Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Bal Amarantowy to niezwykła tradycja Legionu Młodych Polek. Zobaczcie debiutantki

Opublikowano

dnia

Służący Polonii od ponad 80-ciu lat Legion Młodych Polek, już po raz 84. organizuje doroczny Bal Amarantowy z tradycyjną prezentacją debiutantek. Impreza odbędzie się w sobotę 2 marca w najpiękniejszej i zarazem historycznej Sali balowej Hotelu Hilton. W studiu Radia Deon Chicago Luci Bucki i Kinga Korpacz z Legionu Młodych Polek zapowiadają to doniosłe wydarzenie. Bilety będą rozprowadzane do 18 lutego.

Smokingi, fraki i wspaniałe balowe suknie już niedługo zapełnią niezwykle elegancką salę w hotelu Hilton Chicago. 2 marca odbędzie się tu słynny Bal Amarantowy znany również jako The White and Red Ball, przy okazji którego zostanie wyłoniona Królowa Debiutantek.

W tym roku na balu zobaczymy 9 cudownych i przepięknych dziewcząt, które na salę balową zostaną wprowadzone przez swoich ojców i jak zawsze będą sponsorom oferować róże.

Od lewej: Aleksandra Glodz, Magdalena Gasienica-Sobczak, Grace Ann Cioromski

Zbiórka funduszy na akcje charytatywne to „istota istnienia Legionu Młodych Polek już od roku 1939, kiedy to w dzień po wybuchu II Wojny Światowej Amerykanki polskiego pochodzenia w Chicago zdecydowały, że muszą działać” zaznacza Luci Bucki.

To wtedy powstała organizacja, która zaczęła zbierać pieniądze, aby następnie przekazać je na cele charytatywne, które zmieniały się na przestrzeni tych dziesiątków lat. Do Legionu Młodych Polek dołączają nowe pokolenia, które doceniają historię i działalność tej organizacji, co bardzo cieszy jej działaczki.

„To jest wieczór pełen finezji, gdzie tradycje spotykają się z nowoczesnym wdziękiem” mówi o Balu Amarantowym Kinga Korpacz z Legionu Młodych Polek. Dziewczęta, które będą głównymi bohaterkami tego eleganckiego wydarzenia, już pilnie się do niego przygotowują.

Kinga Korpacz dołączyła do Legionu Młodych Polek gdy jej córka była debiutantką na Balu Amarantowym 3 lata temu. Gdy poznała tą organizację, zachwyciła się jej historią i tradycją. Od tamtej pory zaangażowała się w jej działalność.

Bal Amarantowy Legionu Młodych Polek odbędzie się w sobotę, 2 marca, w hotelu Hilton Chicago, przy 720 S. Michigan Ave. Rozpocznie się o 5.30PM, obiad zostanie podany o 7.00PM.

Od lewej: Olivia Kowalczyk, Weronika Komperda, Veronika Gromek

Bilety na Bal Amarantowy można kupić na stronie Legionu Młodych Polek. Cena biletu to 250 USD dla dorosłych, 200 USD dla osób w wieku 13-20 lat i 100 USD dla dzieci do 12 lat. W sprawie biletów można także kontaktować się z Kingą Korpacz pod numerem telefonu 773 484 6006.

Bilety będą w sprzedaży tylko do dnia 18 lutego!

Serdecznie Zapraszamy!

Od lewej: Julia Ufir, Ela Planica, Maja Nagi

Poczynając od 1940 r. Bal Amarantowy stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w środowisku Polonii w Chicago. Prezentację debiutantek dołączono jako część balu w 1945 r. Aż po dzień dzisiejszy debiutowanie na balu Legionu jest uważane za rytuał zaistnienia towarzyskiego młodych polskich kobiet na terenie Chicago i poza nim.

Bal Amarantowy oprócz tego, że jest eleganckim wydarzeniem środowiska, pozostaje corocznie największą imprezą zbiórki funduszy przez Legion. Gdyby nie pieniądze zebrane w czasie tej uroczystości, Legion nie mógłby kontynuować swych przedsięwzięć filantropijnych.

Od czasu założenia w 1939 r., aż po dzień dzisiejszy Legion Młodych Polek pozostaje niedochodową organizacją polsko-amerykańskiej społeczności Chicago. Legion wspiera Polaków w Polsce oraz polskich emigrantów i Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych, poprzez dotacje na różne cele dobroczynne i kulturalne, promując polskie dziedzictwo.

W zeszłym roku w Balu Amarantowym Legionu Młodych Polek wzięło udział 550 gości i 11 debiutantek.

Królową Amarantowego Balu 2023 została Kamila Wojdyla z Surprise w Arizonie, I Wicemiss Eliza Incledon z Fort Myers na Florydzie, a II Wicemiss Katie Bozek z Itasca.

Źródło: informacja własna, Legion Młodych Polek
Foto: Legion Młodych Polek

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Misterium Męki Pańskiej” pozwala nam przygotować się do Zmartwychwstania

Opublikowano

dnia

Autor:

„Misterium Męki Pańskiej” prezentowane od ponad 30 lat przez Grupę Teatralną “Live Theater Production” daje nam okazję do głębokiego przeżycia drogi Jezusa na krzyż. To nie tylko spektakl ale i modlitwa, jak mówiły w studiu Radia Deon reżyserka przedstawienia, Cecylia Jabłońska, oraz Urszula Michałowska, która zapewnia oprawę techniczną Misterium. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę możemy uczestniczyć w Pasji Chrystusa, w kościołach w Chicago, Palos Hills i Darien.

Grupa Teatralna “Live Theater Production” jest organizacją niedochodową liczącą 70 aktorów wolontariuszy. Daje możliwość całym rodzinom realizowania swoich marzeń teatralnych i muzycznych w religijnej atmosferze.

Celem przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej” jest przede wszystkim pogłębienie wiary, a także danie możliwości spełnienia artystycznego dla dorosłych, młodzieży i dzieci, integracja rodzin i odkrywanie liderów.

Zarówno dla widzów jak i występujących osób jest to przeżycie artystyczne, ale jednocześnie duchowe przygotowanie do Zmartwychwstania Pańskiego. Muzykę do Misterium skomponował Andrzej Warzocha, laureat nagrody Emmy.

Reżyserka i autorka scenariusza do „Misterium Męki Pańskiej”, Cecylia Jabłońska, pomimo tak wielu lat pokazywania spektaklu, twierdzi, że nie ma dwóch takich samych przedstawień – każde Misterium jest inne ponieważ za każdym razem aktorzy grają odrobinę inaczej, z zależności od swojego nastroju czy stanu ducha w danym dniu.

Łącznie z próbami Cecylia Jabłońska widziała już około 1500 tych spektakli, a wciąż przyznaje, że nadal mocno go przeżywa, i w różnych jego momentach „przechodzą ciarki” gdy Chrystus idzie na śmierć za nasze grzechy.

„Misterium Męki Pańskiej” jest przeznaczone nie tylko dla osób wierzących ale także dla tych, którzy mają wątpliwości, podkreśla scenarzystka i reżyserka spektaklu. „Chcemy zaprosić wszystkich tych, którzy się pogubili” mówi Cecylia Jabłońska, wymieniając także osoby, które czują gniew do Kościoła i się od niego odwrócili.

Misterium jest jednocześnie modlitwą. „Jak zaczynamy, prosimy ludzi, którzy będą nas oglądać, żeby nie oglądali tego jako przedstawienie, tylko łączyli się razem z nami w modlitwie” mówi Urszula Michałowska. Przed spektaklem odmawiana jest koronka.

Osoby, które widziały „Misterium Męki Pańskiej” często dają świadectwo jak spektakl wpłynął na ich przeżycia i jak bardzo ich poruszył oraz zbliżył do Boga.

Jedno z takich świadectw przytacza Urszula Michałowska:

Te swoiste wielkanocne rekolekcje teatralne dobrze znane Polonii w Chicago po raz pierwszy także zostaną pokazane w Polsce. Grupa “Live Theater Production” wyjedzie do Ojczyzny by przedstawić Pasję Chrystusa w 6 miejscach; 3 kościołach w Krakowie oraz w Rabce, Kluszkowcach i Bukowinie Tatrzańskiej.

Takie marzenie miała grupa “Live Theater Production” już od lat, a teraz całe grono osób pomogło by zrealizować ten projekt. Nie obyło się także bez działania Ducha Świętego, jak mówi Urszula Michałowska.

Być może jakaś „jedna osoba czeka na nas w Polsce, czeka po to by to zobaczyć i coś zmienić w swoim życiu” i dlatego to wielkie przedsięwzięcie właśnie się udało, uważa Urszula Michałowska.

Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane są dobrowolne datki, które pomagają w działalności zespołowi “Live Theater Production”.

Więcej informacji na stronie internetowej Live Theater.

„Przyjdźcie, pomódlcie się z nami, jakąkolwiek ofiarę złożycie jesteśmy wdzięczni i będziemy się z Wami modlić i za Was modlić” zaprasza Cecylia Jabłońska.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, “Live Theater Production”
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Głosujemy w Chicago. Monika Myśliwiec-Gałuszka wyjaśnia jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżamy się do prawyborów w Illinois. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta. Możemy zrobić to na 3 sposoby: poprzez głosowanie korespondencyjne, wczesne głosowanie lub głosowanie w dzień prawyborów, tłumaczy na antenie Radia Deon Monika Myśliwiec-Gałuszka, polska koordynator d/s wyborów.

Właściwy dzień prawyborów w Illinois to 19 marca a prezydenckie wybory w całym kraju są zaplanowane są na 5 listopada tego roku. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta.

15 lutego rozpoczęło się w Chicago wczesne głosowanie w prawyborach wszystkich partii, których kandydaci startują na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzień później zostało zawieszone, ale od środy 21 lutego, ponownie będzie można głosować.

Wnioski o karty do głosowania korespondencyjnego należy składać do 14 marca, a same karty do głosowania należy odesłać lub wysłać pocztą do 19 marca, dnia prawyborów. Aby karty do głosowania zostały policzone, muszą dotrzeć do lokalnych władz wyborczych nie później niż do 2 kwietnia.

Do dnia 15 lutego złożono ponad 150 tys. wniosków o głosowanie korespondencyjne, jak informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka. Ponad 100 tys. z nich zostało złożonych na tzw. Stałej Liście Głosowania Korespondencyjnego.

Mimo, że wnioski o głosowanie korespondencyjne przyjmowane są do 14 marca, nasz Gość zachęca by osoby zdecydowane na takie głosowanie, wypełniły je jak najszybciej.

Otrzymaną kartę głosowania korespondencyjnego można odesłać pocztą, lub wrzucić do skrzynek wyborczych, które będą przygotowane we wszystkich 50 placówkach wczesnego głosowania w Chicago, otwieranych 4 marca.

Wczesne głosowanie w centrum Chicago zostanie wznowione w środę, 21 lutego w Board Supersite, przy 191 N. Clark, oraz w biurze Komisji Wyborczej przy 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Pozostałe placówki wczesnego głosowania w 50 okręgach Chicago zostaną otwarte 4 marca i będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00AM do 6.00PM, w soboty od 10.00AM do 5.00PM a w niedziele od 10.00AM do 4.00PM.

„Wczesne głosowanie cieszy się wysoką frekwencją, dlatego, że możecie Państwo oddać swój głos w dowolnie wybranym lokalu wyborczym”, zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka. To głosowanie jest prowadzone tylko na monitorach dotykowych.

„W prawyborach musimy zadeklarować przynależność partyjną” przypomina polska koordynator d/s wyborów. Czyli wybieramy jedną z kart do głosowania: demokratyczną lub republikańską.

W czterech okręgach miejskich (1, 5, 36 i 38) dostępne będą także karty libertariańskie. Te karty zawierają kandydatów tylko na urząd przewodniczącego Partii Libertariańskiej w danych okręgu. Jest także karta referendalna z pytaniem dotyczącym podatków w Chicago, czyli karta bezpartyjna, mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Wyborcy wybiorą w czasie prawyborów preferowanych delegatów prezydenckich, którzy formalnie oddadzą głosy w imieniu swojego kandydata podczas Narodowych Konwencji Republikanów i Demokratów. Wyborcy wybiorą także kandydatów na swoich członków Kongresu w listopadowych wyborach.

W niektórych okręgach odbędzie się również głosowanie na sędziów Sądu Najwyższego stanu. Podczas głosowania wyborcy wybiorą także kandydatów do sądu apelacyjnego, sądów okręgowych i sądów podokręgowych, oraz urzędników powiatowych.

Wyborcy z Chicago mogą uzyskać dostęp do wzorów kart do głosowania w nadchodzących prawyborach prezydenckich oraz wszystkich informacji o wyborcach na stronie internetowej „Informacje dla wyborców” pod adresem chicagoelections.gov.

Tam też wyborcy mogą zweryfikować swój status rejestracji wyborcy, zobaczyć i wydrukować wzór karty do głosowania, sprawdzić lokalizacje najbliższych placówek wczesnego głosowania, zlokalizować swój lokal wyborczy w dniu wyborów oraz sprawdzić status swojej aplikacji do głosowania korespondencyjnego.

Można także dokładnie zapoznać się z listą kandydatów, która jest umieszczona na kartach.

Monika Myśliwiec-Gałuszka radzi, by taką kartę sobie wydrukować i wypełnić a następnie przyjść z nią do lokalu wyborczego i użyć jako ściągawki. To ułatwi głosowanie, ponieważ kandydatów jest bardzo wielu i czasem trudno się dobrze zorientować w listach nazwisk.

Nie ma obowiązku oddawania głosu na wszystkie urzędy.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby skorzystać z usług rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą wejść na stronę https://chicagoelections.gov/ lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock, YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Monika Dorota Mistrzynią Ameryki w kickboxingu K1 w kategorii 60kg

Opublikowano

dnia

Autor:

Polka po raz pierwszy w historii zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Ameryki w Kickboxingu, które miały miejsce od 8 do 11 lutego w Orlando na Florydzie. O tym, że warto mieć wielkie marzenia oraz je realizować, Monika Dorota, świeżo upieczona Mistrzyni, mówi w studiu Radia Deon Chicago.

„Ciężka praca ale i wiara w siebie doprowadziła mnie tu, gdzie dzisiaj jestem” mówi Monika Dorota, z wykształcenia aktorka, która jest nową Mistrzynią Ameryki w K1 w kategorii 60kg. Podkreśla też, że ważne było jej podejście „zero barier”.

Ten złoty medal zadedykowała swojemu tacie, który wziął ją po raz pierwszy na trening do jednostki wojskowej gdy była dzieckiem, i zawsze w nią wierzył. Zaszczepił w niej wojskową dyscyplinę i to dzięki niemu nasz Gość nigdy się nie poddaje.

Monika Dorota pochodzi z Jarosławia i jest absolwentką wydziału aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. W swoim dorobku filmowym ma za sobą rolę pielęgniarki w filmie pt. „Pod mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych Monika Dorota nie zrezygnowała ze sportu i treningów. Mimo, że scena i media ją pociągały, pozostała także przy kickboxingu.

Z kategorii 65 kg Polka przeszła na niższą, za namową swojego trenera. Ważąc do 60 kg ma tą samą siłę ale jest dużo szybsza, co daje więcej możliwości w czasie walki. „Zawodniczki do 65 kg są zazwyczaj dużo wyższe, a jest bardzo ciężko walczyć z zawodniczką wyższą”, tłumaczy nasz Gość.

W utracie kilogramów pomógł Mistrzyni profesjonalny dietetyk z Polski, który zaplanował odpowiednią dla niej dietę.

A co dalej po zdobyciu Mistrzostwa Ameryki? Monika Dorota zdecydowanie mówi, że nie lubi łatwych wyzwań.

Polka walczyła już w Meksyku i Brazylii, a teraz marzeniem naszego Gościa jest także walka na polskim ringu. Myśli o takim pojedynku, jak o zwieńczeniu swojej kariery sportowej.

Dla wszystkich słuchaczy Radia Deon Chicago, Mistrzyni Ameryki, Monika Dorota ma ważne przesłanie: „Wierzcie w siebie i nigdy się nie poddawajcie”.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Monika Dorota

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu