Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Spróbujcie swoich sił w Turnieju Szachowym. Zapisać można się na miejscu

Opublikowano

dnia

Polonia for Poland i klub szachowy ZNP Hetman zapraszają na Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 listopada. Nie ma konieczności wcześniejszego zgłoszenia się – wystarczy przyjść i zapisać się tuż przed startem rozgrywek.

Zawody rozpoczną się o godz. 9:30 am w Activity Center w parafii św. Ferdynanda w Chicago, przy 3131 N. Mason Ave. Zgłoszenia uczestników będą możliwe na miejscu, 25 minut przed początkiem turnieju, lub wcześniej, drogą telefoniczną, na numer tel. 847 962 1068.

Turniej zostanie rozegrany w kategoriach: open, juniorzy i kobiety.

Atrakcyjne nagrody czekają na 6 osób, które zdobędą najlepsze miejsca w każdej kategorii. Ich fundatorem jest m.in. Konsulat Generalny RP w Chicago. Bliższe informacje na temat turnieju także można uzyskać pod nr. tel. 847 962 1068.

W zeszłym roku w zawodach wzięło udział 36 szachistów, a ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Główną kategorię czyli kategorię open wygrał Maciej Jakubowski zdobywając 6,5 pkt. z 7 możliwych, m-ce drugie: Giemza Jakub 5,5 i trzecie: Hubert Frączek 5.

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna Foto: istock/yacobchukWavebreakmedia/

Polonia Amerykańska

Zmień życie jednej rodziny. Zostań Darczyńcą Szlachetnej Paczki USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Jego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Jeszcze 3 rodziny z okolic Chicago czekają na wyciągniętą dłoń, dzięki której się podniosą.

„Minęło 10 dni od otwarcia naszej Bazy w tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI USA i 13 Rodzin znalazło już swoich DARCZYŃCÓW! Bardzo dziękujemy za otwarcie serc i pomoc naszym rodakom w potrzebie. Pozostały 3 rodziny z rejonu Chicago które oczekują jeszcze na pomoc.  Jeśli chcieliby Państwo zaangażować się i przygotować paczkę dla tych rodzin to bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową https://www.springfoundation.org/rejon-chicago-2023/

Korzystając z okazji że przed nami Święto Dziękczynienia chciałabym w imieniu Zarządu naszej Fundacji życzyć Państwu wspaniałej atmosfery przy świątecznym stole i podziękować za wsparcie, dobre serce i hojność którą od lat obdarzacie nas i rodziny którym pomagamy. Dzięki Wam możemy działać i rozwijać naszą działalność. DZIĘKUJEMY!”

MAGDALENA CICHA
Board Member Spring Foundation
magdalena.cicha@springfoundation.org
630-631-4179

Szlachetna Paczka opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić.

Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

The Spring Foundation została utworzona w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działalności Stowarzyszenia Wiosna w Polsce.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności Fundacja zza oceanu i chicagowscy Darczyńcy wspierali Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości w Polsce, przyczyniając się do szerzenia idei mądrej pomocy w małych ojczyznach na terenie całego kraju.

Od 2016 roku działania The Spring Foundation koncentrują się na realizowaniu projektów, w tym Szlachetnej Paczki, na terenie USA. The Spring Foundation posiada status organizacji 501(c)3. Ofiarodawca ma prawo odliczyć od podatku donacje złożone na rozwój i działania organizacji.

Źródło: informacja własna, springfoundation
Foto: springfoundation, istock/Choreograph/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zwycięzcą Turnieju Szachowego z okazji Święta Niepodległości został Jakub Giemza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 19 listopada, Polonia for Poland i klub szachowy ZNP Hetman zorganizowały 10. Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Zawody w kilku kategoriach odbyły się w Activity Center w parafii św. Ferdynanda w Chicago. Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Chicago.

W 10. Turnieju Szachowym Niepodległości wzięło udział 40 szachistów w różnym wieku. Obecna była wicekonsul Agata Grochowska, a jednymi z grających był z-ca konsula d/s prawnych Michał Arciszewski wraz z synem.

Nagrody rzeczowe ufundował Konsulat Generalny RP w Chicago a sponsorem finansowym była firma Optros Property Solution. Nagrody rozdano za 6 najlepszych miejsc w każdej kategorii.

Sędzią zawodów był Bogusław Niemczewski. Organizatorów cieszy duża liczba dzieci i młodzieży biorących udział w tej rywalizacji.

Zwycięzcą turnieju został Jakub Giemza, który zdobył w kategorii open 6,5 pkt. z 7 możliwych.

2. Michał Klakurka 6
3. Zurawski Zachary 5

Pozostałe kategorie (3 najlepsze miejsca)

Kobiety:
1. Musial Agata 4 pkt.
2. Myszczynska Patrycja 3,5
3. Zawistowska Joanna 3

High School:
1. Zurawski Zachary 5,5
2. Szymanski Max 5,5
3. Fraczek Hubert 4

Klasy 6-8:
1. Skalski Piotr 4
2. Kras Alex 3
3. Musial Hubert 3

Klasy 4-5:
1. Jarzebowski Tom 3
2. Kras Mateusz 3
3. Krolak Maciej 2

Klasy 1-3:
1. Szymanska Rozalia 3
2. Mrozek Piotr 3
3. Kras Emilia 3

W zeszłym roku w zawodach wzięło udział 36 szachistów, a ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Główną kategorię czyli kategorię open wygrał Maciej Jakubowski zdobywając 6,5 pkt. z 7 możliwych, m-ce drugie: Giemza Jakub 5,5 i trzecie: Hubert Frączek 5.

Źródło: informacja własna
Foto: Bogusław Niemczewski
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W Chicago Łotysze m.in. z Polakami świętowali swój Dzień Niepodległości

Opublikowano

dnia

Autor:

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Łotwę wolności odbyły się w cieniu wojny na Ukrainie, o której wspominali specjalni goście: Ambasador Łotwy Maris Selga, który przyleciał z Waszyngtonu i konsul honorowy Łotwy w Chicago Robert Blumbergs. W Chicago obaj powiedzieli o potrzebie czujności i ciągłym niebezpieczeństwie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tymczasem komisarz miejskich wodociągów Daniel Pogorzelski wspominał o konieczności współpracy z Polakami w Chicago, a także o tym że miasto Lipawa na Łotwie, które Łotysze chcą ustanowić jako miasto siostrzane z Chicago, jest również powiązane z Polską.

W sobotę, 18 Listopada, o godzinie 2.00PM, Łotewska społeczność w Illinois świętowała swoją niepodległość w swoim Centrum Kultury blisko kampusu Wright College w Chicago.

Po błogosławieństwie od przedstawicieli Łotewskiego kościoła luterańskiego, występowały zespoły ludowe, dzieci recytowały wiersze patriotyczne po łotewsku, i odbył się koncert patriotyczny przy akompaniamencie pianina. Mieszkający na Jackowie Armands Birkens grał na gitarze.

Po obchodach, obecni przenieśli się na poczęstunek do sąsiedniego budynku do wieczora.

Foto: Hynek Zamecnik
 
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu