Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Studia w Polsce? Czemu nie – NAWA zaprasza na targi polskich uczelni w Chicago

Opublikowano

dnia

W dniach 3 – 4 lutego 2024 r., w Chicago odbędą się targi polskich uczelni. Swoją ofertę zaprezentuje także Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która wraz z Konsulatem Generalnym RP w Chicago oraz Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, organizuje wydarzenie.

W programie wydarzenia będą miały między innymi prezentacje:

  • oferty polskich uczelni w ramach targów dla młodzieży polonijnej, nauczycieli oraz rodziców
  • programu Anders NAWA dla Polonii
  • oferty dla amerykańskiego środowiska naukowego zainteresowanego współpracą z Polską

Targi zostały podzielone na dwa dni i odbędą się w Copernicus Center:

  • 3 lutego, godz. 2:00 pm – 6:00 pm
  • 4 lutego, godz. 10:00 am – 5:00 pm

Uroczyste otwarcie nastąpi pierwszego dnia targów o godz. 2:00 pm.

Polskie uczelnie obecne na targach

Przez dwa dni młodzież zainteresowana studiami w Polsce oraz możliwościami stypendialnymi, a także dyrektorzy i nauczyciele szkół polskich oraz rodzice, będą mogli odwiedzać stoiska uczelni. Swoją ofertę programową prezentować będzie także NAWA.

W wydarzeniu udział wezmą różne typy uczelni z różnych części Polski:

  • Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Nauk Stosowanych Vincenta Pola w Lublinie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi

Obecna będzie także przedstawicielka projektu Study in Lublin, działającego w Urzędzie Miasta Lublin, która zaprezentuje ofertę uczelni z siedzibą w Lublinie.

Uniwersytet Wrocławski

Dlaczego Polska?

Argumentów za wybraniem Polski jako miejsca do studiowania jest sporo. Studia w języku polskim na uczelniach publicznych są bezpłatne, a w przypadku wybrania kierunku prowadzonego w języku angielskim studia, choć są płatne, to mają bardzo atrakcyjne ceny.

Koszty utrzymania w Polsce, nawet w dobie inflacji, nadal są dużo niższe niż w innych częściach Europy czy w USA, a dyplomy uczelni z Polski, jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są cenione nie tylko w Europie.

W trakcie spotkań kandydaci na studia będą mogli dowiedzieć się m.in., jakie dokumenty są wymagane przy składaniu aplikacji, jakie są warunki studiowania w Polce i jakie stypendia oferują poszczególne uczelnie i instytucje. To także okazja do poznania oferty kierunków na poszczególnych uczelniach, a wiele z nich proponuje nowości odpowiadające na zapotrzebowania współczesnego rynku.

Uniwersytet Warszawski

Polska fizyka, astronomia i matematyka plasują się bardzo wysoko, a studenci kierunków inżynieryjno-technicznych osiągają sukcesy np.: w zawodach łazików marsjańskich każdego roku.

Program stypendialny dla Polonii i wymiana międzynarodowa

Zachętą do wybrania polskich uczelni mogą być stypendia oferowane przez NAWA.

Jeden z najpopularniejszych programów Agencji, Anders NAWA, skierowany jest do młodych osób polskiego pochodzenia, które mają Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju i chcą podjąć w Polsce studia I stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia.

Program każdego roku cieszy się dużą popularnością, a Polakom mieszkającym na całym świecie daje szansę na bezpłatne studiowanie w Polsce.

Uniwersytet Jagielloński

Studia na polskich uczelniach, dają możliwość udziału w wymianach takich jak europejski Erasmus. Wiele uczelni ma także podpisane umowy z zagranicznymi uniwersytetami, co pozwala na wizyty stypendialne w innych krajach, czy nawet realizację podwójnego dyplomu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

 

Źródło: nava.gov
Foto: nawa, istock, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski

News USA

Przełom w sprawie poszukiwanej od 8 lat Polki – aresztowany został jej mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

NBC10 Filadelfia podaje, że uzyskało dokumenty sądowe, z których wynika, że aresztowany został mąż Polki, której zaginięcie zgłosił on sam w kwietniu 2017 roku.

60-letni Allen Gould, został aresztowany i oskarżony o morderstwo, zabójstwo kryminalne, znęcanie się nad zwłokami, fałszywe raporty, fałszowanie dokumentów, manipulowanie dowodami rzeczowymi i inne przestępstwa.

Według dokumentów sądowych, na które powołuje się stacja, Gould zgłosił zaginięcie Maciejewskiej 12 kwietnia 2017 r. Powiedział funkcjonariuszom, że widział ją dwa dni wcześniej, gdy wychodziła do pracy. Anna mieszkała w miejscowości Malvern w stanie Pennsylwania. Jechać miała do pracy, w kierunku West Chester.

Jak podaje NBC 10, z oświadczenia wynika, że gdy śledczy próbowali ustalić, co stało się z kobietą, odkryli, że jej życie „nagle się zatrzymało” 29 marca 2017 r. Ta nagła zmiana w jej zachowaniu doprowadziła śledczych do przekonania, że ​​nie zaginęła, ale została zamordowana. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, pomimo lat poszukiwań.

Jak podaje stacja, powołując się na dokumenty sądowe, Gould jest oskarżony na zwlekanie ze zgłoszeniem tego, co się stało, niszczenie dowodów i pozbycie się ciała Maciejewskiej. Gould jest również oskarżony o udawanie Maciejewskiej poprzez używanie jej urządzeń elektronicznych do komunikowania się z rodziną i współpracownikami.

Gould pozostaje w więzieniu hrabstwa Chester bez możliwości wyjścia za kaucją. Jak podaje NBC 10, jego prawnik, Evan Kelly, wydał oświadczenie w imieniu swojego klienta w środę: “Po latach insynuacji pan Gould z niecierpliwością czeka na okazję, by oczyścić swoje imię w sądzie.”

O sprawie w Radio RAMPA informowaliśmy w kwietniu 2017 roku, kiedy trwała akcja szukania Pani Maciejewskiej.

Poszukiwana Anna Maciejewska – Polka zaginęła w Pennsylwanii 10 kwietnia

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polonia w USA głosowała w większej liczbie obwodów, ale z mniejszą frekwencją

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć liczba punktów wyborczych za oceanem wzrosła, to przy urnach pojawiło się mniej osób niż ostatnio. Czy to sygnał spadku zainteresowania sprawami kraju wśród Polonii?

W Stanach Zjednoczonych odbyło się głosowanie w 57 obwodach wyborczych, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Mimo zwiększonej liczby punktów do głosowania, frekwencja była niższa – wzięło w niej udział nieco ponad 43 tysiące osób, czyli o 5 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Najwięcej głosujących odnotowano w dwóch największych ośrodkach polonijnych – w Chicago i Nowym Jorku. W obu tych miastach do urn poszło po około 15 tysięcy wyborców.

Głosowanie od soboty do niedzieli rano

Polacy mieszkający w USA mogli oddać swój głos w sobotę od rana od 6.00AM. Ostatnie lokale wyborcze zamknęły się na zachodnim wybrzeżu – w takich miastach jak San Diego, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Phoenix i Las Vegas.

Pomimo większej liczby obwodów, niższa frekwencja była widoczna w wielu lokalizacjach. Przykładowo, w ambasadzie RP w Waszyngtonie głosowało około tysiąca osób – o 400 mniej niż podczas wyborów jesienią 2023 roku. Konsul Mikołaj Rychlik zapewnił, że cała procedura przebiegła bez problemów i zakłóceń.

Mniej ludzi przy urnach – przypadek czy początek trendu?

Spadek frekwencji może być jedynie chwilowym oddechem w aktywności obywatelskiej Polonii, ale może też zwiastować zmieniające się priorytety. Mimo że organizacja wyborów przebiegła sprawnie i bez zakłóceń, pytanie o to, co powstrzymało tysiące Polaków od głosowania, pozostaje otwarte.

 

Foto: Polish Cultural Institute New York
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W sobotę amerykańska Polonia głosuje na nowego prezydenta Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że w dniu 17 maja zostanie przeprowadzone głosowanie w ramach Wyborów Prezydenckich w Polsce. W rejonie Chicago otwartych będzie 20 lokali wyborczych.

Wszystkie komisje wyborcze będą przyjmować głosujących od godziny 7 rano do 9 wieczorem (7am – 9pm). Aby oddać głos należy być obywatelem Polski i być zarejestrowanym (rejestracja do wyborów była możliwa do dnia 13 maja).

8 kwietnia 2025 r. utworzono 20 obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w rejonie Chicago. Są to:

Głosowanie w Polsce zostanie przeprowadzone w niedzielę, 18 maja. Więcej informacji na temat głosowania w USA można uzyskać na rządowej stronie internetowej.

O kandydatach na stanowisko Prezydenta RP pisaliśmy 15 kwietnia.

Weź udział w wyborach!

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago, gov.pl
Foto: istock/Dziurek/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu