GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Pieczemy indyka z Dobrusią Byliński. Poznajcie najlepszy, sekretny przepis!
Tradycyjną potrawą na stole podczas Święta Dziękczynienia jest oczywiście indyk i bez niego obejść się nie może. Ale jak go przyrządzić by był soczysty, chrupiący, idealnie przyprawiony i upieczony? To już nie jest taka łatwa sprawa. Dlatego poznajcie przepis mistrzyni w pieczeniu indyka i nie tylko – Dobrusi Byliński z Delightful Pastries – na naszej antenie zdradza nam jego sekrety.
Co więc robimy gdy już zdobędziemy tego najlepszego indyka dla naszej rodziny? Dobrusia Byliński tłumaczy krok po kroku jak przygotować idealnie soczystego i pysznego indyka na Święto Dziękczynienia?
Po pierwsze musimy go dobrze rozmrozić. Następnie robimy marynatę z 2 litrów wody, 215 gram soli koszernej lub morskiej oraz 200 gram cukru, którą gotujemy. Gdy marynata się zagotuje dodajemy 4 litry zimnej wody i gdy całość jest schłodzona wkładamy do niej indyka i zostawiamy na noc lub dwie w lodówce.
Wtedy indyk “tą solą nasiąknie i będzie bardzo soczysty” wyjaśnia Dobrusia Byliński.
Do marynaty można ewentualnie dodać parę łodyg selera lub trochę włoszczyzny. Następnie wyjmujemy indyka z marynaty i suszymy.
Kolejny etap to polanie mięsa winem i bardzo dokładne natarcie masłem. Bierzemy do tego 1,5 szklanki białego wina i 8 łyżek stołowych masła. Potem obsypujemy solą i czarnym pieprzem.
“Wsadzamy tego indyka do piekarnika na 30 minut na 425 stopni, potem, po 30 minutach obniżamy na 350, troszeczkę masłem i winem oblewamy tak co 10 minut i pieczemy, aż indyk jest gotowy” mówi Dobrusia Byliński.

To czy mięso jest dobrze wypieczone można sprawdzić nacinając nogę, żeby sprawdzić czy nie leci krew, albo używając termostatu do pieczenia – powinien wskazać 140 stopni po wbiciu w mięso. Pod indykiem dobrze jest ułożyć warzywa, które pieką się również, nasiąkając kapiącym tłuszczem i pysznym aromatem. Posłużą one później do zrobienia sosu.
Ważne jest by piec indyka bez farszu, wtedy upiecze się wcześniej i będzie soczysty z chrupiącą skórką, podkreśla Dobrusia Byliński.
Fajnym pomysłem jest także włożenie do środka indyka przed jego pieczeniem ziół, np. szałwii i cytryny lub klementynki, natki pietruszki czy liścia laurowego. Wtedy mięso zyskuje piękny zapach.

Tak więc mamy już idealnie upieczonego indyka, a w kolejnej rozmowie z Dobrusią Byliński zdradzimy sekrety innych dań na Święto Dziękczynienia.
Przypominamy, że w piekarni Delightful Pastries, mieszczącej się przy 5927 W Lawrence Avenue, Chicago, IL 60630, można kupić wspaniałe chleby, ciasta i przeróżne wypieki, najlepsze na świąteczny stół. Wśród tradycyjnych ciast królują oczywiście sezonowe pumpkin pie.
Dobrusia Byliński poleca również zupę z dyni piżmowej, sos żurawinowy i całą gamę przeróżnych chlebów; świąteczne, na zakwasie, bezglutenowe, czy razowe dla cukrzyków.

Delightfull Pastries jest otwarty dzisiaj do 6.00PM i w środę od 6.00 rano do 6.00 wieczorem, spieszcie by zdobyć najlepsze specjały na dziękczynny stół!
W czwartek i piątek sklep będzie zamknięty, w sobotę, będzie czynny między 7.00 rano a 2.00 po południu.
Więcej informacji na stronie internetowej. Tel. 773 54 57215.
Serdecznie Zapraszamy!

Delightful Pastries to rodzinna piekarnia, która od 1998 r. serwuje pyszne domowe europejskie wypieki i ciasta dla swoich wiernych klientów z Chicago. Przygotowuje swoje wyroby z dbałością o szczegóły, używając najlepszych lokalnych składników, zgodnie z europejskimi tradycjami piekarniczymi przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Źródło: informacja własna
Foto: Delightful Pastries, istock/monkeybusinessimages/jbreeves/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Dr Łucja Mirowska-Kopeć zaprasza na świąteczne spotkania – od Andrzejek po Wigilię
Zbliżający się grudzień i koniec roku kalendarzowego, przynoszą jak zawsze szereg spotkań i wydarzeń w środowisku polonijnym rejonu Chicago. W studiu Radia Deon prezes Związku Klubów Polskich, dr Łucja Mirowska-Kopeć, serdecznie zaprasza na te spotkania. Podkreśla przy tym, jak ważne dla Polonii jest podtrzymywanie tradycji, budowanie relacji oraz wsparcie osób w potrzebie.
Intensywny tydzień wydarzeń – od zabawy do refleksji
Cykl spotkań zainauguruje Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 29 listopada o 7:00 PM w siedzibie Związku Klubów Polskich. Koszt udziału to 25 dolarów, bez wcześniejszej rezerwacji – bilety będą dostępne także przy wejściu.
“Będzie fantastyczny zespół Pacific Band, który oferuje wszelkiego rodzaju muzykę, począwszy od całą historię polskiej muzyki, poprzez amerykańską, włoską, jaką sobie tylko życzymy i właściwie jest to muzyka dla chętnych do tańczenia, bawienia się w każdym wieku” zapowiada dr Łucja Mirowska-Kopeć, zapraszając do wspólnej zabawy.
Prezes Związku Klubów Polskich obiecuje także atrakcyjne niespodzianki dla gości.
Następnego dnia, 30 listopada w niedzielę, o 4:00 PM, zaplanowano Biesiadę Patriotyczną, organizowaną przez Teatr Ludowy Rzepicha, a nawiązującą do listopadowych świąt – Wszystkich Świętych i Święta Niepodległości Polski.
Królewskie Mikołajki i rola młodych kobiet w życiu Polonii
6 grudnia odbędą się Królewskie Mikołajki w godzinach 12:00PM–2:00PM. Wydarzenie organizowane jest już po raz czwarty przez obecne i byłe Królowe Parady 3 Maja, które aktywnie uczestniczą w budowaniu wizerunku młodej Polonii jak zaznacza dr Łucja Mirowska-Kopeć.
Spotkanie obejmuje animacje, poczęstunek i wizytę Świętego Mikołaja. Udział mogą wziąć dzieci od wieku około dwóch lat wzwyż. Spotkanie będzie miało rodzinny charakter, a wydarzenie ma służyć nie tylko zabawie, ale także budowaniu więzi międzypokoleniowych.

Opłatek w Jolly Inn – wieloletnia tradycja polonijna
Głównym świątecznym wydarzeniem będzie Opłatek Polonijny, czyli tradycyjna wieczerza wigilijna, która odbędzie się 7 grudnia od 3:00 PM w restauracji Jolly Inn. “Pośpiewamy troszkę kolędy, zjemy tradycyjne potrawy wigilijne. Mamy też sporo niespodzianek, występy dzieci” mówi nasz Gość.
Jak podkreśla dr Łucja Mirowska-Kopeć: “Najważniejsze jest to, żebyśmy byli razem, żebyśmy życzliwie w stosunku do siebie podchodzili, żebyśmy po prostu wzajemnie się popierali, uśmiechali do siebie, bo tego uśmiechu nam na co dzień troszkę brakuje”.
Informacje i zgłoszenia zarówno na Królewskie Mikołajki jak i na Wieczór Wigilijny przyjmowane są pod numer telefonu : 773-742-1477.

Wigilia dla samotnych i bezdomnych – nikt nie powinien być sam
Podsumowaniem okresu świątecznego będzie Wigilia dla osób samotnych i bezdomnych, tradycyjnie organizowana przez Związek Klubów Polskich. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy nikt nie powinien być sam a ZKP każdego roku pamięta o tych najbardziej potrzebujących.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, jak wielu z nas, w sposób szczególny w tym okresie wraca wspomnieniami do Polski i naszych bliskich żyjących w Ojczyźnie.

Rekrutacja do wyborów Królowej Parady 3 Maja
Do połowy grudnia, albo nawet do świąt Bożego Narodzenia, trwa nabór kandydatek do wyborów Królowej Parady 3 Maja, które odbędą się 14 marca – przypomina nasz Gość. Udział mogą wziąć młode kobiety w wieku 17–22 lata. W grudniu planowane są wstępne spotkania informacyjne.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć składa życzenia z okazji Święta Dziękczynienia:
Źródło: informacja własna
Foto: StelmachLens, ZKP
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Marianna Mosz: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza młodych!
W środowisku polonijnym w Chicago pojawia się świeży powiew — energia młodych, zaangażowanych ludzi, którzy chcą budować silną, nowoczesną i dobrze zintegrowaną Polonię. Jedną z twarzy tego nowego pokolenia jest Marianna Mosz, doskonale znana w chicagowskiej społeczności jako Królowa Parady 2023 roku i aktywna działaczka. W naszym studiu opowiada o otwarciu chicagowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, które będzie miało miejsce w najbliższy piątek w Copernicus Center.
Polskie Stowarzyszenie Młodzieży – nowa siła, nowe perspektywy
21 listopada o 6:30 PM w King’s Hall w Copernicus Center odbędzie się oficjalne otwarcie chicagowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży (Polish Youth Association).
Jak podkreśla Marianna Mosz, organizacja, która w Chicago dopiero startuje, ma już pięcioletnią historię i ponad pięć tysięcy członków na całym świecie. Działa w Nowym Jorku, we Włoszech, Polsce, Australii, Szwecji i wielu innych miejscach.
Teraz przyszedł czas na Chicago, gdzie powstaje lokalna delegacja Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Równolegle oddziały mają zostać utworzone również w Los Angeles i na Florydzie.
“Chcielibyśmy zaprosić wszystkich młodych, tych, którzy się już angażują w Polonii chicagowskiej – tych, co troszkę się angażują i tych, co by chcieli jak najbardziej się zaangażować” zachęca Marianna Mosz.
To wydarzenie jest nie tylko inauguracją, ale i zaproszeniem do współtworzenia nowej przestrzeni dla młodych dorosłych Polaków i Polonii amerykańskiej.
Dla kogo jest organizacja?
Organizacja kieruje swoją ofertę do młodych osób polskiego pochodzenia, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu Polonii. Wiek członkowski mieści się w przedziale 16–30 lat, ale – jak podkreśla nasz Gość – jest miejsce także dla osób młodszych i starszych.

Łączenie pokoleń, budowanie wspólnoty
Chicagowskie organizacje polonijne mają długą historię — są tu związki, stowarzyszenia i instytucje działające od dekad, z ogromnym dorobkiem i tradycją. Jednak świat się zmienia, a potrzeby kolejnych pokoleń wyglądają inaczej niż dwadzieścia czy trzydzieści lat temu.
“Naszym celem jest to, abyśmy zaangażowali młodych Polaków w tą naszą Polonię chicagowską” podkreśla Marianna Mosz. Ważna jest tu idea integracji młodego pokolenia ze starszymi polonijnymi organizacjami. To właśnie ta synergia — tradycji i świeżości — może być nową siłą Polonii.

Dlaczego młodzi są tak potrzebni?
Polonia w Stanach Zjednoczonych to ogromna, prężna, aktywna grupa etniczna. Ma swoje media, organizacje, szkoły, instytucje kulturalne i polityczne. Ale by zachować ciągłość, potrzebuje młodych liderów, którzy rozumieją amerykańską rzeczywistość, jednocześnie czerpiąc z polskich korzeni.
Właśnie takie inicjatywy pomagają utrzymać żywą, świadomą, wpływową społeczność.

Praktyczne informacje
Do Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży można zapisać się w prosty sposób — przez stronę internetową polishyouth.org, mailowo lub bezpośrednio podczas otwarcia chicagowskiego oddziału. Kontakt z organizacją jest możliwy pod numerem telefonu: 773-359-7070 oraz w poprzez maila: chicago@polishyouth.org
To moment, w którym młodzi Polacy w Chicago mogą wejść do większej struktury, zyskać nowych znajomych, doświadczenie, możliwości działania i poczucie wpływu na polonijną rzeczywistość.
Każdy, kto chce wspierać i współtworzyć naszą Polonię, jest mile widziany!

Źródło: informacja własna
Foto: Polskie Stowarzyszenie Młodzieży
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Górnicza tradycja w Chicago: Związek Ślązaków zaprasza na 33. Bal Barbórkowy i Andrzejki
Związek Ślązaków z Chicago to organizacja, która od dekad pielęgnuje śląską kulturę, jednoczy Polonię i corocznie celebruje jedno z najważniejszych świąt górniczych. Jego przedstawiciele – Halina Szyrzyna, Tadeusz Gaweł, oraz Piotr Zdybel – serdecznie zapraszają a 33. Bal Barbórkowy połączony z Andrzejkami, który odbędzie się w Niles 29 listopada.
Studio Radia Deon Chicago odwiedzili: Halina Szyrzyna, skarbnik Związku Ślązaków i dyrektorka Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Lemont, Tadeusz Gaweł, górnik kopalni węgla kamiennego Halemba oraz Piotr Zdybel, górnik i ratownik górniczy.
Wdzięczność, która towarzyszy każdemu powrotowi
Zawód górnika jest niebezpieczny, obciążający i wymagający ogromnej determinacji, ale jest to także praca, w przypadku której wdzięczność jest codziennym doświadczeniem. Rodziny zawsze czekają na bezpieczny wyjazd spod ziemi i powrót do domów swoich ojców, synów, czy mężów – podkreślają nasi Goście.
Trzydziesta trzecia edycja Balu Barbórkowego
W tym roku Związek Ślązaków już po raz trzydziesty trzeci zaprasza Polonię na doroczny Bal Barbórkowy połączony z Andrzejkami. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada o 7:00 p.m. w Lone Tree Manor. Organizatorzy zapewniają, że jak co roku będzie to wieczór pełen dobrej zabawy, śląskiej muzyki i wyjątkowej atmosfery.
Uczestników będzie bawił zespół Millennium, znany z repertuaru śląskiego, ale także z muzyki rozrywkowej. W cenie biletu organizatorzy przewidzieli smaczny obiad, open bar, słodki stół oraz zimne przekąski serwowane przed głównym posiłkiem.
“Oczywiście jak zwykle dla Barbar mamy szampan i kwiatuszki. Mamy dla górników butelkę wódki i niespodziankę dla wszystkich Andrzejków, którzy nas zaszczycą swoją obecnością” zapowiada Halina Szyrzyna.

Atrakcje wieczoru i główna nagroda loterii
Podczas balu odbędzie się także loteria fantowa. Związek Ślązaków ufundował główną nagrodę — 500 dolarów w gotówce. Jak podkreślają nasi Goście, przedświąteczny czas sprawia, że taka wygrana może okazać się szczególnie przydatna dla szczęśliwego laureata.
Gdzie kupić bilety?
Bilety będą dostępne do 20 listopada. Można je zamawiać telefonicznie, korzystając z numerów:
- 224-224-0260
- 708-267-5820
Istnieje również możliwość zakupu online poprzez stronę zwiazekslazakow.com, gdzie dostępna jest opcja płatności kartą kredytową.

Spotkanie z górnikami i okazja do rozmowy
Organizatorzy podkreślają, że Bal Barbórkowy to nie tylko zabawa, lecz także moment refleksji nad górniczą pracą. Podczas balu uczestnicy będą mogli porozmawiać z nimi, poznać górnicze zwyczaje i wysłuchać wspomnień z pracy w kopalni, a także z akcji ratowniczych, które dobrze pamięta Piotr Zdybel.
Zaproszenie dla całej Polonii
Związek Ślązaków zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania. Wszystkie szczegóły wydarzenia oraz aktualne informacje dostępne są na stronie Związku Ślązaków i w mediach społecznościowych organizacji.
Do zobaczenia na Balu Barbórkowym!

Przedstawiciele Związku Ślązaków wzięli udział w naszym Radiotonie na rzecz fundacji 4KidsAfrica, dołączając się do prowadzonej praz Radio Deon Chicago zbiórki – serdecznie dziękujemy!
Źródło: informacja własna
Foto: Związek Ślązaków
-
News Chicago3 tygodnie temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
News USA3 tygodnie temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA2 tygodnie temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
News Chicago2 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News USA4 tygodnie temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada
-
News Chicago4 tygodnie temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień
-
Polonia Amerykańska6 dni temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!











