Połącz się z nami

News USA

Mniej jemy to dłużej żyjemy. Dieta niskokaloryczna opóźnia starzenie

Opublikowano

dnia

Spożywanie mniejszej ilości kalorii spowalnia tempo starzenia i zwiększa długowieczność zdrowych osób dorosłych, zgodnie z badaniem opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Nature Aging.

Badanie, które zostało sfinansowane przez National Institute on Aging, część National Institutes of Health, jest pierwszym w historii, które dotyczyło długoterminowego wpływu ograniczenia kalorii.

Wcześniej znano już wiele dowodów na to, że dieta o ograniczonej kaloryczności może zapewnić znaczne korzyści zdrowotne, w tym opóźnić starzenie, powiedział główny autor badania, Dan Belsky, który jest adiunktem epidemiologii w Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jork.

Naukowcy twierdzą, że są blisko odwrócenia procesu starzenia

„Głównym wnioskiem z naszych badań jest to, że możliwe jest spowolnienie tempa biologicznego starzenia się i że możliwe jest osiągnięcie tego spowolnienia poprzez modyfikację stylu życia i zachowania” – wyjaśnił Belsky.

W badaniu klinicznym fazy 2, które trwało dwa lata, 220 dorosłych zostało losowo przydzielonych do zmniejszenia spożycia kalorii nawet o 25%500 kalorii dla osób, które na ogół spożywają 2000 kalorii dziennie – lub do niezmieniania diety. Uczestnicy mieli wskaźnik masy ciała, czyli BMI, w zakresie od 22 do 27.

Osoby z grupy o ograniczonej kaloryczności otrzymywały trzy gotowe posiłki dziennie przez pierwszy miesiąc, aby zapoznać się z wielkością porcji. Zapewniono im również poradnictwo behawioralne dotyczące diety w ciągu pierwszych 24 tygodni.

Uczestnikom, którzy nie należeli do grupy o ograniczonej kaloryczności, nie powiedziano, ile powinni jeść i nie otrzymali żadnej porady.

Dr Evan Hadley, dyrektor oddziału geriatrii i gerontologii klinicznej w National Institute of Aging, powiedział, że większość osób z grupy ograniczającej kalorie ograniczyła dzienne spożycie kalorii tylko o około 12%, ale to wystarczyło, aby nastąpiły znaczące zmiany.

Aby zmierzyć tempo starzenia, naukowcy wykorzystali algorytm, aby zobaczyć, jak niektóre biomarkery DNA we krwi zmieniały się w czasie.

Algorytm opierał się na wcześniej uzyskanych danych od około 1000 osób, które obserwowano przez 20 lat, aby zobaczyć, jak szybko funkcjonowanie ich narządów – w tym serca, wątroby, nerek i płuc – pogarszało się wraz z wiekiem, powiedział Belsky.

Dodał, że algorytm działał jak swego rodzaju „prędkościomierz”, pomagając ocenić, jak szybko starzeją się uczestnicy badania.

Naukowcy odkryli, że osoby, które ograniczyły kalorie, spowolniły tempo starzenia się o 2% do 3% w porównaniu z osobami na normalnej diecie.

Przekłada się to na zmniejszenie prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci o 10–15%.

Nie wiadomo jeszcze, czy spowolnienie starzenia utrzyma się po dwóch latach, powiedział Hadley. Uczestników badania nie obserwowano po dwuletniej interwencji. Dodał, że osobne badanie, również finansowane przez agencję, planuje przyjrzeć się skutkom diety o ograniczonej kaloryczności po 10 latach.

Mimo to, wg Hadleya, nowe badanie potwierdza ustalenia z poprzednich eksperymentów, że pewne ograniczenia kalorii mogą promować korzyści zdrowotne, w tym dłuższe i zdrowsze życie.

Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego ograniczenie kalorii wydaje się spowalniać proces starzenia, chociaż istnieją dowody na to, że ograniczenie kalorii powoduje zmiany na poziomie komórkowym, wyjaśnia Belsky.

„Może wywoływać w organizmie mechanizmy reakcji przetrwania, których efektem jest oczyszczanie śmieci wewnątrzkomórkowych” – powiedział.

Pankaj Kapahi, naukowiec z Buck Institute for Research on Aging, który nie był zaangażowany w badanie także podziela to zdanie. Uważa, że wraz z ograniczeniem kalorii, ćwiczenia i zbilansowana dieta są również ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę w przypadku starzenia się.

Kapahi dodał, że wyniki badania nie oznaczają, że ludzie powinni się głodzić – to może prowadzić do niedożywienia i złego stanu zdrowia psychicznego.

„Ograniczenie kalorii musi być dokonane na marginalnym poziomie” – powiedział.

Z kolei Valter Longo, biochemik i dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, uważa, że ograniczanie kalorii przez dłuższy czas może być szkodliwe.

Na przykład badania na zwierzętach wykazały, że długoterminowe ograniczenie kalorii wiąże się z ryzykiem zmniejszenia siły mięśni, spowolnienia metabolizmu i osłabienia układu odpornościowego, powiedział Longo, który nie brał udziału w badaniu.

Hadley ostrzegł przed nadinterpretacją wyników, mówiąc, że ograniczenie kalorii może nie być dobre dla wszystkich, w tym dla osób z wieloma chorobami podstawowymi. Zalecił rozmowę z lekarzem przed przejściem na dietę niskokaloryczną.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Chinnapong/ Kiwis/ Halfpoint/ nd3000/ sefa ozel/ Akacin Phonsawat

News USA

Silne burze przetaczały się przez wschodnią część kraju. Tornado potwierdzono na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych nadal występowały poważne burze i gwałtowne powodzie, po tym jak intensywny front burzowy przeszedł przez wiele stanów w środę. Przyniósł ulewne deszcze i tornada, pozostawiając rozległe zniszczenia i zabijając co najmniej jedną osobę.

W czwartek w pobliżu St. Johns na Florydzie potwierdzono wystąpienie tornada, a ostrzeżenie przed tornadami obowiązywało w niektórych częściach środkowej Florydy do godziny 3:00PM gdy nad całym stanem przetoczyły się intensywne burze.

Oprócz tornad, burze także powodowały niszczycielskie porywy wiatru, powodzie i opad drobnego gradu. zagrożonymi rejonami było Orlando na Florydzie; Cincinnati i Cleveland w Ohio; i Charleston w Wirginii Zachodniej.

Około 17 milionów ludzi znajduje się pod obserwacją powodziową na odcinku od Indiany po Ohio i zachodnią Pensylwanię, aż do części północnego Maine. Powtarzające się ulewy i burze, mogą doprowadzić do podniesienia  niektórych rzek, potoków i strumieni.

Pogoda opóźniła rozpoczęcie golfowego Turnieju Masters w Augusta, w stanie Georgia, a pierwsza runda została przesunięta na godzinę 10:30AM w czwartek.

Skutki środowego frontu

Fala burz, które przetoczyły się przez południe Stanów Zjednoczonych od początku tygodnia do środy, spowodowała ponad wiele raportów o niszczycielskich wiatrach. Intensywny front burzowy przeszedł ponad 650 mil obszaru na zachód od Houston do rejonu położonego na południe od Tallahassee.

Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że w środę tornado EF-2 nawiedziło Lake Charles w Luizjanie, powodując, że wiatr osiągający prędkość 115mph zrywał dachy i linie energetyczne, a kolejne tornado EF-2 pojawiło się w Port Arthur w Teksasie.

Gubernator Mississippi, Tate Reeves, ogłosił w środę, że w jego stanie, w powiecie Scott, doszło do jednej śmierci spowodowanej pogodą oraz, że kolejna osoba doznała obrażeń w powiecie Grenada.

Ofiarą śmiertelną była 64-letna Shirley Wilson, której aparat tlenowy wyłączył się po utracie prądu w domu. Jej wnuk zadzwonił pod numer 911, ale ratownicy mogli do niej dotrzeć dopiero po około 20 minutach i stwierdzono zgon kobiety.

72 domy zostały uszkodzone lub zniszczone w powiatach Grenada, Hinds, Marshall, Scott, Warren i Yazoo w Mississippi. W Nowym Orleanie ulice zamieniły się w rzeki podczas intensywnego deszczu. Załogi National Weather Service zgłosiły szkody w Slidell i Saint Francisville.

W środę doszło także do gwałtownych powodzi.

W Kirbyville w Teksasie opady deszczu o wartości od 15 do 17 cali spowodowały, że stan wody w zatoce Pin Oak Creek podniósł się o 10 stóp w niecałe 6 godzin, co spowodowało ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w powiecie Jasper.

W Nowym Orleanie w niecałe 6 godzin spadło 5,95 cala deszczu, a łączna suma opadów w środę wyniosła 6,24 cala. Tymczasem Tallahassee osiągnęło 7 cali w 8 godzin. W obu tych miastach w ciągu zaledwie godzin zarejestrowano więcej opadów niż wynosi średnia miesięczna suma opadów.

Według PowerOutage.us w całym kraju ponad 115 000 klientów było pozbawionych prądu, z czego prawie 58 000 w Luizjanie, ponad 25 000 w Mississippi, ponad 15 000 w Georgii i ponad 17 000 na Florydzie.

Od czwartku wieczorem do piątku okresy ulewnego deszczu i sporadyczne burze będą miały wpływ na Wielkie Jeziora, północno-wschodnią część północno-wschodniej części kraju i korytarz I-95 z Waszyngtonu do Bostonu.

Potopowi towarzyszyć będzie także silny wiatr, którego szczytowe porywy wyniosą 36mph w Atlancie, 40mph w Chicago, 43mph w Detroit, 40mph na godzinę w Bostonie i 39mph na godzinę w Nowym Jorku.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Specjaliści badają maszynownię statku, który uderzył w most w Baltimore

Opublikowano

dnia

Autor:

Dochodzenie mające na celu ustalenie, dlaczego statek towarowy stracił moc i 26 marca uderzył w most w Baltimore, powodując jego zawalenie, koncentruje się obecnie na wyposażeniu maszynowni – podała w środę Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.

Hyundai, producent sprzętu jednostki, wysłał swoich pracowników na statek Dali, aby pomogli pobrać dane z systemu elektroenergetycznego i sprawdzić wyłączniki automatyczne, powiedziała Senackiej Komisji Handlu Jennifer Homendy, przewodnicząca Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, NTSB.

O katastrofie, w której statek towarowy uderzył w pylon Francis Scott Key Bridge w Baltimore, powodując jego runięcie do rzeki Patapsco, pisaliśmy tutaj.

Wstępne dochodzenie skupia się teraz na tej kwestii, ale w miarę jego kontynuowania, rozważone mogą być inne jego ścieżki.

Dane z systemów w maszynowni będą bardzo pomocne, ponieważ pokładowy rejestrator danych statku Dali – znany jako VDR – nie jest przeznaczony do gromadzenia szczegółowych danych z systemów pokładowych w taki sam sposób, jak robi to czarna skrzynka samolotu.

Śledczy przeprowadzili dalsze wywiady z członkami załogi statku, w tym z oficerem dowodzącym w czasie kolizji, w wyniku której zginęło sześciu pracowników budowy dróg.

Wywiady obejmowały drugiego oficera Dali – najwyższego rangą oficera na służbie w tamtym czasie – a także obu pilotów, doświadczonych i przeszkolonych lokalnych marynarzy, którzy prowadzili statek wzdłuż wąskiego kanału rzeki Patapsco.

Śledczy rozmawiali także z członkami załogi, którzy mogą mieć związek z silnikiem i układami elektrycznymi, w tym z głównym i zastępcą inżyniera oraz elektrykiem.

Jennifer Homendy przekazała, że śledczy NTSB pozostają na miejscu, gdy załogi innych agencji usuwają gruz z mostu w ramach przygotowań do uwolnienia statku, ponownego otwarcia kanału i ostatecznej rekonstrukcji Key Bridge, krytycznego odcinka autostrady międzystanowej otaczającej Baltimore i jego port.

Podczas piątkowej wizyty na miejscu katastrofy Prezydent Joe Biden zadeklarował wsparcie federalne dla działań naprawczych i złożył kondolencje rodzinom sześciu poległych pracowników.

Korpus Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych opublikował nowe obrazy 3D z sonaru, pokazujące fragmenty mostu zanurzone w rzece. Dają one jak dotąd najlepszy obraz bałaganu,  którego ekipy starają się uprzątnąć.

Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych planuje ponowne otwarcie kanału żeglugowego do końca maja.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, US Army Corps of Engineers
Czytaj dalej

News USA

Nie żyje O.J. Simpson – legenda futbolu, showbiznesu i procesu o podwójne zabójstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę zmarł O.J. Simpson, gwiazda futbolu amerykańskiego i hollywoodzki aktor, uniewinniony w 1995 roku z zarzutu zabicia swojej byłej żony i jej przyjaciela, a następnie uznany za winnego w odrębnym procesie cywilnym, 2 lata później. Miał 76 lat.

Adwokat Simpsona potwierdził, że zmarł on w środę wieczorem w Las Vegas. W wiadomości opublikowanej w czwartek na oficjalnym koncie O.J. Simpsona na X podano, że zmarł po walce z rakiem, otoczony przez swoje dzieci i wnuki.

Simpson zdobył sławę, fortunę i uwielbienie dzięki występach w futbolu i showbiznesie, ale jego dziedzictwo zostało na zawsze zmienione w czerwcu 1994 r., gdy w Los Angeles zamordowano nożem jego byłą żonę Nicole Brown Simpson i jej przyjaciela Ronalda Goldmana.

Transmisja telewizyjna na żywo przedstawiająca aresztowanie O.J. Simpsona po słynnym pościgu oznaczała dla sportowego bohatera oszałamiający upadek.

Publiczność była zahipnotyzowana jego „procesem stulecia” transmitowanym w telewizji na żywo. Jego sprawa wywołała debaty na temat rasy, płci, przemocy domowej, wymiaru sprawiedliwości wobec gwiazd i niewłaściwego postępowania policji.

Ława przysięgłych sądu karnego uznała go za niewinnego morderstwa w 1995 r., ale w 1997 r. odrębna ława przysięgłych procesu cywilnego uznała go za odpowiedzialnego za śmierć i nakazała mu zapłacić 33,5 miliona dolarów członkom rodziny Brown i Goldmana.

10 lat później, wciąż w cieniu wyroku w Kalifornii, Simpson poprowadził pięciu mężczyzn, których ledwo znał, do konfrontacji z dwoma handlarzami pamiątek sportowych w ciasnym pokoju hotelowym w Las Vegas. Dwóch mężczyzn z Simpsonem miało broń. Ława przysięgłych skazała go za napad z bronią w ręku i inne przestępstwa.

Uwięziony w wieku 61 lat, spędził 9 lat w odległym więzieniu w północnej Nevadzie, pełniąc tam funkcję woźnego na siłowni. Nie okazał skruchy, kiedy w październiku 2017 r. został zwolniony warunkowo. Komisja ds. zwolnień warunkowych usłyszała, jak po raz kolejny utrzymywał, że próbował jedynie odzyskać pamiątki sportowe i pamiątki rodzinne skradzione mu po procesie karnym w Los Angeles.

Jego zwolnienie warunkowe zakończyło się pod koniec 2021 roku.

Fascynacja Simpsonem nigdy nie osłabła. Wielu zastanawiało się, czy został ukarany w Las Vegas za uniewinnienie w Los Angeles. W 2016 roku był bohaterem miniserialu FX i pięcioczęściowego filmu dokumentalnego ESPN.

„Nie sądzę, żeby większość Ameryki wierzyła, że to zrobiłem” – powiedział O.J. Simpson dziennikowi The New York Times w 1995 roku, tydzień po tym, jak ława przysięgłych ustaliła, że nie zabił Brown i Goldmana. „Otrzymałem tysiące listów i telegramów od osób, które mnie wspierały”.

12 lat później, w odpowiedzi na falę publicznego oburzenia, Rupert Murdoch odwołał planowaną książkę wydawnictwa HarperCollins, w której Simpson przedstawił swoją hipotetyczną relację z zabójstw. Miała nosić tytuł „If I Did It”(„Gdybym to zrobił”).

Rodzina Ronalda Goldmana, wciąż uparcie walcząca o wielomilionowy wyrok w sprawie morderstwa, zdobyła kontrolę nad rękopisem i zmieniła tytuł książki na „If I Did It: Confessions of the Killer”(„Gdybym to zrobił: Wyznania Zabójcy”).

O.J. Simpson dostał 880 000 dolarów zaliczki na książkę, co pomogło mu wyjść z długów. Niecałe dwa miesiące po utracie praw do książki Simpson został aresztowany w Las Vegas.

O.J. Simpson rozegrał 11 sezonów w NFL, w tym 9 w drużynie Buffalo Bills, gdzie stał się znany jako „The Juice” w ofensywnej linii znanej jako „The Electric Company”. W swojej karierze zdobył cztery tytuły mistrza NFL, przebiegł 11 236 jardów, zdobył 76 przyłożeń i zagrał w pięciu meczach Pro Bowl.

Jego najlepszym sezonem był rok 1973, kiedy przebiegł 2003 jardów – był pierwszym zawodnikiem, który przekroczył granicę 2000 jardów w biegu.

O.J. Simpson 1973 rok

Orenthal James Simpson urodził się 9 lipca 1947 w San Francisco, gdzie dorastał w projektach mieszkaniowych dotowanych przez rząd. Po ukończeniu szkoły średniej zapisał się na półtora roku do City College w San Francisco, po czym przeniósł się na semestr wiosenny 1967 roku na Uniwersytet Południowej Kalifornii.

Ożenił się ze swoją pierwszą żoną, Marguerite Whitley, 24 czerwca 1967 r., przenosząc się następnego dnia do Los Angeles, aby mógł rozpocząć przygotowania do swojego pierwszego sezonu w USC, który w dużej mierze dzięki Simpsonowi zdobył w tym roku mistrzostwo kraju.

Zdobył Trofeum Heismana w 1968 roku. Przyjął statuetkę tego samego dnia, w którym urodziło się jego pierwsze dziecko, Arnelle.

O.J. Simpson 19910 rok

Ze swoją pierwszą żoną miał dwóch synów, Jasona i Aarena; jeden z chłopców, Aaren, utonął jako małe dziecko w wypadku na basenie w 1979 r., w tym samym roku, w którym Simpson rozwiódł się z Whitley.

Simpson i Nicole Brown pobrali się w 1985 roku. Mieli dwójkę dzieci, Justina i Sydney, i rozwiedli się w 1992 roku. Dwa lata później Nicole Brown Simpson znaleziono zamordowaną.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu