News Chicago
Nowa stała wystawa w Instytucie Sztuki Chicago prezentuje fragmenty architektury miasta

“Architectural Fragments From Chicago” to nowa instalacja kuratorki Alison Fisher, z której roztacza się widok na historyczne wielkie schody Art Institute of Chicago. Stała ekspozycja w budynku z 1879 r. gromadzi dzieła sygnowane przez Muzeum oraz nowe nabytki z jego stałej kolekcji.
Obiekty zaprojektowane na zamówienie przez luminarzy, takich jak Frank Lloyd Wright, Marion Mahony Griffin, Walter T. Bailey, Louis Sullivan i Dankmar Adler, zostały umieszczone pod zalanym słońcem atrium.
Sama wystawa, zaprojektowana przez Normana Kelleya, podzielona jest na sześć działów poświęconych historii lokalnych budynków, architektów i mieszkańców. Ukazuje m.in. nowe badania nad Frankiem Lloydem Wrightem i Louisem Sullivanem, które rzucają światło na środowisko społeczne, w którym działali słynni architekci.
Inne przestrzenie w “Architectural Fragments From Chicago” skupiają się na południowej dzielnicy Bronzeville i ruchach robotniczych w mieście. Według kuratorów ma to rzucić widzom wyzwanie, aby spróbowali powiązać produkcję architektoniczną z początku XX wieku z walkami o sprawiedliwość społeczną w Chicago.
Od składowisk i hut stali po mieszkania dla pracowników – historia pracy w Chicago ukształtowała zabudowę miasta, wyjaśnia Alison Fisher w oświadczeniu dotyczącym projektu.
Są tu elementy konstrukcyjne domów robotników z 1855 r. — okresu ogromnego rozwoju miasta, kiedy wzniesiono wiele prostych domów o konstrukcji szkieletowej i ceglanych kamienic, aby zapewnić zakwaterowanie pracownikom i ich rodzinom.
W “Architectural Fragments From Chicago” centralne miejsce zajmuje imponująca okrągła kratka wentylacyjna z chicagowskich apartamentów Francis Apartments, zaprojektowana na zamówienie przez Franka Lloyda Wrighta, wraz z panelem z Levi Rosenfeld Building (1882), zaprojektowanym przez Louisa Sullivana i Dankmara Adlera.
Elementy ze zburzonych w 1958 r., niestandardowych budynków projektu Sullivana i Adlera z Rosenfeld były przechowywane na Uniwersytecie Southern Illinois w Edwardsville, a teraz wystawione są do wglądu publicznego.
Na wystawie można także zobaczyć projekty Waltera T. Bailey’a, pierwszego afroamerykańskiego architekta posiadającego licencję w stanie Illinois. Ozdobny element jego autorstwa pochodzi z zaprojektowanego przez niego budynku z 1928 roku w Bronzeville.
Jest tu także oszałamiający witraż autorstwa architektki z Prairie School, Marion Mahony Griffin i krata windy z chicagowskiego Manhattan Building zaprojektowana przez Williama LeBarona Jenneya i Williama B. Mundie.
Wystawione są także płytki podłogowe z apartamentowca Mecca w Chicago, ukończonego w 1892 roku i rozebranego w 1951 roku.
“Architectural Fragments From Chicago” pozostanie wystawą stałą w Instytucie Sztuki Chicago. Muzeum jest czynne w czwartki od 11.00AM do 8.00PM, a w piątki, soboty i niedziele w godzinach od 11.00AM do 3.00PM.
Instytut Sztuki w Chicago codziennie zapewnia bezpłatny wstęp dzieciom poniżej 14. roku życia, nastolatkom z Chicago poniżej 18. roku życia, posiadaczom kart Link i WIC oraz nauczycielom stanu Illinois.
Od 8 stycznia do 22 marca 2024 r. mieszkańcy Illinois będą mieli bezpłatny wstęp do muzeum w poniedziałki, czwartki i piątki.
Bilety dla osób dorosłych kosztują 32 dolary i można je kupić tutaj.
Źródło: archpaper
Foto: YouTube, Norman Kelley/ The Art Institute of Chicago
News Chicago
Wyjątkowy letni teatr wśród drzew: „Walking Plays” powracają do Morton Arboretum

Jak co roku, Morton Arboretum zaprasza na niezwykłe teatralne doświadczenie – Walking Plays, czyli plenerowe przedstawienia, które łączą sztukę z naturą. To pełnometrażowe spektakle, stworzone specjalnie z myślą o tym wyjątkowym miejscu, wystawiane przez zawodowych aktorów lokalnych scen.
Czym są Walking Plays?
Walking Plays to teatr w ruchu – widzowie nie siedzą w fotelach, lecz podążają ścieżkami Arboretum, przechodząc od sceny do sceny. Każdy spektakl odbywa się w kilku malowniczych punktach na trasie o długości od jednej do dwóch mil. Grupie towarzyszy przewodnik, który prowadzi widzów przez opowieść i przestrzeń.
To doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły: dźwięki natury, zapach drzew, wieczorne światło zachodzącego słońca i emocje płynące z gry aktorskiej. Widzowie są zachęcani, aby zabrać ze sobą wodę, przenośne krzesła lub koce oraz środek na komary.
Terminy i godziny
Walking Plays odbywają się w wybrane soboty i niedziele od lipca do października 2025 roku.
Start: Thornhill Shelter, zachodnia część Morton Arboretum
Czas trwania: ok. 90 minut do 2 godzin
- Letnie spektakle (lipiec–sierpień): godz. 6:00PM
- Jesienne spektakle (październik): godz. 4:00PM
Repertuar 2025
Duma i uprzedzenie
Adaptacja klasyki Jane Austen – dla widzów od 10. roku życia
Wejdź w świat sióstr Bennet i przeżyj historię miłości, konwenansów i emocji na tle XIX-wiecznej Anglii. Spektakl rozgrywa się w urokliwej przestrzeni wokół dawnej rezydencji – Thornhill Education Center.
Daty:
- 12, 13, 19, 20, 26 i 27 lipca
- 2 i 3 sierpnia
Żegnaj, panie Poe
Ostatnie dni życia Edgara Allana Poe – dla widzów od 12. roku życia
Zanurz się w gotyckim klimacie i podążaj śladami pisarza przez mroczne zakamarki jego wyobraźni. Poe mierzy się z własnymi demonami, wspomnieniami i dziełami w przejmującej teatralnej wizji końca życia.
Daty:
4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 października
Bilety i ceny
Zakupu należy dokonać online i z wyprzedzeniem – liczba miejsc jest ograniczona.
Ceny standardowe:
- Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
- Dzieci (2–17 lat): 17 USD
- Dorośli (18+): 27 USD
Dla członków Morton Arboretum:
- Dzieci do 2 lat: bezpłatnie
- Dzieci (2–17 lat): 7 USD
- Dorośli: 17 USD
Dochód z biletów wspiera misję Morton Arboretum: tworzenie zielonego, zdrowego i pięknego świata, w którym ludzie i drzewa rozwijają się wspólnie.
Sztuka, która rośnie z natury
Walking Plays to coś więcej niż teatr. To podróż – przez emocje, literaturę i naturę. Dla rodzin, par, miłośników teatru i miłośników drzew – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zobacz pełny harmonogram i kup bilety: mortonarb.org
Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
News Chicago
Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.
Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.
Wieczór pełen klasyki i niespodzianek
Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.
O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:
- „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
- „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
- „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.
Goście specjalni i premierowe wykonania
W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.
Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.
Muzyka, wspólnota i duch Ameryki
Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.
Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.
Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band
News USA
Polska przygotowuje się na wypadek wojny – opracowuje plan ewakuacji najważniejszych dzieł sztuki

Polskie Ministerstwo Kultury powołało specjalny departament, którego zadaniem jest przygotowanie planu ewakuacji najcenniejszych dzieł sztuki z państwowych kolekcji w przypadku rosyjskiej inwazji. Na jego czele stanął Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który kieruje 40-osobowym zespołem ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
W wywiadzie dla Financial Times, Minister Kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że Polska wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas pomocy Ukrainie w relokacji jej zasobów kultury w czasie trwającej wojny. Nowy departament ma stworzyć gotowy plan ewakuacji dzieł sztuki, rzeźb, instrumentów muzycznych oraz księgozbiorów z około 160 instytucji publicznych.
“Nie jesteśmy w stanie ewakuować wszystkiego. Naszym zadaniem jest określenie, które obiekty mają absolutny priorytet” — powiedziała Wróblewska.
Ministerstwo prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami na temat potencjalnego przechowania wybranych dzieł w bezpiecznych miejscach poza granicami Polski. W planach jest również włączenie do inicjatywy prywatnych muzeów i galerii, a szczegóły mają zostać dopracowane do końca roku.
Polska konsultuje się także z ukraińskimi specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, aby lepiej zrozumieć praktyczne aspekty działania w warunkach realnego konfliktu zbrojnego.
Od 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, Polska intensywnie rozbudowuje swoje zdolności obronne. Wydatki na obronność osiągnęły w tym roku poziom 4,7% PKB — najwyższy wśród krajów NATO. Oprócz modernizacji armii i zwiększania liczebności sił zbrojnych, rząd skupia się także na ochronie ludności cywilnej oraz dziedzictwa narodowego.
Polska od lat aktywnie zabiega również o odzyskanie dzieł sztuki i dokumentów zrabowanych w czasie II Wojny Światowej przez Niemców i Związek Radziecki. Według Ministerstwa Kultury nadal brakuje setek tysięcy obiektów.

Odzyskane dwa obrazy z warsztatu Dierica Boutsa – „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne.
W zeszłym roku Polska odzyskała z Hiszpanii dwa obrazy flamandzkiego mistrza Dierica Boutsa, należące niegdyś do kolekcji Czartoryskich. Dodatkowo toczą się rozmowy w sprawie restytucji 73 cennych dokumentów historycznych — w tym XV-wiecznego traktatu pokojowego między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim — które wciąż znajdują się w niemieckich archiwach.
Inicjatywa Ministerstwa Kultury pokazuje, że Polska traktuje potencjalne zagrożenie z pełną powagą, starając się chronić nie tylko granice, ale także dziedzictwo kulturowe narodu.
Źródło: NFP
Foto: Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News Chicago2 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy zakaz podróży do USA dla obywateli 19 krajów już obowiązuje