Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Festiwal Color Art zaprasza dzieci i młodzież do malowania. Zgłoście się do konkursu

Opublikowano

dnia

33. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art zaprasza dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie plastycznym, który w tegorocznej edycji skupia się na muzyce. Organizatorzy zachęcają młodych twórców by wyrazili emocje jakie im ona przekazuje. Obowiązujący termin przesyłania prac to 17 lutego 2024 r.

Festiwal Color Art jest imprezą cykliczną trwającą od 1990 roku i jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej pod patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Jego celem jest jak najszersze propagowanie wszelkich form dziecięcej twórczości plastycznej.

Organizatorzy starają się, aby zagadnienia będące co roku tematem konkursu otwierały przestrzeń do rozmów i działań na rzecz poszanowania godności, odmienności i równouprawnienia.

Temat tegorocznej edycji Festiwalu bardzo mocno wpisuje się w misję Ambasadora Dobrej Woli UNESCO – Herbie Hancocka, podkreślającego humanistyczne wartości jazzu jako ważnego środka dialogu między ludźmi, sprzyjającego poszanowaniu praw człowieka i eliminowaniu dyskryminacji społecznych.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat. Zgłoszenia mogą pochodzić od osób indywidualnych, placówek edukacyjnych i instytucji kultury.

Laureaci konkursu są zapraszani do udziału w kilkudniowych nadmorskich warsztatach prowadzonych przez artystów w Polsce, które odbędą się w dniach 2-10 maja 2024 r. Wyróżnione osoby otrzymają także atrakcyjne nagrody rzeczowe, a prace uczestników będą pokazane na wystawie w Goleniowie.

W aktualnej edycji konkursu obowiązujący termin przesyłania prac to 17 lutego 2024 r.

Pobierz regulamin: Polska – regulamin CA 2024.pdf
Pobierz kartę zgłoszenia: Karta zgłoszenia CA 2023.docx

Szczegółowe informacje na temat kategorii wiekowych i konkretnych tematów konkursu można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

 

Źródło: Color Art
Foto: YouTube, Color Art, istock/Valeriia Mitriakova/

News USA

Przełom w sprawie poszukiwanej od 8 lat Polki – aresztowany został jej mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

NBC10 Filadelfia podaje, że uzyskało dokumenty sądowe, z których wynika, że aresztowany został mąż Polki, której zaginięcie zgłosił on sam w kwietniu 2017 roku.

60-letni Allen Gould, został aresztowany i oskarżony o morderstwo, zabójstwo kryminalne, znęcanie się nad zwłokami, fałszywe raporty, fałszowanie dokumentów, manipulowanie dowodami rzeczowymi i inne przestępstwa.

Według dokumentów sądowych, na które powołuje się stacja, Gould zgłosił zaginięcie Maciejewskiej 12 kwietnia 2017 r. Powiedział funkcjonariuszom, że widział ją dwa dni wcześniej, gdy wychodziła do pracy. Anna mieszkała w miejscowości Malvern w stanie Pennsylwania. Jechać miała do pracy, w kierunku West Chester.

Jak podaje NBC 10, z oświadczenia wynika, że gdy śledczy próbowali ustalić, co stało się z kobietą, odkryli, że jej życie „nagle się zatrzymało” 29 marca 2017 r. Ta nagła zmiana w jej zachowaniu doprowadziła śledczych do przekonania, że ​​nie zaginęła, ale została zamordowana. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pomimo lat poszukiwań.

Jak podaje stacja, powołując się na dokumenty sądowe, Gould jest oskarżony na zwlekanie ze zgłoszeniem tego, co się stało, niszczenie dowodów i pozbycie się ciała Maciejewskiej. Gould jest również oskarżony o udawanie Maciejewskiej poprzez używanie jej urządzeń elektronicznych do komunikowania się z rodziną i współpracownikami.

Gould pozostaje w więzieniu hrabstwa Chester bez możliwości wyjścia za kaucją. Jak podaje NBC 10, jego prawnik, Evan Kelly, wydał oświadczenie w imieniu swojego klienta w środę: “Po latach insynuacji pan Gould z niecierpliwością czeka na okazję, by oczyścić swoje imię w sądzie.”

O sprawie w Radio RAMPA informowaliśmy w kwietniu 2017 roku, kiedy trwała akcja szukania Pani Maciejewskiej.

Poszukiwana Anna Maciejewska – Polka zaginęła w Pennsylwanii 10 kwietnia

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polonia w USA głosowała w większej liczbie obwodów, ale z mniejszą frekwencją

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć liczba punktów wyborczych za oceanem wzrosła, to przy urnach pojawiło się mniej osób niż ostatnio. Czy to sygnał spadku zainteresowania sprawami kraju wśród Polonii?

W Stanach Zjednoczonych odbyło się głosowanie w 57 obwodach wyborczych, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Mimo zwiększonej liczby punktów do głosowania, frekwencja była niższa – wzięło w niej udział nieco ponad 43 tysiące osób, czyli o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej głosujących odnotowano w dwóch największych ośrodkach polonijnych – w Chicago i Nowym Jorku. W obu tych miastach do urn poszło po około 15 tysięcy wyborców.

Głosowanie od soboty do niedzieli rano

Polacy mieszkający w USA mogli oddać swój głos w sobotę od rana od 6.00AM. Ostatnie lokale wyborcze zamknęły się na zachodnim wybrzeżu – w takich miastach jak San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Phoenix i Las Vegas.

Pomimo większej liczby obwodów, niższa frekwencja była widoczna w wielu lokalizacjach. Przykładowo, w ambasadzie RP w Waszyngtonie głosowało około tysiąca osób – o 400 mniej niż podczas wyborów jesienią 2023 roku. Konsul Mikołaj Rychlik zapewnił, że cała procedura przebiegła bez problemów i zakłóceń.

Mniej ludzi przy urnach – przypadek czy początek trendu?

Spadek frekwencji może być jedynie chwilowym oddechem w aktywności obywatelskiej Polonii, ale może też zwiastować zmieniające się priorytety. Mimo że organizacja wyborów przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, pytanie o to, co powstrzymało tysiące Polaków od głosowania, pozostaje otwarte.

 

Foto: Polish Cultural Institute New York
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W sobotę amerykańska Polonia głosuje na nowego prezydenta Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że w dniu 17 maja zostanie przeprowadzone głosowanie w ramach Wyborów Prezydenckich w Polsce. W rejonie Chicago otwartych będzie 20 lokali wyborczych.

Wszystkie komisje wyborcze będą przyjmować głosujących od godziny 7 rano do 9 wieczorem (7am – 9pm). Aby oddać głos należy być obywatelem Polski i być zarejestrowanym (rejestracja do wyborów była możliwa do dnia 13 maja).

8 kwietnia 2025 r. utworzono 20 obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w rejonie Chicago. Są to:

Głosowanie w Polsce zostanie przeprowadzone w niedzielę, 18 maja. Więcej informacji na temat głosowania w USA można uzyskać na rządowej stronie internetowej.

O kandydatach na stanowisko Prezydenta RP pisaliśmy 15 kwietnia.

Weź udział w wyborach!

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago, gov.pl
Foto: istock/Dziurek/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu