Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

W Chicago Łotysze m.in. z Polakami świętowali swój Dzień Niepodległości

Opublikowano

dnia

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Łotwę wolności odbyły się w cieniu wojny na Ukrainie, o której wspominali specjalni goście: Ambasador Łotwy Maris Selga, który przyleciał z Waszyngtonu i konsul honorowy Łotwy w Chicago Robert Blumbergs. W Chicago obaj powiedzieli o potrzebie czujności i ciągłym niebezpieczeństwie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tymczasem komisarz miejskich wodociągów Daniel Pogorzelski wspominał o konieczności współpracy z Polakami w Chicago, a także o tym że miasto Lipawa na Łotwie, które Łotysze chcą ustanowić jako miasto siostrzane z Chicago, jest również powiązane z Polską.

W sobotę, 18 Listopada, o godzinie 2.00PM, Łotewska społeczność w Illinois świętowała swoją niepodległość w swoim Centrum Kultury blisko kampusu Wright College w Chicago.

Po błogosławieństwie od przedstawicieli Łotewskiego kościoła luterańskiego, występowały zespoły ludowe, dzieci recytowały wiersze patriotyczne po łotewsku, i odbył się koncert patriotyczny przy akompaniamencie pianina. Mieszkający na Jackowie Armands Birkens grał na gitarze.

Po obchodach, obecni przenieśli się na poczęstunek do sąsiedniego budynku do wieczora.

Foto: Hynek Zamecnik
 

News Chicago

Znowu Polak zginął w Chicago. Bandyta zastrzelił Michała w dniu jego 25 urodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielny poranek 14 lipca, w dniu swoich 25 urodzin, tragicznie zginął Michał Ciskal. W drodze do pracy Polak zatrzymał się na stacji benzynowej, w dzielnicy Fuller Park w południowej części miasta, gdzie został zaatakowany przez dwóch bandytów, którzy chcieli ukraść jego samochód. Jeden z mężczyzn strzelił do Michała.

Do napadu na Michała Ciskala doszło tuż przed 8:00AM, gdy dwie osoby wysiadły z szarego pojazdu i zaczęły rozmawiać z nim pod adresem 5400 South Wells Street – podała chicagowska policja.

Następnie jeden z mężczyzn oddał strzał w stronę Polaka – dodała policja. Michał ​​został postrzelony w klatkę piersiową. Polaka przewieziono do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago, gdzie stwierdzono jego zgon.

Według chicagowskiej policji tego samego dnia o godzinie 2:15AM 33-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony przy 3800 South Wells Street. Nie wiadomo czy napady były ze sobą powiązane. Nikt nie został aresztowany w związku z tym zabójstwem, ani zastrzeleniem Michała Ciskala.

Według opisu zbiórki założonej na platformie GoFundMe, „Michał był osobą niezwykłą i autentyczną, znaną ze swojej życzliwości i hojności.” Wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych 8 lat temu, w wieku zaledwie 17 lat, i miał w związku z tą przeprowadzką duże nadzieje i aspiracje.

„Był najciężej pracującą osobą, jaką kiedykolwiek spotkałem. Starał się zbudować życie, z którego jego rodzice byliby dumni. Pomimo odległości utrzymywał bliską więź z rodziną, w każdą niedzielę godzinami grając w gry wideo ze swoim młodszym bratem. Kupił nawet swojemu bratu komputer do gier, aby utrzymać kontakt.” pisze David Nowak, który założył zbiórkę.

„Ci, którzy mieli szczęście poznać Michała, wiedzą, jaki był niezwykły. Wszyscy jesteśmy zdruzgotani jego stratą i chcemy zapewnić Michałowi pogrzeb, na jaki zasługuje, uczcić jego pamięć i pożegnać się po raz ostatni.”

Michał Ciskal (GoFundMe)

Organizator zbiórki prosi o datki na pokrycie kosztów pogrzebu Polaka. Rodzice Michała przylatują do Stanów Zjednoczonych w sobotę 20 lipca.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę 21 lipca,  o godzinie 2.00PM w Domu Pogrzebowym Markiewicza
przy 108 Illinois Street, Lemont Illinois 60439.

O zastrzeleniu Przemka Bogdanowicza w Glenview 5 lipca, informowaliśmy tutaj.

Źródło: suntimes, fox 32, GoFundMe
Foto: GoFundMe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tylko do końca miesiąca można zgłaszać nominacje do nagród Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

Opublikowano

dnia

Autor:

Do 31 lipca Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne (PAHA) przyjmuje nominacje do szeregu nagród, które zostaną wręczone przez PAHA na 81. Dorocznym Zgromadzeniu w styczniu 2025 r. w Nowym Jorku.

Nominacje należy przesyłać e-mailem na adres Ewy Barczyk ewa@uwm.edu do 31 lipca 2024 r. Należy podać nazwę nagrody, laureata (wraz z danymi kontaktowymi) oraz krótkie oświadczenie – nie dłuższe niż jedna strona – podkreślające, dlaczego ta nominacja powinna być zostać wybrany do nagrody. Można też przesłać dodatkowe istotne informacje o nagrodzonym.

 • Nagroda Mieczysława Haimana jest przyznawana corocznie uczonemu za trwały wkład w badania nad Polską Polską.
 • Nagroda im. Oskara Haleckiego przyznawana jest za ważną książkę lub monografię dotyczącą polskich doświadczeń w Stanach Zjednoczonych. Kwalifikowalność jest ograniczona do dzieł o znaczeniu historycznym i/lub kulturalnym, w tym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, opublikowanych w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania nagrody.
 • Skalny Civic Achievement Award przyznawana jest osobom lub grupom, które przyczyniają się do realizacji celów PAHA w zakresie promowania badań i świadomości doświadczeń Polonii Amerykańskiej. Możliwe inicjatywy mogą obejmować ochronę artefaktów lub szersze inicjatywy społeczne związane z Polonią.
 • Nagroda Amicus Poloniae przyznawana jest za znaczący wkład w poszerzanie wiedzy o dziedzictwie polskim i polsko-amerykańskim przez osoby nienależące do społeczności polonijnej.
 • James Pula Distinguished Service Award jest przyznawana okazjonalnie członkowi PAHA, który wyświadczył cenne i trwałe zasługi dla organizacji. Nagroda ta honoruje prof. Jamesa Pulę, byłego prezesa i skarbnika PAHA, wieloletniego redaktora Polish American Studies.
 • Nagroda Creative Arts przyznawana jest za zasługi w dziedzinie sztuk kreatywnych osób lub grup, które przyczyniły się do szerzenia świadomości o polskich doświadczeniach w obu Amerykach.
 • Nagroda im. Józefa W. Żurawskiego przyznawana jest za najlepszy artykuł lub książkę opublikowaną na temat polsko-amerykańskich obrazów ekranowych w filmach lub telewizji prezentowanych publiczności w Stanach Zjednoczonych i wydawanych przez amerykańskie firmy. Aby kwalifikować się do konkursu, muszą być opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Obejmuje ona również nagrodę pieniężną.

Więcej szczegółów na temat tych nagród i ich poprzednich laureatów można znaleźć na stronie internetowej PAHA polishamericanstudies.org/ w zakładce „Nagrody”.

Stypendium podróżne dla absolwentów/młodych naukowców

Termin 31 lipca 2024

PAHA zachęca studentów i wschodzących naukowców (do trzech lat po ukończeniu studiów) do ubiegania się o stypendium podróżne. Dwa takie granty po 500,00 dolarów każdy zostaną przyznane w celu pokrycia kosztów podróży w celu wzięcia udziału w corocznym spotkaniu PAHA 2025 w Nowym Jorku. Granty zostaną przyznane dwóm najlepszym propozycjom konferencyjnym dotyczącym doświadczeń Polonii w dowolnej epoce historycznej, dziedzinie nauki lub aspekcie, złożonym przez młodych naukowców.

Aby złożyć wniosek należy przesłać następujące dokumenty:

 • Papierowa aplikacja
 • Krótki list aplikacyjny
 • Aktualne CV
 • Jeden list polecający od starszego naukowca (np. promotora pracy dyplomowej).

Warunkiem otrzymania stypendium podróżnego jest osobiste przedstawienie referatu na konferencji. Laureaci otrzymają wynagrodzenie podczas ceremonii wręczenia nagród podczas Walnego Zgromadzenia. Niezłożenie referatu osobiście na walnym zgromadzeniu skutkuje cofnięciem stypendium.

Pakiety zgłoszeniowe prosimy przesyłać e-mailem na adres Ewa Barczyk ewa@uwm.edu z tytułem „Stypendium na podróże dla absolwentów” do 31 lipca 2024 r.

 

Źródło: polishamericanstudies
Foto: polishamericanstudies
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

To już dziś! Przyjdźcie na Piknik Rodzinny z Wisłoką Chicago w Schiller Woods

Opublikowano

dnia

Autor:

14 lipca Wisłoka Chicago ponownie organizuje swoje flagowe wydarzenie, czyli Piknik Rodzinny dla całej biało-zielonej społeczności. Zabierzcie ze sobą rodzinę i znajomych by razem bawić się przy dobrej muzyce i poczęstunku. Na wszystkich czeka mnóstwo atrakcji.

Polonijny klub piłkarski przygotował masę niespodzianek, a podczas pikniku jak zawsze serwowane będzie znakomite jedzenie i napoje od partnerów Wisłoki: KD Market i Euro Liquor. Świetną zabawę dla dzieci zagwarantuje specjalna strefa gier oraz darmowe bounce house. Rozegrany będzie także FAKRO CUP.

Muzykę na żywo zapewni popularny i lubiany Kaspi, który zaśpiewa m.in. nową piosenkę „Nara, Nara”, która niedawno miała swoją premierę. Natomiast gościem specjalnym z Florydy będzie Valdi, który zagra w rytmach latino i bachaty swoje największe hity: „Loca” i „Ze mną bujaj się”.

Taneczną zabawę poprowadzi znakomity DJ Valentime a loteria fantowa zapewni swoim zwycięzcom bardzo atrakcyjne nagrody: 500$, telewizor 75′, rower, pobyt w Clearwater na Florydzie oraz wiele innych.

Podczas pikniku, o godzinie 1:00pm zostaną wręczone stypendia naukowe, artystyczne i sportowe przez właścicieli sieci sklepów KD Market. Ponadto dla wszystkich miłośników piłki nożnej przygotowana będzie specjalna strefa kibica do wspólnego oglądania meczu finałowego EURO 2024.

Wisłoka Chicago podpisze również umowę dotyczącą współpracy ze swoim nowym partnerem, firmą Two Flags One Spirit, która niedawno weszła na rynek amerykański.

Piknik Rodzinny Wisłoki Chicago odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Schiller Woods, na skrzyżowaniu, Irving Park & Cumberland, Lota numer 13. Impreza rozpocznie się w południe. Wcześniej, o godzinie 11.00AM, zostanie odprawiona Msza Św.

Zapraszamy całe rodziny do wspólnej zabawy!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu