheat.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że wywiązał się ze swoich zobowiązań prawnych w zakresie obsługi wniosków FOIA. Federalne Biuro Śledcze odpowiedziało na prośbę, ale jej nie spełniło tłumacząc, że nie zawierała ona wystarczająco opisowych informacji, aby umożliwić przeszukanie akt.

W styczniu tego roku Izba Reprezentantów USA przyjęła rezolucję potępiającą ataki na kościoły i pro-life ośrodki ciąży. Jednak potępienie było w większości stronnicze: wszystkich 219 Republikanów w Izbie Reprezentantów głosowało za rezolucją, ale tylko 3 Demokratów ją poparło.

Niektórzy republikańscy prawodawcy oskarżyli Merricka Garlanda i Departament Sprawiedliwości o selektywne egzekwowanie prawa, twierdząc, że agresywnie egzekwują prawa chroniące obiekty aborcyjne, ale zaniedbują egzekwowanie przepisów chroniących ośrodki pro-life dla kobiet w ciąży.

W październiku kongresmen Jim Jordan, który obecnie przewodniczy podkomisji Izby Reprezentantów ds. Uzbrojenia Rządu Federalnego, wszczął dochodzenie w sprawie zarzutów, że Departament Sprawiedliwości surowo egzekwował prawa przeciwko działaczom pro-life, ale nie wyegzekwował ich przeciwko aktywistom proaborcyjnym które zaatakowały kościoły i ośrodki pro-life dla kobiet w ciąży.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mężczyzna oskarżony o zastrzelenie bp O’Connella z Los Angeles nie przyznaje się do winy

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna oskarżony w głośnej sprawie zastrzelenia biskupa Los Angeles w lutym nie przyznał się do winy podczas środowego przesłuchania. Carlos Medina, 61-letni mąż gospodyni biskupa pomocniczego Davida O’Connella, pozostaje w areszcie za kaucją w wysokości 2,03 miliona dolarów.

Carlos Medina został aresztowany 20 lutego w związku ze śmiercią biskupa Davida O’Connella. Oskarżono go o morderstwo i specjalny zarzut, że osobiście użył broni palnej, zgodnie z komunikatem prasowym biura prokuratora okręgowego powiatu Los Angeles z 22 lutego.

O okolicznościach tragicznej śmierci biskupa Los Angeles pisaliśmy 20 lutego.

Wstępna rozprawa Carlosa Mediny została wyznaczona na 17 maja.

Bp O’Connell został znaleziony śmiertelnie postrzelony 18 lutego w swoim domu we wspólnocie Hacienda Heights, około 20 mil na wschód od centrum Los Angeles.

To był brutalny akt przemocy wobec osoby, zawsze służącej z miłością i współczuciem, która poświęciła swoje życie na uczynienie naszych dzielnic bezpieczniejszymi, powiedział prokurator okręgowy powiatu Los Angeles, George Gascon, na konferencji prasowej ogłaszającej oskarżenie o morderstwo.

69-letni bp O’Connell, był filarem w rejonie Los Angeles, znanym ze swojego współczucia i pracy rzeczniczej dla społeczności imigrantów, a także innych wrażliwych grup, w tym osób doświadczających bezdomności i potrzebujących. Był ceniony przez urzędników jako rozjemca społeczności.

Medina, oprócz tego, że był mężem gospodyni biskupa, wykonywał czasem prace w jego domu. W czasie przesłuchania podał kilka różnych motywów zbrodni, w tym dług bp O’Connelly’ego, ale żaden z nich nie miał sensu dla śledczych.

Medina został zatrzymany w swoim domu w Torrance – mniej więcej 35 mil jazdy na południowy zachód od Hacienda Heights, gdzie się zabarykadował.

W jego domu śledczy znaleźli dwie sztuki broni palnej i inne dowody prawdopodobnie łączące Medinę z przestępstwem, przekazał szeryf. Broń wymaga zbadania, aby ustalić, czy była powiązana z zabójstwem biskupa.

Jak się okazało Carlos Medina był już wcześniej karany. Jego rejestr karny sięga 1989 roku i obejmuje wiele przypadków jazdy pod wpływem alkoholu, a także dwa przestępstwa związane z metamfetaminą – z których ostatni miał miejsce w 2011 roku.

Ze względu na swoje zamiłowanie do twardych narkotyków wielokrotnie odbywał karę w więzieniu powiatu LA i spędził lata w zawieszeniu w blokach trwających od 30 do 60 miesięcy.

Inne kary Mediny obejmują 10 dni spędzonych na pracy w kalifornijskim Departamencie Transportu przy czyszczeniu poboczy, kilka grzywien i udział w nałożonych przez sąd programach narkotykowych i alkoholowych.

Jego ostatni kontakt z prawem – do 20 lutego 2023 r. – miał miejsce w grudniu 2016 r. Z akt sądowych wynika, że Medina został przyłapany na prowadzeniu bez ważnego prawa jazdy, rejestracji lub ubezpieczenia, w wyniku czego został ukarany grzywną w wysokości 75 USD.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu