Połącz się z nami

NEWS Florida

Uwaga na wędrujące manaty. Teraz najwięcej ich ginie w wyniku zderzeń z łódkami

Opublikowano

dnia

Listopad to Manatee Awareness Month. Ten miesiąc to krytyczny czas, w którym żeglarze, zwłaszcza poruszający się szybkimi łodziami motorowymi, powinni wypatrywać manatów podczas ich wędrówek do cieplejszych miejsc w całym stanie.

Najbardziej uważać powinni właściciele łódek w powiecie Lee, które jest liderem stanu pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród manatów (104 zgłoszone zgony). To ponad dwukrotnie więcej krów morskich zabitych niż w jakimkolwiek innym powiecie na Florydzie.

Gdy zaczyna się ochłodzenie, manaty podróżują tam, gdzie temperatura wody jest wyższa niż 68 stopni Fahrenheita, do miejsc takich jak ujścia rzek, obszary zrzutów wody z elektrowni i inne miejsca z ciepłą wodą. Spędzają tu chłodniejszy okres roku, dopóki temperatura nie wzrośnie.

Pomimo dużych rozmiarów manaty mogą być jednak trudne do zauważenia w wodzie, a uderzenie przez łódź jest głównym zagrożeniem dla manatów z Florydy.

Komisja ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody Florydy ( Florida Fish and Wildlife Conservation Commission FWC) podała na początku tego miesiąca, że w tym roku zginęło 489 manatów. Liczba ta jest niższa od zeszłorocznej, kiedy to w tym samym momencie zanotowano śmierć 727 zwierząt tego gatunku.

Od początku tego miesiąca na Florydzie w wyniku zderzeń jednostek pływających zginęło już 79 manatów, co oznacza więcej niż o tej porze w zeszłym roku. W sumie w całym zeszłym roku zginęło w ten sposób 800 manatów.

Dwa lata temu w wodach Florydy zginęło 1100 krów morskich. Główną przyczyną był głód spowodowany brakiem trawy morskiej, a także uderzenia łodzi.

Podczas tegorocznego Miesiąca Świadomości Manatów, ze względu na ponurą liczbę śmiertelności w ostatnich latach, federalni urzędnicy zajmujący się dziką fauną i florą ponownie rozważają, czy manaty należy klasyfikować jako gatunek zagrożony.

Komisja ds. dzikiej przyrody zaleca, aby żeglarze i operatorzy jednostek pływających nosili okulary z polaryzacją, dzięki którym łatwiej można dostrzegać manaty, a także aby pływali powoli i przestrzegali ograniczeń na wszystkich strefach ochronnych tych zwierząt.

Jeśli obserwujesz manaty gromadzące się w ciepłych wodach, ważne jest, aby zapewnić im przestrzeń.

Niepokojenie może spowodować, że wypłyną z obszarów chronionych do potencjalnie zagrażającej życiu zimnej wody. Niepokojenie, karmienie, dotykanie lub krzywdzenie zwierzęcia jest nielegalne.

Jeśli zobaczysz rannego, zdenerwowanego, chorego lub martwego manata, zgłoś to na infolinię FWC Wildlife Alert Hotline pod numerem 888-404-FWCC (3922), aby przeszkolone służby mogły udzielić pomocy.

Nie próbuj samodzielnie dotykać rannego lub chorego manata, może to spowodować więcej szkód dla zwierzęcia i potencjalnie narazić Cię na poważne obrażenia.

 

Źródło: wgcu
Foto: YouTube, istock/LagunaticPhoto/

NEWS Florida

Sklep Costco obok toru Daytona International Speedway nawiąże wyglądem do wyścigów

Opublikowano

dnia

Autor:

Całkowicie nowa lokalizacja Costco ma zostać otwarta w przyszłym roku naprzeciwko toru Daytona International Speedway i będzie miała jedyny w swoim rodzaju projekt, unikalny tylko dla tego sklepu.

Jako ukłon w stronę swojego sąsiada po drugiej stronie International Speedway Boulevard, nowy sklep o powierzchni 150 000 stóp kwadratowych będzie mógł pochwalić się wzorem flagi w szachownicę na witrynie budynku.

Dodatkowo, w swoim nowym domu na terenie rozwijającego się kampusu ONE DAYTONA, Costco jest również pierwszym tego typu sklepem w kompleksie. Plany jego otwarcia ogłoszono w maju 2022 r. To pierwsza lokalizacja Costco w powiecie Volusia.

Deweloperzy rozpoczęli prace nad nową lokalizacją w 2023 roku. Jego otwarcie zaplanowano na początek 2024 r.

Dokładna data otwarcia zostanie ujawniona w miarę zbliżania się deweloperów do zakończenia budowy.

Inne firmy w kompleksie ONE DAYTONA to sklepy detaliczne, takie jak Bass Pro Shops, Guitar Center i Plato’s Closet. Restauracje i lokale gastronomiczne obejmują Jersey Mike’s, Crumbl Cookies i 4 Rivers Smokehouse. Na terenie kampusu działają także inne firmy, w tym AT&T, Chase i Painting with a Twist.

Źródło: fox35
Foto: YouTube, Costco
Czytaj dalej

NEWS Florida

W słynnym orlim gnieździe w Fort Myers pojawiło się jajo samca M15 i jego nowej partnerki

Opublikowano

dnia

Autor:

Orzeł bielik M15 ma nową żonę, z którą powrócił do znanego na całym świecie gniazda w Fort Myers. Southwest Florida Eagle Cam zarejestrowała w piątek wieczorem pierwsze jajo młodej pary. Miliony widzów znów będzie dopingować orlą rodzinę.

Urzędnicy monitorujący nagranie z kamery napisali w poście w mediach społecznościowych: „Szanse dla tej nowo poślubionej pary są niewielkie, ale Matka Natura i naturalny instynkt zwyciężają”. Nowa żona M15 to samica oznaczona jako F23.

O gnieździe orłów bielików obserwowanym w Fort Myers pisaliśmy wielokrotnie ostatniej zimy. Obserwowaliśmy wtedy parę – samca M15 i jego ówczesną żoną Harriet, którzy wychowywali dwójkę piskląt.

Huragan Ian zniszczył gniazdo orłów, ale dwa dni po przejściu burzy para zaczęła je odbudowywać. Trzy miesiące później, wylęgły się w nim pisklęta z dwóch jaj złożonych przez Harriet. Niestety w lutym samica zaginęła.

M15 i Harriet byli długoletnią, ostatniej zimy rozpoczęły swój ósmy sezon lęgowy jako para w tym gnieździe. Związali się ze sobą w 2015 roku po śmierci poprzedniego partnera Harriet, Ozziego.

W lutym Harriet zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt więcej jej nie widział. M15 stanął przed trudnym zadaniem wykarmienia dorastających młodych. Doświadczony samiec poradził sobie znakomicie, zmieniając swoje nawyki. Wcześniej M15 spędzał czas z dala od gniazda, później zajął się pisklętami: E21 i E22.

Młode szczęśliwie przeżyły i opuściły gniazdo, ale już w marcu zaczęto widywać M15 w towarzystwie nowej samicy.

M15 był z dala od gniazda, kiedy jajo zostało po raz pierwszy zauważone 24 listopada, ale oczekuje się, że powróci. Urzędnicy powiedzieli, że nadal monitorują gniazdo, aby sprawdzić, czy przybędzie również drugie jajo.

Aby obejrzeć transmisję na żywo, odwiedź stronę: dickpritchettrealestate.com/southwest-florida-eagle-cam.

Bielik zwyczajny żyje na wolności od 20 do 30 lat. Te majestatyczne ptaki łączą się w pary na całe życie lub do śmierci jednego z nich.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Uniwersytet Florydy kolejnym, który planuje studia inspirowane Taylor Swift

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiosną przyszłego roku, w ramach programu Uniwersytetu Florydy, dostępny będzie nowy kurs zatytułowany „Muzyczne opowiadanie historii z Taylor Swift i innymi ikonicznymi artystkami”. Zajęcia będą zagłębiać się w dyskografię piosenkarki „Anti-Hero”, a zwłaszcza w jej pisanie piosenek.

Zgodnie z opisem kursu na stronie internetowej uniwersytetu, zajęcia prowadzone przez starszą wykładowczynię Melinę Jimenez przez 13 tygodni.

Poza analizowaniem tekstów Taylor Swift studenci będą także „odnajdywać podobieństwa między czarującymi tekstami Swift a dziełami innych znanych kobiet, takich jak Aretha Franklin, Billie Holiday i Dolly Parton” – czytamy dalej w opisie kursu.

Co tydzień uczniowie będą zagłębiać się w tematy takie jak „stare płomienie, niewierność, starzenie się i podwójne standardy”, o których mowa w katalogu muzycznym Swift. Będą także dodawać adnotacje do tekstów i uczestniczyć w dyskusjach w klasie na temat swoich ulubionych piosenek.

Uniwersytet Florydy jest najnowszą uczelnią, która dołączyła do listy szkół w całym kraju, dodając do swojego katalogu kursy inspirowane twórczością mega gwiazdy.

Uniwersytet Stanford zaoferował 10-tygodniowy kurs analizujący „All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)”, a wiosną przyszłego roku uczelnia zaproponuje zajęcia pt. „The Last Great American Songwriter: Storytelling with Taylor Swift Through the Eras”.

Uniwersytet Stanowy Arizona, Kalifornia w Berkeley i Uniwersytet w Houston również w przyszłym roku będą oferować kursy poświęcone bijącej rekordy gwieździe popu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu